Ako a čo izolovať plochú strechu?

Ohrev plochej strechy je najdôležitejšou úlohou, pomocou ktorej je možné výrazne znížiť tepelné straty, a tým aj náklady na elektrinu. Tepelnoizolačná vrstva navyše zabraňuje vzniku kondenzátu, čo umožňuje mnohokrát zvýšiť bezúdržbovú prevádzku strechy. Ale to nie je všetko! Vďaka vyhrievanej streche, v priestoroch umiestnených priamo pod ňou, vzniká priaznivá mikroklíma.

Typy izolácie pre plochú strechu

 • minerálna vlnana čadičovom základe (napríklad Tekhnoruf 45 alebo Tekhnoruf 60 od spoločnosti TekhnoNikol), ktorú možno použiť bez ochranného poteru.
 • extrudovaná polystyrénová pena(polystyrénová pena) je ideálna pre existujúce strechy. Dokonale absorbuje zvuky, ale je horľavý a neodporúča sa na ohrievanie mäkkých striech.
 • polyuretánová pena- skvelá preizolácia strechy Ideálne aplikovaný, nehorľavý, nevytvára švy a medzery.
 • Ecowoolje tepelne izolačný materiál vyrobený z celulózy a upravený spomaľovačmi horenia, ktorý robí horľavý materiál nehorľavým. V obchodoch a stavebných trhoch hľadajte Ecowool,Ecowoola Unizol.
 • penový betónje nový materiál, ktorý svojou pevnosťou a trvanlivosťou pripomína betón a štruktúru a hmotnosť peny. Ideálny spôsob, ako izolovať plochú strechu bez výrazného zaťaženia nosných konštrukcií.

Plochá strecha

Takzvaný „koláč“ plochej strechy sa skladá z týchto vrstiev:

 1. nosná základňa (betón, kovový profil)
 2. parotesná zábrana
 3. tepelnoizolačná vrstva
 4. hydroizolácia
Zahrievanie tradičnej strechy s minerálnou vlnou je obľúbeným spôsobom. Izolácia je v tomto prípade umiestnená pod vrstvou hydrosolácie

Poradie vrstiev môže byť odlišné, ak sa plánuje usporiadanie inverznej strechy. V tomto prípade bude „koláč“ vyzerať takto:

 1. nosná základňa
 2. hydroizolačná membrána
 3. izolácia
 4. vrstva z geotextílie alebo iného materiálu s podobnými vlastnosťami
 5. vrstva z drveného kameňa
 6. povrchová úprava

Ako je možné vidieť, inverzná strecha je ťažšia ako tradičná a vrstva izolácie v nej je umiestnená nad vodotesnou vrstvou. Táto možnosť zastrešenia je vhodná pre budovy s vysokými nárokmipožiarnej bezpečnosti. A aj napriek tomu, že hydroizolačná vrstva na takýchto strechách je spravidla vyrobená z horľavých materiálov, dosky z minerálnej vlny nachádzajúce sa pod ňou slúžia ako druh ohňa. Strešná konštrukcia je tak úplne ohňovzdorná.

Je dôležité, aby zariadenie plochých strešných izolačných prostriedkov, zohľadňujúce zaťaženie, ktoré sa môže vyskytnúť počas prevádzky. Napríklad pre strechy v prevádzke by mala byť vrstva tepelnej izolácie hrubšia a silnejšia.

Montáž dosiek z minerálnej vlny na plochú strechu

Parozábrana

Základom pre montáž dosiek z čadičovej minerálnej vlny sú buď železobetónové konštrukcie alebo kovový profilovaný plech. Bez ohľadu na to, aký typ základne má budovu, najprv vytvorte parotesnú vrstvu, ktorá zabraňuje prenikaniu vodných pár pod strechu. Ak vynecháte túto fázu, časom sa minerálna vlna nahromadí vlhkosť a prestane hrať úlohu izolácie, a hydroizolačná vrstva položená na vrchole bude "blister".

Pre parotesnú zábranu plochej strechy sa zvyčajne používajú klasické polyetylénové alebo špeciálne zastavané materiály, ako napríklad bitúmen a polymérový bitúmen. Druhá možnosť je spoľahlivejšia a efektívnejšia, pretože v tejto parotesnej zábrane nie sú žiadne švy a je veľmi trvanlivá.

Dôležité: parotesná zábrana musí byť umiestnená nielen na vodorovných plochách, ale aj na zvislých plochách. Zatvortefólia alebo bitúmen musí byť o niečo vyššia ako úroveň, v ktorej sa bude nachádzať izolácia.

Pokládka dosiek z minerálnej vlny

Izolácia plochej strechy, v tomto prípade čadičových dosiek, zapadá do jednej vrstvy, ale niekedy, ak to vopred vyžaduje výpočet hrúbky, môžu stavitelia zvýšiť izoláciu dodatočnou vrstvou viac. tenké, ale nie menej odolné dosky z minerálnej vlny. Takéto rozhodnutie sa robí v každom prípade a na základe zemepisnej polohy objektu, priemerných ukazovateľov teploty a vlhkosti v zimnom období, ako aj účelu budovy.

Dosky z minerálnej vlny sú veľmi ľahké a ich kladenie nie je veľký problém. Hlavná vec je zabezpečiť dosky

Na montáž dosiek na základňu sa používajú buď teleskopické hmoždinky alebo bitúmen.

Prvá možnosť je logickejšia, keď základňa slúži ako profesionálny plachta, pretože dosky sa najlepšie upevňujú na železo mechanicky. Okrem toho je upevnenie hmoždinkami oveľa lacnejšie, aj keď je montáž dosiek na betón. Je pravda, že betónové hmoždinky sú o niečo drahšie a je ešte dlhšie, aby sa s nimi hádali.

Mechanickou metódou upevňovania dosiek z minerálnej vlny je hydroizolačná vrstva pripevnená rovnakým spôsobom, to znamená na hmoždinkách. V tomto prípade by ste sa nemali starať o tesnosť strechy, pretože široký klobúk hmoždinky nemôže prepichnúť hydroizoláciu.

Dôležité: ak sa zvolí mechanická metóda upevňovania dosiek z minerálnej vlny, potom vrstva parotesnej zábranyby mali byť vyrobené z uložených materiálov, pretože iba v tomto prípade, otvory vytvorené pri zasunutí hmoždiniek do základne, budú môcť utiahnuť sami.

Lepenie na bitúmene je pomerne pracný a drahý proces a odporúča sa pri ukladaní minerálnej vlny na betónový podklad. Technológia v tomto prípade je nasledovná: na podklad sa nanesie vrstva bitúmenu, na ňu sa položí doska. Postup sa opakuje až do konca strechy. Ak je potrebné položiť druhú vrstvu izolácie, potom je prvá vrstva potiahnutá bitúmenom a dosky sú namontované „v medzere“, to znamená takým spôsobom, že dosky hornej vrstvy prekrývajú spoje dosiek spodnej vrstvy. Na minerálnu vlnu sa na bitúmen položí hydroizolácia.

Aké dosky z minerálnej vlny sa najlepšie používajú na ploché strechy

Nie všetky typy dosiek z minerálnej vlny sú vhodné na ploché strechy. Je dôležité, aby izolácia mala takú pevnosť, že môže bezpečne vydržať tak zaťaženie počas prevádzky, ako aj zaťaženie počas inštalácie, pretože stavitelia na ňom budú chodiť. Môžete vytvoriť poter na vrstve izolácie, ktorá rozloží náklad a vytvorí pevný a trvanlivý podklad pre vodotesné podlahy. Ale bez ohľadu na poter - suchý z bridlice alebo azbestu alebo mokrý - to v každom prípade výrazne zaťažuje strešnú konštrukciu.

Z tejto situácie môžu vyplývať vysoko pevné dosky z minerálnej vlny od spoločnosti TechnoNicol, ktoré sa vyrábajú pomocou krimpovacieho stroja podpressovschika,stohovanie vlákien horizontálne aj vertikálne.

Tepelná izolácia plochej strechy s extrudovanou penou z polystyrénu

Zvážte ďalší variant tepelnej izolácie plochej strechy, ktorá sa používa na tepelnú izoláciu striech s inverzným typom.

Izolácia strechy inverzného typu zahŕňa pokládku izolácie nad hydroizolačnú vrstvu
.

Pokládka hydroizolačnej vrstvy

Základ inverzných striech by mal mať mierny sklon pre prúdenie vody a hladký povrch. Môžete to zariadiť betónovým poterom. Je na nej a je vhodná pre hydroizolačnú membránu uloženého materiálu. Je namontovaný rovnakým spôsobom ako v prípade parnej zábrany pre tradičnú strechu, to znamená priblížením sa k vertikálnym stenám strechy.

Montáž dosiek z penového polystyrénu

Dosky z penového polystyrénu sú vybavené štrbinovými zámkami, ale pre čo najväčšiu ochranu proti prenikaniu vlhkosti musia byť všetky spoje ošetrené stavebnou páskou. Proces styling polystyrénu je veľmi jednoduchý, hlavná vec je si uvedomiť, že druhá vrstva (ak je to potrebné) by mali byť namontované do medzery.

Dosky z expandovaného polystyrénu sú dostatočne veľké a aby sa počas inštalácie nepoškodili, sú potrebné spoľahlivé pomocné ruky

Usporiadanie separačnej vrstvy

Ďalšou vrstvou budú geotextílie, ktoré chránia spodné vrstvy strechy pred mechanickým poškodením a špinou. Na vrchu geotextílie sa nachádza štrková alebo štrková štrk s hrúbkounie menej ako 5 cm a pre odvodnenie môžete použiť profilovanú membránu položenú medzi geotextíliu a zásyp.

Pokládka povrchovej úpravy

Dlažbové dosky, asfaltový betón, penový betón a dokonca aj trávna tráva môžu pôsobiť ako konečný náter. V druhom prípade musí byť na sutinu položená ďalšia vrstva geotextílie a na ňu by mala byť naliata pôda s hrúbkou asi 15 až 20 cm.

Zohrievanie plochej strechy nie je ľahká úloha, ale tým, že ju robíte na pevnej päťke, môžete si byť istí, že budova bude teplá a pohodlná. Je pravda, že pre väčšiu spoľahlivosť stojí tiež za izoláciu stien.