Ako dlho sa voda dostane do vrtu: približné termíny a spôsoby na urýchlenie procesu

Dokonca aj v staroveku v Rusku ľudia spájali prítomnosť vody v studniach študentov s prianím vyšších mocností. Počas období sucha, keď voda dávajúca život zanechávala zdroje, ľudia vyzvali na milosrdenstvo bohov, aby naplnili zásoby životne dôležitého zdroja. A dnes, veľa záleží na tom, ako rýchlo sa voda čerpá do studne po prudkom zvýšení príjmu vody. Zvážte rýchlosť dopĺňania zdrojov, analyzujte, čo závisí od jeho tempa a ako ho možno ovplyvniť.

Aký by mal byť objem vody v studni

V ideálnom prípade by mal objem vody zaberať 2-3 betónových krúžkov s priemerom 0,9-1 m. v ktorom žije niekoľko ľudí a jeho aktualizácia sa uskutoční včas - do 1 - 12 hodín. Ak pumpu vyložíte na nulu, hladina vody sa obnoví za 1-3 dni.

Maximálne množstvo, ktoré možno čerpať zo zdroja, je 400-570 l /h.

Hladina vlhkosti v studni je meniteľná, jej prameň je väčší ako v lete av zime
.

Rýchlosť plnenia vrtaných krúžkov závisí aj od typu vrtu. Spôsobom uvoľňovania vody existujú 4 typy:

 • kľúč;
 • kumulatívne;
 • rieka;
 • artézsky jazyk.

Voda vstupuje do kľúčových vrtov z bitia v podzemných "fontánách". Hĺbka jamiek v nich sa pohybuje medzi 4 a 12 kruhmi. Po úplnom prečerpaní sa úroveň vlhkosti doplní z niekoľkých hodín na niekoľko dní.

V akumulačných studniach s hĺbkou 10-25 krúžkov je hladina vody vyššia - 4-15 bodov. Plnia sa cez otvory v stenách, dlhšie ako kľúč - od 4 do 12 dní, pretože pre nich žila vodonosná vrstva, nemá vnútorný tlak a silný tlak a zvyčajne prechádza nad dnom vrtu.

Riečne studne sa považujú za „najdlhšiu jazdu“ (s hĺbkou 3 až 35 kruhov). Napriek miernej hladine vody - od 0,5 do 1,5 m, je prietok tekutiny veľký, niektoré sú takmer nemožné čerpať až do konca. Rieka "modely" kŕmia podzemné rieky, voda, v ktorej sa pohybuje bez prúdu.

V artézskych prameňoch, vyskytujúcich sa v hĺbke 40 m, voda takmer nevyschne a je na stabilnej úrovni, pretože je zachytávaná vo vodotesných vrstvách vápencových vôd - tlak je vysoký.

Najväčší tlak - v artézskych studniach

Ktorá studňa bude vyvŕtaná a ako dlho bude trvať voda, závisí od typu podzemnej vody vo vašej oblasti a od súvisiacich faktorov:

 • výkon a priepustnosť zvodnenej vrstvy;
 • horizontové interakcie siné zdroje;
 • hlavová sila;
 • stupeň otvorenia horizontu;
 • Počet exponovaných kolektorov.

Dôležité: aj keď sused má bohatú artézsku dobre, nie je to tak, že je možné vykopať to isté vo vašej sekcii - všetko je individuálne, chyba 2-3 metrov už zohráva úlohu.

Druh prítoku pôdy a vody

Miera prúdenia kolektorov závisí od typu pôdy. V piesočnatých pôdach nepresahuje vodný stĺpec 1,5 - 3 kruhy, ale prítok je veľký (okrem jemného jemného prachu sa v nich voda pomaly pohybuje). V ílovitých a hlinitých skalách je rýchlosť dokončovania studní malá, stĺpec 2 až 5 krúžkov. Musí sa zvážiť výber čerpacej techniky.

Ak pricestuje viac ako 1 prsteň cez noc, prílev sa považuje za dobrý, plus 1 prsteň za noc - priemerná rýchlosť, pol pol a menej slabá. Je potrebné rozlišovať medzi ustáleným a nestálym prietokom, bezprostredne po výstavbe bane, hodnoty môžu byť zveličené, najmä ak je otvorený horizont s vysokým obsahom plynov.

Druh prítoku tiež určuje, koľko vody sa zachytáva v studni.

Zdvíhací prítok (v artézskych, kľúčových a riečnych studniach) rýchlo napĺňa úroveň stĺpika. Aj keď konštantné množstvo vlhkosti neprekročí jeden prsteň, nie je sa čoho báť, je dosť na údržbu domu a poľnohospodárske potreby.

Prítok zberu nepravidelne vyplňuje studňu - vlhkosť z vodovodných potrubí, ktoré zásobujú skladovacie nádrže, stojí v prirodzenej výške svojej podstielky v zemi a je prijímaný"Jerks", napríklad po daždi. Post by mal byť 7-8 krúžkov, inak rezervy budú rýchlo vyčerpané.

Typy obzorov

S pomocou odborníkov je možné určiť len mieru priepustnosti vrtu, jeho typ a približné doplňovanie zásob kvapalín s pomocou odborníkov - po hydrologických prieskumoch, štúdiu susedných zdrojov a vykopávkach na staveniskách.

Poznámka. Pre pohodlný pobyt na mieste je potrebné zabezpečiť objem vody od 0,7 do 1 m3 na osobu.

Ako určiť rýchlosť prietoku vrtu

Ak chcete zistiť, ako rýchlo sa voda zhromažďuje v novej studni, jednoducho:

 1. Po ukončení stavebných prác sledujte, ako dlho sa baňa plní na stabilnú úroveň.
 2. Počkajte deň.
 3. Zozbieranú vodu naplňte a znova zaznamenajte čas na doplnenie zdroja.

V priebehu ďalších 1 - 3 dní dosiahne voda v bani svoje maximum.

Pozor: po prečerpaní dolu zatvorte studňu bridlicou alebo vekom tak, aby do nej nespadli vetvy, listy a zvieratá.

Výška vodného stĺpca pred čerpaním sa nazýva statická. Pri čerpaní vody v dôsledku rozdielu medzi jej vonkajšou a vnútornou úrovňou klesá a dosahuje dynamickú úroveň (pri ktorej sa do vrtu dostáva nová vlhkosť).

Poznámka: prítok novej vody do vrtu je takmer rovnaký ako jej pokles počas čerpania.

Čo ovplyvňuje rýchlosť plnenia zdroja

Okrem toho, koľko času sa voda zhromažďuje, okrem typu pôdy a správania sa zdrojov pôd.ovplyvnené inými faktormi.

Sezónne zmeny počasia a chybné výpočty

Dlhodobé sucho môže spôsobiť únik vody. Počas jarných mesiacov počas povodní a topenia snehu je ľahké urobiť chybu s požadovanou hĺbkou studne - baňa postavená v marci až apríli, ktorá dala veľa vlhkosti, môže byť prázdna v zime. Kolísanie hladiny tekutín v rôznych ročných obdobiach sa pohybuje od 1 do 4 m.

Poznámka: najlepší čas na kopanie studne je zima alebo jeseň, keď je hladina vody nízka.

Správny "diagnózu" môže do vrtu doručiť iba odborník.

V sezóne s veľkými dažďami vás takmer každá studňa poteší dobrým tlakom a vysokou hladinou vody. Tieto čísla však môžu klesať a počas roka môžu zostať na stále nízkej úrovni.

Ak je príčina sucha, všetko, čo zostáva, je čakať
.

Spôsoby riešenia:

 1. Počkajte obdobie suchého horúceho počasia.
 2. Prehĺbte hriadeľ vrtu.

Približná hĺbka závisí od priemernej hĺbky susedných studní +/- 1-2 krúžky (musíte sa zamerať na terén a údaje hydrologických prieskumov). Prvý krúžok a koruna spevňujúcej sa zrubovej haly sa ostrie „pod nožom“ pred spustením do bane - kvôli potopeniu krúžkov pod vlastnou váhou sa jamka prehĺbi.

Dôležité: po dosiahnutí vodonosnej vrstvy pokračuje prehlbovanie až do vzniku zdroja s veľkým tlakom.

Nadmerná kvapalina

Nedostatok vlhkosti môže súvisieť so zvýšeným objemom jej spotreby. Avšak rýchlovoda bola čerpaná do vrtu, ak množstvo kubických metrov spotrebovaných za jednotku času prevyšuje množstvo kvapaliny prichádzajúcej z podzemných zdrojov, nebude to stačiť.

Kedy sa to môže stať? V sezóne aktívneho zalievania záhrady a zeleninovej záhrady, ak hostia prišli k vám, studňa môže skartovať.

Riešenie: Uložiť. Namiesto vane sa osprchujte, uistite sa, že denná dávka vody na osobu nie je prekročená. Môžete inštalovať zariadenia šetriace vodu, používať umývačky riadu namiesto umývania riadu pod tečúcou vodou.

Pohyb jazdca v prípade prekročenia životodarnej vlhkosti - inštalácia nádrže: akumulácia vody v nádrži s rezervou. Pamätajte si, že voda prichádza rovnomerne, ale je spotrebovaná impulzívne, zásobovanie sa musí vykonať s prihliadnutím na pomer týchto dynamík.

Spady a konkurenti

Pri dobrých hydrologických ukazovateľoch a neprítomnosti pretečenia kvapaliny sa vrt môže pomaly akumulovať v dôsledku kolísania pôd, ktoré bránia prechodu vody, upchatia a integrity krúžkov. V tomto prípade pomôže náprava trhlín, čistenie z piesku a ílu alebo výklenku.

Dôležité! Problém rýchlych pieskov je vážny, je nebezpečné ich sami odstrániť - okamžite zavolajte špecialistov.

Ak sa v susedstve vybudovala iná studňa s rovnakým alebo väčším priemerom, zdroje zvodnenej vrstvy na údržbu oboch baní nemusia stačiť, voda sa bude čerpať pomalšie. Riešením je prehĺbiť alebo vŕtať artézsku studňu, ktorá vás ušetrí od konkurentov v boji ovoda.

Kvôli neďalekej stavbe môže voda uniknúť

Poznámka: ak sa v blízkosti nachádzajú rozsiahle stavebné práce, ktoré ovplyvňujú alebo narušujú cirkuláciu podzemných zvodnených vrstiev, je pravdepodobné, že studňa sa vyprázdni alebo sa voda spomalí.

Ako zvýšiť prietok vrtu

Inštalácia filtrov

Ak je studňa zaliata, upchávky a usadeniny z dna spomaľujú prietok vody. S hustou zeminou v spodnej časti sa inštalujú filtre s hrúbkou 10 cm, s viskóznym pohyblivým dnom sa hrúbka zväčšuje na 50 cm

Konštrukcia pozostáva zo striedajúcich sa vrstiev piesku, štrku a drveného kameňa alebo mramorových triesok a aktívneho uhlia so striebornými trieskami na dezinfekciu. Aplikujte a plňte riečne alebo morské kamienky.

Filtre sa musia meniť počas preventívneho čistenia studne (každé 2-3 roky, najmenej každých päť rokov). Signály naznačujúce, že je čas zmeniť sutiny - stlačenie, cementovanie a prítomnosť bahna na ňom.

Hlbší príjem vody

Ak je hĺbka vrtu nedostatočná, vodonosná vrstva je vyčerpaná alebo klesla a pôda okolo bane ešte nie je zhutnená, je zakopaná o 0,5–3 m, kopajúca jímku (nádrž pod dole). Metóda je relevantná len pre nedokonalé studne, ktorých dná ešte nedosiahli nepriepustnú vrstvu ílu. V ostatných prípadoch sa do bočných stien dolných krúžkov dierujú otvory, aby sa zachytila ​​vlhkosť z vyšších kolektorov.

Poznámka: ak vlhkosť pôdy vyschla, je primeranejšiaNamiesto kopania do existujúcej studne, vykopať novú, v ktorej sa voda akumuluje v kratšom čase, alebo vyvŕtať studňu. Čo je výhodnejšie, organizácie zaoberajúce sa obhospodarovaním pôdy a geologickým prieskumom pomôžu.

S dostatočnou hrúbkou zvodnenej vrstvy je možné rozšíriť nedokonalú studňu v podmorskej časti na úkor „stanu“.

Čerpanie zdroja

V ílovitých a hlinitých horninách, keď sa voda pozbiera pomaly, akumulačné studne „rock“: počkajte 1-2 týždne, kým sa vlhkosť nezvýši na úroveň, z ktorej tečie, a odoberte ju , Postup sa opakuje 3 až 5 krát, čo rozširuje póry v hornine a otvára priebeh do kolektorov, čím sa zvyšuje prietok.

Je dôležité. Intenzívne čerpanie salvy vedie k erózii spodnej a priľahlej vrstvy pôdy v dôsledku tlaku, pod ktorým voda vstupuje do novej studne. Kvapalina sa stane zakalená v dôsledku aluviálnych hornín - jemný režim je potrebné prerušovane.

Krvácanie zvýši hlavu

Odborníci odporúčajú čerpať zdroje raz ročne.

Aby sa voda dostala do vrtu rýchlo, musí byť udržiavaná v poriadku: včas vyčistená a opravená. Nezávisle správne určiť príčinu spomaľovania prieniku vlhkosti je problematické, nepokúšajte sa. Zapojte špecialistov, aby identifikovali a odstránili chyby - je to lacnejšie, bezpečnejšie a zníži náklady na údržbu zdroja v budúcnosti.