Ako a čo maľovať steny v byte: správne vybrať materiál a spôsob maľovania

Krása a pohodlie v dome je veľmi drahé pre každú hostesku. Čím viac je vaša vlastná sila investovaná do vytvárania tohto komfortu, tým je oceňovaná drahšia práca. Ale ak si ozdobíte stôl vázy s kvetmi ľahko a jednoducho bez špeciálnych vedomostí a zručností, potom maľovanie stien bytu náhodne je strata času a peňazí. To isté bude „medvedí práca“, ktorá bude potrebovať kvalitatívne prepracovanie. Než budete maľovať steny v byte, mali by ste pochopiť podstatu veci a vziať do úvahy všetky jemnosti a nuansy. Až potom steny potešia oči a obohatia interiér miestnosti.

Výber farby na steny

Je dobre známe, že slovo „farba“ má spoločný základ s krásou. Vskutku, farba prináša nový dych do bytu a dáva novosť a originalitu. Pre vnútorné nátery aplikujte vhodné formulácie. Po prvé, interiérová farba by mala byť bezpečná pre zdravie. Taktiež je potrebné zvoliť rýchloschnúce zmesi bez nepríjemného zápachu, ľahko aplikovateľného, ​​nevyžadujúceho odborníkazručnosti a vybavenie.

Správny obraz - skvelý výsledok

Materiály na natieranie stien by mali mať vyššiu kvalitu ako stropné farby. Je to preto, lebo povrch stien je prístupnejší. Zvlášť dôležitý je indikátor opacity, tj minimálne množstvo farby, ktoré je potrebné na rovnomerné vyplnenie pôvodnej farby. Táto hodnota určuje spotrebu farby a jej nákladovú efektívnosť.

Na výpočet množstva farby sa meria miestnosť a vypočíta sa plocha. Nemali by ste odpočítavať plochu okien a dverí - dodatočná dodávka farby nebolí. A ak si kúpite farbu "na nulu", nemusí to stačiť, a potom musíte zvoliť tón; musí zohľadniť aj počet vrstiev.

Dôležitým aspektom pri výbere farbiacej zmesi sú ukazovatele vlhkosti. Pre mokré miestnosti je potrebné zakúpiť farby s vysokým stupňom odolnosti voči vlhkosti a ochranou proti plesniam. No, detské izby sú nevyhnutne maľované len s hypoalergénnymi a ekologickými farbami.

Predbežná etapa - dôkladná príprava

Pred začiatkom maľovania je potrebné čo najviac uvoľniť miestnosť od nábytku a je vhodné sústrediť zostávajúce predmety do stredu miestnosti a prikryť prachotesným filmom.

Pri príprave povrchu nezabudnite na respirátory, ochranné okuliare a ochranné rukavice. Sodík a fosforečnan sodný, aj keď sú v prášku, môžu spôsobiť alergické podráždenie.

Stenypotrebné čistenie, vyrovnanie, odstránenie starej vrstvy farby alebo tapety, vyplnenie trhlín a vykonanie kvalitného základného náteru. Po vysušení musia steny so základným náterom manipulovať s hrubým povrchom brúsnym papierom.

Dôležité: ak bol povrch brúsneho papiera pokrytý prachom a strateným pieskom, je čas vymeniť nový kus brúsneho papiera.

Po leštení sa základný náter očistí vlhkou handričkou, aby sa odstránil prach. Hranice maľovanej plochy sú označené maskovacou páskou, ako aj kryty dverí a okien priľahlých k stenám.

Správne natieranie stien

Takže predná časť diela je pripravená, ale ako správne natrieť steny, pretože jeden nesprávny zdvih a vzhľad nebudú tak krásne, ako by sme chceli. Preto musíte dodržiavať osvedčené odporúčania a dosiahnuť vynikajúci výsledok na cieľovej čiare.

Farba by sa mala nanášať v jednotnej vrstve, pohyby by mali byť najprv v jednom smere a potom kolmé na prvý smer. Povrch by mal byť tienený, aby sa dosiahla rovnomernosť. V opačnom prípade bude prebytočná farba odtekať a stena bude mať nepríjemný vzhľad. Z toho istého dôvodu by ste sa mali vyvarovať príliš tekutej farby a aplikovať ju v niekoľkých vrstvách.

Pri maľovaní veľkej plochy sa odporúča predeliť stenu na malé časti, môžu byť obmedzené na lamely alebo švy.

Použitie farieb na vodnej báze

\ tOzdobná povrchová úprava stien vodou riediteľnou farbou je bežný spôsob, ako vytvoriť elegantný dom. Vyznačuje sa bohatou paletou tónových farieb na vytváranie stien akejkoľvek farby. A toto uvedomenie si najviac nebývalých fantázií.

Emulzia na báze vody je náter na báze emulzie a vody. Môžete si ho kúpiť v každom železiarstve. Na chov musíte pridať vodu a potom dôkladne premiešať.

Bohatá rozmanitosť farieb používaných na dodanie odtieňov vodou riediteľným farbám

V skutočnosti je farba na vodnej báze biela, na získanie určitého odtieňa sa k nej pridá farebná schéma, ktorá nastavuje tón. Sýtosť farby závisí od množstva farby pridanej do farby.

Farba sa mieša dovtedy, kým sa nevytvorí konzistencia bez kmeňov, čo možno vykonať ručne alebo pomocou vŕtačky s metla.

Dôležité: náter na vodnej báze sa riedi farebným náterom na celej ploche naraz. Ak je farba nestačí, na dosiahnutie rovnakého tónu je veľmi ťažké.

Použitie vodnej emulznej kefy

Ako maľovať steny vodou riediteľným náterom štetcom a aké pravidlá by som mal dodržiavať? Pre takéto maľovanie je nutné použiť široký štetec, najlepšie s rozmermi 100-125 mm. Kefa je ponorená do farby tak, že je pokrytá iba tretina štetín, potom je kefa natlačená proti stene nádoby, aby sa odstránil nadbytok.

Maľovanie stien by sa malo začínať zhora, farba sa nanáša krátkymi ťahmi, ktoré sa vzájomne prekrývajú. Pre jedného je žiaducepristupovať k ploche približne 1 štvorca. m, a nová sekcia by sa mala prekrývať s predchádzajúcou, ale len na stále mokrých okrajoch.

Farba sa nanáša postupne, až kým nie je stena natretá. Prestávka sa najlepšie vykonáva na konci spracovania jednej steny, pretože zmena tónu bude zrejmá.

Natieranie valčekom

Nanášanie náteru na vodnej báze valčekom je rýchly spôsob úpravy veľkého povrchu. V tomto prípade je však potrebné aplikovať viac vrstiev, pretože farba sa nanáša pomocou tenšej vrstvy pomocou valčeka.

Natrite steny valčekom s predĺženou rukoväťou

Dôležité: použitie valca s dlhou rukoväťou uľahčuje prácu.

Najskôr sa paleta naplní farbou (asi tretina), valec sa spustí do farby a navinie pozdĺž rebrovaného dna palety smerom dopredu a dozadu. Takéto pohyby poskytujú rovnomerné rozloženie farby na valci.

Dôležité: hriadeľ valca by nemal byť ponorený do farby.

Farba sa nanáša na podklad opatrnými pohybmi. Práca by sa mala začať z hornej časti steny, pričom valček sa pohybuje ako vzor tvaru W. Nezabudnite však na prekrytie nových ťahov na okraji už natretého povrchu.

Pri maľovaní valčekom bude výkonný umelec potrebovať paletu so zdvihnutým dnom, je potrebné pre rovnomerné rozloženie materiálu na pracovnej časti maliarskeho nástroja
.

Po ukončení práce je vhodné ponechať valec v nádobe s vodou cez noc. Poskytne tomožnosť jeho opätovného použitia, keď je potrebné použiť druhú vrstvu.

Potom sa odstráni maskovacia páska a okraje sú tónované tenkou kefou.

Striekacia pištoľ: kombinujte rýchlosť a objem

S týmto nástrojom bude práca oveľa rýchlejšia, veľké plochy stien budú rovnomerne natreté, vrátane ťažko dostupných miest (za chladičom). Táto práca by mala byť vo vetranej suchej miestnosti.

Striekacia pištoľ - Fast Stain

Dôležité: v miestnosti by nemal byť silný prúd vzduchu, aby farbiaca kompozícia nespadala do okolitých objektov.

Pred lakovaním je potrebné skontrolovať činnosť striekacej pištole na hrubom povrchu, farba musí byť tekutá a homogénna.

Maľovanie tehlovej steny

Nemá zmysel hádať sa, tehla a krásny stavebný materiál sám o sebe, ktorý nepotrebuje ďalšiu dekoráciu. Ale to je viac spojené s vonkajšou stenou. A ak je v miestnosti stena tohto materiálu, potom musí byť natretá. Tehlová stena bude mať slušnejší vzhľad a bude tiež odolná a odolná voči vode. Tento proces je zložitý, pretože povrch tehlovej steny je heterogénny, takže je potrebná predbežná príprava.

Po prvé, tehlová stena potrebuje homogénnu štruktúru. Ak tento proces ignorujete, farba sa po chvíli vypustí alebo praskne. Najskôr sa najprv skontroluje stena, zistené trhliny sa odstránia z odpadu a utesniacementu alebo špeciálnej latexovej farby. Malé trhliny sa omietajú vrstvou omietky, spoje muriva sa očistia od malty a tiež sa omietajú.

Pokiaľ ide o možné vápenné škvrny, je potrebné sa ich zbaviť, pretože farba na týchto miestach nebude dobre držať. A je to tiež druh signálu, že voda narazila na stenu, príčina tohto javu musí byť odstránená.

Tehlová stena pred maľovaním vyžaduje riadnu prípravu

Po druhé, tehlová stena by mala byť dokonale hladká. To sa dá dosiahnuť použitím pevnej kefy. Ak je stena veľmi špinavá, musí sa ošetriť rozpúšťadlom a odstrániť všetky stopy predchádzajúceho náteru alebo vápna. Potom by mala stena dôkladne vyschnúť (niekoľko týždňov) a až potom sa naplní.

Primer je dôležitý proces, hlavný mediátor pre dobrú priľnavosť farby a stien. Preto by mala byť jej voľba primeraná a úmyselná: primer musí preniknúť hlboko, odpudzovať vodu a zabrániť deštruktívnemu účinku vlhkosti. Aplikuje sa s vrstvou 1-2 mm, čo je najlepšia voľba pre najlepšie vyhladenie steny.

Nástroje na maľovanie tehlovej steny potrebujú podobné, tj kefy a valček, iba musia byť pevnejšie. Tehlová stena má dosť hrubý povrch, takže sa nástroj opotrebováva rýchlejšie.

Ako maľovať tehlovú stenu a aké parametre by sa mali riadiť pri výbere farby? Na maľovanie murovaných stienpoužívajú sa silikátové, polymérne a cementové farby. Jedná sa o najodolnejšie a najodolnejšie farby. Okrem toho by farba nemala obsahovať rozpúšťadlo - bude dlho schnúť.

Akrylová farba je latexový typ, vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči vlhkosti, trvanlivosťou a vynikajúcimi krycími vlastnosťami. To je táto voda-založené farby je najlepšie maľovať tehlovú stenu.

A ďalším dôležitým bodom je skutočnosť, že retrostyle je dnes v móde. Pre svoj dizajn využíva prirodzenú štruktúru materiálov. V tomto prípade je povolený neomietaný, holý tehlový múr v byte. Nemusíte predbežné spracovanie stien, pretože materiál by nemal byť skrytý, ale naopak, tehly by mali byť zdôraznené. Dekoratívne tehlové vlastnosti sú doplnené jednoduchou maľbou.

Video: veľkolepá metóda farbenia

Pomocou farebných kompozícií rôznej tonality môžete na povrchu steny vytvoriť jedinečný vzor. Pozrite si video o zaujímavej recepcii s menom stepper, toto video vám určite povie zaujímavý nápad na výzdobu miestnosti.

Po správnom vykonaní maľby sa miestnosť stáva úplne inou, čerstvou a čistou. Steny môžete maľovať vlastnými rukami a s uloženými peniazmi ísť do reštaurácie a označiť koniec renovácie.