Ako čistiť vodu zo studne zo železa: prehľad najúčinnejších metód

Mestskí obyvatelia vedia z prvej ruky kovovú chuť a žltkastý sediment vodovodnej vody: v priebehu času sa inžinierske systémy skorodujú a obsah železa môže prekročiť všetky prípustné normy. Bohužiaľ, tento osud tiež neunikol majiteľom vlastných vodných prítokov. Ani artézska studňa "z ihly" nezaručuje vysokú kvalitu kvapaliny a neprítomnosť škodlivých nečistôt. Ako čistiť vodu zo studne zo železa a či to urobiť? Hovoríme.

Čo ohrozuje železo vo vode zo studne

Odborníci považujú akékoľvek „aditívum“ do vody cez hranol negatívneho vplyvu na ľudské telo a jeho každodenné činnosti. Železo nespôsobuje viditeľné poškodenie zdravia, pretože tento mikroprvok je veľmi slabo absorbovaný. Iba vysoká koncentrácia môže skutočne poškodiť, ale táto voda sa vypočíta v závislosti na nasýtenej hnedej farbe a svetlej kovovej chuti.

„Červená voda“ je jedným z najbežnejších problémov
.
34. Čistenie vody zo studne zželezo je potrebné viac pre domáce spotrebiče: oxidačné procesy vedú k vytváraniu ťažko umývateľného povlaku, ktorý môže poškodiť vykurovacie telesá. Okrem toho, hrdzavé kvapky na čerstvo umyté oblečenie a špecifická chuť potravín je tiež ťažké nazvať príjemné bonusy.

Druhy železa vo vode

Prírodné železo sa najčastejšie nachádza v zložitých chemických zlúčeninách. Existuje niekoľko foriem:

 • Základný. Nerozpúšťa sa vo vode, ale môže oxidovať a tvoriť nerozpustný oxid.
 • Bivalentné. Je v rozpustenom stave, niekedy tvorí zrazeninu.
 • Trivalentné. Je rozpustený vo vode len s veľmi nízkou kyslosťou, dáva kvapaline hnedú farbu.
 • 41) Bakteriálne. Je to odpadový produkt baktérií.42. Koloid. Vzhľadom k malej veľkosti častíc je takmer nemožné filtrovať, vytvárať suspenzie, robí vodu zakalenú, ale nevyzráža sa.43. Rozpustné organické látky. Chemicky viaže chemikálie do nerozpustných komplexov, je ťažké ich odstrániť.

Je možné vypočítať typ železa jeho "správaním". Ak je kohútik čistá voda a červenohnedá zrazenina sa objaví po usadení, potom je bivalentná forma. Ak je voda z kohútika už žltohnedá, potom s najväčšou pravdepodobnosťou čelíte trivalentnej modifikácii. Bakteriálne železo sa vytvára ako jasný dúhový film na povrchu vody a „klzké“ usadeniny vo vnútri rúrok.

Sediment najčastejšie padáželezné železo

Vykonanie analýzy prítomnosti železa

Skôr než sa rozhodnete, ako čistiť studňu zo železa vlastnými rukami, musíte potvrdiť jej prítomnosť vo vode. Domáce hodnotiace kritériá (zrážky, hrdza na vodovodnom potrubí, kvapky na oblečenie po umytí, kovová chuť) nestačia na výber čistiaceho zariadenia. Najpresnejším spôsobom je vykonať chemickú analýzu v laboratóriu.

Voda môžete nezávisle odobrať pre vzorku:

 • Vezmite čistú plastovú alebo sklenenú fľašu (minerálnu vodu možno použiť, ale nie limonádu) do 1,5 litra, umyte teplou vodou a opláchnite pod kohútikom, z ktorého plánujete odobrať vzorku.

Pozor! Chemické nádoby nie je možné používať na umývanie nádob - na stenách môžu zanechať stopy.

 • Otvorte kohútik na 15 minút, aby voda mohla dobre prúdiť. Potom znížte tlak na minimum a naplňte nádobu. Táto technika je nevyhnutná, aby sa prebytočný kyslík nedostal do kvapaliny.
 • Vytočte plnú fľašu (nechajte vodu pretiecť) a pevne ju zatvorte korkovou zátkou.
 • Obal obalu do nepriehľadného materiálu a odneste ho do laboratória do troch hodín.
Čistá voda z vodovodu ešte neindikuje neprítomnosť železa

Varovanie! Ak z akéhokoľvek dôvodu nemôžete dodať vzorky v stanovenej lehote, vložte fľašu do chladničky. V studenej vode je možné uchovávať maximálne 48 hodín, potom je potrebné zbierať novú porciu.

Profesionálne metódy čistenia vody

Aký je najlepší spôsob čistenia vody zo železa zo studne? Každý z nich má množstvo výhod a nevýhod. Na dosiahnutie maximálneho efektu je niekedy potrebné kombinovať niekoľko techník.

Oxidácia

Tradičný spôsob čistenia vody zo studne zo železa zahŕňa oxidáciu kovových nečistôt vplyvom kyslíka alebo iných účinných látok (ozón, peroxid vodíka, manganistan draselný, chlór). Variant je dosť pracný, nákladný a neefektívny:

 • Procesy sa vyskytujú vo veľkých skladovacích nádržiach, ktoré vyžadujú veľký priestor.
 • Koncentrované okysličovadlá sú dosť toxické, takže na ich použitie sú potrebné špeciálne zručnosti.
 • Organické železo ťažko reaguje na oxidáciu.
 • Vo väčšine prípadov prebytok železa susedí s pevnou koncentráciou mangánu, ktorá oxiduje oveľa pomalšie.

Táto metóda sa teraz vyžaduje len vo veľkých komunálnych systémoch. Nie je vhodný na domáce použitie. Účinnejším typom metódy je katalytická oxidácia: chemické reakcie sa mnohokrát urýchľujú v dôsledku použitia špeciálneho filtračného média.

Prevzdušňovacie systémy zaberajú veľa miesta

Iónová výmena

Táto metóda je založená na účinku syntetických katiónových výmenných živíc, ktoré sú schopné odstrániť ióny železa a mangánu. Zároveň sa rozhodnú aproblémy s nadmernou rigiditou. Pomerne ružový obraz je zatienený negatívnymi aspektmi procesu:

 • V mäkkej vode je použitie katexov iracionálne.
 • Živice nespolupracujú so železným železom.
 • Pri vysokých koncentráciách kovu sa ionomeničová kapacita látky rýchlo vyčerpáva.
 • Organické železo môže povliekať živicu nerozpustným filmom, ktorý je vynikajúcou živnou pôdou pre baktérie.

Napriek veľkému počtu mínusov mnohí odborníci považujú použitie katexov za najsľubnejší smer pri čistení vody zo studní zo železa. Jediným problémom je vybrať si účinnú kombináciu komponentov.

Membránové technológie

Membrány sú široko používané v systémoch na úpravu vody, ale čistenie železa nie je ich hlavnou úlohou. Hlavným účelom týchto bariér je boj proti baktériám a vírusom, odstránenie solí a hlboké čistenie. Nano- a ultrafiltračné membrány však účinne „vymývajú“ bakteriálne a koloidné formy železa, mikrofiltračné membrány sa vyrovnávajú s trojmocnými druhmi a reverznou osmózou, úspešne odstraňujú rozpustené organické a anorganické železo.

Schéma čistenia membránovej vody
\ t

Bohužiaľ, používanie vysokovýkonných systémov je obmedzené niekoľkými faktormi:

 • Membrány sú citlivé na organické látky a hrdzu, rýchlo sa upchávajú.
 • Vzhľadom na vysoké náklady na spotrebný materiál je použitie membránovej metódy odôvodnenélen v oblastiach, kde je potrebná vysoká kvalita vody.

Pozor! Membránová metóda čistenia vody zo studne zo železa vymyje takmer všetky minerály, čím sa kvapalina "vyprázdni". Odborníci odporúčajú používať túto metódu len v prípade, keď ostatné možnosti boli neúčinné.

Destilácia

Riešenie otázky, ako čistiť železo z vrtu, nemožno pri destilácii ignorovať. Metóda je založená na procese prirodzeného odparovania. Prakticky všetky minerály sú ťažšie ako čiastočky pary: keď dosiahnu limit rozpustnosti počas vriacej vody, vyzrážajú sa. Vodné pary sú zachytené, presmerované do systému dodatočnej úpravy a potom ochladené v špeciálnych kondenzátoroch.

Destilovaná voda nie je vhodná na pitie, ani nie kvôli nedostatku minerálov, ale kvôli špecifickým chuťovým vlastnostiam. Čistená kvapalina nemá chuť a chuť a naše receptory ju vnímajú ako "zatuchnutú". Okrem toho sa domáce spotrebiče vyznačujú nízkou produktivitou (maximálne 1 liter za hodinu) a pevnou spotrebou energie.

Elektromagnetické impulzy

Elektromagnetické čistenie vody zo studne zo železa funguje podľa tohto princípu:

 • Kvapalina sa spracuje ultrazvukom a prechádza cez elektromagnetické zariadenie.
 • Magnetické pole priťahuje častice obsahujúce feroskupinu.
 • Železo sa ukladá v mechanickom filtri naplnenom zeolitom, kremenným pieskom alebo sulfonovaným uhlíkom.
 • Čistená kvapalina vstupuje do prívodu vody.

Použitie magnetického poľa šetrí spotrebný materiál, dezinfikuje vodu a chráni potrubia pred koróziou. Metóda má len jednu nevýhodu - po určitom čase sa filter demagnetizuje a musí sa vymeniť.

Elektromagnetické prístroje na úpravu vody

Domáce metódy čistenia vody zo železa

Ako čistiť studňu zo železa vlastnými rukami? Ak nemáte možnosť použiť filtre, môžete použiť metódu domácnosti určitý čas:

 • Usporiadanie. Najjednoduchšia možnosť: voda sa naleje do vedra, nechá sa cez noc a ráno sa dve tretiny vypustia do inej nádoby.
 • Dlhodobý var. Po vystavení vysokým teplotám počas 10-15 minút sa vyzrážajú železité sedimenty.
 • Zmrazovanie. Malé množstvo vody by sa malo zmraziť na polovicu, zvyšok by sa mal vypustiť a výsledný kus ľadu by sa mal roztaviť a použiť.
 • "Mineralizácia". Očistite pomoc vody a silikónu. Kamene sa umiestnia na dno nádoby s kvapalinou a potom sa vypustia asi dve tretiny. Sediment zostáva.
Usporiadanie je najjednoduchšou metódou čistenia vody zo železa zo strany domácnosti

Zvýšený obsah železa nepoškodzuje toľko zdravia ako technické systémy a domáce spotrebiče. Vnútorný povrch rúrok je pokrytý koróziou a vodovodným potrubím - škvrnami; hrdzavý sediment môže poškodiť práčku a umývačku riadu. Aby sa predišlo týmto ťažkostiam, postarajte sa o kvalitu vody, ktorá je stále na javisku.usporiadanie vrtu - vykonať potrebné analýzy a kontaktovať špecialistov na výber filtrov. Potom nemusíte naliehavo rozhodovať o tom, ako čistiť vodu zo studne zo železa.

Video: úprava vody doma