Ako az toho, čo si môžete urobiť dobre s vlastnými rukami na chate a pozemku

Budovanie vlastného domova nie je lacná udalosť. Developer, ktorý nemá vysoký príjem, je nútený šetriť na všetkom a snažiť sa nájsť ďalší cent. Popri výstavbe bytového domu a hospodárskych budov sa veľa peňazí vynaloží na realizáciu inžinierskych komunikácií, najmä na zásobovanie vodou. Málokto mal to šťastie, že mal pozemok s centrálnym zásobovaním vodou, nie každý má dosť peňazí na vybudovanie vlastných studní, takže vám povieme, ako si môžete urobiť dobre vlastnými rukami.

Materiály a technológie na stavbu vrtu

Toto dobre dáva záhrade v blízkosti domu pastoračný vzhľad
.

V odpovedi na otázku, čo treba urobiť pre vodu, zvážime iba jednoduché technológie, kde sa práca môže vykonávať s minimálnym zapojením špeciálnych mechanizmov a zariadení. Je potrebné pochopiť, že "populárne" spôsoby výstavby si budú vyžadovať značné množstvo manuálnej práce. Takže, z toho, čo môžete urobiť dobre na vašich stránkach:

  • Drevo je krátkodobé, ale pre niektoréregióny lacné veci. V centrálnych regiónoch je každý deň vhodnejšie nájsť vhodný strom na sekanie studne, ale krajina je veľká a niekde to nie je problém. Kvalitnú konštrukciu drevenej studne môžu vykonávať len výkonní umelci, ktorí sú kvalifikovaní v tesárstve na správnej úrovni. Pretože životnosť drevenej šachty je nízka a jej výroba si vyžaduje značné množstvo času a úsilia, v nových konštrukciách sa drevné studne čoraz menej stávajú.
V našom chladnom podnebí by mala byť studňa vybavená krytom, ktorý sa zatvára na zimu
.
  • Kamenná studňa, vyrobená zo sutín alebo dobre spálených tehál, bola kedysi len dosť bohatých ľudí. V súčasnosti nie je technológia muriva z malých materiálov relevantná: príliš ťažká. Je problematické stavať z buta metódou postupného znižovania, je nebezpečné stavať baňu vo veľkej hĺbke. Vysoko kvalitná tehla, ktorá môže dlhodobo stáť v podmienkach vysokej vlhkosti, je mimoriadne drahá.
Je veľmi ťažké postaviť baňu z tehál alebo tehál samostatne. Je zmysluplné zorganizovať takúto akciu len vtedy, ak máte neobmedzený prístup k bezplatným (veľmi lacným) materiálom, ako aj dostatok voľného času
.
  • Typické betónové prstence sú najobľúbenejším materiálom na stavbu vrtu. A správne. Dôvody sú relatívnemalá cena štandardných prvkov, vysoká životnosť betónového hriadeľa, jednoduchá konštrukcia v porovnaní s dreveným rámom alebo kamenným murivom. A ešte jedna dôležitá vlastnosť, ktorá poskytuje dlani továrenský betón: hotové krúžky sú inštalované v sériách, pričom ich po sebe upúšťajú do hĺbok. Takáto technológia minimalizuje riziko kolapsu mín a robí ju relatívne bezpečnejšou, aby ju bolo možné hlbšie ako pomocou tradičných technológií.
Jednou z výhod technológie budovania vrtu z betónových krúžkov je schopnosť hlbšieho dolu, než je používanie tradičných metód. Tak, aby sme dosiahli kvalitnejšie vodné horizonty

Drevené studne - vlastnosti stavby

Nie je ľahké pripraviť drevo na delenie mín, na jeho zber je potrebná určitá znalosť. Prečítajte si viac o tom, ako postaviť drevenú studňu vlastnými rukami:

Aký druh dreva možno použiť

Drevo je tradičný materiál, z ktorého sa v ruskej dedine vyrezal vrt šachty. Často sedliaci jednoducho nemali alternatívu. Zrub z dobre zberanej zrelej borovice je schopný stáť v extrémne vlhkých podmienkach studne maximálne 15 rokov, potom sa začne zrútiť. Živicový smrekovec toleruje vlhkosť oveľa lepšie, môže trvať až 40 rokov. Dub sa chová veľmi dobre vďaka prítomnosti prírodných konzervačných látok v dreve. Pod vodou s dubom nastáva proces farbenia, stáva sa len silnejším a po stáročia sa nezrúti.Povrch dubu bude trvať aspoň štvrtinu storočia. Ale práca s dubom je ťažká a strom je dnes vzácny. Pre 25-30 rokov je dosť bane vyrezané z brestu, o desať rokov menej od jelša. Nemá zmysel používať brezy, bude hniť po dobu 5-10 rokov. Smrek, tiež, sa nehodí, z vlhkosti, je oveľa pokrivený a popraskané. Aspen by nemal byť použitý, bude dávať horkosť vody. Je povolené kombinovať rôzne druhy dreva. Podvodná časť bane môže byť odrezaná z duba, povrchu - od smrekovca a nadzemného povrchu, aby sa zbierali z borovice. Drevo musí mať dokonalú kvalitu, nie je povolené používať mŕtve drevo, výhonky a guľatinu napadnutú plesňou.

Ťaženie šachty vrtu

Odporúčame zostaviť rám hriadeľa do labky s hlavným hrotom (s golierom), čo je zložitý, ale veľmi silný typ spoja, ktorý poskytuje tesné spojenie prvkov.

Spojenie s labkou s tŕňom (prissek) nedovolí, aby sa rohy zrubového domu rozptýlili, keď sa začnú deformovať guľatiny vlhkosti

Koruny by mali byť nevyhnutne navzájom spojené drevenými hmoždinkami. Pre spoľahlivosť sú rohy zrubového domu dodatočne prišité von s tyčami a dosky sú pribité na každej strane uprostred ráfikov. Po prvé, korunky sú nasekané a prispôsobené na povrchu, až potom sa zbierajú na mieste. Ak hĺbka vrtu neprekročí 6 m, je možné namontovať rám hriadeľa priamo do predtým vykopaného výkopu. Aby sa zem nezrútila, jej steny by mali byť dočasne fixované. Pre jednoduchú montáž na surovom dnevýkop sa často položí a položí drevená podlaha, ktorá sa potom odstráni.

Srubová stavba pre hlboké studne sa montuje postupne. Oddelenie jamy do hĺbky 3 m, zber časti guľatiny na tri koruny nad úrovňou zeme. Pri montáži položili laná pod spodné ráfiky. Potom začnú prehlbovať dno jamy, postupne znižujú stavbu. Odber vzoriek pôdy je vo výške 20-30 cm na výšku. Najprv vyberte pôdu v strede, bez toho, aby ste ovplyvnili rohy, steny sú podopreté na všetkých štyroch stranách. Odstránenie zeme pod rohy, vyraziť rekvizity, rozrušiť zrub, držať ho na lanách. Na poschodí zbierajú ďalšiu korunu. Ak sa zruší drevený dom, obložený rozpadajúcou sa pôdou, strom je na hornej korune rozrušený kladivom. Nespadá - zdvihnite podlahu zhora a naložte ju. Ak je rám stále prilepený a nedokáže ho obliehať, zostava pokračuje odspodu.

DÔLEŽITÉ: spodná časť vrtu je v dolnej časti mierne širšia ako v hornej časti. Ak urobíte opak, je zaručené, že uviazne.

Výstavba tradičnej drevenej studne. Všimnite si, ako opatrne je voda z povrchu odvádzaná. Okolo budovy je potrebná hlinená hydroizolácia so svahom smerom von. Brána a prístrešok nad hriadeľom nie sú pripevnené k zrubu, ale k samostatne inštalovaným stĺpom.

Technológia konštrukcie vrtu z typických betónových krúžkov

Už sme vo všeobecnosti odpovedali na otázku, čo môže byť dobre. Ale na otázku, čo je lepšie, je podľa nášho názoru odpoveď z betónových krúžkov. Tie relatívne malé peniaze, ktoré dávatepre konkrétne výrobky, so záujmom sa vyplatia výhody technológie. Studňa bude trvať dlhšie, možno hlbšie, ľahšie stavať. Materiály by mali byť zakúpené pred začiatkom práce v správnom množstve a to závisí od hĺbky zvodnenej vrstvy. O tom, čo bude hĺbka studne na vašich stránkach, prečítajte si materiály na našich webových stránkach. Trochu o technológii budovania betónovej bane, ako si vybrať krúžky pre studňu:

Výber krúžkov

Vrtuľové krúžky zo železobetónu sa vyrábajú s priemerom 70; 100; 120 (zriedka nájdené); 150 a 200 cm Typická výška krúžku - 30; 60; 90 (najbežnejšia veľkosť) a 100 cm, jamky na vodu sa často odoberajú z metrických (100 cm) úsekov. Jeden meter krúžok s výškou 90 cm váži 600 kg, čo umožňuje trom zdravým mužom pomocou pák a vodidiel (šrot a dosky) ručne inštalovať železobetónové výrobky. 60 cm vysoký krúžok má hmotnosť 400 kg, je s nimi ešte ľahšie manipulovať. Tam sú však nízke krúžky o niečo drahšie. Prítomnosť ručného výťahu s navijakom na stavenisku výrazne uľahčuje prácu. Menej často sa na výstavbu studní používa jeden a pol metra prvkov. Prstene s priemerom 2 metre takmer nikdy, príliš ťažké. Taktiež nie sú vhodné prvky s priemerom 70 cm, nie je v nich dostatok miesta na výkop. Dôrazne odporúčame, aby ste si zaobstarali krúžky s drážkami. Sú o niečo drahšie ako obvykle, ale drážky neumožňujú pohyb prvkov v horizontálnej rovine.

Rozmery a hmotnosť typických betónových krúžkov. Priemer je vnútorný.

DÔLEŽITÉ: krúžky na stavbu studne nesmú byť chybné. Praskliny, ani najmenšie, nie sú povolené. Problémový kruh sa môže pod tlakom pôdy zrútiť v procese znižovania, čo bude mať za následok najhoršie následky pre rýpadlo nižšie. Nehovoriac o tom, že všetka práca ide dolu.

Náklady na vrtné prvky v regióne Moskvy, ceny na jar 2016. Môžete odhadnúť, čo vás materiály budú stáť

Inštalácia bane

Odporúča sa pracovať v troch: jedna nižšie, dve vyššie. Poradie činností by malo byť takéto:

  • Vykopať dieru približne do výšky jedného krúžku, ktorý je na lanách spustený.
Prípravná a prvá etapa výstavby betónového vrtu na stavenisku
  • Jeden z pracovníkov sa vyšplhá do kruhu a začne vyberať pôdu, kŕmiť ju vedierkami dvom asistentom. Pôda by mala byť odstránená rovnomerne po obvode, aby sa krúžok rovnomerne usadil. Zem môže byť zdvihnutá lanom, ale je to únavné. Odporúča sa inštalovať cez banskú bránu, ešte lepšie - navijak.
  • Keď sa ďalší kruh zapálil, na ňom sa umiestni ďalší. Pokračujte v vyberaní zeme, nastavte ďalší prvok a tak ďalej. Ak krúžky idú s ťažkosťami, uviaznu, sú vonku s vodou. Tekutina, ktorá prúdi medzi pôdou a betónom, pôsobí ako mazivo.
Postup činností pri ponorení krúžkov do zeme
\ t
  • Baňa sa prehlbuje až do roku 2006. \ Tdostať do zvodnenej vrstvy. Práca na prízemí nie je vo všeobecnosti ľahká av oblasti zvodnenej vrstvy je obzvlášť náročná. Ak chcete znížiť krúžky do zeme, kde sa fontány vydávajú, je veľmi rýchla, pretože voda neustále prichádza. Celkovo sú zvyčajne dve až štyri hodiny a v skutočnosti budete musieť prekonať tri metre. Preto pred poslednou etapou musia pracovníci odpočinúť a zotaviť sa. Čerpadlo na odvodňovanie bahna pomôže veľa, môžu čerpať studenú vodu zmiešanú so zemou zdola.
Švy medzi krúžkami by mali byť utesnené po úplnom spustení hriadeľa, po ukončení výkopových prác. Na tento účel odporúčame použiť špeciálne hydroizolačné polymérno-cementové zmesi. Sú vhodné pre nádrže na pitnú vodu. Asfaltové materiály nie je možné použiť.

Na poslednom stupni je dno pokryté vrstvou štrku o hrúbke asi 30 cm, na povrchu okolo bane je hlboká slepá plocha (zámok) z mastného ílu so sklonom smerom von.

Snažili sme sa vám povedať, ako si vyrobiť dobre vlastné ruky. Ale výstavba studne má veľa nuansy, ktoré sme nemohli odhaliť v malom článku. Navyše, toto povolanie môže byť veľmi nebezpečné, ak ignorujete pravidlá bezpečnosti. Vykopať hlboké studne fyzicky ťažké. Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami, nemali by ste sa snažiť robiť svoju prácu sami. Je lepšie zveriť stavbu studne na pitnú vodu vo vašej zmesi skúseným odborníkom.

Video: stavba studne z betónových krúžkov