Aké vodné rastliny pre rybník je lepšie si vybrať: funkcie osídlenia sladkovodných útvarov

Vytvorenie umelej nádrže je obľúbenou technikou v krajinnom dizajne. Povrch vody diverzifikuje pohľad, prispôsobuje sa relaxácii, uspokojuje potrebu kontemplácie. Akýkoľvek vodný prvok však bude matný a monotónny, ak v ňom nebudú žijúci obyvatelia. Okrem toho vytvorenie uzavretého biologického systému výrazne uľahčí starostlivosť vďaka prirodzenému obehu látok. Rastliny pre rybník sú nevyhnutné a je dôležité ich správne vyzdvihnúť, zasadiť a správne ich udržiavať v zdravom stave.

Tipy na výber rastlín pre rybník

Klasifikácia vodnej flóry

Vodné rastliny sa klasifikujú podľa podmienok ich pestovania. S týmto ukazovateľom sú spojené aj mnohé z ich biologických vlastností, ako aj ich úloha v ekosystéme rybníka. Pod hlbokým morom rozumieme rastliny, ktorých koreňový systém sa nachádza pod 30 cm od povrchu vody. Skupina plávajúcich rastlín spája rastliny, ktoré sa voľne pohybujú vo vodnom stĺpci, prijímajú živiny priamo z nej a nepotrebujú zakorenenie.

Pobrežné rastliny sú rastliny, ktoré sú ponorené najviac 30 cm, ktorých výhonky sa zvyčajne nachádzajú nad vodnou hladinou a ktoré tvoria skupinu prechodnú od skutočnej vody.rastlín na zem. Okrem toho sa odlišuje špeciálna kategória oxygenerátorových zariadení, vyznačujúca sa zvýšenou schopnosťou saturovať vodu kyslíkom.

Rastliny - Prírodné rybníkové dekorácie

Najlepšie rastliny pre rybník

Vodná a pobrežná flóra severných zemepisných šírok nie je taká rôznorodá a vďaka tomu je o každej z rastlín v týchto biotopoch veľa informácií. Vytvorenie živých dekorácií pre rybník má preto veľkú šancu na úspech. Je vhodné používať studené odolné rastliny sladkej vody, obyvatelia akvária vypadnú v prvej zime, ak ich neodstránite do teplej miestnosti.

Tu je niekoľko rodov rastlín, ktoré sa cítia skvele v podmienkach severných zemepisných šírok:

 • Lekno. Tieto luxusné hlbokomorské rastliny s veľkými bielymi kvetmi a okrúhlymi plávajúcimi listami, všeobecne známe ako ľalie, budú skutočnou výzdobou akéhokoľvek vodného útvaru. Sú zasadené v nádobách naplnených zmesou rašeliny a piesku, zanechávajúc obličky na povrchu a umiestnené v plytkej vode, pretože tieto rastliny vyžadujú svetlo. Potom, čo sa listy objavia na povrchu, kontajner sa presunie do stredu nádrže, do hĺbky 30-100 cm, v závislosti od typu a odrody. Robia výsadbu len vtedy, keď sa voda ohreje na teplotu najmenej 8 ° C.
  Pár obyčajných leknínov premení umelý rybník na majstrovské dielo
  .
 • Dobrý pár leknínov vytvorí pod - ďalšiu bežnú rastlinu severnej flóry so žiarivo žltými kvetmi.
 • Vodný hyacint. Táto plávajúca rastlina bude zdobiťod júna do prvého mrazu, na ktorý je veľmi citlivá. V zime musí byť rastlina udržiavaná v akváriu, ale toto úsilie bude viac než kompenzovať schopnosť hyacintu čistiť vodu z organických nečistôt.
 • Exotickí milovníci môžu používať plávajúce paprade azolla ako zariadenie na dekoratívne jazierko. Je pravda, že v zime bude musieť upratať aj v teplej miestnosti, pretože táto rastlina pochádza z tropickej Ameriky. Okrem toho, azolla rastie veľmi rýchlo, a bude musieť byť pravidelne odstraňovať, ale tieto prebytky môžu byť použité na výrobu vysoko kvalitných hnojív: azolla je mimoriadne bohatá na živiny.
  Tropická exotická azolka už dlho získala lásku severných záhradkárov
 • Dokonale dopĺňajú krásu ľanových vankúšikov plávajúcim vodokrám. Jej listy pripomínajú lilie v tvare, ale sú oveľa menšie. A malé kvety z troch bielych okvetných lístkov a jasne žlté centrum sa objavujú od júna do konca leta.
 • Iris. Často sa používa v kyticiach, ale je to tiež výborný závod na umelé jazierko. Vyznačuje sa rôznymi farbami - od žltej po fialovú - a širokým výberom odrôd. Dobre rastú v mierne kyslej močaristej pôde, hĺbka výsadby by mala byť asi 5 cm, ale pôda by nemala byť ponechaná vyschnúť. Iris sú v zime dobre tolerované, ale v tomto ročnom období sa odporúča pokryť rastliny smrekovými vetvami.
 • Ďalšia pobrežná rastlina, ktorá na jar vytvorí elegantný rybník - nechtíky. Na slnečnom mieste onapoteší majiteľa početnými veľkými lesklými žltými kvetmi. Kaluzhnitsa plemená s kríkom a rastie ľahko, dokonale kombinuje s Badan alebo hostiteľa.
 • Keď už hovoríme o pobrežných rastlinách, je nemožné nehovoriť o chvostoch, často označovaných ako trstina. Jeho veľkolepé hnedé kvetenstvo zdobí brehy až do zimy, ale aby kvetina mohla kvitnúť, je potrebné odstrániť nové výhonky, ktoré sa objavia na konci leta.
 • Najznámejším generátorom kyslíka je kanadský Elodieus alebo vodný mor. Druhý názov rastliny bol vďaka svojej schopnosti rýchleho vegetatívneho rozmnožovania, počet výhonkov sa veľmi rýchlo zvyšuje. Preto tí, ktorí sa rozhodnú kontaktovať Elodie, nemusia tráviť veľa úsilia pri odchode, ale zároveň budú musieť pravidelne odstraňovať nadbytok. Okrem toho je nežiaduce používať elodea pre rybníky, pretože ak unikne, výhonky pre ne uvoľňujú toxické látky.
 • Oveľa menej agresívny generátor kyslíka je turcha s elegantnými rozrezanými listami a elegantnými kvetenstvami miniatúrnych bielych alebo ružovkastých kvetov. Je to tiež plávajúca rastlina, takže starostlivosť o ňu nie je vôbec ťažká.
  Očarujúce Turcha zdobí nádrž a saturuje ju kyslíkom

Poradie vysporiadania rybníka

Potreby elektrární by sa mali zohľadniť už vo fáze plánovania. Čím menšia je veľkosť ekosystému, tým ťažšie je udržať si rovnováhu, preto je žiaduce, aby nádrž mala veľkosť aspoň 4 - 5 metrov štvorcových a nie menej ako pol metra v metroch.hĺbka Je lepšie sa vyhnúť otvorenému slnečnému dňu, mnohým rastlinám sa takéto podmienky nepáči a bude potrebné neustále bojovať s vysychaním pobrežnej zóny a kvitnutím vody.

​​

Príliš hrubý tieň je však tiež nežiaduci, nie je vhodný pre kvitnúce druhy. Optimálna bude voľba lokality, ktorá je osvetlená slnkom asi 5 hodín denne. Prítomnosť stromov v okolí zároveň značne komplikuje údržbu rezervoáru, v ktorom bude neustále klesať množstvo zvyškov rastlín.

Po vysadení vodnej rastliny do hrnca je povrch pôdy pokrytý vrstvou štrku o hrúbke asi 4 cm, ktorá zabraňuje rozmazaniu. Môžete si tiež zakúpiť špeciálne kontajnery určené špeciálne pre podvodné pristátie. Plávajúce listy vodných rastlín pre rybník sú veľmi dôležité. Tieni vodu, chránia ju pred prehriatím a zabránia rozkvitnutiu vody, ale je dôležité, aby ste ju nepreháňali: hladina vody by mala byť pokrytá rastlinami maximálne 1 /3-2 /3. Nie je potrebné naháňať príliš veľa druhov diverzity, je lepšie obmedziť na 5-7 odrôd, bude ľahšie zachovať štýl. Po prvé, v strede sú zasadené hlbokomorské rastliny, potom sa postupne presúvajú na perifériu a končia pobrežnými druhmi.

Krásny rybník s rôznymi rastlinami oživí krajinu záhradných parciel
.

Starostlivosť o rezervoár

Je potrebné včas odstrániť odumreté časti rastlín pomocou nožníc na jazierko, ktoré sa pohodlne spúšťajú pod vodou a sieťou, ktorá sa dá ľahko zachytiť.Tiež je potrebné vyčistiť sieť z povrchu odpadkov spadajúcich do rybníka: topoľ chmýří, kvety, breza náušnice. Pomocou špeciálnych prípravkov regulujú tvrdosť vody, obsah živín.

Aj keď neexistujú žiadne plány presunúť ryby do umelého rybníka, je dôležité pridať do neho rôzne zvieratá, ktoré sú spoločné pre prírodné vodné útvary: slimáky, vodáky, mloky, žaby. Títo obyvatelia budú jesť zvyšky rastlín včas a pomáhajú vyrovnávať ekosystém. Pridanie živín je veľmi dôležité pozorovať umiernenosť, pretože ich prebytok vedie k kvitnutiu vody - hojnej reprodukcii modrozelených rias. Ak sa takéto problémy vyskytli, mali by ste sa ho čo najskôr zbaviť pomocou špeciálnych prípravkov. Pre prevenciu tohto javu by sa do jazierka nemala pridávať voda z studne: obsahuje oveľa viac nečistôt v porovnaní s dažďovou vodou.

Nôžky na jazierko odstránia prebytočné časti a dokonca ani mokré ruky

Malý rybník na mieste je skvelým miestom, kde bude celá rodina milovať. Tento prvok krajinného dizajnu sa rýchlo získava na popularite, a dokonca aj nováčik záhradník môže ozdobiť to s rastlinami. Nenáročný a zároveň veľkolepé rastliny sú ľahko nájdené medzi zástupcami miestnej flóry. Prenášaním niekoľkých druhov z neďalekého jazera a vynaložením minimálneho úsilia si môžete vytvoriť skutočné majstrovské dielo a príjemne oživiť lokalitu, čím jej dodáte prirodzenosti.