Ako čistiť koberec doma: ľudové metódy, cenné tipy

Chôdza po dome naboso nie je len dobré pre zdravie, ale aj veľmi príjemné, ak je pod nohami mäkký nadýchaný koberec. A mnohí majitelia pokrývajú nielen izby a obývacie izby, ale aj detské izby, chodby, chodby a dokonca aj kuchyne. Postupom času, v miestach aktívneho použitia, koberce sa špinavé, matné, škvrny objaví. Potom vyvstáva otázka: ako sa robí čistenie kobercov? Aké prostriedky použiť, aby neboli príliš škodlivé pre zdravie, aké opatrenia podniknúť?

Po prvé, koberec sa musí vysávať aspoň raz alebo dvakrát týždenne, aby sa prach a nečistoty do hromady nejedli. Ak sa miestnosť používa veľmi aktívne, je v nej veľa odpadu, potom je potrebné častejšie vysávať. Je potrebné začať z vnútra koberca, a to je lepšie z podlahy pod ním: zbierať všetky nečistoty z podlahy, potom ísť do vnútra koberca, a potom, aby sa vákuum hromadu časť. To je potrebné, aby vysávač neťahal nečistoty zvnútracelý koberec

Čistíme koberce vnútroštátnym spôsobom

.
Čistenie kobercov doma

Nakladaná kapusta, ktorá vám pomôže

Nakladaná kapustaje v tomto prípade jedným z ekologicky najšetrnejších čistiacich prostriedkov. Berieme najjednoduchšie kysnuté kapusta bez octu, stláčame ho, umyjeme, takže nie je silný zápach. Rozprestrite rovnomerne po koberci. Kefa, rolovanie kapusta na koberci. Keď sa kapusta sivej a špinavej, zbierať ju s metlou, opláchnite a znovu rozptýliť. Postup opakujeme, až kým kapusta nie je čistá. Potom ho zozbierajte, nechajte koberec vyschnúť. Je nevyhnutné, aby na ňom nikto nepochádzal. Potom vysávanie.

Namiesto kapusty môžete použiť iné suroviny, ktoré majú rovnaké vlastnosti na zber nečistôt na sebe. Napríkladsurové zemiaky . Vyčistíme ho, umyjeme, rozotrieme na strúhadle, rozptýliame ho na koberec a vykonáme rovnaký postup ako pri kapusta.

Rovnaký účinok bude maťsoľ ,piliny ,otruby ,prášok z pemzy . Posypte soľou na koberec, utrite ju štetcom. My metlu tkáme v teplej mydlovej vode, my sme sa zbaviť soli, opakujeme postup, kým soľ je čistá. V procese znečistenia sa kefa opláchne. Potom vysávanie.

Čajové lístky a chlieb

Dokonale pomôžu vyčistiť koberec tmavej farby. Princíp činnosti je rovnaký ako princíp kapusty, soli a zemiakov. Posypte varenie. Kefa čistá. Zametajte metlu. Farba koberca po tomto postupe bude viac nasýtená.

Čistič je biely anašuchorený

Snehdokonale čistí koberce. Vyberieme koberec na ulicu, rozprestierame ho na snehu hore nohami. Dôkladne vyhodiť prach viničom, tyčou alebo špeciálnym šľahačom, potom ho pretiahnite na čisté miesto a otočte. Zametáme sneh na koberci s metlou, počkajte, kým sa na ňom neberú nečistoty. Potom sme sa zbaviť snehu, pretiahnite koberec na nové čisté miesto a opakujte postup, kým sneh pod kobercom zostane čistý.

​​

Dôležité! Sneh musí byť suchý a čistý. A ešte lepšie, ak je zima. Ak je sneh mokrý, roztopí sa na koberci, rozpustí sa nečistota, ktorá sa absorbuje do koberca, a to sa len zhorší.

Používanie chemikálií pre domácnosť

\ t

Kvapalné mydlo ,šampón ,prací prášokašpeciálne čističe kobercovtiež pomôžu vyčistiť koberec doma. Na tento účel zrieďte ktorýkoľvek z týchto produktov vo vode, opatrne rozpustite. Môžete pridať trochu terpentín. Naneste na prednú stranu koberca, prednostne peny. Utrite vlhkou handričkou alebo kefou, potom osušte handričkou a vysušte koberec. Je lepšie to urobiť v závesnej polohe, ak existuje takáto príležitosť.

Dôležité! Sušenie je potrebné na pevnej priečke, ktorá nedeformuje štruktúru koberca. Ak sušíte tkané koberce na plot alebo šnúru na bielizeň, vlákna sa poškodia a koberec sa rýchlo stane nepoužiteľným.

Vyvodzujeme dôsledky rozliatej kvapaliny

.
Ak sa na koberec rozliala tekutina, okamžite ju namočte

V prvom rade je potrebnéčerpať kvapalinu . akomôžete rýchlo hodiť čistý handričku alebo hromadu obrúskov na mokré miesto. Blot škvrnu od okrajov do stredu, inak sa bude šíriť.

Odstráňte čerstvé stopy

Čerstvé škvrnysa odstránia roztokom pracieho prášku vo vode + 1 čajovou lyžičkou tekutého amoniaku. Výsledná zmes sa aplikuje na koberec, kefuje sa v smere vlasu. Utrite vlhkou handričkou a potom osušte.

Ak má našuchorený maznáčik na koberci „práškový“ prášok, je najlepšie toto miesto pokryť šampónom zoo. Možno, že vôňa nebude úplne zmizne, ale potreba loviť v tomto mieste zmizne.

A vyhráme tuk

Mastné škvrnymožno odstrániť materiálom, ktorý môže absorbovať štruktúru tuku. Napríklad mastenec, krieda, piliny máčané v benzíne, škrob. Ľubovoľný z týchto produktov nalejte na škvrnu, prikryte papierom a nechajte nejaký čas, najlepšie cez noc. Na druhý deň, železo horúce železo. Vymeňte papier, kým nie je čistý.

Atrament ,víno , rozliate na koberec, dobre absorbuje soľ, ktorá sa rýchlo naleje na škvrnu.

Ako vyčistiť koberec "Vanisham"

Šampón na koberce "Vanish" - univerzálna možnosť

Univerzálny spôsob čistenia koberca s relatívne nízkou vlhkosťou je použitie Vanish šampónu na koberce. Vezmite prosím na vedomie, že šampón do koberca nie je potrebné hojne čistiť štetcom, ako to robia tradičné šampóny na umývanie hlavy. To neprinesie žiadny výsledok, okrem poruchy nálady a príjemnú vôňu v miestnosti.

Ako čistiť koberec Vanish, napísané v návode na obale šampónu. Prečítajte si ho a dodržiavajte všeobecné odporúčania:

1. Pred použitím šampónu sa koberec musí očistiť od hrubých nečistôt, prachu a nečistôt. K tomu vysajte koberec alebo ho zaklopte na ulicu.

Dôležité! Ak sa koberec vopred nevysaje, objaví sa na ňom škvrny po vyčistení šampónom „Vanish“.

2. Zriediť šampón vo vode. Vezmite jednu časť šampónu a deväť častí vody. Ukazuje sa, že musíte rozpustiť 10 ml Vanish v 90 ml vody. Najlepšie je vziať teplú vodu, nie horúcu. Postačujú teploty 40 ° C. Opatrne poraziť šampón v pene.

Dôležité! Čistič je penový. Čím viac svedomito a čím viac ho zbijeme, tým ľahšie a efektívnejšie čistíme koberec.

3. Vezmite veľkú, čistú špongiu, môžete si vziať kefku, ak je to pre niekoho vhodnejšie. Zbierame penu a aplikujeme ju špongiou na koberec. Penu rovnomerne rozdeľujeme a snažíme sa, aby sa koberec nedlhoval tak, aby sa po čistení neusadil.

4.

Naneste penu kefou na koberec a utrite ju
.

Vezmite špongiu alebo kefku a do koberca potrite penu kruhovým pohybom. Ak sú na koberci staré škvrny, je potrebné pred nanesením peny na škvrnu nastriekať šampón z viečka, čo výrazne uľahčí jeho odstránenie.

Dôležité! Aktívne činidlo "Vanisha" je pena. Vniká do vlákien koberca, absorbuje tvrdý prach a nečistoty a viaže ho na seba.

5. Vysušte penu.Trvanie sušenia je priamo závislé od materiálu koberca, jeho chlpatosti a množstva nanesenej peny. Preto, aby sme povedali jasný čas je ťažké, len sledujte a kontrolujte čas od času. Odborníci odporúčajú nečakať príliš dlho, aby nedošlo k nadmernému namočeniu koberca. Ak sa však pena nepoužíva príliš veľa, môžete počkať, až bude úplne suchá. Kým koberec vyschne, snažte sa na ňom chodiť. Miestnosť musí byť zároveň otvorená a vetraná čerstvým vzduchom, inak môže koberec koagulovať a nie je riadne vysušený.

6.

Zbierame penu pomocou vysávača

Vysávanie koberca. Na kefu nie je príliš veľký tlak, aby sa na koberec nepošpinil prach. A so zbernými pohybmi nasávame penu a zvyšky „Vanishy“ pomocou vysávača.

Špecifickosť čistiaceho koberca z vlny

\ t
Koberec z vlny sa môže čistiť vodou a saponátom

Vlnené koberce sú jemnejšie ako syntetické, ak sú príliš aktívne pri čistení, hromada a nite sa môžu zlomiť alebo dokonca plaziť. Preto je potrebné použiť tie najškodlivejšie prostriedky.

Spôsob čistenia kobercasnehomje vhodný aj pre vlnený koberec. Po tomto postupe je nevyhnutné ho dobre vysušiť.

Špeciálnysuchý prášok , ktorý sa aplikuje ručne na koberec, pomôže vyčistiť koberec doma. Potom počkajte, kým prášok nebude pôsobiť, potrvá 1-2 hodiny. Potom, čo sme ho zbierali s vysávačom. Okamžite po čistení môžete začať chodiť na koberec, pretože zostáva suchý.

Na mokré čistenie vlneného kobercapoužívaťpenové šampóny , odporúčané čističe kobercov a dokoncatekuté mydlá , ktoré nezanechávajú lepkavú penu. Činidlo sa rozpustí vo vode. Koberec utrite handričkou namočenou v roztoku.

Dôležité! Nemôžete pereuvlazhnyat vlnený koberec, pretože jeho bavlny základ rýchlo hniloby.

Vlnené koberce možno umývať iba v studenej vode s použitím pracích alebo pracích prostriedkov, ktoré sa dajú ľahko opláchnuť bez zanechania škvŕn. Lepšie vysušte v zavesenej polohe.

Roztok kvapalného amoniakua tiež čistí povrch vlny vlny z koberca vlny. 2 čajové lyžičky amoniaku sa rozpustia v 1 litri vody. Kefku na vlasy čistíme vo výslednom roztoku a koberec vyčistíme. Potom osušte handričkou a miestnosť vyvetrajte.

Ako odstrániť žieravé škvrny

S teplou vodou a saponátommôžete odstrániť čerstvé škvrny z alkoholu, parfumov a kolínskej vody. Opláchnite čistou vodou.

Čpavokv pomere 1 lyžička. 1 liter vody vyčistí škvrny od červeného vína, kávy, čaju, kakaa a ovocných štiav. Okrem toho toto riešenie vráti farbu koberca, osvieži a lesk.

Škvrny z atramentu ľahko odstraňujú kyselinu citrónovú

Kyselina citrónováalebokyselina octová ,čerstvá citrónová šťavana vyrovnanie škvŕn atramentu alebo guličkového pera. Nakoniec umyte mydlovou vodou.

Benzíndobre odstraňuje mastné škvrny. Piliny namočené v benzíne, nalial na mieste. Čakáme terazvôňa sa odparí, potom čistíme piliny vysávačom.

Benzín s mydlomsa dokáže vyrovnať so starými škvrnami. Vezmeme 10 ml benzínu a rozriedime ho v 100 ml mydlového roztoku, pridáme trochu vody, prelejeme do škvrny. Ak sa prvýkrát nevyšlo, opakujeme po vyschnutí koberca.

Roztok 2 polievkové lyžice. prací prášok + 1 lyžička bavlnového alkoholu + 3-5 l vodyodstraňuje všetky čerstvé škvrny.

Dôležité! Koberec sa musí čistiť iba v smere vlasu.

Podobne ako každý podnik, aj čistenie kobercov vyžaduje vykonanie určitých odporúčaní. Po nich, môžete udržať koberec čistý a našuchorený na mnoho rokov.

Video: o voľbe chemických prostriedkov