Ako a čo izolovať strechu a strop v kúpeli: moderné a populárne metódy

Pri stavbe kúpeľa je potrebné dodržiavať niekoľko požiadaviek a pravidiel. Zahrievanie strechy a stropu by sa malo vykonávať s ohľadom na nuansy konštrukcie. V kúpeli je potrebná dobrá tepelná a tepelná izolácia, najmä strecha a strop, pretože horúci vzduch má tendenciu stúpať nahor. Preto aj vo fáze výstavby je potrebné maximalizovať zachovanie tepla v parnom kúpeli pri absencii kondenzátu. Koniec koncov, je to zriedkavé pre každého milovníka kúpeľa, aby si veľké kvapky studenej vody padajúce zo stropu na vykurované telo. Nemenej dôležitá je otázka ako izolovať strechu kúpeľa. Tu o tom budeme hovoriť v našom článku.

Tepelná izolácia strechy vane

Čím lepšie je izolovať

Ak sa kúpeľ používa iba na určený účel, strechu by ste nemali ohrievať. Bude stačiť mať na strope miestnosti vysoko kvalitnú tepelnú a parotesnú zábranu a strešnú krytinu na strešnej debne pred strešnou krytinou. Izolácia hlavného strešného plášťa sa vyžaduje, ak budete priestor používať ako priestor na skladovanie a sušenie metiel, kúpeľazásoby, čisté prádlo.

Jeden z typov vykurovacích telies určených pre strechu kúpeľa - minerálna vlna so stranou fólie

Moderný trh so stavebnými materiálmi je bohatý na rôzne izolačné materiály. Typicky sa používa pena, sklená vata, minerálna vlna a materiály ako RokWool a URSA. Penoplex dosky, ktoré sú schopné odolať teplotám od -50 ° do + 75 °, získali veľkú popularitu (kvôli tomu nemôžu byť použité v parnom kúpeli). Tento materiál má niekoľko výhod:

 • trvanlivosť; 31) homogénnosť;
 • odolnosť voči vlhkosti;
 • ľahké otepľovanie;
 • Pevnosť je dvakrát taká vysoká ako polystyrénová pena.

Okrem toho použitie penoplexu eliminuje problém parotesnej zábrany, pretože absolútne neabsorbuje vlhkosť.

Z rôznych materiálov potrebných na výber najvhodnejších pre ich vlastné preferencie a finančné možnosti.

Je zaujímavé: existujú ľudové spôsoby, ako izolovať vaňu, napríklad natrieť strechu hlínou a pilinami alebo pomocou rákosia. Navyše, v druhej metóde, so správnym umiestnením stoniek, je zaručená vysoká ochrana proti snehu a dažďu a vynikajúca parotesná zábrana.

Para a hydroizolácia

Pred začatím izolácie strechy musia byť všetky jej prvky dôkladne ošetrené prostriedkami proti hnilobe a prostriedkami chrániacimi pred ohňom. Nosníky a trámy musia byť tiež impregnované antiseptikami a retardérmi horenia. Ako vodotesný materiál sa zvyčajne používajú membránové fólie, ktoré slúžia ako vodná bariéra, ktorá môže dokonca preniknúťnajmenšie chyby pokrytia. Fólia, ktorá slúži ako hydroizolácia, sa rozprestiera na krokvy pred inštaláciou laty a tá, ktorá slúži ako parotesná zábrana - medzi obložením a izoláciou stropu.

Fólia je položená voľne, bez natiahnutia, s presahom 15-20 cm, medzi ktorými sú plátna zlepené páskou. To pomôže predísť vzniku strihov a trhlín pri teplotnej deformácii materiálu.

Ako izolovať strechu kúpeľa

Čadičové vlákno (minerálna vlna) sa považuje za najobľúbenejšiu izoláciu strechy vane. Má vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti a je absolútne prírodným materiálom. Pri izolácii strechy minerálnou vlnou je potrebné pripraviť tepelnoizolačnú vrstvu pozostávajúcu z dvoch radov izolácie desať centimetrov uloženej v šachovnicovom vzore. Hotová vrstva sa umiestni do strešného koláča.

Ako izolovať strechu kúpeľa od podkrovia minerálnou vlnou

Hlavnou výhodou tejto metódy je vysoká spoľahlivosť a neprítomnosť studených mostov vytvorených pri prekrytí spojov. Samozrejme, táto metóda je drahá, takže niektorí stavitelia, ktorí sa snažia ušetriť peniaze, nahradia desaťcentimetrovú izoláciu o päť centimetrov a navyše chránia strechu dvojitou vrstvou parotesnej fólie.

Ešte lacnejším spôsobom je použitie penových panelov namiesto čadičových vlákien, ale v dôsledku uvoľňovania fenolu počas zahrievania toxických výparov možno túto metódu použiť len navonkajšia izolácia.

​​

Materiály a metódy izolácie stropu

Izolácia stropu je potrebná, pretože stanovuje:

 1. Nahromadenie pary vo vnútri parnej miestnosti.
 2. Ochrana strechy a podkrovia pred vlhkosťou.
 3. Žiadna kondenzácia na strope.
 4. Tepelná ochrana.

Čo použiť pre zariadenie tepelnej izolácie

Ako izolovať strop kúpeľa? Existuje mnoho moderných ohrievačov, ktorými sú tenká tepelná a parotesná bariéra, pozostávajúca z tepelne izolačnej vrstvy a fólie. Ale sami nie sú schopní vyrovnať sa s kondenzátom. Aby sa tento problém odstránil, je potrebné položiť ďalšiu vrstvu izolácie, ktorú možno použiť ako:

 1. Čadičové vlákno. Medzi jeho výhody patrí nízka tepelná vodivosť, prirodzenosť a požiarna odolnosť. Nevýhodou je, že keď mokrá, minerálna vlna úplne stráca všetky svoje vlastnosti.
 2. Rozšírená hlina. Udržiava sa dobre, ale mala by byť naliata veľmi silnou vrstvou (najmenej 30 cm) a jej použitie vyžaduje dodatočnú izoláciu pár a vody.
 3. Hlina s pilinami. Najstaršia metóda, najlacnejšia, ale veľmi nepríjemná. Táto vrstva musí byť naplnená suchou zeminou do výšky najmenej päť centimetrov.
Expandovaná hlinka - jeden z najúčinnejších materiálov na izoláciu stropu kúpeľa

Dôležité upozornenie: ak sa ako izolácia stropu zvolí minerálna vlna, potom na zachovanie jej vlastností po dlhú dobu je potrebné pred hydroizolačnou fóliou zabezpečiť hydroizolačnú fóliu.pre letecký prístup.

Varianty izolácie stropu vo vani

Prejdite k ďalšej otázke, ktorá vzniká pri výstavbe kúpeľov a sauny - ako ohriať strop v kúpeli.

Od staroveku ľudia používajú kúpele. Prirodzene, existuje veľké množstvo možností tepelnej izolácie, starovekých aj moderných. V tomto článku sa zameriame na najbežnejšie metódy: používanie moderných ohrievačov a používanie prírodných materiálov.

Tepelná izolácia stropov kúpeľov guľatiny

Po prvé, celý strop by mal byť opláštený doskami s hrúbkou najmenej 6 cm. Ďalej sa položí parotesná zábrana, ktorá sa použije ako vložka impregnovaná lepenkou alebo hliníkovou fóliou. Táto vrstva musí byť pokrytá mäkkým ílom a až potom by mala začať pokládka izolácie, ktorej hrúbka by mala byť väčšia ako 150 mm. Ako vyhrievacia vrstva v tejto metóde sa môže použiť:

 • hlinitý;
 • 77) piesok;
 • pôda;
 • íl s pilinami; 80) minerálna vlna.

Zaujímavé: íl s pilinami zabraňuje šľachteniu myší na streche kúpeľa.

Ak je určitá miestnosť plánovaná na streche vane, dosky sa položia na izoláciu. Inak môžete urobiť s cementovým poterom s pieskom.

Dôležité: počas izolácie by sa mala venovať zvláštna pozornosť miestu v blízkosti výstupu z potrubia.

Strop kúpeľa "Puff". Metóda Bukharkin a Sosnin

 • 1 spôsob. Suspendovaný na nosníku 20x20 cmmasívny strop z 25 mm hrubých dosiek s drážkou a drážkou pokrytý dvojitou vrstvou sušiaceho oleja. Dosky sú položené na vrchole nosníkov, medzi ktorými by ste určite mali ponechať medzery. Ďalej sa nanesie vrstva strešného materiálu, polyetylénu alebo fólie. Ďalšia vrstva je 200 mm piesku alebo trosky.
 • 2 spôsobom. Strop na nosníkoch je zospodu lemovaný neoznačenými 50 mm doskami, ktoré sú podopreté zo strany parného kúpeľa s 50 mm doskou na drevo-tetrov. Na tejto doske je strop položený vzduchovými medzerami, lepšie ako obloženie stien osiky. Ďalšou etapou je položenie parotesnej zábrany (kartónu), na ktorej sa zmes hliny a pilín potrie vrstvou 30 mm. Ďalej sa položí minerálna vlna s hrúbkou 150 mm, po ktorej nasleduje vzduchotesný film. Potom môžete dať podkrovné dosky.
Tepelná izolácia kúpeľa minerálnou vlnou (čadičové vlákno)

Tepelná izolácia stropu vane s ílom

Strop je zostavený zo suchých dosiek a pera s hrúbkou najmenej 40 mm. Vytvorené pri pokládke medzery omietky hrubé íly bez pridania piesku. Po úplnom vysušení ílového roztoku je strop pokrytý ílovou vrstvou, ale pieskom. Jeho hrúbka by mala byť 50-60 mm, a konzistencia hliny - ako pri kladení sporákov. Po úplnom vysušení sa suchý piesok naleje do výšky najmenej 100 mm.

Keď kúpeľ funguje, hlina sa najprv nasiakne, namočí sa do vlhkej pary a potom, keď je sucháteplo, hlinka veľmi rýchlo schne a udržiava teplo dobre, takže teplota v parnom kúpeli je dlhodobo udržiavaná.

Otvor pre výstup potrubia musí byť navrhnutý tak, aby spĺňal požiarne bezpečnostné požiadavky
.

Dôležité upozornenie: pri izolácii stropu je potrebné správne usporiadať výstup potrubia. Vzdialenosť stropných dosiek od vývodu potrubia musí byť najmenej 250 mm. Na splnenie požiarnej bezpečnosti musia byť všetky hrany dosiek v blízkosti horúceho potrubia pokryté vrstvou azbestu.

Video: prevádzková izolácia strechy

Bez ohľadu na to, ktorú metódu si vyberiete z vyššie uvedeného, ​​sú všetky veľmi účinné a spoľahlivé.