Aby nedošlo k zmrazeniu studne: tajomstvo usporiadanie zimné príjem vody

Nepriaznivá situácia, že v lete obyvatelia a majitelia vidieckych domov pravidelne čelia v zimnom období je, keď voda v studni a vodovodného potrubia zamrzne. Ak ľadová kôra pokrýva vodné zrkadlo pri zdroji, ktorý nie je vybavený skupinou čerpadiel, potom musíte uvoľniť korok z korku, aby ste dostali vodu. Je oveľa ťažšie vyrovnať sa s týmto problémom, ak sú rúrky položené zo studne do domu zamrznuté alebo elektrické zariadenie zlyhá v chlade. Takýto prívod vody bude musieť byť opravený, čo znamená - preinštalovať potrubie, vymeniť čerpadlo a poškodené potrubia. Problémy vznikajú nielen so zdrojmi pitnej vody, kanalizačnými a kanalizačnými systémami, kesóny a studne sú často náchylné na zamrznutie.

Prečo zamrznutie vody v studni v zime: príčiny

priestory, kde sa zariadenie nachádza. Ale skôr, ako začnete pracovať, musíte zistiť, prečo voda v studni zamrzne.

Pri silnom mraze nie je možné rýchlo sa zbaviť ľadového plášťa
.

Hlavné dôvody:

 1. Hĺbka plytkej vody. Ak je voda nad úrovňou mrazu, potom je pravdepodobné, že keď je teplota vzduchu nižšia ako -5 - -7oC, zdroj sa stane nepoužiteľným.
 2. Nedostatok izolácie stien bane. Betón, železobetón - tepelne vodivé materiály. V chladnom počasí sa tieto steny rýchlo ochladia a voda zamrzne.
 3. Otvorený hrot. Drevený dom dobre chráni vodu pred chladom, ale ak nie je možné vybaviť plnohodnotný dom, môžete si urobiť so samostatným izolačným krytom.
Prírodné drevo má vynikajúce tepelné vlastnosti: v takej studni voda nemrzne
.
 • Nesprávne položenie rúrok v zemi, plytká hĺbka výkopu. Aj keď je výtlačné potrubie vybavené pod úrovňou mrazu pod zemou, je nutné použiť izoláciu.
Voda zamrzne v kovovom potrubí bez izolácie
 • Nedostatočná tepelná ochrana v miestach, kde sa potrubia vkladajú do šachty alebo do domu nad zemou, príliš vysoká poloha stierky voči zrkadlu vody

Technika zabezpečenia príjmu vody v zime: zohrievanie klasickej studne

Nie je ťažké zmraziť studňu aj pri teplote -50oC. Je potrebné určiť, ktorý dizajnodporúča sa inštalovať okolo špičky a pripraviť materiály pre tepelnú ochranu všetkých prvkov systému zásobovania vodou:

 • Horné krúžky hriadeľa, veko.
 • Výtlačné potrubie.
 • Pozemné časti a spojovacie oblasti, jamy.

Ak je problém spôsobený nesprávnym rozložením rúrok z vrtu, bude potrebné prehĺbiť spojku a položiť potrubie hlbšie.

V hĺbke viac ako 1,8 m nehrozí riziko zamrznutia rúry aj pri silnom mrazu
.

Otepľovanie a izolácia bane: materiály

Aby voda v dachách ešte nikdy nezmrzla, nie sú potrebné veľké investície. A ak sa zdroj používa len v lete, je možné použiť zvyšky izolačných materiálov na izoláciu. Na spoľahlivé izolovanie tradičného prielezu budete potrebovať:

 • Polystyrénová pena (polystyrén), polyuretánová pena pre špeciálne postrekovače.
 • Polyetylénový trvanlivý film.
 • Lepidlo na izoláciu (roztok).
 • Preglejky, dosky - na vytvorenie krytu.
 • Materiály na rúry: izolácia plášťa alebo rolky, tepelný kábel, ochranný návlek.
Špeciálny vykurovací kábel je upevnený na potrubí a pripojený k sieti počas chladného obdobia
 • Montáž peny.
 • Materiály na konečnú úpravu: drevo pre dom, farby alebo dlaždice.

Ako správne nainštalovať tepelnú izoláciu okolo špičky

Začať pracovať s určením úrovne zamrznutia pôdy: ak je hĺbka mrazenia až 1,5 m, budete musieť položiťizolácia z väčšej hĺbky - do 1,7 - 1,8 m. Je potrebné kopať dolu v kruhu do plánovanej hĺbky. Povrch betónu dôkladne očistite od nečistôt a hliny. Odporúča sa ošetrovať povrch špeciálnym vodou odpudzujúcim základným náterom - to je dodatočná ochrana proti kapilárnej vlhkosti, ktorá prenikne pod vrstvu izolácie z pôdy.

Stojí za to kopať studňu na veľkú šírku, aby sa umožnil hlavný prístup ku stenám
.

Uzemnený povrch je pokrytý expandovaným polystyrénom. Môžete si kúpiť hotové škrupiny pre priemer krúžkov. Takáto izolácia bude stáť viac ako konvenčná penová konštrukcia. Ale toto riešenie má jednu významnú výhodu: medzi kusmi izolácie nebudú žiadne spoje, čo znamená, že sa neobjavia studené mosty - neizolované oblasti betónu.

Výrobná izolácia: bezšvová izolácia

Konštrukcia izolačného expandovaného polystyrénu sa ukladá vertikálne, okraje plechov sa spájajú čo možno najtesnejšie. Izoláciu zafixujte špeciálnym lepidlom. Švy a medzery môžu byť utesnené montážnou penou: tento materiál má minimálnu tepelnú vodivosť a dobrú odolnosť voči vode.

Spoje sú ošetrené penou - celý povrch betónového krúžku je izolovaný

Začnite lepiť plechy zdola, postupne stúpajte hore. Horné pásy sú narezané tak, že izolačný materiál vyčnieva 10–20 cm nad okrajom horného krúžku, čo je dosť na uloženie krytu - dodatočnýochrana tak, aby voda v studni nemrzla v horkom chlade.

Tepelná izolácia musí zakryť okraje krúžku

Potom, čo pena vyschne, môžete pristúpiť k vytvoreniu slepého priestoru alebo malého základu, ak plánujete vybudovať dekoratívny dom okolo zdroja. Základ je izolovaný náterom. Namiesto malty použite kameň, tehla.

Nadácia vytvorí ďalšiu vodnú a tepelnú ochrannú vrstvu

Akýkoľvek materiál sa položí na základňu: dosky, kostra pod šindľom, preglejky.

Dobre pokryté vekom

Dôležité! Jediným nepriateľom expandovaného polystyrénu je ultrafialové žiarenie. Pod slnečným svetlom v horúčave sa materiál začína rozpadávať a žltožltnúť, takže sa uistite, že ste aspoň natreli vonkajší povrch farbou.

Caissony a drenážne studne sú pri počiatočnej inštalácii lepšie izolované. Majitelia izolujú nádoby so špeciálnymi sprejmi, čím vytvárajú hustú „kožušinu“, ktorá chráni nádrž pred vlhkosťou, mrazom a deformáciou.

Profesionálna izolácia hotového plastového tanku

Krytie pre zimnú ochranu zdroja

Krytie s izolačnou poduškou sa používa na sezónnu ochranu príjmu vody. Pre studne zo železobetónových štandardných krúžkov s izolačnou výplňou sú pripravené hotové plastové konštrukcie rôznych priemerov.

Plastový kryt pre kruhovú studňu

Výhody hotových stropov:

 • Odolný voči vlhkosti.
 • Neprítomnosťriziko strúhanky izolačného materiálu v zdroji.

Ochráňte vodu pred zamrznutím v studni. Z listov z preglejky odolnej voči vlhkosti je potrebné rozrezať dva identické kruhy s priemerom rovným šírke krúžkov. Môžete použiť zrazené dosky.

Lacné drevené veka s rukoväťou na otvorenie

Dolný kruh je umiestnený v krúžku. Na vrchu tvorí izolačnú vrstvu z penového polystyrénu. Na štít môžete predlepiť kúsky peny. Nepoužívajte minerálnu vlnu: materiál sa ľahko rozpadá a voda môže byť nevhodná na konzumáciu.

Pena sa ukladá na základňu

Horný štít je umiestnený nad izoláciou tak, že medzi oboma kruhmi je ventilačná medzera. Namiesto plochého štítu stojí za to vyrobiť drevenú konštrukciu vo forme strechy: v lete takýto dom ochráni vodu pred slnečným žiarením a troskami.

Strecha môže byť vyrobená z orezaných dosiek

Usporiadanie a ochrana systému zásobovania vodou zo studne na zimu

Systém zásobovania vodou zo studne nezmrzne, ak sa dodržiavajú základné pravidlá pre inštaláciu potrubia: pokládka a vloženie sa vykonajú v dostatočnej hĺbke a dôkladne sa izolujú. Diagram zobrazuje správne umiestnenie rúrok v zemi, správne zasunutie cez stenu krúžku a hĺbku izolácie bane.

Schéma dobre

Pravidlá pre montáž rúrok na vstupe do šachty

Vstup výtlačného potrubia na stenu studne by mal byť pod bodom mrazu pôdy v najťažšom mrazu.Odporúča sa nainštalovať špeciálnu spojku - sgon: plastové krátke potrubie. Vstup je zapečatený.

Spojka s tesnením na vloženie rúry

Pevný plastový plášť upevní rúru, zabráni deformácii a treniu proti stene, hlavnou vecou je poskytnúť možnosť izolovať rúru. Takto vyzerá sendvičová konštrukcia prívodu potrubia do prstenca.

Vo vnútri vrtu nie je možné izolovať potrubia dodatočne, ak sú steny tepelne chránené v dostatočnej hĺbke.

Pri vstupe do domu je potrebná starostlivá tepelná izolácia: často nie je možné vykonať viazanie vo veľkej hĺbke, musíte potrubie zdvihnúť na povrch.

V špeciálnej pružnej polyetylénovej spojovacej rúre s izoláciou

Izolácia podzemného potrubia

Voda nebude v nádobe zamrznúť, ak je celá dĺžka podzemnej časti zabezpečená spoľahlivou ochranou. Na tepelnú izoláciu použite hotové polystyrénové penové poháre, minerálnu vlnu. Hotové izolačné materiály sa predávajú vo forme dvojdielnej škrupiny s „drážkovým“ spojením.

Výrobný ochranný plášť

Namiesto polystyrénových rukávov môžete použiť akýkoľvek zvinutý materiál - plechy z polyuretánovej peny, PVC. Úzke pásky sú navinuté diagonálne na rúru, periodicky fixované svorkami.

Viacvrstvová kotúčová izolácia

Okrem manžiet je potrebný vonkajší ochranný plášť - pružná alebo tuhá dutá trubica. Ak je potrubie položené nad bodomzmrazenie, alebo nie je možné prehĺbiť výkop, použite elektrický vykurovací kábel.

Kábel je vedený po celej dĺžke problémovej oblasti

Drôt je pripojený k potrubiu plastovými príchytkami, lepiacou páskou alebo špeciálnym lepiacim materiálom. Kábel s výstupom v miestnosti a pripojením k sieti.

Video: ako izolovať potrubie od studne na zimu

Užitočné video inštrukcie o technológii vykurovania podzemného potrubia v zime.

Nie je ťažké chrániť vonkajšiu časť vrtu nezávisle od zamrznutia. Je lepšie zveriť vybavenie automatizovaného systému zásobovania vodou z domácnosti dobre špecialistom. Chyby vo výpočtoch, nedostatočná hĺbka ukladania potrubia môže viesť k prasknutiu potrubia v zime. Oprava systému v zime nebude úspešná, bude musieť hľadať alternatívny zdroj vody na zimu. A náklady na opravu sú takmer rovnaké ako usporiadanie nového systému.