Aké sú schody do druhého poschodia - prehľad možností dizajnu

V moderných vidieckych domoch, dvojúrovňových apartmánoch alebo kanceláriách, súkromných hoteloch a reštauráciách, sú luxusné schody do druhého poschodia takmer vždy najúčinnejším prvkom, okolo ktorého je postavený celý interiér. Zároveň ide o serióznu inžiniersku konštrukciu určenú na zabezpečenie pohodlného a bezpečného prechodu obyvateľov alebo hostí priestorov do druhého poschodia.

Druhy a kritériá výberu schodov do druhého poschodia

Najneobvyklejším schodiskom na prvom pohľade do druhého poschodia môže byť jeden z troch typov:

  • schody;
  • točité schodiská;
  • kombinované schodiská - oblúkové, krivočiare, kombinujúce prvky prvých dvoch typov.

Pre všetok význam estetickej úlohy schodov v interiéri je zvolená konfigurácia tejto architektonickej štruktúry.na základe voľného priestoru miestnosti, ktorý môže byť pridelený na jeho inštaláciu.

Bohužiaľ, nie vždy sa rebrík z lesklého zásobníka môže inštalovať v konkrétnej miestnosti doma bez straty ergonómie.

Pochodové schodisko - ergonómia v akcii

Najbežnejší a najjednoduchší dizajn schodišťa, ktorý sa môže skladať z jedného alebo viacerých pochodov - rovných fragmentov s krokmi. Z hľadiska ergonómie by jeden schodišťový schodík nemal obsahovať viac ako 16 krokov pohodlnej šírky a výšky. Jednodielne rebríky sú vhodné pre malé vidiecke domy, ak plocha a výška miestnosti umožňujú splniť túto požiadavku, alebo ako spojovací prvok medzi dvoma funkčnými oblasťami jednej miestnosti umiestnenej na rôznych úrovniach.

V priestranných a vysokých miestnostiach na výstup do druhého poschodia sú zabudované schodiskové schodiská s prechodnými plošinami alebo s otočným prvkom schodiskových stupňov. V závislosti od geometrického tvaru v pláne sú takéto konštrukcie schodísk buď v tvare písmena U alebo v tvare písmena U.

Dvuhmarshevaya U-drevené schodisko na kosoura slušný a spoľahlivý, ale zaberá veľa miesta v miestnosti

Schodisko v tvare L sú dva schody, ktoré sa nachádzajú na dvoch priľahlých stenách miestnosti pod uhlom 90 °, spojených plošinou alebo otáčacími stupňami. Možnosť je vhodná pre štvorcové sály alebo miestnosti, kde sú nábytok, systémy umiestnené v blízkosti stien pod schodmi.skladovanie a stred miestnosti je ponechaný voľný vstup do iných priestorov domu.

Schody L v tvare dvuhmarchevaya môžu ušetriť miesto nie sú príliš veľké miestnosti, a kroky bez stúpačiek nezakrývajú prirodzené svetlo z okna

Majitelia veľmi priestranných sál a obývačiek v vidieckych domoch, hoteloch a kanceláriách si môžu dovoliť hlavné schodisko v tvare U. V tomto prípade sú schodiská umiestnené v uhle 180 ° voči sebe navzájom a sú zvyčajne spojené plošinou alebo menej často skupinou zabezhny krokov.

Točité schodisko - pre malé miestnosti

Konštrukciou je oporná tyč, okolo ktorej vystupujú schody v špirále. Z hľadiska ergonómie je točité schodisko do druhého poschodia nepohodlné a nebezpečné, ale má právo existovať, keď sa do malej miestnosti nezapojí žiadne iné konštrukcie schodiska. Plocha klasického točitého schodiska málokedy presahuje 1 m2, dá sa postaviť kdekoľvek v miestnosti, dokonca aj v strede, a jej dekoratívny vzhľad dodá interiéru zvláštne čaro a dokonca záhadu.

Kombinované schodisko - rovnováha vo všetkých aspektoch

Zvyčajne ide o zakrivenú klenutú architektonickú štruktúru, ktorá kombinuje prvky pochodových a špirálovitých schodísk, ktoré stúpajú nahor, hladko zakrivené v rôznych uhloch.

Kombinovaný rebrík na kosoura kombinuje konštruktívne prvky pochodu a špirály. Hladké čiaryjej pôvabná a pôvabná

Výstavba kombinovaných exkluzívnych schodov je najčastejšie diktovaná konštruktívnym významom, ako sú ambície projektanta alebo majiteľa domu. Najkrajšie schody do druhého poschodia sú však častejšie ako iné typy.

Materiály a konštrukcia vnútorných schodov

Na výstavbu interiérových interiérov sa tradične používajú schody

    .
  • drevo
  • kameň
  • kov

Každý z týchto materiálov je dobrý ako sám o sebe, tak aj v kombinácii. Vďaka moderným technológiám sa v budove schodov stále viac objavujú sklo a nové dokončovacie materiály.

Varianty dreva

Drevo je najobľúbenejšie v interiérovej schodiskovej stavbe: živý prírodný materiál sa ľahko spracováva, v prírodnej alebo natretej forme dokonale zapadá do interiéru akéhokoľvek štýlu, ale čo je najdôležitejšie, vytvára osobitný dom atmosféra tepla a pohodlia.

Jednostranné, medziľahlé borovicové schodisko je optimálnym rozpočtovým riešením pre malú chatku a v úctyhodnom kaštieli je komplexným schodiskom z masívneho a exotického dreva často ústredným prvkom obývacej izby alebo haly. Zvlášť veľkolepé drevené schody do druhého poschodia, dekorácia, ktorá kombinuje niekoľko druhov dreva.

Drevené schodiskové konštrukcie sú takmer bez nedostatkov, okrem potreby pravidelnej aktualizácie laku.kryt a pískanie kroky, ktoré sa nemôžu vyhnúť všetkým majstrom.

Vlastnosti kamenných schodov

Prírodný alebo umelý kameň v takýchto schodoch sa používa len na obklady.

Nosné konštrukcie rôznych foriem, od jednoduchých pochodov až po krivočiare a rovnomerné skrutky, sa montujú z hotových betónových tvárnic alebo odlievajú v špeciálne vytvorenom debnení. Hlavné výhody kamenných schodov - stabilita, odolnosť a požiarna bezpečnosť.

Kovové schody sú moderným riešením

Kovové schody do druhého poschodia sú všestranné, pevné a trvanlivé, v ktorých kov môže slúžiť ako materiál pre nosnú konštrukciu, ako aj samostatný prvok interiéru. Zrkadlový lesk z nehrdzavejúcej ocele alebo chrómovaných zábradlí sa nezdá bezduchý a chladný v módnych minimalistických interiéroch. Kovové schodisko s drevenými schodíkmi a kovanými plotmi sa javí ako ľahké a vzdušné, organicky zapadajúce do klasického interiéru. Plastickosť kovu umožňuje, aby kostra mala akýkoľvek tvar a môže byť opláštená akýmkoľvek dokončovacím materiálom - drevom, kameňom atď.

Fotografie zaujímavých riešení v rôznych štýloch interiérov

Bez ohľadu na to, aký materiál sa používa pre konštrukciu nosného rámu je vytvorený dizajn schodov do druhého poschodia pomocou rôznych dokončovacích materiálov. Pozrite sa z trochu iného uhla na schodoch do druhého poschodia - fotografie zaujímavých dizajnérskych riešení zmenia vášmyšlienky o známych materiáloch:

Drevené schodisko, uznávaná kráľovná klasického interiéru, s plotom zo skla a kovu, vyzerá moderne a omladené
.
Schodisko s elegantným kované zábradlie bude vynikajúcou interiérovou výzdobou v stredomorských a provensálskych štýloch
.
Grandiózne betónové schodisko lemované snehovo bielym prírodným alebo umelým mramorom, oproti bielym múrom, sa zdá byť beztiažové
.
Mozaika vo výzdobe schodov znie ako orientálna melódia v interiéri v indickom, arabskom, marockom štýle
Zdá sa, že kovové schodisko s krokmi z tvrdeného skla sa rozpúšťa v interiéri v high-tech štýle a zapĺňa priestor vzduchom a svetlom
.

Pravidlá a normy konštrukcie počas výstavby

Bez ohľadu na dekoratívny dizajn a praktickú funkciu, každý rebrík je konštrukčná konštrukcia pozostávajúca zo série konštrukčných prvkov spoločných pre všetky typy výrobkov. Aby sa schodisko správne postavilo do druhého poschodia, je potrebné podľa stavebných predpisov vypočítať alebo zvoliť vhodnú nosnú konštrukciu, uhol sklonu, výšku a šírku schodov.

Nosné konštrukcie

Základom nosnej konštrukcie schodov, ktorá zabezpečuje jej stabilitu a bezpečnosť, sú nosné prvky - kosouri, bowstrings alebo skrutky, ako aj regály.

Kosour je pevný nosník s výčnelkami, na ktorých sú namontované schody.

Bowstring - podporanosné schody na boku a na dne.

Bolza - z nemčiny sa slovo prekladá ako „kolík, kolík“ a nosným prvkom je skrutkové spojenie na montážne kroky priamo na stenu.

Schodisko na moste je silné a stručné - veľké konštruktívne riešenie pre malú miestnosť v minimalistickom štýle

Stojan je stredová vertikálna podpera točitého schodiska.

V tradičných interiéroch prevažujú schodiskové schodištia na strieborných lukoch alebo motýlikoch alebo klasických točitých schodiskových konštrukciách. Inovatívne dizajnové projekty schodov do druhého poschodia môžu kombinovať dva nosné prvky v jednom výrobku: napr. Schody bez stúpačiek môžu ľudia pripevniť na stenu a od vonkajšieho okraja sú podopreté šnúrkou - konštruktívnym riešením pre rovné a zakrivené priehľadné rebríky v štýloch podkrovia a hi-tech minimalizmus.

Niekedy sa nosná konštrukcia rebríka vyberie v závislosti od použitého materiálu. Špízy sú ideálne pre drevené schodiská a je ľahšie vyrobiť nosné konštrukcie pre špirálové a zakrivené schody z kovu.

Správne staváme schody

Hlavný funkčný konštrukčný prvok všetkých schodov. Pre pohodlné stúpanie po schodoch je dôležité správne sledovať pomer hĺbky behúňa a výšky schodíka. Behúň sa nazýva horizontálna časť schodíka a výška, tj vzdialenosť medzi dvomi najbližšími schodmi, sú stúpačky. latav niektorých modeloch schodov môže chýbať.

Pohodlné stúpanie sa považuje za schodisko, ktoré nevyžaduje umelo zvyšujúce sa alebo znižujúce dĺžku schodíka alebo úroveň nohy. Dizajnéri rebríkov vypočítali varianty optimálnych pomerov hĺbky behúňa a výšky schodíka, ktoré môžu byť použité pri konštrukcii akýchkoľvek skupín rebríkov: 16:30 cm; 17:29 cm; 18:28 cm a 19:29 cm Posledný pomer 19:29, zodpovedajúci veľkosti topánky 45, bol považovaný za ideálny.

Uhol sklonu schodiska

Jeho ergonómia a pohodlie závisia od uhla sklonu schodov, ako aj od možnosti použitia jedného alebo druhého pomeru hĺbky behúňa a výšky schodov. Na základe stáročnej skúsenosti s výstavbou rebríka je najbezpečnejší a najpríjemnejší rebrík so sklonom 30-40 ° voči horizontále.

Drevený rebrík na bowstrings s uhlom sklonu 35-40 stupňov - časom overený inžiniersky dizajn, ktorý berie do úvahy biomechaniku pohodlného pohybu osoby hore a dole

Je pravda, že takéto schodisko tiež vyžaduje veľa miesta. Majitelia nie príliš priestranných priestorov budú musieť nakresliť kresbu schodov do druhého poschodia a po vyzbrojení školskými vedomosťami o Pytagorovej vete vypočítať uhol sklonu určitého schodiska v konkrétnom priestore.

Dôležité!

Priame schodisko so sklonom 40-50 ° je nebezpečné a je veľmi nepohodlné pre časté používanie. Môže byť užitočné vybrať si pohodlnejší kombinovaný dizajn.

Modulárna skrutkarebrík je možné zostaviť z prefabrikovaných modulov, ako je detský návrhár v priebehu 3-4 hodín

Ak nemáte čas alebo si prajete ponoriť sa do výpočtov a pravidiel pre navrhovanie schodísk, vaša možnosť je ergonomické modulárne schodisko do druhého, vyrobené so všetkými požiadavkami a normami. Hotové modulárne schodiskové konštrukcie, rovné, krivočiare, skrutkové, vyrobené z dreva alebo kovu, môžu byť zvolené pre akýkoľvek štýl interiéru a podlahovú plochu, ale ich hlavnou výhodou je jednoduchá montáž do 3 - 4 hodín, podobne ako detský návrhár. Moduly takýchto schodov počas montáže môžu byť súčasne výškovo a výškovo prestaviteľné a dosahujú optimálne rozmery miestnosti. Každý modulárny rebríkový modul odoláva hmotnosti až 200 kg.

Dúfame, že naše rady vám pomôžu vybrať optimálny dizajn, dizajn a spôsob realizácie najkrajších a najpohodlnejších schodov, čo bude bezpochyby veľkolepou výzdobou vášho domova.