Abyssinian Well: Rozpočtový spôsob získavania vody

Zásobovanie vodou v krajine alebo v krajine je problémom, ktorého riešenie je často nákladné. Klasická studňa nemôže vždy poskytnúť požadovanú kvalitu vody a vŕtanie artézskeho vyžaduje zvláštne povolenie. Našťastie existuje ešte jedna technológia, ktorá vám môže poskytnúť životodarnú vlhkosť. Habešský studňa môže byť vybavená bez koordinácie a platenia daní - zákon "Na podloží" vám umožňuje samostatne vŕtať studne do prvej vodonosnej vrstvy.

Ako fungujú habešské studne

Usporiadanie habešskej studne nie je ťažké: pôda sa vyvŕta potrubím s malým priemerom (2-2,5 cm) pred dosiahnutím prvej vodonosnej vrstvy (približne 10 m). Na urýchlenie procesu je projektil vybavený špicatou špičkou - takzvanou ihlou.

Schéma zariadenia habešskej studne

Spočiatku bola voda čerpaná ručnými čerpadlami, teraz sú v studniach so studňou inštalované špeciálne automatizované čerpadlá.

Dôležité! Môžem piť vodu z habešskej studne? Kvapalina prechádza do studneprirodzené čistenie pieskom a pôdou, takže pravdepodobnosť vniknutia škodlivých nečistôt je minimálna. Je však potrebné nainštalovať spodné filtre, chrániť výpusť v studni od podstielky a skontrolovať chemické zloženie vody.

Výhody a nevýhody priepastí

Pomôcka na to, aby dobre fungovala dobre, je lacnejšia ako iné spôsoby získavania vody, ale toto nekončí:

 • Vŕtanie bane netrvá veľa času, a ak máte potrebné nástroje, môžete to urobiť sami.
 • Hladina vody sa nachádza v hĺbke 3 - 12 metrov, pravdepodobnosť pádu z vodovodného potrubia je extrémne nízka.
 • Dobrovoľná studňa sa môže ukryť v suteréne - podľa majiteľov to nemá vplyv na stabilitu nadácie.
 • Pri riadnej údržbe a pravidelnej údržbe môže životnosť bane dosiahnuť 30-50 rokov.
 • Voda v studni je najčastejšie mäkká, môže byť použitá na varenie a domáce potreby bez ďalšieho čistenia.
 • Studňa môže byť vybavená ručným čerpadlom (potom nebudete závislí od prerušení elektriny) alebo automatizovanej čerpacej stanice. Ideálne - paralelné pripojenie dvoch zariadení.
 • Výkon bane je ovplyvnený množstvom tekutiny v zvodnenej vrstve, údaje môžu prekročiť 40 litrov za minútu.
Dobrovoľná studňa môže byť ukrytá v suteréne alebo garáži

Nevýhody na Abyssinskej studnineexistuje, ale nemajú rozhodujúcu úlohu. Baňa sa často upcháva, čo môže viesť k zníženiu kvality a zníženiu množstva vody. Aby sa predišlo takýmto situáciám, sú rúry dodatočne vyrazené a zabalené do jemnej sieťoviny. Ďalší problém - výber vhodného miesta pre vŕtanie - možno vyriešiť pomocou odbornej inteligencie.

Ako si vyrobiť habešskú studňu vlastnými rukami

Hľadať vhodné miesto

Vlhkosť v útrobách zeme je zadržaná vodotesnými vrstvami, ktorých hlavnou zložkou je íl. Medzi nimi leží piesčitá vrstva naplnená čistou vodou. Rozmery tejto „výplne“ sa líšia: na jednom mieste môže byť veľmi tenké, v inom - zaberá niekoľko stoviek štvorcových metrov. Prístroj habitského studne začína hľadaním optimálneho miesta pre vŕtanie.

Je najúčinnejšie vykonávať „prieskum pomocou sily“, odvolávajúc sa na odborníkov. Špecialisti vŕtajú malú studňu, spúšťajú do nej sondu a skúmajú steny bane. Analýza výsledkov pomôže určiť hranice zvodnenej vrstvy a nájsť optimálne miesto pre príjem vody.

Biolokácia - jeden z populárnych spôsobov vyhľadávania vody

Ak sa chystáte urobiť habešský dobre sami, môžete použiť ľudové metódy:

 • V teplejších mesiacoch môžete sledovať hmlu. Biela hmla sa zhromažďuje na miestach, kde ležia vodonosné vrstvy. Čím hustejšia je konzistencia, tým bližšie je životodarná vlhkosť.
 • Presným ukazovateľom je správanie psov. Počas horúceho počasiazačnú hľadať chladné miesto a vykopať jamky presne tam, kde je pôda najmokrejšia.
 • Ďalším „zvonom“ môžu byť kŕdle mláďat, víriace nad jedným miestom.
 • Ak lokalita ešte nie je krajinovo upravená, preskúmajte rast flóry. Medzi rastliny, ktoré milujú vlhkosť, patrí žihľava, podbeľ a šťovík. Za podmienok vysokej vlhkosti, breza, jelša a vŕba sa cítia dobre, ale čerešne a jablone začínajú bolieť a hniť.
 • Bežné potreby domácnosti sa môžu stať pomocníkmi pri hľadaní vody. V dopoludňajších hodinách umiestnite sklenené poháre rovnakej veľkosti so spodnou časťou spodnej časti celej sekcie. O deň neskôr, vykonať audit: čím viac kondenzátu na stenách, tým bližšie vrstva vody.
 • Jednou zo starých metód nájdenia vody je halda. Za týmto účelom odrežte vetvu viniča dvoma vidlami a osušte. Na mieste vezmite obrobok oboma rukami tak, aby trup smeroval nahor. Pomaly prejdite celým územím: kde sa vinič dostane k zemi, prechádza vodonosná vrstva.

Dôležité! 100% záruku môže poskytnúť iba prieskumný vrt. Ľudové metódy signalizujú prítomnosť vody, iba vrstva sa môže ukázať ako vodná fajka.

Psy vykopávajú diery v oblastiach s najsilnejšou pôdou

Žrebce habešské nemôžu byť vŕtané na svahoch a kopcoch, pretože narušenie pôdnej štruktúry môže viesť k zosuvom pôdy. Skontrolujte, či v blízkosti nie sú žiadne zdroje kontaminácie. Ak sa v blízkosti miesta nachádzajú skládky alebo škodlivé materiályodpad môže dostať do podzemných vôd. Bezpečná vzdialenosť je 4 km.

Zoznam nástrojov

Samozrejme, najjednoduchším spôsobom je vrtanie vrtu pomocou špeciálneho vybavenia, ale takéto mechanizmy sú drahé. Habešská studňa plastových rúrok sa dá vyrobiť ručne. Na to budete potrebovať nasledujúce nástroje a materiály:

 • bulharčina;
 • vrták;
 • zvárací stroj;
 • palacinky z tyče (na vedenie rúrok);
 • plynové spínače;
 • kladivá;
 • pätnásť centimetrov záhradného šneku;
 • 75) rúry;
 • filter;
 • spojky;
 • tenký drôt;
 • jemné oká;
 • spätný ventil;
 • čerpacia stanica.

Výber potrubia je samostatná otázka. Štruktúra bude v neustálom kontakte s vodou, takže musí byť trvanlivá a odolná voči korózii. Odborníci používajú dobrý starý kov, pozinkovaný alebo ošetrený základným náterom alebo polymérmi. V každom prípade musí byť hrot ihly kovový, ale pre rúrky je vhodný nízkotlakový polyetylén alebo silnostenný vystužený polypropylén.

Špička filtra je vyrobená z odolného materiálu
.

Filter pre studňu Habešskú možno kúpiť alebo ručne vyrobiť. Na výrobu budete potrebovať kovovú rúrku s dĺžkou 1,1 m. Špicatá špička ihly musí byť zvarená na jednej strane a na stenách musí byť urobená perforácia. Ak to chcete urobiť, opatrne rezané s brúskou medzeru 2-3 cm dlhé vo vzdialenosti jeden a pol alebo dvacentimetrov. Výsledný filter zabaľte sieťkou s jemnou sieťovinou, upevnite konštrukciu svorkami alebo spájkou.

Technológia práce

Ako urobiť dobre habešský dobre? Postupujte podľa opísanej technológie:

 • Na uľahčenie následnej práce vykopať dieru s priemerom 100 mm a hĺbkou približne pol metra (na celoročné použitie jamiek - pod hĺbkou zamrznutia pôdy).
 • Umiestnite špičku filtra do stredu zárezu a začnite vŕtanie. Rúrku môžete kladivo pomocou palaciniek z činky alebo ťažkého kladiva. Na uľahčenie úlohy môžete použiť záhradný šnek, ktorý je vhodný na prácu v hĺbke 5 metrov.
 • Počas blokovania sa pôda obtočí okolo potrubia a upevnia sa ďalšie dĺžky. Vodné vŕtanie môže zjednodušiť usporiadanie habešskej studne. K tomu je potrebné naplniť baňu vodou a nechať hodinu a pol. Pôda je nasýtená vlhkosťou a bude ľahšie pracovať.
 • Pri vniknutí do piesočnatej vrstvy bude vŕtanie oveľa jednoduchšie. Prehĺbte studňu tak, aby hladina vody v rúre stúpla na jeden meter.
 • Prevažná časť práce sa skončila. Zostáva inštalovať čerpacie zariadenie a betónové miesto.
Schéma vŕtania studne v habeši

Dôležité! Mimoriadnu pozornosť venujte tesnosti spojov. Použite ľanové konope, pásku FUM alebo Tangit-unilok.

Výber čerpadla pre jachtársky vrt

Ak potrebujete zvýšiť vodu do výšky viac ako 7 metrov aleboPre dopravu kvapalín do inžinierskych systémov je lepšie tento proces automatizovať. Ktoré čerpadlo si vybrať pre habešské studne? Vo väčšine prípadov bude objem vyrovnávať stanicu pre domácnosť, ktorá zabezpečí tlak 20 litrov za minútu. Súčasťou súpravy je spravidla samotná jednotka, ovládací prvok a elektrický kábel. Prívodná hadica a filtračné systémy sa musia zakúpiť samostatne.

Náklady na čerpadlo závisia od jeho schopnosti prejsť pevnými látkami rôznych veľkostí bez poškodenia zariadenia. Pre túto možnosť by ste nemali preplácať: priemer komponentov odpruženia v bani je približne dvojnásobok prierezu filtračných buniek. Napríklad, ak boli vyvŕtané otvory s priemerom 5 mm, čerpadlo sa zmestí na 10 mm pevnú látku. Silnejší sám o sebe jednoducho neospravedlňuje.

Domáce pumpy postačujú na to, aby sa dali dobre pre habešské studne.

Po dokončení práce na jachtárskej studni ste nainštalovali spätný ventil a čerpadlo, ktoré musíte čerpať do studne. Za týmto účelom pripojte výstupnú hadicu a spustite zariadenie. Počkajte, kým sa neobjaví čistá voda - môže sa použiť na zavlažovanie alebo umývanie. Používať vodu na pitie a varenie sa odporúča len po absolvovaní analýzy chemického zloženia.

Video: ako urobiť habešanskú studňu vlastnými rukami