Ako čistiť podzemnú vodu - všetko o filtroch pre studňu

Bohužiaľ dnes na našej planéte nie sú prakticky žiadne miesta, kde si môžete vychutnať absolútne čistú a bezpečnú vodu pre zdravie. Ani dobre vyhrabaná studňa v oblasti, ktorá je už dlho považovaná za zdroj života, nemôže byť využívaná bez dodatočného filtrovania, najmä ak sa nachádza v blízkosti priemyselnej zóny. V závislosti od povahy znečistenia sa používa niekoľko typov systémov úpravy. Okrem toho môžete dolný filter vybaviť vlastnými rukami a tým chrániť seba a svojich blízkych pred nebezpečnými nečistotami, ktoré sa nachádzajú v podzemnej vode.

Aké sú nejaké problémy s kvalitou vody v studni

Ak sa voda z čriev zeme extrahuje vodou, nezaručuje to jej vhodnosť na použitie. Hoci pôda je prirodzeným filtrom, spravidla nemôže vykonávať úplné čistenie vody, čo je charakteristické najmä pre plytké studne. V dôsledku toho je podzemná voda nasýtená rôznymi nečistotami z povrchu.

Dôležité. V studni sa nachádzajú tieto škodlivé nečistoty: soli s kovmi, \ tbaktérie, výkaly, pesticídy, hnojivá atď.

Aby sa zabránilo povrchovým znečisťujúcim látkam, je potrebné zamerať sa na vodonosné vrstvy nachádzajúce sa v hĺbke väčšej ako 100 m. Hĺbka šachty vrtu však veľmi zriedka presahuje 20 m. ísť spolu.

Voda v studni je často nasýtená nečistotami, ktoré sú nebezpečné pre zdravie
.

Existuje niekoľko vonkajších znakov, ktoré umožňujú posúdiť zmenu zloženia kvapaliny a potrebu uplatňovať prísnejšie čistenie:

  • Zákal. Tento problém je často spôsobený znížením tlaku v bani alebo veľkým množstvom kalu na dne. V tomto prípade budú štandardné filtre neúčinné. Jedinou cestou je prepracovanie a kompletné čistenie studne.
  • Zmena farby. Farba vody sa môže líšiť v závislosti od zloženia a koncentrácie nečistôt. Vysoký obsah železa spôsobuje žltnutie, tmavá farba označuje znečistenie organickými látkami a zelená označuje reprodukciu baktérií.
  • 36. Vôňa a chuť. Úplne čistá voda je bez chuti a bez zápachu. Vzhľad chuti nemusí nutne znamenať škodlivé látky v zmesi, pretože niektoré nečistoty v prípustnej koncentrácii majú priaznivý účinok na organizmus. Súčasne nepríjemná chuť a štipľavý zápach, ako je sírovodík, naznačujú, že vodný filter z vrtu je jednoducho potrebný.

Pre informáciu. Výber najlepšej metódyfiltrácia, musíte mať presnú predstavu o zložení vody. K tomu sa tekutina podrobí biochemickej analýze, ktorá sa vykonáva v laboratórnych podmienkach.

Typy filtrov na čistenie vody zo studne

Filtre pre domácnosť možno podľa metódy čistenia rozdeliť do niekoľkých typov, z ktorých najčastejšie sú: sorpcia, mechanická výmena, ionomeničová výmena a reverzná osmóza.

Spôsob sorpcie

\ t

Tieto filtre sú určené na ochranu ľudského tela pred rôznymi mikroorganizmami, chlórom a ťažkými kovmi. Skladajú sa z nádrže a sorbentu, ktorý je zvyčajne aktívnym uhlím.

Možno je to cenovo najdostupnejší filter pre studňu v krajine, ktorý je obľúbený u mnohých záhradkárov kvôli nízkej cene a jednoduchosti obsluhy. Stačí naplniť nádobu vodou a počas niekoľkých minút môžete pokojne uhasiť smäd bez strachu z nákazy nebezpečnými látkami.

Filter-kanvica - najbežnejší spôsob čistenia vody medzi obyvateľmi letných prázdnin

Mechanické čistenie

Toto filtrovanie je určené na odstraňovanie suspendovaných častíc, ktoré sa nerozpúšťajú vo vode. Filtre na mechanické čistenie vody zo studne sú rozdelené na dva poddruhy - s hrubým a jemným čistením. Prvé sú vyrobené vo forme mriežky, ktorá je schopná zadržať suspendované látky s veľkosťou 5-50 mikrometrov a druhá sú navíjacie patróny vyrobené z polymérneho materiálu s priepustnosťou menšou ako 5 mikrónov. Spravidlapodobné filtračné zariadenia sú určené na ochranu sanitárnych a domácich spotrebičov.

Mechanické čistiace filtre

Iónová výmena

Iónomeničové filtre na zmäkčovanie vody zo studne sú kapsula so špeciálnymi syntetickými živicami, ktorá je umiestnená v oceľovom alebo plastovom puzdre. Takéto zariadenie je schopné odstraňovať ióny vápnika, horčíka a železa. Koncentrácia nečistôt, ktoré sú neutralizované filtrom, môže byť významná. Hlavnou výhodou iónovej výmeny je odstránenie kovov v rozpustenom stave.

Účinnosť ionomeničového filtra závisí od prietoku a včasnej výmeny živicovej kapsuly
.

Reverzná osmóza

Metóda reverznej osmózy nemá takmer žiadne analógy, pretože poskytuje najúčinnejšiu filtráciu, ktorá odstraňuje baktérie, vírusy, dusičnany, kyanidy, sulfáty, olovo, chlór, železo a iné látky, ktoré sa nachádzajú v studne voda. Vzhľadom k tomu, že prietok vody je nútený cez špeciálnu superhustú membránu, soli sú takmer úplne odstránené. Preto, aby sa nasýtila voda užitočnými minerálmi po reverznej osmóze, je zvyčajne podrobená procesu mineralizácie.

Princíp reverznej osmózy

Spodný filter pre studňu vlastnými rukami

Ak je zdroj vody vykopaný v piesočnatej pôde alebo jeho dno pozostáva z voľnej hlinky, pravdepodobnosť je veľmi vysokárýchla turbidita vody, ktorá sa nakoniec stáva nevhodnou na pitie. Aby sa tomu zabránilo, spodný filter je umiestnený na dne, ktorý je určený na ochranu studne pred bahnitou a špinavou vodou.

Dôležité. Spodné filtre nie sú vhodné pre všetky prípady. Ak je studňa vykopaná v hustej ílovitej pôde, z ktorej sú porazené pramene, spodná filtrácia nie je potrebná, pretože môžete zavrieť zvodnenú vrstvu.

Materiály na filtráciu

Na pokládku dna vrtu sa používajú antikoxické materiály, ktoré sú nerozpustné vo vode. Patrí medzi ne:

  • Hrubý kremenný piesok. Používa sa na oddialenie veľkých suspendovaných častíc.
  • Šungit. Vykonáva čistenie vody z kovov, organických zlúčenín a ropných produktov a zároveň vykonáva mineralizáciu.
  • Riečne kamene. Najprístupnejší, ale nie menej efektívny, filtračný materiál.
  • Jadeite. Pomáha čistiť vodu pred škodlivými mikroorganizmami, čo ju robí užitočnou nielen pre ľudí, ale aj pre vegetáciu.

Pred pokládkou sa spodný filter pre studňu dôkladne umyje, aby sa odstránili rôzne nečistoty a usadeniny. Na tento účel sa materiál naleje do vzduchotesnej nádoby, naplnenej vodou a mieša sa a potom sa voda vypustí. Proces by sa mal opakovať dovtedy, kým kvapalina po umytí zostane čistá.

Jadeite sa okrem vrtu často používa na kúpanie a sauny
.
76) Spôsoby položenia spodného filtra

Aby sa spodná časť riadne dalafilter pre studňu, je potrebné oboznámiť sa so spôsobmi ukladania filtračného materiálu, ktorý môže byť priamy a spätný. Priame ukladanie znamená umiestnenie v dolnej časti veľkých kameňov, po ktorom nasledujú stredné frakcie a malé kamene dopĺňajú „koláč“. V súlade s tým, opačný štýl začína jemnou frakciou a končí najväčším.

Priama metóda sa zvyčajne používa s nízkou prietokovou rýchlosťou. Vo všetkých ostatných situáciách sa odporúča použiť efektívnejší, podľa odborníkov, opačný štýl. V oboch prípadoch je hrúbka jednej vrstvy približne 15 cm a veľkosť frakcií susedných úrovní by sa mala líšiť 5-krát.

Či je tienenie potrebné

Štít pred spodným filtrom vrtu sa inštaluje, keď je prítok príliš veľký alebo ak je zaplavený. Tento prvok je vyrobený z odolného dreva (dub, osika, smrekovec, jalovec) alebo kovové pletivo.

Nie je ťažké vyrobiť si drevený štít sami. Na tento účel je niekoľko identických dosiek pevne pripevnených spolu s klincami alebo skrutkami z nehrdzavejúcej ocele. Ďalej, v súlade s priemerom vrtu, sa nakreslí kruh a prebytočná časť sa odstráni pílou alebo pílou. Cez celú rovinu, cez ktorú bude prúdiť voda, sú vytvorené otvory s priemerom asi 5 mm.

Štít pre studňu z dreva

Upozornenie. Bez ohľadu na to, ako je masívne drevo, v priebehu času sa začína rozkladať, čím sa vode dáva hnitá chuť a nepríjemný zápach. Preto je žiaduci drevený štítkaždých 5 rokov.

Na výrobu kovovej konštrukcie sa používa jemná sieťovina (nie viac ako 2x2 mm) z nehrdzavejúcej siete, ktorá sa nachádza medzi dvoma kovovými kruhmi vyrezanými zo železných plechov. Takýto štít je inštalovaný na 10-centimetrovom kamennom obväze a je upevnený pomocou blokovacích kolíkov, ktoré sú namontované v stenách studne.

Konštrukcia kovového štítu
\ t

Ak sa spodný filter vrtu dá vyrobiť vlastnými rukami, je lepšie si po vykonaní biochemickej analýzy zakúpiť vodný filter od spoľahlivého výrobcu. V tomto prípade, všetky záležitosti týkajúce sa filtrovania, je žiaduce poučiť špecialistov. To vám umožní vychutnať si čistú a zdravú vodu zo svojej vlastnej studne, bez toho, aby ste sa skutočne ponorili do všetkých detailov procesu.