Ako dosiahnuť efekt dekoratívnej omietky vlastnými rukami: vytvoriť jedinečnú textúru a farbu

Jeden z najpraktickejších a zároveň rafinovaných materiálov pre interiérové ​​a exteriérové ​​dekorácie miestností a fasád budov je dekoratívna omietka. Môže sa použiť na imitáciu prírodného kameňa, starých stien, papiera, kože atď. A bude to vždy vyzerať exkluzívne a originálne, pretože nie je možné opakovať kresbu, dokonca aj so silnou túžbou. V jeho prospech hovorí, že tento materiál je prirodzený a šetrný k životnému prostrediu, s vysokou mechanickou pevnosťou, odolnosťou proti oderu, a teda aj trvanlivosťou. Napriek tomu, že na trhu je veľa dokončovacích materiálov, tento typ dokončovania nestráca pôdu, ale naopak sa stáva čoraz populárnejším. Okrem toho je dekoratívna omietka vlastnými rukami veľmi reálnou myšlienkou, ktorú môžu realizovať aj neprofesionáli.

Najčastejšie sa na trhu prezentujú dekoratívne omietky vo forme hotových suchých zmesí na báze syntetických spojív; plnivá sú rôzne vlákna, piesok, strúhanka, kamienky a rôzne prísady - antiseptiká, zahusťovadlá, farbivá atď. - poskytujú zmesi ďalšie užitočné vlastnosti. Ako plnivo sa používa mramor, kremeň.alebo žulové triesky. Veľkosť zrna sa môže značne líšiť od priemeru 0,5 mm do 5 mm. Veľkosť častíc ovplyvňuje nielen konečný vzhľad povrchu a stupeň jeho reliéfu, ale aj spotrebu materiálu: čím väčší je, tým viac materiálu sa spotrebuje. Rovnaký typ dekoratívnej omietky sa môže vyrábať v rôznych variantoch.

Druhy omietok, účel

Na zváženie všetkých typov omietok, ktoré sa nachádzajú na trhu, je potrebné venovať tejto téme samostatný článok. Bežne sa delí na fasádu a interiér. Fasádna omietka má vynikajúcu odolnosť proti vlhkosti a mrazu, navyše netrpí agresívnymi vplyvmi na životné prostredie, nevybledne a dlhodobo si zachováva estetický vzhľad. Existuje niekoľko veľkých skupín dekoratívnych omietok: minerálnych, silikátových a na báze syntetických latexov.

Na vnútornú prácu používajú všetky tieto druhy. Existuje klasifikácia v závislosti od technológie ukladania materiálu a typu konečne získaného povrchu. Niekedy v obchode nájdete popis: „pod kožušinovým plášťom“, „valčekom“, „hrdzavením“ a inými - povedia vám, aký typ povrchu dostanete ako výsledok, a vyžadujú znalosť určitých aplikačných techník a technológií na vykonávanie práce vo všeobecnosti.

Štruktúrovaná omietka je jedným z najpraktickejších a zároveň prepracovaných materiálov pre interiér a exteriér
.

Výhody nie sú iba dekoratívne

Použitie dekoratívnej omietky akoPovrchová úprava má niekoľko výhod:

  • pri použití hrubozrnnej omietky trvá príprava povrchu menej času, pretože nie je potrebné tmel a opatrné vyrovnávanie;
  • povrch má hotový vzhľad, čo znamená, že môžete robiť bez dodatočnej povrchovej úpravy;
  • povrch je pomerne silný, odolný voči vlhkosti a mechanickým silám, praktický a trvanlivý;
  • v prípade potreby môžete zmeniť vzhľad miestnosti v priebehu niekoľkých hodín: stačí maľovať steny v ľubovoľnej farbe. V tomto prípade sa textúra zachová a dekoratívny efekt sa len zvýši.

Metódy a technológie aplikácie

\ t

Ako aplikovať dekoratívne omietky? Technológia závisí od možnosti, ktorú uprednostňujete. Môže to byť jednoduché a dosť zložité a vyžaduje si určité zručnosti. To možno pripísať napríklad benátskej omietke: aplikuje sa v niekoľkých vrstvách, špeciálnym spôsobom a na vrchole sa pokryje špeciálnym voskom. Každá etapa vyžaduje presnosť a prísne dodržiavanie technológie. Silikónové materiály, ktoré umožňujú získať krásne reliéfne obrazy, ale zároveň vyžadujú dobrú umeleckú chuť, vypracované, precízne pohyby a nesmiernu trpezlivosť, je ťažké pracovať.

Umelecká textúrovaná omietka urobí váš interiér exkluzívnym

Ak chcete určite urobiť dekoratívnu omietku vlastnými rukami, potom je lepšie zvoliť si štrukturálnu kôru typu „Bark-eater“. onalíši sa v jednoduchosti kreslenia a umožňuje vytvoriť krásny dekoratívny povrch s malým úsilím. Prácu s ním zvládne aj človek ďaleko od stavby: stačí použiť obyčajnú stierku, stierku a základné zručnosti, je takmer nemožné kaziť povlak. Technológia aplikácie je jednoduchá a umožňuje získať rôzne možnosti topografie. Hĺbka brázdy reliéfu závisí od veľkosti častíc, ktoré sú súčasťou zmesi. Je dôležité brať do úvahy inú nuanciu: „textúrovaný“ materiál, tým významnejšia bude jeho spotreba. Ale tam je plus - nie je potrebné pre dokonalé zarovnanie stien - maskuje malé chyby a nepravidelnosti stien dokonale.

Štruktúrovaná omietka typu „jedlík kôry“ poskytuje množstvo fantázie a poskytuje dobrý dekoratívny efekt

Ako pripraviť povrch

Je potrebné venovať náležitú pozornosť príprave povrchu, na ktorý sa bude omietka aplikovať. Všetko je jednoduché, ale vyžaduje sa trpezlivosť. Stenu je potrebné očistiť od zvyškov tapiet, odlupujúcej sa omietky, náteru a náteru. Všetky tieto manipulácie je potrebné vykonávať veľmi opatrne, ak sa necítite, že by ste mali za rok alebo dva znovu odísť s opravami. Ak sú praskliny, musia byť roztiahnuté a utesnené (tmel). Pod benátskym a niektorými ďalšími typmi dekoratívnych omietok je potrebné zarovnať steny do dokonalého stavu. V iných prípadoch by mala byť stena jednoducho viac alebo menej rovnomerná, ale bez hlbokých dier. Jeho zem a čaká na dokončenievysychanie

Ak sa predpokladá kombinovaná povrchová úprava stien: časť je pokrytá farbou a časť s textúrovanou omietkou, potom sú na maľovanie stien pripravené nasledujúce technológie: čistenie, tmel, leštenie, základný náter. Najviac jasne rozdelené povrchy s rôznymi textúrami môžu byť použité maskovacou páskou (pre rovné deliace čiary) alebo (v prípade deliacich línií ľubovoľne) samolepiacou okennou plombou.

Rovnako ako v každom prípade existuje minimálny súbor nástrojov, bez ktorých nie je možné dosiahnuť požadovaný výsledok. Je potrebné pripraviť: nádobu na zmes, špachtle rôznych veľkostí, drevený alebo plastový strúhadlo, kovovú stierku, špongiu, nádobu s vodou, špeciálny valec na textúrovanú omietku. Zoznam sa môže líšiť v závislosti od výberu materiálu.

Na vykonávanie textúrovanej omietky budú potrebné jednoduché nástroje

Pracovný poriadok

• Podľa pokynov na obale vyberte potrebnú konzistenciu malty. Dôležité: pripravte si množstvo riešenia, ktoré môžete bez prerušenia v práci vypracovať, pretože pri nastavení nebude možné ho znovu riediť. A ešte jedna vec: naladiť sa na prácu v čase, pretože miesta, kde je vysušená vrstva a „čerstvý“ dok sú dosť nápadné a vyzerajú dosť škaredo.

• V zručných rukách sa bežná stierka a strúhadlo stávajú univerzálnymi nástrojmi. Prax na malej ploche steny rovnomerne, naneste tenkú vrstvu malty a dosiahnite potrebnú textúru.Akonáhle sa omietka mierne zahusťuje, musíte na nej ľahko chodiť s plavákom a vytvoriť tak obraz. Pre začiatočníkov je k dispozícii niekoľko techník, ktoré umožnia dobrý dekoratívny efekt.

Vykonávanie kruhových pohybov plavákom, môžete získať zaujímavý dekoratívny efekt

Tradičné kresby: rôzne kruhy, šikmé alebo priame „dažďové“, vlnové, „krížené“ kresby.

Jednoduchšia, ale nemenej zaujímavá možnosť: horizontálny reliéf

Je dôležité, aby boli pohyby sebavedomé a mäkké, nemali by ste vynaložiť príliš veľa úsilia a príliš dlho spracovávať určitú oblasť, účinok omietky sa stratí. Na získanie požadovanej textúry sa úspešne používajú dostupné nástroje, ktoré sú dostupné v každej domácnosti: plátno, žinky, tvrdé kefy a iné.

Zaujímavý účinok možno dosiahnuť bez akýchkoľvek úprav, s použitím vlastných rúk. Ale najjednoduchší spôsob je použitie dekoratívnej omietky špeciálnym valčekom, aj keď to nedáva priestor pre kreativitu, ale zaručuje dobrý výsledok.

Použitie improvizovaných prostriedkov na vytvorenie reliéfu umožňuje získať nové zaujímavé varianty textúr
.

• Výkres by mal byť aplikovaný čo najrýchlejšie, pretože náter čoskoro vyschne, čo môže viesť k tomu, že textúra môže byť nerovnomerná. Osobitná pozornosť by sa mala venovať spojom sádrových miest: je dôležité vyhnúť sa stratifikácii a ostrým hraniciam.

• Prostredníctvomurčitý čas po aplikácii (zvyčajne 15-20 minút), povrch stráca lesk, začína zasychať. V tomto bode musíte použiť hladítko navlhčené vodou, aby ste vyhladili výčnelky reliéfu. Tlak by mal byť jednoduchý, aby výsledný reliéf nebol deformovaný. Počas procedúry je potrebné žehličku vyčistiť, pretože je znečistená a navlhčená.

• Ak sa na oddelenie častí steny s rôznou povrchovou úpravou použila lepiaca páska, odstráňte ju pred povrchom, ktorý sa má vysušiť, inak sú odštiepené kontúry možné a okraj nebude jasný.

• Úplné vysušenie povrchu spravidla trvá približne 24 hodín. V každom prípade je potrebné objasniť samostatne. Potom sa povrch dokončuje pomocou malej kože: sú odstránené voľné častice.

Natieranie omietkových stien

Vzhľadom na to, že steny, na ktorých dekoráciu boli použité dekoratívne omietky, majú úplne dokončený vzhľad, mnohé z nich sa zastavia. Ale nie všetci. Fanúšikovia jasných farieb a tí, ktorí chcú rýchlo a lacno modernizovať interiér priestorov, sa môžu uchýliť k maľovaniu omietaných povrchov. Na tento účel používajte kvalitnejšiu farbu odolnú voči oderu a slnečnému žiareniu.

Najprv natrite textúrované plochy steny tak, aby malé častice vytvrdnutej omietky nespadli na hladký povrch. Potom, o dve hodiny neskôr, natrite zvyšok steny. Keď prvý náter zaschne, naneste druhý náter. dekoratívneúčinok, ktorý je dosiahnutý, je pôsobivý, ale budete súhlasiť - to je zbytočné problémy.

Mnohí ľudia uprednostňujú tónovanie zmesi priamo v obchode. Zvyčajne sa zákazníkom ponúka obrovské množstvo rôznych odtieňov. Zostáva len vybrať. Potom sa vykoná testovacia farba: omietka sa aplikuje na preglejku pomocou metódy, ktorú ste si vybrali a nechali ju vyschnúť. Je potrebné počkať, kým je povrch úplne suchý, pretože odtieň sa mení v závislosti od obsahu vlhkosti vzorky. Ak nie ste úplne v súlade s odtieňom, je možné zvoliť inú farbu. Výhody tejto metódy sú zrejmé: farba je jednotná, a ak nemáte dostatok materiálu, je ľahké objednať rovnaký odtieň. Avšak, niektorí milovníci experimentov môžu maľovať omietku sami. V tomto nie je nič zložité: pigment sa musí postupne pridávať, dobre premiešať a určite namaľovať.

Dodržiavaním týchto jednoduchých usmernení je možné vyrobiť dekoratívne omietky sami a dosiahnuť dobré výsledky. S trochou úsilia, môžete si vytvoriť svoj interiér jedinečný a veľmi útulný, a čo je najdôležitejšie, zabudnúť na opravy po mnoho rokov, ak, samozrejme, nie ste fanúšikom tohto nepríjemného podnikania.