Ako čistiť koberec sami: výber prostriedkov a spôsob čistenia

Pripomeňme si, ako ste si vybrali podlahy: hľadali ste koberec, ktorý zodpovedal farbe, študoval výkonové charakteristiky. Pamätajte si, ako hrdá bola dobrá farebná kombinácia. Zdá sa, čo viac si želáte? - Premyslený interiér je príjemný na pohľad, ale krása musí byť podporovaná. Je škoda, ak výrobok kvôli nesprávnej starostlivosti rýchlo stráca svoj atraktívny vzhľad, alebo kvôli náhodnému „vysadeniu“ škvŕn, všetky snahy idú po odtoku. Hovorme dnes o koberci. Zvážte typy tejto populárnej podlahy, zistite, ako správne čistiť koberec, aby si zachoval všetky svoje najlepšie vlastnosti čo najdlhšie.

Hlavná starostlivosť o koberec akéhokoľvek typu spočíva v včasnom a pravidelnom čistení: nečistoty nie je možné zametať metlou, stačí ich čistiť iba vysávačom aspoň dvakrát týždenne. Je lepšie čistiť s čističom na vlákna, aby sa zabránilo tlaku s silou. Pozrime sa bližšie na klasifikáciu koberca, aby ste mohli navigovať v záležitostiach ďalšej starostlivosti.

Takže koberec je moderná podlahová krytina, štruktúra rôznych typov kobercov je podobná: základná základňa, upevňovacia vrstva,sekundárne a v skutočnosti zdriemnuť.

Vlastnosti čistenia rôznych typov kobercov

    \ t
  • na základe kompozície (penová guma, latex, syntetická alebo prírodná juta);
  • o zložení vlasu (prírodné, zmiešané alebo umelé materiály);
  • podľa typu hromady (spôsob tkania vlasu je odlišný, dĺžka, jednotnosť).

Ak ste pri výrobe koberca použili prírodnú priadzu (bavlnu, ľan, sisal alebo vlnu) - máte šťastie, pretože tieto nátery sú šetrné k životnému prostrediu. Pile elastický, pevný. Mokré čistenie v obvyklom zmysle slova - napríklad umývacím vysávačom, je v tomto prípade kontraindikované.

Čistenie za mokra čistiacim vysávačom

Pripomeňme si princíp činnosti umývacieho vysávača: špeciálny čistiaci šampón na koberce sa rozpustí vo vode, opatrne sa treje do kontaminovaného povlaku. Po určitom čase sa odstráni väčšie množstvo vlhkosti s už rozpusteným znečistením. Prírodná hromada dlho uchováva zvyšnú vlhkosť. Aby nedošlo k zriedeniu nadmernej vlhkosti v dome, je lepšie použiť špeciálnu suchú zmes na odstránenie nečistôt (suché čistenie). Mokré čistenie dobre vyždímanou handričkou je tiež možné nie viac ako raz za mesiac. Suché čistenie by sa malo vykonávať aspoň raz za šesť mesiacov.

Koberec zo syntetických materiálov sa môže čistiť pomocou umývacieho vysávača. Je však veľmi dôležité dôkladne odstrániť prebytočnú vlhkosť. Koberec je impregnovaný špeciálnym prostriedkom odpudzujúcim nečistoty, keď je výrobok nasiaknutý, môže roztok umyť aj jeho blahodarné vlastnosti odpudzujúce nečistoty.Váš koberec stratí. Je potrebné poznamenať ešte jednu skutočnosť: ak koberec má lepidlo základňu, potom s nadmerným zmáčaním základňa môže byť deformovaný. Farba tiež záleží na zachovaní jednotnosti farieb, aby sa eliminovala tvorba neatraktívnych pruhov na podlahe, je lepšie vyhnúť sa intenzívnemu zmáčaniu koberca.

Ak sekundárny základ koberca bol vyrobený z prírodnej juty, potom takýto výrobok netoleruje kontakt s vlhkosťou: povlak sa môže deformovať (zmrštenie po kontakte s vodou), môže sa objaviť nepríjemný zápach, rôzne huby a plesne.

Základ penového kaučuku a latexu a umelej juty sa nebojí kontaktu s vodou, ale produkt „sa nezotaví“ z intenzívneho vlhčenia čoskoro. Akýkoľvek koberec po mokrom čistení by mal vyschnúť, ako by mal. Koberec s latexovou gumovou základňou pri pokládke veľmi tesne k podlahe, odstránenie koberca bez poškodenia podkladu je problematické, v tomto prípade je lepšie použiť metódu suchého čistenia.

Môžete požiadať o odbornú pomoc - existuje mnoho upratovacích spoločností, ktorých hlavnou špecializáciou je čistenie kobercov doma. Špecialisti určia typ povlaku, vyčistia najvhodnejší typ pre váš typ koberca, obnovia antistatickú a odpudzujúcu vrstvu (špeciálna profesionálna impregnácia na koberec), môžete použiť špeciálne retardéry horenia. Je však ľahké koberec čistiť doma.Zvážte viac spôsobov čistenia.

Ako si koberec sami vyčistiť

  • mokré čistenie;
  • suché čistenie;
  • s vysávačom;
  • čistenie peny;
  • 42. odborné čistenie.
Mokré čistenie koberca doma

Špecifické vlastnosti mokrého čistenia

Zvyčajne sa vyrábajú s vlhkou handričkou alebo mäkkou kefou (tak, aby nedošlo k poškodeniu štruktúry koberca). Na povrch náteru sa nanesie roztok špeciálneho šampónu na koberce (zvyčajne jedna polievková lyžica na liter vody, dodržujte odporúčania uvedené na obale výrobku). Roztok je potrebné jemne trieť na povrchu, aby sa zabránilo prebytočnej vode. Nie je možné kombinovať viacero produktov s rôznym zložením.

Dôležité! Mali by sa používať iba špecializované nástroje na čistenie kobercov. Použitie náhodných detergentov môže v budúcnosti spôsobiť nadmerné znečistenie a stratu pružnosti a mäkkosti vlákien (výrobok sa nevymyje správne, prilepí sa na zdriemnutie, priťahuje prach a nečistoty).

Jednou z možností čistenia za mokra môže byť čistenie koberca v snehu (hlavnou podmienkou je suchý sneh). Postupnosť krokov opakuje čistenie kobercov, ktoré boli známe už od detstva: koberec sa zmenil na hromadu snehu, malý metla sa udrel, vyhodil prach. Potom znova preneste do čistého snehu, opakujte postup.

Najjednoduchšie suché čistenie

Na čistenie koberca bez vody a rôznych detergentov sa používa špeciálna suchá zmes.na čistenie koberca. Prvá vec, ktorú potrebujete na čistenie povrchu vysávačom. Prášok by mal byť aplikovaný rovnomerne ručne alebo pomocou špeciálneho stroja. Aby prášok správne absorboval nečistoty, musí byť ponechaný na povrchu - trvanie závisí od stupňa znečistenia. Zvyčajne od pol hodiny do dvoch hodín. Časom sa prášok odstráni pomocou vysávača.

Čistenie penového koberca

Spôsob čistenia peny a čistenia

Špeciálna zmes na čistenie kobercov a kobercových krytov obsahuje rôzne zložky pracích prostriedkov: zásady, jemné abrazíva, alkoholy a iné látky určené na rozpúšťanie prachu a rôznych nečistôt. Čistenie peny je ľahké zvlhčenie povrchu penou špeciálneho zloženia na odstránenie nečistôt bez intenzívneho zvlhčovania. Pena sa aplikuje pomocou vysávača so špeciálnou tryskou na vopred očistený povlak (s vysávačom). Po aplikácii sa vyžaduje, aby vydržal čas potrebný na to, aby aktívne zložky peny zničili nečistoty na náterovej vrstve. Pena s nečistotami sa z koberca čistí vysávačom.

V obchode existuje niekoľko špecializovaných čistiacich produktov: odstraňovače škvŕn, práškov, sprejov, šampónov, ale aj neprávom zabudnutý ľudových opravné prostriedky: pre čistenie kobercov je celkom možné uplatňovať predpisy kompozícií určených na čistenie kobercov, a to najmä ak sa jedná o odstraňovaní škvŕn.

Osvedčené ľudové metódy

Najjednoduchší spôsob, ako odstrániť čerstvé miesto. Ak náhodou nebol ani jedenjeden špecializovaný prostriedok na čistenie koberca, a škvrna je už tam a kazí vašu náladu s jeho existencie, nezúfajte, možno jeden zo starých osvedčených receptov pomôže napraviť situáciu.

Po prvé, čerstvé škvrny sa musia zvlhčiť - jemne, bez otierania pozdĺž okrajov. Ak sa rozlial niečo hrubé (kečup, džem, majonéza) - pozbierajte ich lyžičkou a skúste zotrieť zvyšné škvrny jednou z kompozícií opísaných nižšie.

Škvrny šťavy, kečupu a džemu sa pod vplyvom roztoku kyseliny citrónovej stanú oveľa ľahšie. Odporúča sa mierne navlhčiť škvrnu a posypať kyselinou citrónovou, nechať niekoľko minút, potom odstrániť vlhkou handričkou, utierať silou. Alkohol-ocot roztok (3 diely alkoholu na 1 diel octu) je tiež určený na odstránenie škvŕn z hrozna, kávy, vína. Má sa za to, že mierne kyslý vodný roztok kyseliny octovej vracia vlasu lesk a jas farby. Na odstránenie škvŕn z čaju a kávy sa odporúča studená voda s amoniakom. Ak dáte soľ na čerstvé mastné škvrny, potom kryštály rýchlo absorbujú tuk.

Profesionálne čistenie kobercov doma

Profesionálne čistenie kobercov doma sa považuje za najefektívnejšie. Spolu s vysoko účinnými prostriedkami sa skutočne používajú rôzne technológie a špeciálne drahé zariadenia.

Video: podrobnosti o čistení koberca

Ako vidíte, existuje mnoho spôsobov, ako vyčistiť koberec doma. Môžete použiť najnovšieúspechov vývojárov domácich chemikálií alebo použiť jeden z dostupných nástrojov. Účinnosť aplikácie závisí od vašej efektívnosti („staršie“ znečistenie, tým ťažšie je odstrániť ju). Ak sa so znečistením nezaobídete sami, môžete využiť služby jednej z upratovacích spoločností - profesionálne čistenie kobercov doma je drahá, ale efektívna služba. Nechajte svoj domov vždy útulný a pohodlný.