Ako dobre pumpovať po vŕtaní: výber čerpadla a čerpacia technika

Medzi inštaláciou puzdra a inštaláciou čerpacieho zariadenia je ďalší dôležitý krok - čistenie studne pred znečistením, ktoré sa tam nahromadilo počas obdobia vŕtania. Hlinená suspenzia, piesok, nečistoty zostanú v zdrojovom hriadeli, filtre budú zablokované a mechanizmy sa zablokujú, ak nie sú včas odstránené. Pokúsme sa zistiť, ako po vrtaní čerpať studňu a či je možné vykonať čistiaci proces vlastnými rukami bez porušenia technologických noriem.

Na ktoré je potrebné nahromadenie

Proces vŕtania narúša vrstvy pôdy, v dôsledku čoho sa horniny rozpadajú na dno - presne tam, kde tekutina z vodonosnej vrstvy začína prúdiť. Je to prirodzený poriadok a bez stavebného bahna je nevyhnutné. Medzi krištáľovo čistými a piesčitými vrstvami tiež prúdi krištáľovo čistá voda, preto je inštalácia filtra nevyhnutnou podmienkou pre fungovanie zdroja. Určité množstvo cudzích látok, ako aj suspenzia ílovo-pieskového materiálu bude vždyovplyvňujú kvalitu vody a sú hlavnou príčinou zanesených filtrov a rozbitých strojov.

Zariadenia vrtu

S cieľom odložiť opravu alebo výmenu častí siete a vykonávať bežné čerpanie, počas ktorého sa vyskytujú tieto činnosti:

 • vystúpenie na povrch sprchovej pôdy;
 • vyplavenie nečistôt zo dna bane;
 • drenáž do odvodňovacej priekopy.

Počas podujatia sa nielen umyje spodný segment potrubia, ale aj vrstva pôdy, ktorá susedí s baňou, takže voda vstupujúca do vane sa stáva oveľa čistejšou a transparentnejšou.

Profesionálne nahromadenie vrtu po vŕtaní

Nehovorí sa, že po počiatočnom „čistení“ tento druh všeobecného čistenia už nebude potrebný. V priebehu času dôjde k zanášaniu alebo upchávaniu jemnej sieťoviny s časticami koncentrovanej suspenzie piesku a opätovné pranie bude potrebné, ale menej rozsiahle. Ak sa neuskutočňuje na profylaktické účely, hĺbka vodného stĺpca sa zníži, kvalita kvapaliny sa výrazne zhorší a prietok sa zníži.

Ako dlho trvá proces

Čas na čistenie závisí nielen od voľby typu alebo výkonu zariadenia. Dôležité sú všetky faktory:

 • druh pôdy (percento ílu a piesku);
 • vnútorný priemer puzdra;
 • hĺbka, v ktorej sa nachádza jímka;
 • prietok vody atď.

Minimálna dĺžka času potrebného na hĺbkové čistenie je približne 12 hodínproces by nemal byť zastavený (z tohto dôvodu nie sú vhodné čerpadlá, ktoré vyžadujú prestávku každé 2 hodiny). Signál na zastavenie nahromadenia je relatívne čistý prúd tekutiny. Niekoľko ďalších týždňov nebude pitné. Počas tohto obdobia sa však voda môže použiť na technické účely - na čistenie miesta, zalievanie záhrady, záhrady a záhonov.

​​

Upozornenie! Ak pôda obsahuje kriedu alebo veľké množstvo ílu, proces nahromadenia trvá niekoľko dní.

Hlavné metódy čistenia zdrojov

V kombinácii s komplexom sa nie vždy používajú dve hlavné metódy - vnútorné aj vonkajšie. Pred hlbokým čistením sa vykonáva vnútorné prečerpávanie, aby sa odstránil povlak zo stien rúrok, a vonkajší je potrebný na úplné odstránenie hliny z vonkajších strán. Obal, usadzovač a obrysy pieskovec-hlinky v susedstve konštrukcie sú podrobené postupu. Pre oba typy zasklení sa používajú tri metódy:

 • fyzikálne (manuálne, pomocou sady špeciálnych nástrojov);
 • 55) chemické látky (činidlá na báze kyselín);
 • hydromechanické - preplachovanie pod vysokým tlakom.

Pred začiatkom prevádzky jácht je táto metóda najčastejšie vhodná, je tiež optimálna pre samonostavenie. Silný prúd rozpúšťa ílovité častice a umýva ich preč, a potom je silne znečistená voda vypúšťaná do vonkajšieho prostredia pomocou čerpacieho zariadenia. Tento proces je známy každému, kto si dobre vyčistil studňu alebo studňu s pomocoučerpadla. Pred vŕtaním studne po vŕtaní musíte zvoliť správne čerpadlo.

Odvádzanie hadice so znečistenou vodou do priekopy počas hydro-mechanického nahromadenia

Výber čerpadiel na čerpanie

Niektorí remeselníci nepripisujú veľký význam výberu zariadenia a kupujú najlacnejšie vibračné zariadenia, ktoré sú po procese upchatia tak, aby boli recyklovateľné. Zoberieme však do úvahy všetky možnosti.

Vibrácie

Princíp mechanizmu je jednoduchý: v dôsledku pôsobenia magnetickej cievky vo vnútri komory sa mení tlak, čo prispieva k destilácii kvapaliny cez filtre. V dôsledku pohybu rôznych častí prístroja produkuje vibrácie, pre ktoré dostal svoje meno. Hlavnou výhodou vibračnej technológie je lacnosť. Náklady na "Rodnichkov", "Neptunov", "Deti" - 1500-3000 rubľov, to znamená, že s poruchou, nemôžete robiť opravy, a kúpiť ďalšie zariadenie. Konštrukcia mechanizmu je pomerne jednoduchá, práca vyžaduje blízky zdroj elektrickej energie.

Vibračné ponorné čerpadlo "Kid" - pre plytké bane a relatívne čistú vodu

Vibrácie potrebné na čerpanie vody môžu hrať krutý vtip. Nepretržité pracovné zariadenie, ktoré je v kontakte so stenami puzdra, spôsobuje odlupovanie ílu, zvyšuje kontamináciu a stáva sa príčinou sebazničenia studne. Okrem toho hrozí nebezpečenstvo zlomenia závesu, preto pri montáži zariadenia do hĺbky nepoužívajte bežné lano,lepšie mať silný oceľový kábel. Zariadenie nie je veľmi výkonné, čo znamená, že proces čistenia sa oneskorí. Silne znečistené životné prostredie rýchlo upchá filtre, gumové časti sa budú neustále opotrebovávať, takže ak je dôležitá rýchlosť, zásobte sa niekoľkými zariadeniami, aby ste sa v prípade potreby mohli rýchlo zmeniť.

Vibračná technika je vhodná na profylaxiu alebo bežné čistenie, ale považuje sa za slabú na vymytie pôdy po vŕtaní.

Skrutka

Skrutkovacie zariadenia pracujú pohybom skrutkového šneku. Pohyb rotora vo vnútri komory posúva nosič, čím sa uskutočňuje prenos. Výkon mechanizmu závisí výlučne od rýchlosti pohybu skrutky. Náklady na skrutkové zariadenia sú vyššie ako náprotivky vibračného ponorenia - od 6000 rubľov, ale ide o špeciálne modely určené na čerpanie čistej vody. Znečistené životné prostredie si vyžaduje silnejšie nástroje, ktorých náklady dosahujú 20 000 rubľov.

Na rozdiel od vibračných modelov sú prerušenia skrutiek oveľa menej časté, nevyvolávajú dodatočné znečistenie a nepredstavujú hrozbu pre puzdro. Pre optimálny spôsob prevádzky sa odporúča niekoľkokrát vybrať zariadenie a vyčistiť jeho časti.

Schéma skrutkového čerpadla zariadenia

Pozor! Veľkosť skrutkového čerpadla závisí od jeho výkonu, takže pri výbere výkonného zariadenia zohľadnite vnútorný priemer puzdra.

Samonasávacie modely skrutiek nie sústrach z piesku a vhodný pre studne a studne s vysokým obsahom nečistôt.

Odstredivé

V zariadeniach s odstredivým typom sa voda dodáva na vrchol otáčaním kolesa s lopatkami. Jedná sa o povrchový mechanizmus, to znamená, že je inštalovaný v kaňone alebo v suteréne domu a jeho pracovná komora, prepojená hadicou, je ponorená do vane s vodou. Náklady na populárne modely "Belamos", "Caliber", "Zubr" - od 5.000 do 10.000 rubľov. Majú vysoký výkon a nepotrebujú špeciálnu údržbu, v budúcnosti ich možno použiť aj na dodávku vody do vidieckeho domu.

Použitie univerzálnych odstredivých čerpadiel na zavlažovanie (po čerpaní)

Nevýhody - negatívna reakcia na prerušenia napájania a práce „suché“, preto sa odporúča pripojiť stabilizátory a zvoliť model s ochranou proti „suchému chodu“. Zvyčajne sa pri náhlom odtoku spúšťa relé a zariadenie sa automaticky vypne. Ak si nie ste istí, ktoré čerpadlo na čerpanie studne po vŕtaní, vyberte odstredivú jednotku - bude fungovať bez výmeny aj v prostredí s veľkým množstvom nečistôt a usadenín.

Ako správne vyvrhnúť studňu vlastnými rukami

Existuje mnoho variantov postupu, ktoré sa považujú za jedno z najjednoduchších a možných aj pre nezasvätených v technickej múdrosti letného rezidenta. Budeme vyrábať čerpanie špinavej vody pomocou dvoch čerpadiel, vibrácie „Kid“ (najobľúbenejší model pre dobre zavlažovanie, čo je dôvod, prečo to má veľa ľudí) aodstredivé "Aquarius". Prvý z nich vydrží aj hrubú zmes so zahrnutím tuhých častíc, ale nemôže sa používať viac ako 36 hodín. Vibrácie nie sú najlepšou metódou pre novo inštalovanú konštrukciu, pretože spôsobujú dodatočné poprášenie a môžu piesok za týždeň. Preto, keď sa tekutina rozjasní, odstránime vibračnú a nainštalujeme odstredivé zariadenie.

Pozor! Filtre musia byť neustále vo vode, takže je prísne zakázané vyberať všetku kvapalinu z vane!

Hladinu kvapaliny je možné regulovať funkciou zariadenia: akonáhle sa v odtoku objaví veľký počet vzduchových bublín, zariadenie sa vypne. Minimálne množstvo kvapaliny vedie k zahusťovaniu média, adhézii tuhých častíc a komplikácii ďalšieho čistenia, ako aj k rozpadu čerpacieho mechanizmu.

Vybudovanie čerpadla a regulácia vodnej hladiny

Skôr, ako budete vrtať studňu vlastnými rukami, určte priemer potrubia a zmerajte výšku vodného stĺpca, pretože pre vyššiu produktivitu spravidla regulujete objem čerpanej kvapaliny. Meriame rýchlosť prietoku studne: priemer rúry sa vynásobí výškou vodného stĺpca a vydelí časom plnenia. Výsledok porovnávame s výkonom čerpadla a vypočítame, aké obdobie môže zariadenie pracovať bez problémov a kedy nastane kritické odvlhčovanie. Je ešte lepšie, ak sa výpočty uskutočňujú pred nákupom odstredivej jednotky, aby sa vybral model, ktorý je vhodný pre výkon a výkon.

Nastavte operáciuOdčerpávacie zariadenie pomôže časovaču, ktorý je vybavený väčšinou moderných modelov. Inštalácia na určitý čas poskytne čas na zastavenie nahromadenia, kým sa nádrž úplne nenaplní.

Pozor! Práca by mala pokračovať až do dokonale čistej vody. To môže trvať týždeň, dva alebo dokonca tri - po celú dobu by mala byť studňa maximálne využitá.

Typické chyby pri zavádzaní

Niekoľko tipov vám pomôže rýchlo sa vysporiadať s čistením, bez toho, aby ste strávili čas opravami chýb:

 • Neprerušujte pracovnú komoru odstredivého zariadenia (to platí aj pre vibračné technológie) príliš nízko nad dnom vane. Silt, ílovité útvary a pevné látky rýchlo upchajú filtre a budete musieť odstrániť čistiace zariadenie každých 15 minút.
 • Neumiestňujte mechanizmus príliš vysoko do blízkosti zrkadla. Takže budete triasť hlavný objem, relatívne čisté, a hlavné znečistenie zostane na dne. V budúcnosti vstúpia do prívodu vody, upchávajú filtre a celý systém zásobovania vodou.
 • Odtoky odvádzajte čo najďalej od bane. Tekutina, vypustená v blízkosti studne, sa vráti do pôdy, presakuje do potrubia a eroduje vrstvy ílu, čo spôsobí ďalšie znečistenie.
 • Vyberte zariadenie, ktoré je vhodné pre kapacitu a výkon objemu vody, aby ste urýchlili proces čistenia a následne preventívne postupy.

Pri použití tohto modelu čerpadla dbajte na jeho prácu.v extrémnych podmienkach (pri všeobecnom čistení) a normálne - na zdvíhanie čistej vody alebo na zavlažovanie zeleninovej záhrady.

Montáž čerpadla do vrtu

Umlčovanie a záplavy: metódy ochrany

Počiatočné nahromadenie je len začiatkom čistiacich opatrení, pretože dno a steny bane budú bahnom a filtre zanesené pieskom a ílom. Následná preventívna údržba je potrebná na udržanie zariadenia v prevádzkovom stave a na zlepšenie kvality vody zo studne. Napríklad, zvážte obdobie pohybu podzemnej vody, keď tavenie snehu spôsobuje ich vzostup, aby boli intenzívne. Spolu s tekutinou sa pohybujú tekutiny (vrstvy piesku) a viac pevných usadenín v pôdnych vrstvách, v dôsledku čoho sa často vyskytujú „zátky“. Aby ste tomu predišli, budete potrebovať dostatočne výkonnú, už overenú jednotku.

Správna inštalácia filtra na ochranu čerpadla pred zanášaním

Existuje niekoľko spôsobov, ako tomu zabrániť:

 • intenzívne používanie (aktívnejšia prevádzka zariadenia);
 • odstraňovanie usadenín a sedimentov piesku (ako pri nahromadení);
 • metóda hydraulického tlaku pomocou čerpadla.

Takže hlavné faktory pri výbere čerpadla pre nahromadenie (jedinečne - ponorné) zostávajú jeho technickými vlastnosťami: výkon, výkon, dlhodobá schopnosť pracovať bez prerušenia, univerzálnosť. Okrem toho je potrebné zvážiť zloženie pôdy a hĺbku bane.