Ako a čo maľovať drevenú podlahu: odpovede na aktuálne otázky

Drevené podlahy sú šetrné k životnému prostrediu, čo pomáha udržiavať optimálnu vnútornú klímu. V porovnaní so syntetickou podlahou sú drevené podlahy odolnejšie a odolnejšie. Ale potrebujú ochranu. Ak ich nevystavujete špeciálnemu ošetreniu, strom sa veľmi rýchlo začne hniť, naplní sa škodlivými mikroorganizmami a deformuje. V tomto článku sa dozviete, ako a ako maľovať drevenú podlahu v krajine, doma av iných miestnostiach, aby sa predĺžil jej život a zlepšil estetický efekt.

Výber materiálu na podlahové nátery

Vzhľad všetkých farieb a lakov je rozdelený na nepriehľadné a transparentné.

1.Transparentnésú laky a impregnácie. Súčasťou niektorých z nich môžu byť aj pigmenty, ktoré pomáhajú identifikovať prirodzenú štruktúru stromu.

2.Nepriehľadnésú farby na rozpúšťadlách (perchlorovinylové, polyuretánové, olejové, alkydové, akrylové) a tiež akrylové vodné disperzné nátery. Najobľúbenejšie sú polyuretánové, alkydové a akrylové farby, ktoré poskytujú veľmi kvalitný náter a ľahko sa používajú.

Lakovaná drevená podlaha neskrýva prirodzenú krásu štruktúrydrevo

Ochranná impregnácia: čo dávať prednosť?

Impregnácia vykonáva biologické a samozhášacie funkcie, t. Napĺňa strom látkami, ktoré ho chránia pred zničením ohňom a škodcami. Existujú nasledujúce typy impregnácie:

1.Retardéry horeniaznižujú riziko požiaru, chránia drevený materiál pred vznietením. Takéto impregnácie môžu byť potrebné vo verejných a priemyselných priestoroch.
2.Biocídy, antiseptikáchránia pred účinkami hmyzu, modrých, húb a plesní, zvyšujú životnosť drevenej podlahy.

Tieto impregnácie môžu byť povrchné a hlboké. Doma sú užitočné len povrchové impregnácie.

33) Naneste striekaním alebo štetcom na suché a vyčistené drevo. V priemyselných priestoroch sa často používajú hlboké impregnácie, s ktorými sa dosky spracovávajú sofistikovanou technológiou, aby sa zabezpečilo maximálne možné spracovanie všetkého dreva.

3.Olejové impregnácie . Sú vyrobené z drevného oleja a ľanu, ako aj z modifikovaných prírodných živíc a používajú sa na posilnenie a ochranu a na tónovanie drevených podláh. Olej sa vstrebáva do dreva oveľa hlbším lakom. Výsledkom je, že povrch podlahy je výrazne posilnený, stáva sa odolným voči vlhkosti, získa hodvábny lesk. Je lepšie zvoliť oleje, ktoré neobsahujú rozpúšťadlá. Preferujem prírodný, nie veľmi rýchlo schnúci olej. Aplikujte ich v drsnom teréne, napríklad v obývacej miestnosti alebona chodbe. Ak ste sa ešte nerozhodli, ako maľovať podlahu v krajine, potom Vám odporúčame zastaviť výber na olejovom nátere. To je najlepšie riešenie pre nevykurované miestnosti, otvorené verandy, ako aj pre bazény, vane a sprchy.

Dôležité! Pred impregnáciou olejom sa musí podlaha vyčistiť, obrúsiť a vysušiť

.

Otázka: lak alebo farba?

Zvyčajne pre drevené podlahy, ak si vyberú laky, sú alkydové, sú najodolnejšie. Sú však občas pokryté lakami, pretože nie sú schopné úplne chrániť strom pred mechanickým poškodením (nárazy päty, značky nábytku atď.) V dôsledku vysokej pružnosti aj v suchom stave. Na lakovanej podlahe sa smie pohybovať výlučne v mäkkej topánke. Pre obytné priestory sú vhodné len laky vyrobené bez použitia žieravých rozpúšťadiel.

Lakované parkety netolerujú pohyb po obuvi s tenkými podpätkami, pohyblivým nábytkom, vystavením zvieracej pazúry

Farba na použitie v obytných zónach by sa mala vyberať primárne na základe jej environmentálnej prijateľnosti. V tomto ohľade je ideálnou voľbou vodou disperzná farba, ktorá neobsahuje organické rozpúšťadlá.

Sú vodotesné, perfektne sa hodia na povrch a nestrácajú farbu. Akrylová farba (vodotesná) je vhodná pre podlahy v kuchyni a kúpeľni. Najlepšia voľba pre parkety - alkydová farba.

Majte na pamäti! Na 1 námestí. m drevené podlahy v priemere 2 vrstvy náteru bude potrebovať 180 - 250 g náteru. Zvážte, že na každej plechovke farbymusia byť uvedené vlastnosti pevnosti, skladovacie a aplikačné podmienky.

Ako maľovať podlahu?

Malo by sa to uskutočniť postupne:

  1. Vyčistite podlahu od nečistôt, mastnoty a prachu, dôkladne osušte
  2. Tesnenie, prepichnite všetky praskliny pred vysušením
  3. Piesok, piesok a utrite dôkladne
  4. Použite antiseptikum alebo základný náter, čakať na sušenie
  5. Použiť vybrané laky
Príprava drevenej podlahy na maľovanie: odstránenie zvyškov starého náteru

Dôležité! Vrchná vrstva akéhokoľvek náteru sa aplikuje nie skôr, ako má dno čas uschnúť.

Povlak.Naneste prvý náter laku, nechajte ho dobre vyschnúť. Odstráňte všetky nepravidelnosti tenkým brúsnym papierom a naneste ďalšiu vrstvu a počkajte, až uschne. Najlepšia voľba - použitie laku v 3 vrstvách.

Dôležité! Všetky nátery sa nanášajú len na absolútne suchú podlahu!

Nanášanie farby.Toto možno vykonať tromi spôsobmi:

1. Podlaha dosky je vopred potiahnutá ľanovým olejom alebo základným náterom a sušená 3 dni. Potom naneste vrstvu farby, počkajte na sušenie, naneste druhú vrstvu, osušte 4-7 dní.
2. Tmel v olejovom tmeli, ktorý zodpovedá farbe; trhliny a iné chyby dosiek sú zarovnané. Spracovať podlahu s malou kožou, potom prodpaklevat, potom opäť na úrovni kože. Urobte tak, až kým sa tmel prestane objavovať. Farba sa nanáša v dvoch alebo troch vrstvách.
3. Natrite podlahu ľanovým olejom, osušte, prepichnite v niekoľkých vrstvách, vyčistite, keďpo každom čase. Potom sa natrie a natrie v troch vrstvách (každá opatrne vysušená).

Dôležité! Typ povlaku musí zodpovedať typu základného náteru (napríklad akrylový email sa nanáša na akrylový základný náter)

Video: natieranie podlahy aplikáciou dekoru

S bežným náterom môžete stelesniť množstvo zaujímavých nápadov na zdobenie priestoru. jedna z nich bude predstavená videom:

Maľba drevenej podlahy je pomerne riešiteľnou úlohou aj pre osobu, ktorá nemá špeciálne stavebné zručnosti. Len majte na pamäti všetky nuansy a konajte podľa vyššie uvedených odporúčaní.