Ako dať dlaždice do kúpeľne: podrobný návod pre začiatočníkov

Ako dať dlaždice v kúpeľni - takáto otázka zaujíma mnoho ľudí, ktorí sa rozhodnú priniesť novosť a poznámky modernosti do tejto miestnosti tým, že normálnu opravu. Je nepochybne vynikajúcim podšívkovým materiálom s trvanlivosťou, dobrou pevnosťou, odolnosťou voči teplotným zmenám. A vyzerá atraktívne av starostlivosti je veľmi jednoduchý. V článku budú preto popísané postupné technológie, aby všetko fungovalo kvalitatívne.

Pozbierajme nástroje a materiály

Proces kladenia dlaždíc je v skutočnosti jednoduchý, nepotrebujeme odborné znalosti, dostatok trpezlivosti a túžbu robiť všetko na vlastnú päsť. To ušetrí peniaze, ktoré sú lepšie vynaložené na drahšie dlaždice a inštalatérske práce. Samozrejme, že položenie dlaždice v kúpeľni začína definíciou návrhu a výberu dlaždíc - jednofarebné dlaždice, mozaiky, usporiadanie výkresov.

Súbor potrebných nástrojov

Potom je potrebné určiť kvadratúru: pre túto oblasť sa vypočíta plocha stien a podlahy, 5% sa pripočíta k bitke a orezaniu. Ale ešte nie jebudete potrebovať nasledujúce materiály:

 • dostatočné množstvo lepidla na obklady;
 • vodotesnosť kvapaliny (v prípade, že steny nie sú odolné voči vlhkosti);
 • škárovacia hmota;
 • kríženia;
 • 37) handra, špongia.

Nezabudnite na nástroje:

 • ceruzka;
 • ruleta a úroveň;
 • špachtle a gumová stierka;
 • kovové profily;
 • vŕtačka (súprava vrtákov, tryska-šľahač);
 • bulharský a kachľový rezač;
 • vedro, nákupné centrum.

Prípravné práce vykonáme

Príprava základne pre dlaždice

Nie je možné inštalovať obkladačky v kúpeľni bez vykonania „špinavej“ práce. Spočiatku sa všetok nábytok a inštalatérske práce demontujú a odstránia z kúpeľne. To sa robí s cieľom zachovať hodnoty a získať operačný priestor, pretože je oveľa pohodlnejšie pracovať týmto spôsobom. Musíte tiež poraziť zo stien a podlahy starého dlaždice, snaží sa nepoškodiť nadáciu.

Dôležité: tento proces by sa mal vykonávať opatrne, aby sa nezhoršilo následné zarovnanie povrchov.

Ďalším dôležitým krokom je okamžité zosúladenie. Je to spôsobené tým, že ideálny výsledok pokládky je určený rovnosťou podkladu. Steny sú kontrolované podľa pravidla pre prítomnosť "posiate" rohy a diery. Zistené chyby sa starostlivo utesnia: cementová malta sa používa na významné otvory a na štart plytkých trámov.

Dôležité: na stenách je žiaduce umiestniť malé drážky, pričom takýto trik zabezpečí najlepšie umiestnenie dlaždíc.

Pokiaľ ide o podlahu, na vyrovnanie významných nepravidelností (viac ako 2,5 cm) je potrebné použiť cementový poter. Pred začatím pokládky dlaždíc, je potrebné vykonať hydroizoláciu, to znamená, aby sa povrch s špeciálnym riešením.

No, posledná fáza - odstránenie odpadu a vyčistenie miestnosti.

Označovanie je zárukou estetiky

„Porážanie“ prvého riadku je tiež dôležitým procesom, počas ktorého musíte dosiahnuť úroveň v celej miestnosti. Použitím hladiny vody sa v každom rohu nastaví „nula“ a potom sa vypočíta počet dlaždíc pre horizontálne a vertikálne riadky. Po analýze výpočtov je jasné, kde začať pokládku dlaždíc a v akom rohu sa bude nachádzať riadok „strih“.

Správne označenie vám umožňuje rozhodnúť o plánovaní dekoru: ako často, v akom poradí bude dlažba so vzorom umiestnená. Môže existovať veľa možností, napríklad šachový príkaz patrí ku klasickému, alebo v horizontálnom rade je dekor nastavený v pravidelných intervaloch.

Ak sa výpočty už vykonali, musíte začať biť prvý riadok (prvý je len v doslovnom zmysle). Z podlahy, vo vzdialenosti rovnajúcej sa výške dlaždíc, je namontovaný kovový profil (môže sa použiť aj drevená tyč - hlavná vec je, že by mala byť dokonale rovná). Takáto podpora poskytne príležitosť jasne stanoviť úroveň prvého radu a tiež nedovolí, aby sa dlažba "plazila", kým malty nestvrdnú. Po inštalácii už môžete prejsť k okamžitémumurivo.

Pokiaľ ide o lepidlo, je potrebné používať iba špecializované dlaždice a pri prísnom dodržiavaní proporcií. Lepidlo by malo mať dobrú konzistenciu: nie hrubú, ale nie príliš tekutú.

Výber usporiadania, základné pravidlá

Doska sa dá spojiť na základe troch základných možností:

 • rovný šev - tupý spoj;
 • 66) v zábehovom murive;
 • pod uhlom, diagonálne, diamantom - len pri kladení štvorcových dlaždíc.

Každé dokovanie má nevýhody a prednosti. Napríklad, ak hovoríme o priamom šve, potom je to prísne, reprezentatívne, ale nudné.

Murivo je rustikálne, ale veľmi pohodlné. Rhombic možno nazvať zaujímavejším, skrýva disproporciu stien. A ak chcete niečo exkluzívne a individuálne, potom je možné vytvoriť si vlastný dizajn použitím rôznych kombinácií, vzorov a tónov.

Pokládka obkladu na stenu

Ako dať obkladačku do kúpeľne na stenu? Pokladanie by sa malo začať z rohu, na povrch steny sa pomocou špachtle nanesie malé lepidlo, hmota sa vyrovná a lepidlo sa nanesie na dlaždicu druhou stierkou.

Dôležité: je žiaduce použiť stierku so zubami, s jej pomocou, na zadnej strane dlaždíc sú vytvorené pruhy.

Keď je nainštalovaná prvá dlažba, musíte ju jemne zatlačiť a skontrolovať, či je plochá. Tiež nezabudnite na plastové vzpery, ktoré sú inštalované zdola a zo strany steny - takže sa nemusíte starať o rovnosťmedzery.

Dôležité: medzi dlaždicami sú inštalované priečne plastové podpery.

Po prvé, 3-4 rady sa položia pozdĺž obvodu miestnosti a hladká rovina sa neustále kontroluje. Proces pokládky pokračuje podobným spôsobom, hlavným pravidlom nie je preháňať množstvo lepidla a nezabudnúť na rovnaké vzpery. Plus, musíte mať na pamäti, o prvky dekor (ak existuje), prísne kontrolovať kladenie dlaždíc, aby sa zabránilo "pádu" z rohov.

Kontroly na horizontálnej úrovni by sa mali vykonávať pravidelne
.

Ak je potrebné obkladanie dlaždíc, pomôže to rezačka obkladačiek. Použitie iných nástrojov je nežiaduce, pretože poskytujú nerovný okraj, chyby. Najlepšou možnosťou je kúpiť si vlastný rezač dlaždíc, nie nevyhnutne profesionálny: malý a relatívne lacný je v poriadku.

Ako prebieha rezací proces? Rezná čiara je predbežne označená, obklad je na prednej strane. Je potrebné držať rýchly pohyb na dlaždice niekoľkokrát, potom ľahko hit dlaždice fréza s dlaždice a všetko, dve polovice sú pripravené.

Jedným z hlavných problémov je rezanie obkladačiek s kruhovými otvormi (prívody vody, zásuvky, spínače). V tejto otázke je tiež špeciálne zariadenie, ktoré proces značne zjednodušuje. "Ballerina" - vŕtačka s tryskou, ktorá má tvar kompasu a všetky potrebné otvory sú vyrezané. Druhou možnosťou je "korunka", rezanie s takýmto vrtákom je jednoduchšie, alejeho náklady sú veľké. Preto, ak sa nástroj nepoužíva často, jeho nákup je nerentabilný. A ešte jedna nepríjemnosť: pre každú dieru musí byť zvolená „koruna“ a „balerína“ môže vyrezať akýkoľvek priemer.

Kladenie obkladačiek v kúpeľni je odôvodnené najvhodnejšími materiálovými vlastnosťami na usporiadanie tejto miestnosti
.

Pred nalepením dlaždíc do kúpeľne musíte premyslieť všetky body. Napríklad, toto sa týka dverí: musíte zistiť, kde je lepšie začať pokládku a zistiť, aký bude sklon, výberom lišty, ktorá bude zodpovedať farbe dlaždice.

Zvážte aj položenie z hľadiska rezania dlaždíc. Je veľmi nežiaduce, aby na konci radu zostal malý kúsok dlažby (menej ako 2,5 cm), bude ťažké sa strihať a vzhľad bude ošklivý. V tomto prípade je lepšie začať riadok od stredu, potom budete musieť znížiť dlaždice na začiatku riadku a na konci.

Ako nalepiť dlaždice na podlahu

Na začiatok by sa malo začať s tým, že dlažba by sa mala líšiť od dlažby položenej na stene. Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že neexistujú žiadne zásadné rozdiely, ale toto je hlboká chyba. Po prvé, podlaha dlaždice skĺzne menej, a to je veľmi dôležitý parameter v prevádzkových podmienkach kúpeľne. Po druhé, môže vydržať veľkú záťaž.

Horizontálne umiestnenie dlažby by sa malo neustále kontrolovať použitím rovnej alebo jednoduchej tyče na niekoľko prvkov súčasne
.

Tiež si všimnite, že dlažbaJe rozdelený do tried: prvý typ je najmenej trvanlivý, určený na pokládku v kúpeľniach, štvrtá trieda je najodolnejšia, používa sa vo verejných inštitúciách a intenzita prevádzky je extrémne vysoká.

95. Podrobný návod:

 • ak je povrch vyrovnaný, je vykonaná hydroizolácia, môžete začať pokládku dlaždice;
 • príprava malty: najlepšou možnosťou je suchá malta, ktorá obsahuje zmäkčovadlá. Zmes sa zriedi vodou (v striktnom pomere) a dôkladne sa premieša so stavebným mixérom;
 • Technológia pokládky obkladačiek na podlahu sa výrazne nelíši od techniky obkladania stien. Inštalácia začína od najďalej od dverí. Na povrch sa nanesie vrstva lepidla, dlažba sa položí na podlahu. Rezané kusy sú usporiadané pozdĺž stien;
 • je potrebné zabezpečiť, aby dlaždica bola na rovnakej úrovni. Pokiaľ ide o gumové kladivo, používa sa na zmršťovanie: mierne poklepanie, je potrebné „pristáť“ na určitú úroveň;
 • pretože na podlahe môžu byť vodovodné kohútiky, vývody vodovodných rúrok, obloženie je oneskorené, pretože budete musieť takéto prekážky pohltiť;
 • nie je možné chodiť po podlahe, kým nie je úplne suchý, následne sa takéto činnosti môžu stať primárnou príčinou lúpania dlaždíc.

Technológia zapichovania

Predná časť dlažby by mala lepidlo okamžite utrieť, pretože po vytvrdnutí sa tento proces stane dlhým a mimoriadne nepríjemným. Posledný dotykkoniec pokládky je injektáž. To môže byť kúpené v špecializovanom obchode, zatiaľ čo to príde v rôznych farbách a tonalities.

Dôležité: musíte sa postarať o harmonickú kombináciu dlaždíc a injektážnych malt, zvoliť vhodnú farbu.

Pre dobrú injektáž musíte poznať niektoré nuansy, ktoré zaručujú dobrý výsledok. Ak pri inštalácii obkladačiek ponecháte malé medzery, musíte použiť injektážnu maltu bez piesku. Naopak, brúsenie sa zvyčajne používa pre dlažby, sú tu širšie švy.

Odporúča sa začať injektáž najneskôr jeden deň po ukončení inštalácie dlaždíc. Faktom je, že cez švy sa vlhkosť lepidla vyparí, to znamená, že ak sa tento moment ignoruje, lepidlo nebude schopné správne vyschnúť.

Po zaschnutí materiálu sa po povrchu materiálu nanesie lepidlo s gumovou stierkou a odstráni sa prebytočný materiál z povrchu tkaninou
.

Na získanie dodatočnej priľnavosti a pružnosti sa môže do injektážnej zmesi pridať latexový roztok. Nechoďte ďalej o neinformovaných ľuďoch, ktorí ponúkajú ušetriť peniaze a riediť latexové mlieko na polovicu vodou. Prísada by sa mala používať len v koncentrácii odporúčanej výrobcom. Takéto úspory len znižujú účinok. Táto prísada však spôsobí ťažkosti pri konečnom čistení, ale nakoniec sa zvýši trvanlivosť povlaku.

To znamená, že injektážna zmes sa zmieša s prísadou a zmieša sa. potomzmes by mala byť na chvíľu ponechaná samostatne (niekoľko minút). Je veľmi dôležité neupravovať veľa zmesi, len množstvo, ktoré je potrebné na prácu v určitej oblasti, napríklad pre jednu stenu.

Injektážna malta sa rozotiera po povrchu pomocou gumovej stierky. Zároveň by sa mal držať v uhle, pohybovať sa v diagonálnom smere - švy sú oveľa lepšie vyplnené. Potom by ste sa mali uistiť, že všetky švy sú správne naplnené zmesou. V čase, keď je stena dokončená, bude miesto na začatie práce pripravené na následné čistenie.

Dôležité: čítanie návodu na použitie nebude nikdy zbytočné.

Zariadenie krásnej podlahy v kúpeľni je celkom schopné usilovného začiatočníka
.

Čistenie dlaždíc, aj keď nudné, je jednoduché. K tomu pripravte vedro s teplou vodou a špongiou. Špongia sa vytlačí a všetky steny úplne utrie: musí sa držať v uhle 45 stupňov k švom a nikdy sa neotierať v rovnobežnom smere. Táto metóda vám umožňuje uložiť škárovanie v spojoch. Po umytí zostane doska, ktorá sa dá odstrániť utretím povrchu, napríklad starým tričkom.

Po 21 dňoch sa odporúča utesniť švy tesniacim prostriedkom, vyplniť oblasť otvormi tesniacim tmelom.

Video lekcia pre budúcich účastníkov

V podstate sa veľa času venuje predbežnej príprave a začiatku znášky. Počas procesu sa objavia potrebné zručnosti, práca sa urýchli. Je celkom možné položiť dlaždicena stenách a na podlahe za dva týždne. Ak to samozrejme nie je profesionálny obkladač. Ale potom bude príjemné pozrieť sa na vašu prácu a peniaze sa zachránia.