Ako a čo izolovať dom vonku, ak je postavený z dreva

Štatistiky ukazujú, že približne 40% energie sa spotrebuje na vykurovanie /chladenie domácností. Podivné, pretože dnes ľudia žijú v modernom modernom svete, tak prečo hádzať časť rozpočtu na vietor, pretože môžete ísť radikálne odlišným spôsobom a teplo domu. Otázka: ako izolovať dom zvonku, sa obyvatelia mesta príliš nestarajú, ale je to veľmi dôležité pre súkromných vlastníkov. Spravidla sa nevykonáva dodatočná izolácia stien viacpodlažných budov a súkromný tehlový a drevený dom potrebuje náležitú izoláciu. Preto sa tento problém bude diskutovať v článku.

Teplý dom je pevnosť

Skoršie, v minulých storočiach, koncepcia pevnosti domuznamenali budovu s hrúbkou steny jeden a pol metra, pozeráte sa z okna a potom je ulica videná, akoby bola na konci tunela. Domy boli postavené týmto spôsobom, nie kvôli plnej bojovej pripravenosti, ale preto, že architekti tej doby chceli udržiavať teplo podobným spôsobom a používať menej palivového dreva na vykurovanie. Kedysi predtým neexistovali žiadne účinnejšie ohrievače, takže tehly slúžili ako tepelne izolačný a konštruktívny materiál.

Izolačný dom - značné úspory v dôsledku neprimeraného ohrevu vzduchu vonku

A dnes sa už stala určitá „deľba práce“: tehla je zodpovedná za silu domu a špeciálne izolačné materiály udržujú teplo. Prispievajú k vytváraniu príjemných podmienok v miestnostiach, chránia steny pred výkyvmi teploty a predlžujú životnosť stavebnej konštrukcie. Myšlienka výberu tepelnoizolačného materiálu je to: je lepšie míňať peniaze na vysokokvalitnú izoláciu vonkajších stien a minúť menej tepla a peňazí v chladnom období, než ohrievať ulicu celé desaťročia. Vyhliadka je vynikajúca, stačí mať určité informácie a pochopiť, ako izolovať dom v každom prípade.

Pri analýze skúseností krajín s vysokou životnou úrovňou možno konštatovať, že tepelné straty možno znížiť izoláciou plášťa budovy: stien, striech a okien. Chráni domy pred rôznymi atmosférickými javmi - nízkou teplotou, vetrom, vlhkosťou, slnečným žiarením.

Mimo alebo vnútri?

48. Akosprávne izolovať dom: zvonku alebo zvnútra? Túto otázku kladú mnohí ľudia, ktorí sa rozhodli urobiť svoj domov efektívnejším a pohodlnejším. Na prvý pohľad sa môže zdať, že otepľovanie zvnútra je prijateľnejšie, ale toto je mylný názor. Skúsení stavitelia hovoria pevné "nie" k tejto metóde izolácie. Môžete priniesť rozumné argumenty tejto kategorickej pozície. Samozrejme, nie je pochýb o tom, že izolačný materiál, postavený zvnútra, urobí z domu teplejšie a pohodlnejšie, ale to nie je najlepšie riešenie situácie. Faktom je, že s takýmito pozíciami vonkajšie steny zostávajú mimo práce a vôbec sa nezúčastňujú na udržiavaní tepla a v skutočnosti môžu tiež „pracovať“.

​​
Otepľovanie Minwate domu

A ďalšou nežiaducou skutočnosťou je, že na križovatke vykurovacích telies sa bude nachádzať rozdiel teplôt a tým aj hromadenie kondenzátu, čo negatívne ovplyvní životnosť ohrievača a stien budovy. Okrem toho sa vytvoria dobré podmienky na vytvorenie veľmi nepríjemnej huby. Takže ak máme izolovať steny, je to len vonku.

Výhody vonkajšej izolácie

\ t

Možno povedať, že sú ťažké a užitočné:

- vrstva izolácie vníma prudké kolísanie teploty, čo znamená, že životnosť konštrukcie sa zvyšuje, steny sú menej náchylné na deformáciu;

- môžete si vybrať vzhľad fasády, aj keď je dom už plne postavený;

- výber výzdoby izieb nie je obmedzený na nič;

- schopnosť vykonávať izoláciu dlhodobo postaveného domu;

- invariantnosť oblasti interiéru;

- pri vonkajšom otepľovaní nie sú ovplyvnené vnútorné priestory, je možné bývať v dome za bežných podmienok.

Spôsoby izolácie stien mimo priestorov

V súčasnosti existujú tri možnosti ohrevu domu, každý s vlastnými vlastnosťami a výhodami.

Umiestnenie izolácie v „studni“

Izolačný materiál je umiestnený vo vnútri stien, tj medzi stenou a vrstvou obkladového materiálu, napríklad tehál. Ukazuje sa, že tepelný izolátor je uzamknutý vo vnútri steny. Takýto trojvrstvový systém je dobrý, ale to nie je vôbec vhodné pre už postavený dom.

Otepľovanie „dobre“

„Mokrá“ tepelná izolácia s lepidlom

Vrstva tepelne izolačného materiálu sa prilepí priamo na steny a potom sa ďalej upevní kolíkmi. Na hornej strane izolácie je položená výstužná sieť, ako aj niekoľko vrstiev náterov: výstužná, stredná a dekoratívna ochrana. Táto metóda vyžaduje odbornú kvalifikáciu výkonných umelcov a bezchybnú realizáciu celého procesu.

Fasáda "Wet"

Systém vetranej fasády

Tento systém má v zásade podobnosť s vrtným murivom, ako vonkajšia stena sa používa len celý rad obkladových materiálov (plech, dosky). Izolácia je pripevnená k stene pomocou rámu a kotviaceho systému. Toto je najobľúbenejší spôsob, ako izolovať vidiecke domy, pretože možnosti pre externémnoho obloženie domu - vinyl a suteréne vlečky, keramické panely.

Odvetrávaný predný panel zvyšuje kvalitu izolácie konštrukcie a predlžuje životnosť stavebných materiálov

Hlavnou výhodou tejto technológie je, že v prípade potreby sa môžete dostať k izolačnej vrstve jednoducho, na to stačí odstrániť niekoľko panelov. Táto metóda sa dá použiť aj v domoch, v ktorých nebola plánovaná žiadna izolácia. Vetrané fasády sú inštalované na tehlových stenách, drevených a betónových povrchoch.

Základné požiadavky na tepelnoizolačné materiály

Izolačné práce v dome musia byť komplexné, výber izolácie priamo závisí od materiálu, z ktorého je budova zhotovená. Napríklad, že je lepšie teplo domu vonku, postavený z tehál? Odpoveď je tu jednoznačná - pena, a čo sa týka domu z dreva, vhodnejšia je minerálna vlna. Samozrejme, toto nie je konečná pravda, pretože každý ohrievač má svoje silné a slabé stránky.

Hlavné charakteristiky, ktorým je potrebné venovať pozornosť pri výbere materiálu, sú:

  • priedušnosť;
  • priepustnosť pre pary;
  • hygroskopickosť - absorpcia pary zo vzduchu;
  • tepelná vodivosť;
  • požiarna odolnosť a požiarna odolnosť;
  • 88) biologická odolnosť;
  • chemická odolnosť; 90) vodivosť vlhkosti;
  • 91) tepelná difúznosť.

Napríklad polystyrénová penaMá takmer ideálne vlastnosti, ale stále existuje jedna hlavná nevýhoda - vysoká horľavosť a uvoľňovanie etylénu škodlivého pre ľudské zdravie.

Minerálne tepelne izolačné materiály majú dobré ukazovatele nehorľavosti, chemickej odolnosti, hygroskopickosti a vysokého stupňa zvukovej izolácie.

Hlavná vec je snaha o vytvorenie racionálneho tepelnoizolačného dizajnu, potom sa môžete vyhnúť takýmto nežiaducim momentom, ako je nadmerné zvlhčovanie, prenikanie myší, ako aj zvýšenie pevnosti, spoľahlivosti a odolnosti voči ohňu.

Otepľovanie dreveného domu

Ako sa vonku ohrieva drevený dom a robí ho teplým a krásnym? Najlepšie je ohriať dom z dreva s minerálnou vlnou: je ľahký, dobre udržiava teplo a vôbec nie je drahý. Je to mäkký a elastický materiál, ktorý sa dá ľahko položiť, navyše nie je ovplyvnený tepelnými deformáciami a nie sú tu žiadne studené mosty. Po zohriatí je možné dom obkladať materiálom, ktorý je skôr podobný. To môže byť nástup, zatiaľ čo exteriér budovy zostane tradičný, alebo môžete použiť plastové obklady a nakoniec získať radikálne nový a moderný exteriér domu.

Dôležitým kritériom pre izoláciu dreveného domu zvonku je zachovanie priepustnosti pary
.

Pre budovy z dreva sa vyžaduje parotesná zábrana

Ohrievanie dreveného domu začína parotesnou zábranou. Ako je možné použiť hliníkovú fóliu, plastovú fóliu alebošpeciálny filmový paroizolátor. Hlavnou úlohou tohto procesu je zabezpečiť vetranie fasády. Ak je dom vyrobený z guľatiny, potom tento problém zmizne a ak je povrch hladký, potom sú zvislé lišty zabalené a na ne je namontovaná parotesná zábrana.

Dôležité: je potrebné vytvoriť otvory pre vetranie medzi základnými koľajnicami v hornej a dolnej časti - priemer 20 cm.

Upevňovacie prvky materiálu parotesnej zábrany (svorky, klince) sa lepia, aby sa zabránilo vniknutiu vody.

Rám je základom izolačného systému

Z dosiek - hrúbka 40-50 mm a šírka 100 mm sa vykonáva rám izolácie. Dosky sú plnené vertikálne na stenu, na okraji, takže vzdialenosť medzi nimi je o niekoľko centimetrov menšia ako šírka izolácie.

Dôležité: je nežiaduce používať tenšie dosky, pretože budú slúžiť aj ako upevňovacie prvky na obklady.

Tepelná izolácia - ďalší stupeň

Dosky z minerálnej vlny sa inštalujú medzi rámové dosky bez zanechania medzier a medzier. Týmto spôsobom sa minerálna vlna umiestni do dvoch vrstiev (každá 50 mm): spoje prvej vrstvy by mali byť zarovnané so stredom druhej dosky. Minerálna vlna je polotuhá a elastická doska, takže sú držané medzi doskami a bez dodatočného upevnenia, to znamená, že nekĺznu.

Technológia izolácie drevených domov

Pokládka hydroizolačnej vrstvy

Tepelnoizolačná vrstva je pokrytá hydroizolačnou fóliou, ktoráby mala voľne prechádzať parou a dobre zadržiavať vodu. Taký film je pribitý klincami alebo sponami k rámu.

Dôležité: pri spojoch je žiaduce ponechať prekrytie 5-10 cm pri zatavovaní spojov samolepiacou páskou.

Rám - druhá vrstva

Zábradlia sú balené na doskách s tepelne izolačnou vrstvou (hydroizolačnou vrstvou) širokou 50 mm a hrúbkou 30 mm. Toto sa robí preto, aby sa zabezpečila voľná cirkulácia vzduchu medzi parozábranou a kožou. To znamená, že kondenzát a vlhkosť, ktoré sa dostanú na hydroizolačnú vrstvu, sa vysušia. Na dne vytvoreného priestoru je uzavretá kovová mriežka (hrubá, nevyhnutná), toto nevyhnutné opatrenie bude chrániť steny pred vniknutím hmyzu a hlodavcov.

Vonkajšie pokovovanie - povrchová úprava

V tomto štádiu je dokončená izolácia dreveného domu, finálne pokovovanie z väčšej časti vykonáva dekoratívne funkcie. Preto je výber obkladového materiálu záležitosťou chuti a osobných preferencií.

Zároveň by sa mala zohľadniť aj zväčšená hrúbka stien - približne 20 - 25 cm, pričom sa existujúce dvere a okná prehĺbia. Z tohto dôvodu je potrebné zvážiť ochranu izolačného systému zo strany okenných otvorov.

Video: pohľady a rady staviteľov na izoláciu dreveného domu

Existuje mnoho protichodných názorov na to, či sa má teplo z domu zohrievať. Vo videu nájdete odpovede odborníkov na mnohé otázky.

Správny výkon všetkých fáz izolačných prác zabezpečujeDobré teplotné podmienky v dome sú teplé v zime a chladné v lete. A po kontrole inštalácie a dizajnu si môžete byť istí, že izolácia bude slúžiť dlhú dobu a verne, a už nebudete musieť platiť navyše za pohodlný pobyt.