Aké práce je potrebné vykonať v skleníku na jeseň

Na jeseň, keď sa zber už dlho zbieral, a viacfarebné poháre konzerv a uhoriek zdobia police v špajzi, je čas obávať sa prípravy stránky. Kľúčom k budúcej bohatej úrode bude kompetentne organizovaná starostlivosť o ovocné stromy v záhrade, ako aj jesenná skleníková práca. Pre úspešné „zimovanie“ je potrebné vykonať niekoľko základných prác, pričom technológia realizácie každej etapy, ktorej navrhujeme podrobnejšie sa zoznámiť.

Video: tipy na jesennú prácu v skleníku

Čistenie „zakrytej“ oblasti

Uskutočnenie poriadku v skleníku možno začať ihneď po zbere poslednej úrody v tejto sezóne. Je dôležité mať čas pracovať pred začiatkom mrazu, pretože zmrznutá pôda sa stáva menej mäkkou a poddajnou.

Po zbere semená, korene a nadzemné časti rastlín vždy zostávajú v pôde
.

Po odobratí veľkých častí rastlinných zvyškov je žiaduce úplne nahradiť ornicu. To zabráni reprodukcii burín v skleníku v budúcej sezóne. Na to potrebujete lopatu na odstránenie vrstvy zeme s hĺbkou 5-7 centimetrov. Je možné využiť túto pôdu, zapojiť ju do usporiadania lôžokpestovanie cibule alebo cesnaku v otvorenom poli.

Ak je odstránená vrstva Zeme postihnutá chorobou alebo „bohatou“ škodcami, mala by sa dezinfikovať pomocou jej vápnenia. K tomu, položte pôdu vo vrstvách v otvorenom priestore v záhrade a posypeme ju výpočtom 150 g vápna na 1 meter štvorcový. m pôdy. Vrstvy rozmiestnené takým spôsobom sú ponechané na zimu a na jar sú opatrne vyhadzované a znovu použité na usporiadanie lôžok.

V dôsledku toho sa na ošetrené plochy v skleníku môže naliať nová, čistá a úrodná pôda, ktorá bude základom pre vývoj jarných sadeníc
.

Ak je zúčtovanie pozemku z elektrárne „odpadkom“ ľahká úloha, potom odstránenie škodlivého hmyzu je práca, ktorá si vyžaduje viac úsilia. Larvy Maya chrobáka a drôtovec, ktorý sa schoval pod vrstvou pôdy v očakávaní otepľovania a novej výsadby, môže spôsobiť veľa problémov v budúcej sezóne. Tieto škodlivé hmyz radšej obývajú hustú pôdu. Preto je najlepším spôsobom, ako sa ich zbaviť, vykopať postele, siať pôdu a vybrať škodcov ručne.

Dezinfekčná skleníková pôda

Dezinfekcia povrchu pôdy sa vykonáva pri teplote + 10 ° C, čo sa považuje za optimálne na dosiahnutie maximálneho účinku. Každoročná kultivácia pôdy vám umožňuje zbaviť sa aklimatizovaných patogénov pôdy.

Mnohí záhradníci používajú v boji proti škodcom ľudové prostriedky. Na obrábanie pôdy používajú infúzie rastlín, ktoré majú schopnosť zabíjať chorobyorganizmy: tabak, horčica, cesnak.

Na tento účel často používajú výťažky z borovice
.

Ak vezmeme do úvahy prostriedky kontroly na základe chemických zložiek, potom účinné a osvedčené metódy na úpravu pôdnych "ochorení":

  • Síra proti roztočom.

V boji proti tomuto škodcovi, ako aj proti iným bakteriálnym infekciám a plesniam, fumigovanie miestnosti s kontrolórmi síry alebo síry dáva dobrý výsledok. Požadované množstvo látky sa berie s predpokladom, že 150 gramov prášku postačuje na 1 m3. Na zlepšenie účinnosti postupu sú všetky rámové prvky skleníka starostlivo utesnené, tesniace medzery a predstriekané vodou. Keďže emitovaný plyn je nebezpečný nielen pre kliešte, ale aj pre ľudské zdravie, mala by sa vykonať fumigácia konštrukcie, nosenie ochranných pomôcok a plynovej masky.

Prášok sa leje do malých sklíčok na plechoch, ktoré sú rozmiestnené pozdĺž vnútorných stien skleníka a zapálené
.

Po naplnení skleníka sírnym odpadom by sa mal skleník pevne uzavrieť a nechať dva alebo tri dni. Potom stačí vetrať miestnosť a umyť sklenené povrchy konštrukcie.

  • Black Leg Karbofos.

Na tento postup sa prášok zriedi vodou, pričom sa na 10 litrov vody vezme 90 gramov prášku. Tento objem dezinfekčného roztoku postačuje na spracovanie 1 kubického metra pôdy. Strieka sa na povrch.pôdu a potom vykopat ošetrené lôžka. Roztok tejto koncentrácie môže byť použitý v boji proti žltej háďatke.

  • Carbation from Malicious Kiel

Je možné sa zbaviť kýlu, ktorý spôsobuje značné škody na zeleň, a to ošetrením povrchu karbačným roztokom. Na to je potrebné zriediť 500 gramov prášku v 10 litroch vody. Zriedený roztok sa nastrieka na povrch alebo sa rovnomerne rozdelí pomocou sprejovej nádoby.

Umývanie stien rámovej konštrukcie

Po vykonaní akéhokoľvek chemického ošetrenia vetrajte miestnosť a vyčistite vnútorné steny konštrukcie. Je lepšie čistiť steny v dvoch stupňoch: najprv opláchnite mydlovým roztokom a druhýkrát čistou vodou. Sklenený povrch skleníka umyte sódou a horčicou.

Je veľmi nežiaduce, najmä pri práci s polykarbonátom, používať agresívne čistiace prostriedky a tvrdé kefy, ktoré môžu poškodiť len vnútorný povrch stien.

Pri práci so sklenenými rámami skleníka by sa osobitná pozornosť mala venovať medzerám a medzerám, pretože sú „horúcimi“ kolóniami škodcov
.

Ak je konštrukcia vybavená filmovým povlakom, ktorý je na konci sezóny odstránený z rámu, film môže byť pred odstránením umytý mydlovou vodou. Potom sa musí dôkladne vysušiť a zložiť až do jari v teplej suchej miestnosti.

Rám skleníka sa spracuje roztokom chlóruvápno, zriedenie zo spotreby 10 litrov vody 400 gramov prášku. Roztok pred použitím musí trvať najmenej 4 hodiny. Kovové prvky rámu a rúrky spoja sa prevaria vriacou vodou a drevené lamely s 10% síranu meďnatého. Rovnaké riešenie možno použiť na spracovanie regálov, nádob na sadenice a záhradné náradie.

Kopanie a hnojenie pôdy

Na vyplnenie hornej vrstvy lôžok použite úrodnú vrstvu pôdy.

Je možné obohatiť plodné vrstvy pôdy pridaním humusu, hnoja alebo rašeliny do ich zloženia
.

V priemere 2 m2 pôdy vyžaduje 1 vedro prírodného hnojiva. Je rozložená po povrchu lôžok a kopaná, kopaná do lopatkového bajonetu.

Pôdu je možné obohatiť minerálnymi hnojivami. V závislosti od zloženia pôdy a požiadaviek na pestovanie sa do pôdy v požadovaných pomeroch zavádza určitá plodina, superfosfát draselný alebo síran draselný. Na jar, sneh "čiapky" pomôže zvlhčiť pôdu, ktorá môže byť pridaná do skleníka aj v zime a rozložené v lôžkach.

Konštrukcia vzpier na posilnenie rám

Vzhľadom na to, únosnosti väčšiny skleníkov nepresahuje 500 kg /m a hmotnosť na závejov, sa hromadia na strešnú konštrukciu môže dosiahnuť o jednu tonu, treba poskytnúť ďalšie zálohu štruktúry. Niektoré modely z výroby sú vybavené špeciálnymi odnímateľnými oblúkmi, ktoré v zime podporujú rám.

Zachovanie konštrukcií je jednoduchéurob to sám.

Navonok pripomínajú veľké písmeno "t", ktorého horný pruh sa opiera o vrchol skleníka
.

Počet podpier závisí od veľkosti skleníka: na usporiadanie skleníka dlhého 6 metrov sa bude vyžadovať aspoň 3-4 podporné konštrukcie.

Po spracovaní stien skleníka, obohacovaní zloženia pôdy a spevnenia strechy a stien stavby, si môžete byť istí, že sa jej ani sneh, ani vietor z neho nebojí a jarné semenáčiky vás potešia priateľskými výhonkami a bohatou úrodou.