Aké linoleum si vybrať pre kuchyňu: cenné informácie pre tých, ktorí sa rozhodnú

Po mnoho desaťročí bolo linoleum najobľúbenejšou a tradičnou kuchynskou podlahovou krytinou. Tento unikátny materiál je nenáročný na prevádzku, hygienický, má antistatické vlastnosti, ľahko sa zmestí, a čo je dôležité, relatívne lacný, v závislosti od výrobcu a kvality. Veľký výber textúr a farieb, ktoré imitujú drevo, parkety, mozaikové dlaždice, laminát, pomôžu vytvoriť príjemnú atmosféru v kuchyni a organický dizajn interiéru. Ale nenechajte sa ponáhľať ísť nakupovať, musíte najprv zistiť, ktoré linoleum pre kuchyňu vybrať potešiť oko a slúžiť na dlhú dobu.

Prírodné: trvanlivé a elegantné

Mnohí ľudia nemajú podozrenie, že linoleum môže byť prirodzené. Ale jeho prvá začala vyrábať z takých prírodných materiálov ako:

 • ľanový olej;
 • korok a drevená múka;
 • živica;
 • vápenný prášok;
 • prírodné pigmenty.

Ako základ tejto zmesi sa používajú prírodné tkaniny, ako napríklad jutové vlákno alebo netkané textílie. Odvtedyprirodzené linoleum bolo vynájdené, jeho výrobná technológia sa nezmenila.

Prírodné linoleum v kuchyni - prestížny náter

Prírodné linoleum sa považuje za rovnaké prestížne podlahové krytiny ako parkety alebo, povedzme, korkové podlahy. Vyznačuje sa týmito pozitívnymi vlastnosťami:

 • vysoká pevnosť;
 • antistatické;
 • 38. odolnosť voči oderu;39) odolné voči tukom, agresívnym chemikáliám v domácnosti, rozpúšťadlám;
 • požiarna odolnosť;
 • vynikajúca tepelná a zvuková izolácia;
 • baktericídne vlastnosti.

Najdôležitejšou vecou v prírodnom linolea je jeho hygienická a ekologická šetrnosť, zachováva si svoje jedinečné vlastnosti počas celej svojej životnosti (20-40 rokov!). Jedinou nevýhodou je pomerne vysoká cena, ak ju porovnáme s cenou syntetického analógu.

Nízkonákladové umelé linoleum

Surovinou na výrobu umelého linolea je polyvinylchlorid a táto skutočnosť spôsobuje mnohé obavy o jeho environmentálnu bezpečnosť. Odborníci tvrdia, že vysoko kvalitné PVC nátery, ktoré spĺňajú požiadavky GOST a všetky európske normy majú určité výhody prírodného linolea, a sú tiež úplne bezpečné pre ľudské zdravie, a to dáva dôvod na ich použitie s dôverou v kuchyni ako podlahová krytina.

Umelé linoleum pre kuchyňu je oveľa lacnejšie ako prírodné
​​

Akomôžete rozlíšiť prírodné linoleum od jeho umelého náprotivky? Po prvé, cítime to: umelý náter vydáva chémiu, zatiaľ čo prírodný materiál vyžaruje prírodný olejový zápach. Po druhé, na nesprávnej strane druhého je možné jasne vidieť vlákno juty. Vinyl linoleum je mäkké a elastické, ľahko sa ohýba. Prirodzený povlak - oveľa tvrdší, ohýba sa pri ohýbaní ako tenká preglejka. Z prírodného náteru, môžete odlomiť kus, ak je to žiaduce, a zo syntetického linolea - jednoducho odrezať.

Prírodné linoleum aj syntetické linoleum sú potiahnuté chemickým zložením, ktoré ho chráni pred kontamináciou. Prívrženci zdravého životného štýlu a ekologicky šetrných výrobkov si môžu vybrať náter, ktorý nebol ošetrený chemickými zlúčeninami, ale prírodnými tmelmi.

Linoleum je homogénne a viacvrstvové

Umelé krytiny sú rozdelené na homogénne (homogénne) a viacvrstvové (heterogénne).

Homogénnynemá žiadny základ, je homogénny v celej hrúbke a tenký, má však pružnosť a pevnosť. Obrázok preniká do povlaku v celej hrúbke, čo umožňuje zachovať uspokojivý vzhľad materiálu aj pri jeho nerovnomernom opotrebovaní. Jeho charakteristickým rysom je hrubý povrch, na ktorom sú nečistoty úplne neviditeľné. Úspešne sa používa v oblastiach s vysokou návštevnosťou. Tento náter je až 7 rokov, ale toto obdobie sa môže predĺžiť, ak sa použijú špeciálne ochranné vrstvy.

Štruktúra viacvrstvylinoleum

Heterogénnepovlaky majú viacvrstvovú štruktúru. Môže byť reprezentovaný ako „sendvič“ pozostávajúci zo základne, sklolaminátu impregnovaného PVC pastou, vrstvy z penového PVC so vzorom na ňom vytlačenom, ochrannej priehľadnej vrstvy a chemického alebo mechanického substrátu.

Ak je na zadnej strane impregnovaného skleneného vlákna základňa, tým je hustejšia, tým väčšia je tepelná a zvuková izolácia, odolnosť povlaku linolea voči deformácii. Inými slovami, čím väčšia je hustota linolea, tým odolnejšia bude voči mechanickému namáhaniu. Výber linolea pre kuchyňu, tento parameter možno odhadnúť porovnaním hmotnosti náterov rovnakej hrúbky. Čím ťažšie je linoleum, tým väčšia bude jeho hustota, a tým aj životnosť.

Základ juty, podobne ako pytlovina, dokonale zachováva teplo, ale na tomto linole zostávajú stopy nábytku a päty. Ale povlak s penovým základom je pružnejší, mäkký a trvanlivý, takéto linoleum sa nebojí znečistenia alebo vlhkosti, takže pre kuchyňu to dokonale zapadá.

Domácnosti alebo poloobchodné podniky?

Horná priehľadná ochranná vrstva linolea (priehľadnosť) chráni vzor a určuje odolnosť materiálu voči oderu. Čím hrubšia je táto vrstva, tým väčšia je životnosť linolea a tým aj jej životnosť. Podľa tohto a ďalších dôležitých ukazovateľov sú heterogénne linoleá rozdelené na domáce, poloobchodné a komerčné.

V prípade kuchyne je lepšie zvoliť odolnosť voči opotrebeniupoloobchodné linoleum

Aj keď bude náter určený na domáce použitie, v kuchyni sa odporúča, aby sa poloprofesionálne linoleum nevyskytovalo, ale poloprofesionálne, ktoré sa zvyčajne používa v miestnostiach s intenzívnejším zaťažením a ktoré sa vyznačuje zvýšenou trvanlivosťou. Úspešne kombinuje jednoduchosť použitia a inštalácie typické pre domáce linoleum s „odolnosťou“ a jedinečnými vlastnosťami komerčného linolea.

Kuchyňa Linoleum: Vlastnosti

Kuchynské podlahy by mali byť chránené pred škodlivými baktériami a mikroorganizmami, ako aj pred hubami. V tomto ohľade je najlepším riešením prírodné linoleum, pretože obsahuje ľanový olej - silný prírodný antiseptický prostriedok, ktorý bude chrániť pred choroboplodnými zárodkami nielen podlahu, ale aj vzduch v miestnosti a počas celého životného cyklu.

Prírodné linoleum v kuchyni si dlhodobo zachováva svoje ochranné vlastnosti

Syntetické alebo umelé linoleum môže mať tiež antifungálny a antibakteriálny povlak. Môže ísť napríklad o ochrannú vrstvu so striebornými mikročasticami, ktoré emitujú ióny striebra do vzduchu, čo, ako je dobre známe, interferuje s reprodukciou mikróbov. Niektoré typy syntetických podláh sú dodatočne ošetrené a fungicídne. Avšak ochranné vlastnosti umelého linolea, na rozdiel od prírodných, časom oslabujú.

Farby a textúry náteru

V súčasnosti uvádzanéTrh s modernými typmi linolea sa vyznačuje najbohatším výberom farieb a textúr.

V sortimente je krytie na usporiadanie každej kuchyne

Umelé povrchy umožňujú vytvárať útulné kuchynské interiéry v rôznych štýloch. Najširšie možnosti dekorácie predstavujú heterogénne syntetické linoleum. PVC podlahové krytiny sú vyrábané v klasických žlto-béžových a hnedých odtieňoch, ale ešte viac je to autentická imitácia prírodných materiálov - kameňa, dreva, keramických dlaždíc, ktorá je príjemnejšia pre oko.

Nepochybne najobľúbenejšie je linoleum, ktoré napodobňuje drahé podlahy - mramor, parkety, mozaiku. V prípade imitácie parkiet výrobcovia kvalitného linolea nielen reprodukujú vzor dubu, buka, čerešne a exotických druhov (bambus, palisander, zebrano), ale aj prirodzenú textúru dreva.

Imitácia prírodnej textúry dreva na linoleum
\ t

Na vrchole popularity teraz - umelé „starnutie“, keď materiál vyzerá ako opotrebované drevo alebo kameň.

Technika intarzie vyzerá veľmi pôsobivo - mozaika drevenej dyhy. Odvážne a výnimočné osobnosti s najväčšou pravdepodobnosťou uprednostňujú geometrické a abstraktné návrhy s trojrozmerným dizajnom - ideálne riešenie pre štýl pop artu.

Linoleum Kitchen v štýle country

Kuchyne v Provence alebo vo vidieckom štýle sú ideálne kombinované s podlahou z linolea, ktorá imituje masívne drevo. V interiéri kuchyne moderné alebo high-technajlepšie vyhovuje monochromatickému linolea, ktoré má reliéfnu textúru.

Linoleum s reliéfnou štruktúrou sa hodí do modernej kuchyne

Fanúšikovia kuchynskej klasiky si určite vyberú linoleum pre keramické obklady.

Linoleum pod dlažbou v kuchyni - pre milovníkov klasickej kuchyne

Toto je potrebné vedieť! Kreslenie pod malou dlažbou opticky zväčšuje priestor malej kuchyne. Rovnaký efekt je možné dosiahnuť umiestnením šikmej kresby „dlažba“ alebo „doska“ alebo zakrytím podlahy kuchyne linolea studených svetlých odtieňov.

"Dlažba" vzor na diagonále zvyšuje vizuálne malá kuchyňa.

Teplá škála farieb vytvára domácu atmosféru, svetlé a kontrastné farby dávajú starosti veselosť, monotónne kresby upokojujú. Linoleum, ktoré sa líši farbou a textúrou, pomôže rozdeliť vizuálne veľkú kuchyňu do samostatných funkčných oblastí, ako aj oddeliť kuchynskú časť od jedálne.

Rozhodnutie o kúpe prírodného linolea do kuchyne - fotografie rôznych dizajnérskych riešení sú uvedené v tomto článku - osobitná pozornosť by sa mala venovať výberu farieb. Prečo? Faktom je, že v priebehu času, rastlinné oleje vyschnú, a farba prírodného náteru môže dočasne zmeniť, aj keď potom, pod vplyvom ultrafialového žiarenia, bude to opäť stane rovnaké. Béžové nátery sa stávajú žltými a sivými a modrými farbami.

Tipy na nákup linolea

 1. Snažte sa vybrať na základe veľkosti miestnosti dosťŠiroké pokrytie, aby sa bez nevzhľadných spojov a švov. Šírka trhu uvedených druhov linolea sa navyše pohybuje od jedného a pol metra do štyroch.
 2. Aby sa predišlo nesúladu farieb a textúr, mali by byť kúsky linolea (ak nakupujeme náter v niekoľkých kusoch) z tej istej šarže.
 3. Pri nákupe linolea do kuchyne - ako ho vizuálne vybrať, už nesmieme zabúdať, že čím ťažšie je plátno, tým väčšia jeho hustota, a tým aj lepší výkon a dlhšia životnosť.
 4. Ďalším dôležitým momentom pri výbere linolea sú jeho protišmykové vlastnosti. Reliéfny reliéfny povrch alebo špeciálny povlak s mikročasticami, ktoré zvyšujú trenie, minimalizujú možnosť poranenia na klzkej kuchyni.
 5. Pri preprave sa linoleum navinie a v žiadnom prípade sa neohne, pretože môže po zložení prasknúť.
 6. Pred položením kotúča ho musíte vyklopiť a dať linolea dobrý odpočinok.

Video: ľudové metódy čistenia linolea

Teraz, keď sme urobili krátku exkurziu do bohatého a rôznorodého sveta tak úžasnej podlahy ako linoleum, a už viete veľmi dobre, aký druh linolea je pre kuchyňu najlepší, môžete Neváhajte ísť do obchodu a vybrať si, čo sa vám páči viac a lepšie zapadnúť do interiéru vašej kuchyne.