Ako a čím lepšie maľovať obloženie stien: technológia plus cenné tipy

Podšívka je doska z vybraného dreva, ktorá obaľuje fasády domov, stien a stropov v miestnostiach, balkóny, lodžie, verandy. Výhody jej hmotnosti. Je trvanlivý, prispieva k rovnomernému rozloženiu vlhkosti v miestnosti, zabraňuje stagnácii kondenzácie, udržuje teplo dokonale, má zlepšené zvukovo izolačné vlastnosti a estetický vzhľad a príjemnú vôňu dreva sú mimo konkurencie. Aby drevo časom nestmavlo a nestrácalo svoju pôvodnú príťažlivosť v dôsledku nepriaznivých vonkajších vplyvov, musí byť chránené špeciálnymi nátermi. Nižšie podrobne opisujeme, ako a čo maľovať obloženie stien vo vnútri domu, vonku, na balkónoch, lodžiích a terasách.

Ako sa maľuje fasádny obklad

Podšívka je najviac náchylná na starnutie a zničenie, s ktorými sa opláštia fasády budov. Je ovplyvnený: vlhkosťou, ultrafialovým žiarením, reprodukciou mikroorganizmov, ktoré spôsobujú rozklad, plesňami, hmyzími škodcami. Najlepšou možnosťou by bolo, ak pre exteriér dostanete materiál z ihličnatého dreva. Je to vhodné, pretože živica obsiahnutá v týchto druhoch stromov slúži ako vynikajúci prírodný antiseptický prostriedok.chráni pred plesňami, zabraňuje tiež prenikaniu vlhkosti, takže ihličnany sú oveľa trvanlivejšie ako tvrdé drevo. Musí byť však tiež ošetrený špeciálnymi prostriedkami, aby sa zlepšila jeho výkonnosť a zachovali sa estetické vlastnosti.
Na ochranu povrchov dreva existuje niekoľko typov náterov. Najdôležitejšie z nich sú:

- antiseptiká (menej priesvitné);
antiseptiká (nepriehľadné);
- olejové farby;
- akrylátové farby;
- Veľmi populárne sú akrylové akváriá a alkydové laky.

Obloženie je natreté modrou farbou s ochrannou a dekoratívnou funkciou
.

Čo si teda vybrať?

 • Antiseptické nátery sa absorbujú do dreva niekoľko milimetrov hlboko a chránia povrch pred účinkami UV žiarenia, zrážok, plesní, modrín a rozkladu.
 1. Translucentné antiseptiká dokonale zachovávajú textúru, dodávajú jej bohatší farebný odtieň, zdôrazňujú prirodzenú krásu a dizajn dreva lepšie ako iné nátery.
 2. Nepriehľadná textúra úplne zakrýva textúru, pričom zachováva iba reliéf dreveného povrchu.
 • Olejové farby sú veľmi dobre absorbované, majú vynikajúcu odolnosť voči poveternostným vplyvom, zabraňujú prenikaniu vlhkosti. Vysychajú však pomerne pomaly (najmenej 7 hodín a častejšie - niekoľko dní), majú tendenciu meniť farbu a matovanie v priebehu času, čo je najvýraznejšie v tmavých a svetlých odtieňoch farby.
 • Akrylové nátery odolné voči poveternostným vplyvomoveľa lepšie ako olej zachovať nasýtené farby, lesk, "dýchať" dobre, to znamená, že majú priepustnosť pre pary, sú elastické, neprasknú. Moderné akrylaki akvalaki najviac šetrné k životnému prostrediu v porovnaní s ostatnými, sú často odporúčané pre manipuláciu s vnútornými povrchmi.
 • Alkydové laky sú tvrdé, zvyčajne pokrývajú podlahu. Životnosť farieb a lakov sa pohybuje od 5 do 10 rokov, po ktorých je potrebné povrch znovu upraviť.
Fasáda natretá priesvitným antiseptikom

Zo všetkých typov náterov na fasády je vhodnejšie použiť striedavé antiseptiká osvedčených výrobcov. Posúďte sami: ak sa po použití farby prirodzená prírodná krása dreva stratí navždy, priesvitné látky zachovajú a zdôraznia štruktúru.

Vyberte nátery, ktoré sa neboja nízkych teplôt. Môžete si kúpiť akýkoľvek iný druh lakov a farieb, väčšina z nich je univerzálna, niekedy je rozdiel len v počte vrstiev. Na spracovanie fasády domu je potrebné použiť aspoň 3 vrstvy.

Ako maľovať obloženie stien na balkóne a vo vnútri miestnosti

Na balkónoch, lodžiích a verandách je lepšie ich zakryť vodnými kvapalinami a podlahami - alkydovými lakami (samozrejme, ak sú drevené). Rovnako sa odporúča spracovávať v dome. Ako materiál vo vnútri bytov a domov pomocou borovice. Jeho počiatočný odtieň je zlatý, laky zabraňujú jeho stmavnutiu.

Odporúčajú sa rôzne druhy farieb.použitie pre tých, ktorí chcú zmeniť farbu stien v súlade s vnútorným priestorom opláštenej miestnosti. S ich pomocou, môže byť obloženie stien dostať ľubovoľnú farbu - od snehovo bielej až jasne červenej. Najobľúbenejšie polomatné vodou riediteľné farby, ktoré sú určené na prácu na dreve a kovu. Zvyčajne sa spotrebuje 1 liter farby na 10 m2. metre.

Steny balkóna sú pokryté šindľom natretým akvalakom
.

Technológia krok za krokom

Na spracovanie budete potrebovať:

 1. Zásobník farby
 2. Lopata
 3. Ochranné okuliare
 4. Lak
 5. Farba
 6. Štetec (niekedy striekacia pištoľ alebo valec)
 7. Rebrík
 8. Pemza
 9. Primer
Farbené v dvoch vrstvách s malými ťahmi, snažiac sa dosiahnuť jednotnosť nanášania farby

Okrem toho postupnosť činností bude nasledovná:

1. Čistenie povrchu pred prachom, nečistotami a stopami starého zloženia. Laky a farby sa nesmú nanášať na znečistený povrch. Preto všetky nečistoty a starú farbu vyčistite štetcom alebo škrabkou, dobre umyte vodou. Ak sú klapky starého zloženia na paneli pevne držané, môžete sa pokúsiť opláchnuť roztokom sódy. Forma sa môže odstrániť špeciálnym roztokom. Staré obloženie, prehnité a zakrivené dosky musia byť nahradené novými. Na čistenie môžete použiť bielidlo alebo špeciálnu farbu na zjasnenie. Pre lepšiu priľnavosť náteru k povrchu je možné ho odmastiť alkalickými čistiacimi prostriedkami

2. Brúsenie celého povrchu dreva. Môžerobia pomerne účinne s obyčajnou pemzou.

3. V prípade potreby naneste antiseptikum. Túto fázu je možné preskočiť, ale pre trvanlivosť aplikovaného zloženia práce je lepšie ich vyrobiť. Borovica, smrek a mnohé iné druhy stromov majú v oblasti odrezaných uzlov tzv. Živica, ktorá z času na čas vyniká z takýchto útvarov, znižuje ochranné vlastnosti septika alebo farby. Základné nátery sú rôzne: pre exteriér, samostatne a pre prácu v interiéri, vytvárajú antifungálne aj protiplísňové nátery atď. Výrazne predlžujú životnosť náterových hmôt. Oblasti pred problémom stenového obloženia sa preto pripravia a čakajú, kým základný náter schne (zvyčajne stenový panel po jednom dni vyschne).

4. V konečnej fáze je povrch potiahnutý farbou alebo antiseptikami. Pre ich použitie použite striekaciu pištoľ, valček alebo kefku. Vrchný náter sa nanáša v tenkej vrstve, čím sa vytvárajú plynulé ťahy štetcom zhora nadol. Odporúča sa, aby ste sa na rovnakom mieste opakovane nebrali. Natierajte iba špičky štetín kefy, ale nie základňu. Keď prvá vrstva vyschne, položte druhú a potom tretiu vrstvu. Treba mať na pamäti, že niekoľko tenkých vrstiev bude trvať dlhšie ako 1 hrúbku. Konečná vrstva sa aplikuje zhora nadol, inak budú škvrny od štetca viditeľné.

Stropne natretá biela

Užitočné tipy

Ak chcete naozaj dobre fungovaťmaľba a chcete, aby bola životnosť laku čo najdlhšia, odporúčame dodržiavať nasledujúce tipy

 1. Farba sa čo najviac starostlivo premieša, inak bude farba a lesk náteru nerovnomerná.
 2. Vykonajte skúšobnú jazdu, napríklad na malej časti nepoužitej dosky. Môžete tak skontrolovať správnosť zvolenej farby.
 3. Najlepšie je natrieť štetcom. Neaplikujte príliš hrubé vrstvy, aby ste predišli nerovnosti farieb a lesku povrchu.
 4. Niekedy v priebehu práce môžete prísť vhod v rukaviciach tigek. Tajomstvo je, že stenový panel sa môže striedať s rúrkami a inými kovovými prvkami. Je veľmi ťažké namaľovať odstránené rúry, pretože jedna strana je vždy na zemi. Preto jednoducho otočte tiger rukavice s kožušinou von, položte ho na ruku a spustiť ho do farby použiť ako kefa. Za 1 minútu takýmto spôsobom je možné natrieť až 5 m potrubia.
 5. Pokúste sa natrieť základný náter vo farbe, ktorá najlepšie zodpovedá pripravovanému náteru.
 6. Neaplikujte na priame slnečné svetlo, inak môže dôjsť k nežiaducemu vyschnutiu náteru. Je lepšie nerobiť lakovacie práce za jasného slnečného počasia av horúcich dňoch, ako aj za dní zrážok. Najlepšie počasie pre maľovanie je bezvetrie, zamračené a teplé.
 7. Konce dosiek sú najslabšími bodmi, cez ktoré sa voda najrýchlejšie a najjednoduchšie vstrebáva do dreva, a preto vyžadujú obzvlášť opatrnú prácu.spracovanie. Zakryte ich niekoľkými vrstvami základného náterového materiálu.
 8. Ak na obložení nie sú žiadne hrubé konštrukčné chyby, môže sa jednoducho znovu natrieť v rovnakej alebo inej farbe. Je potrebné dodržať len jedno pravidlo: pre opätovné natieranie vždy používajte ten istý náter, aký bol na stenovom obložení. Typy farieb je možné ľahko vizuálne určiť. Akrylovať trhliny v smere drevných vlákien a má kožovitý povrch. Môže sa odtrhnúť a previnúť do trubice, pričom sa neroztrhne. V tomto experimente sa olej zlomí ranou. Antiseptikum má lesklý film.

Video: ešte raz o maľovaní stenového panelu

Všetky odporúčania uvedené v tomto článku sú zamerané na predĺženie životnosti stenového panelu a na zlepšenie jeho estetického vzhľadu. Bez špeciálneho laku sa veľmi skoro stmavne a objavia sa na ňom plesne, huby a iné mikroorganizmy, čo vyvolá rozpad. Výberom optimálneho pokrytia môžete výrazne predĺžiť životnosť obloženia stien, ako aj ozdobiť interiér v akomkoľvek štýle.