Ako a čím lepšie omietky steny: technológie a tipy pre domáce omietky

Dnes situácia, kedy byt v novej budove stretne s holými stenami bez akejkoľvek úpravy a omietky je normou. Tvárou v tvár tomuto, majitelia nasadiť rozsiahle opravy celého bytu. Jednou z priorít sú omietky. Ak chcete vykonať tento typ práce, musíte vedieť, ako omietky steny, a byť schopný používať nástroj.

Najprv je potrebné skladovať potrebné nástroje.

  • Oceľová kefa je pre nás užitočná na čistenie povrchu. Štetce môžu mať rôznu veľkosť a tuhosť.
  • Bouchard, trójske kone, zuby sa použijú na aplikáciu zárezov. Bouchard je ťažké kladivo na koncoch so zubami.
  • Škrabka na nanášanie omietky.
  • Falcon sa používa pre pohodlie, na ktorý sa aplikuje jedna časť omietky, ktorá sa potom aplikuje na steny.
  • Malta sa zmieša s omietkou, ktorá sa nanesie na povrch steny a otrie sa.
  • Je vhodné rozotrieť maltu na povrch stierkou.
  • Strúhadlo je potrebné na injektážnu omietku.
  • Pravidlom je kontrolovať rovinnosť povrchu.
  • Úroveň alebo PlumbVyžaduje sa na ovládanie horizontálneho smeru.
  • Zmes omietok. O tom, že lepšie omietky stien, povedzte neskôr.

Pravidlá pre aplikáciu omietky

Je potrebné správne omietnuť steny v troch vrstvách, odstrániť prebytočnú maltu so širokou lichobežníkovou stierkou
.

Príprava: zaistíme priľnavosť

1. Povrch očistite od prachu, nečistôt, vtokov.

2. Povrch zmáčame vodou. Je to veľmi vhodné urobiť zo záhradného postrekovača, ale ak nie je takáto možnosť, potom môžete použiť metlu.

3. Ak je stena murovaná, spoje medzi tehlami sú prehĺbené o cca 1 cm, čo je potrebné pre lepšiu priľnavosť malty k povrchu.

4. Ak je stena betónová a má hladký povrch, urobíme na nej zárezy vroubkované a kladivo dlhé 15 mm a hĺbku 3 mm. Pre každé m2by malo byť približne 250 stupňov. Potom vyčistíme stenu kefou a navlhčíme ju vodou.

5. Ak je stena drevená, pripevníme dosky a vyplníme šindle zhora. Môžete použiť preglejky obloženie šírka 15 mm a hrúbku 4 mm a vyplniť diagonálne. Výsledkom by mala byť uhlopriečka na stene.

Dôležité! Namiesto šindľov môžete použiť mriežku - reťazovú pílu. Mal by byť plnený na preglejky, a nie priamo na stenu, medzera medzi stenou a stoh by mala byť asi 3 mm.

Technika aplikácie riešenia

1. Zhromažďujeme časť omietky v sokoli.

​​

2. So sadrovou lopatou odoberieme roztok zo sokolu a hodíme ho na stenu. Výhodnejšielen zdvihnite uhol lopatky, pohybujúci sa od seba k stredu sokolu. Hádzací pohyb sa vykonáva len rukou a nie celou rukou. Nezametávame sa príliš silno, inak môže dôjsť k rozstreknutiu roztoku.

Dôležité! Existuje ďalší spôsob aplikácie - rozmetávanie. Na stenu položte sokol, odoberte časť roztoku špachtľou a rozložte ju na stenu. Ale majte na pamäti, že kropenie roztoku poskytuje najlepšiu priľnavosť k povrchu!

Sprej- prvá vrstva omietkovej konzistencie tekutej kyslej smotany. Vyžaduje sa pre drevené steny a je 10 mm. Pre betónové a tehlové steny nie je táto vrstva potrebná.

Pôda- druhá vrstva pastovitej konzistencie - vyrovnáva nerovnosti. Hrúbka 20 mm a viac, aj keď je vrstva aplikovaná v niekoľkých stupňoch, je táto hranica maximálna.

Coatje tretia vrstva opäť z roztoku krémovej konzistencie. Len tentoraz je potrebné pristupovať k jej príprave opatrnejšie. Hrúbka je 2-5 mm. Kabát vyhladzuje "na spravodlivom" všetky zvyšné chyby v zemi.

Dôležité! Na betónové a tehlové steny stačí 5 mm hrubá omietka, na drevo musí byť vrstva 25 mm alebo viac, aby úplne pokryla šindle alebo sieťovinu.

3. Sadrovú maltu vyrovnajte škrabkou. Riadime ho horizontálne aj vertikálne. Toto sa musí vykonať s každou vrstvou zvlášť. Čím lepšie pôdu vyrovnávame, tým ľahšie a správne aplikujeme krytie. Sprej je vyrovnaný iba ak je zavesený.kvapky roztoku.

Dôležité! Nezabudnite na pravidlo na kontrolu rovinnosti povrchu. Po vyrovnaní náteru počkajte, kým roztok neschne.

4. Povrch potrite plavákom.

Najskôr urobte injektážnu maltu. Strúhadlo pevne pritlačené k stene a robiť kruhové pohyby proti smeru hodinových ručičiek. Všetky nerovnosti budú narezané rebrami strúhadla.

Potom vykonajte zálievku na pretaktovanie. Je potrebné odstrániť kruhové stopy v okolí injektážnej malty. Vyčistíme strúhadlo zo zvyškov roztoku, pritlačíme ho na povrch a urobíme ostré pohyby, mávame, vymažeme stopy.

Ako omietky na majákoch

Ak majú steny výrazné nepravidelnosti, výčnelky alebo iné chyby, potom je potrebné vykonať omietku na majákoch, ak chcete, samozrejme, dosiahnuť dokonale rovný, vodorovný a zvislý povrch.

Ak sú steny vyrobené z dreva, tehál alebo iného materiálu, do ktorého sa ľahko vstúpia klince, môžu sa ako majáky použiť drevené dosky alebo kovové majáky: hliník alebo oceľ.

Ak sú steny z odolnejšieho materiálu, ako majáky sa používa sadra alebo sadra.

Majáky sú stanovené presne podľa úrovne

Pracovné stupne:

1. Vo vzdialenosti približne 15-20 cm od rohu miestnosti alebo začiatku steny vytvoríme olovnicu. V hornej časti steny ideme klinec, zavesíme olovnicu.

2. Pripravte cementovú maltu alebo alabaster a striktne pozdĺž olovnice nasaďte na stenu malé hromady malty. Je to na nich myupevníme majáky. Vo vzpriamenej polohe takýchto hromád troch dosť.

3. Vezmite maják, napríklad hliník. Aplikujeme ho na hromady malty a jemne zatlačíme tak, aby vonkajší okraj majáku vyčnieval 15 - 20 mm od steny. Nezabudnite skontrolovať úroveň rovnomernosti umiestnenia majáku.

4. Nainštalujte druhý maják na druhý okraj steny. A ešte jeden uprostred medzi nimi. Technológia je rovnaká, len teraz je potrebné kontrolovať úroveň ich relatívnej polohy tak, aby bola rovnaká. K tomu, okrem vertikálne olovnice môže byť natiahnuté vodorovne reťazec.

Dôležité! Ak je stena veľmi dlhá, malo by byť viac majákov. Približne 1 m od seba. Skontrolujte úroveň umiestnenia majákov.

5. Nakoniec pripevnite majáky na stenu a zakryte ich hranami betónom. Čakáme, až roztok ztvrdne, a majáky budú pevne sedieť na zemi.

6. Použite omietku rovnakým spôsobom, ako sa uvádza vyššie. Vyplňte všetky trhliny a výmole.

Dôležité! Vrstva omietky by mala vyčnievať 2-3 mm za hrany majákov.

7. Omietku vyrovnajte s pravidlom. Aplikujeme ho na majáky, zatlačíme nadol a pohybujeme sa smerom nahor pozdĺž majákov, odstránime ďalšiu vrstvu omietky.

8. Ak zmes nestačí, pustíme ju a vyplníme dutiny. Pokračujeme ďalej a klesáme, až kým sa stena nestane hladkou. Potom počkajte, kým roztok zaschne. Bude to trvať 10-12 dní.

Preukazovanie správneho omietania stien video podrobne popisuje inštalačnú technológiu majákov aomietky na majákoch.

Potom je možné vykonávať „dokončovacie“ omietky stien alebo tmelu naraz.

Ako omietky na svahoch

Najťažšou fázou prác na omietkach sú svahy, otvory okien a rohy.

Pšenicaje vnútorný uhol tvorený kombináciou dvoch stien alebo steny a stropu.

Hugsackje vonkajší roh tvorený dvoma stenami.

Sádrové omietky - najťažšie štádium

Majáky sú dobrou pomocou pri omietaní svahov. V miestach, kde sú steny napojené na strop, stanovíme pravidlo a pod ním podhadzujeme riešenie.

Trením s ochutnávačom. Všetky závady opravíme a pravidlom overíme rovinnosť vrstvy.

Na omietanie zvislej šupky pripevníme pravidlo pod podlahu k majáku a naplníme prázdny priestor roztokom. Po čase odstránime pravidlo, pod ním by mal byť dokonale plochý pás roztoku. Čakáme, kým nezaschne. Urobte rovnaký pruh v hornej časti steny. Tieto pruhy nám budú slúžiť ako horizontálne majáky. Potom položte omietku na prázdny priestor a vyrovnajte ju v porovnaní s našimi majákmi z roztoku. Všetky malé chyby a nezrovnalosti prepíšu.

V prípade fúzu je vhodné priblížiť ideálne rovnú drevenú dosku na ďalšiu omietnutú stenu a upevniť ju v blízkosti okraja tak, aby bola malty pozdĺž nej vyrovnaná. Omietkovú zmes aplikujeme na svahu. Vyrovnajte riešenie s pravidlom, ak je stena vyrovnaná. Ak budeme omietky sklon otvorenia okna, potom preVyrovnanie použite rohový nástroj na udržanie správneho uhla v blízkosti rámu okna.

Po vyschnutí roztoku ho potrite plavákom. Skontrolujte úroveň rovnomernosti omietky. Potom odstráňte pomocné prúžky.

Ako omietky: video

Čo je lepšie na omietkové steny

Na omietanie vnútorných povrchov je najlepšie zvoliť také zmesi: vápenná malty, vápenno-hlinité, vápenno-sadrovité roztoky , vápenná omietka alebo cementovo-vápenná malta. Ak sú steny drevené, môžete použiť roztok s pridaním sadry. Hlavná vec je si uvedomiť, že sadra rýchlo schne.

Na omietanie vonkajších stien sa používa vápenná malta, cementovo-vápenná malta alebo cementová mált.

Cementové malty sa používajú na opravu starej omietky a na dokončenie vydutia.

Na vnútorné a vonkajšie povrchy sa používajú rôzne zmesi

Vápenná maltasa pripravuje z 1 dielu vápenného testu a 1 - 5 dielov piesku. Piesok sa pridáva postupne, až kým sa roztok nestane homogénnym. Malta by sa mala mierne lepiť na stierku a podobať cesto.

Roztok vápenno-ílového íluje zmes 1 dielu tekutého ílového cesta, 1/3 dielu vápenného cesta a 3 - 6 dielov piesku. Zmiešame íl a vápno cesto, potom postupne začať pridávať piesok, naďalej miešať.

Cementovo-vápenná maltasa zmieša z 1 dielu cementu, 1 - 3 častí vápna a cesta.6-8 dielov piesku. Pridajte piesok do suchého cementu a premiešajte, pridajte vápenné mlieko a premiešajte. Ak je cesto príliš hrubé, pridajte trochu vody a zamiešajte.

Vápenno-sadrovú maltumožno pripraviť z 1 dielu sadry a 3 - 4 dielov vápna. Vezmeme nádobu, zalejeme vodou, vylejeme tenkú vrstvu omietky a rýchlo hnetíme. Nemala by byť veľmi hustá homogénna hmota. Pridajte k nemu vápennú maltu a premiešajte.

Cementová maltasa najčastejšie používa na hrubé omietky alebo na vonkajšie steny. Zmiešame 1 diel cementu a 2 až 5 dielov piesku a pridáme vodu, miesime ako cesto.

Ak zvolíte správne riešenie pre omietanie stien, budete dodržiavať všetky odporúčania pre aplikačnú technológiu, čo výrazne uľahčí ďalšie dokončovacie práce.

Video: omietka na penu

Fasáda, izolovaná penou, nemôže byť opláštená šindľom alebo obložením, ale je opatrená omietkou. Ako to urobiť, povedzte video materiálu: