Ako izolovať balkón vlastnými rukami: technológia a video lekcie

Ľudia žijúci v bytoch sa v každom prípade snažia rozšíriť priestor. Dosiahnutie tohto cieľa je možné v prípade, že je na balkóne a pripojíte ho k obývacej izbe. Okrem toho výkon takejto práce môže výrazne znížiť tepelné straty. Úlohou podujatí je ako izolovať balkón s najväčšou účinnosťou a zabezpečiť kvalitnú tepelnú izoláciu miestnosti.

Existuje obrovský výber nápadov na realizáciu na balkóne (štúdia, zimná záhrada, oddychová miestnosť), ale izolácia je povinná pre akúkoľvek myšlienku. Jednoduché zasklievacie zariadenie poskytuje čiastočnú ochranu pred chladom, ktorý nie je schopný poskytnúť pohodlie pri pobyte na balkóne. Ohrievanie by sa malo vykonávať zvonku s uzavretou konštrukciou. V procese práce sa balkónový plot presunie do zóny kladných teplôt, prebytočná vlhkosť voľne preniká cez vrstvu izolácie a je vyvedená von. Hotová viacvrstvová konštrukcia zabezpečí optimálnu tepelnú izoláciu.

Ako ukazuje prax, vo výškových budovách nie je možnosť vonkajšej izolácie, preto je v tejto situácii jedinou možnou cestou pracovať zvnútra. Touto metódou sa v studenej vode môžu objaviť malé vodné nádrže.roku. Problémom je možné sa vyhnúť pri konštrukcii ďalšej vrstvy parotesnej zábrany. „Rosný bod“ sa nachádza vo vnútri miestnosti, pretože cez tepelnoizolačnú vrstvu sa vzduch dostáva z miestnosti do chladných konštrukcií balkóna a mení sa na vodné kvapky. Pri vonkajšej izolácii je vonku umiestnený „rosný bod“, ktorý zabraňuje tvorbe kondenzátu. Tento spôsob sa odporúča na použitie.

Materiály na tepelnú izoláciu balkóna

Ak chcete zistiť, ako správne izolovať balkón, musíte najprv vybrať použité materiály. Moderný trh ponúka široký sortiment stavebných materiálov potrebných na zateplenie priestorov. Najbežnejšie sú: polyetylénová pena, extrudovaná polystyrénová pena, minerálna vlna.

Polyetylénová pena je jedným z moderných typov izolácie, ktorá má jedinečné vlastnosti. Štruktúra tohto materiálu obsahuje fóliu. Pri použití polyetylénovej peny je zaistená spoľahlivosť ochrany pred chladom a zamedzenie kondenzácie vzduchu.

Expandovaný polystyrén dokonale udrží teplo a má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti v porovnaní s inými materiálmi. Je to vhodné pri preprave a používaní, nerozbije sa, ľahko sa nareže nožom. Tuhosť expandovaného polystyrénu umožňuje jeho použitie ako podklad pre poter. Hrúbka plechu je 5 centimetrov, čo šetrí využiteľný priestor.

Minerálna vlna je drahšia, ale schopnáslúžiť dlhú dobu. Použitie takéhoto materiálu sa často považuje za nevhodné.

Ako izolovať balkón vlastnými rukami: stupne

Je potrebné zvážiť postupný postup činností, ktorý vám umožní pochopiť, ako izolovať balkón sami:

  • Prvým krokom je príprava balkóna pre zasklenie;
  • Druhou etapou je samotné zasklenie;
  • Tretia fáza je otepľovanie;
  • Štvrtou etapou je konečná úprava balkóna.

Často sú steny balkóna betónové dosky, ktoré sa nelíšia v špeciálnej hrúbke, a železná mreža pôsobí ako parapet. Samozrejme, za takýchto podmienok nie je možné dosiahnuť pohodlné mikroklímu v interiéri. Bez vykonania dodatočných prác zameraných na vytvorenie kvalitnej izolácie, nestačí, pretože je potrebné balkón z vnútornej strany izolovať. Po prvé, steny balkóna by mali byť položené s ľahkými keramickými tehálami alebo penovými blokmi. Takéto znášanie bude drsné, preto aj osoba, ktorá nemá skúsenosti, sa v tomto štádiu vyrovná s výkonom práce.

Zasklievanie mení balkón na loggiu oplotenú atmosférickou záporou

Po príprave stien balkóna môžete začať s presklením. Okná PVC sa stali rozšírenými, ale v poslednej dobe sa čoraz populárnejšie stali drevené konštrukcie. Nie sú horšie z hľadiska kvality ako kovové a plastové náprotivky, za predpokladu, že sa dodržiava správna úprava, ktorá spočíva v aplikácii antiseptického povlakupovrchových náterov v niekoľkých vrstvách a niekoľkých ďalších činností.

Životnosť vysokokvalitných konštrukcií vyrobených z prírodných materiálov je porovnateľná s pojmom pre plastové okná. Po inštalácii sklenených obalov sú takmer vždy medzery, ktoré je potrebné fixovať. K tomu použite montážnu penu, ktorá je veľmi pohodlná, ľahko použiteľná a má potrebné vlastnosti. Tesnenie umožňuje určitý stupeň zníženia tepelných strát. Dá sa povedať, že v prvej etape tepelnej izolácie sa balkón premení na presklenú lodžiu.

Zasklenie balkóna umožňuje len čiastočne vyriešiť problém tepelnej izolácie

Je dôležité vyhnúť sa spoločnej chybe, ktorá je výsledkom urýchlene vykonanej práce. Veľmi často sa inštalujú okná s dvojitým zasklením, urýchlene popraskané a v miestnosti je inštalovaný vykurovací radiátor alebo je usporiadaná „teplá podlaha“, ale pre dobrú izoláciu týchto činností nestačí. S týmto prístupom k práci bude teplo takmer zadarmo ísť von na ulicu a zabezpečenie optimálnych teplotných podmienok bude mať značné ťažkosti. Aplikácia profesionálneho prístupu k izolácii balkóna Vám umožní efektívne vykonávať prácu, čím sa výrazne zníži úroveň tepelných strát z bytu.

Dôležité! Stavebné predpisy zakazujú používanie ústredného kúrenia na vykurovanie balkóna.

V ďalšej fáze sa vykoná izolácia všetkých konštrukčných prvkovbalkón - steny, podlaha, strop a parapet. Pri výbere tepelnoizolačného materiálu je potrebné zohľadniť nasledujúce vlastnosti: tepelnú vodivosť, hrúbku materiálu. Použitie tenšieho materiálu s nižšou tepelnou vodivosťou zabraňuje výraznému zmenšeniu využiteľného priestoru. Existujú rôzne spôsoby tepelnoizolačného zariadenia.

Štandardný balkón má malý sklon podlahy smerom k ulici. Preto je nutné pred pokládkou izolácie povrch vyrovnať samonivelačnými zmesami cementu a piesku. Ak je to potrebné, zdvíhanie podlahy sa používa na naplnenie dvoch frakcií expandovanou hlinkou, aby sa dôkladne vyplnili dutiny. Použitie malých a hrubých frakcií umožňuje vyhnúť sa odberu povlaku. Na vrstvu expandovaného ílu sa hodí vrstva hydroizolácie.

Podrobnejšie zvážme izoláciu podlahy balkóna pomocou extrudovanej polystyrénovej peny. V počiatočnom štádiu sa fólia pokrytá fólia nahromadí fóliou, aby odrážala teplo a zabezpečovala parotesnú zábranu. Potom sú drevené tyče 40x40mm fixované v úrovni každých 50 cm Vo výsledných bunkách medzi tyčami musíte umiestniť listy expandovaného polystyrénu a vyplniť medzery po inštalácii penou.

Zahrievanie podlahy na balkóne: drevené polená sa ukladajú na vrchole penofolu

Druhá vrstva drevených tyčí je upevnená kolmo na prvú vrstvu. Pomocou tejto technológie môžete vytvoriť vzduchový vankúš, ktorý ďalej zlepší izoláciu azabezpečiť pevnosť podkladu. Vrchná vrstva je položená preglejkou odolnou voči vlhkosti, na ktorú môžete pokryť podlahu linoleom, dlažbou alebo laminátom.

Konštrukcia so závesmi vám umožňuje vytvoriť tepelne izolačný vzduchový vankúš

Opis hlavných etáp opravárenských prác umožňuje pochopiť, ako sa podlahami na balkóne dá poradiť s odborníkmi.

​​

Existujú dva spôsoby, ako upevniť polystyrénové dosky: lepidlom alebo hmoždinkami.

  • Pri použití lepidla je dôležité zabezpečiť jeho kompatibilitu s materiálom. Lepidlo sa nanáša na dosku špachtľou, pričom sa ustupuje od okraja niekoľkých centimetrov, takže nadbytok nespadá na spoje dosiek. Pás o šírke 5 cm postačuje na dobrú priľnavosť k povrchu, na zvyšnej ploche sa pripraví ďalších 5-10 bodov lepidla.
  • Pri použití druhej možnosti montáže je potrebné zakúpiť špeciálne hmoždinky, ktoré majú veľký uzáver. Všeobecne platí, že pre pripojenie 1 sq. M. izoláciu je potrebné použiť 5-7 bodov pripojenia.

Treba poznamenať, že v praxi používajú kombináciu dvoch spôsobov upevnenia. Najprv sa lepiacou hmotou prilepia na povrch vrstvy polystyrénovej peny a potom sa upevnia kolíkmi so skrutkami, plastovými klincami.

Dôležité! Spoje izolácie so stenou by mali byť prilepené parnou izolačnou páskou tak, aby sa huba a pleseň nevyvíjali.

Je dôležité poznamenať, že sa neodporúča používať minerálnu vlnu ako ohrievač. Pri použití tohto postuputepelne izolačný materiál musí starostlivo usporiadať parotesnú vrstvu. Okrem toho je minerálna vlna vystavená vlhkosti a časom sa zmenšuje.

Analogicky s podlahou izolujú bočné steny a strop balkóna. Výkon práce v tomto štádiu spôsobuje menšie ťažkosti. Dosky z polystyrénu sú spojené so stenami a stropom studeným bitúmenovým tmelom, ktorý je rovnomerne rozdelený na 25% plochy dosky. Táto metóda umožňuje uložiť užitočnú plochu balkóna.

Poslednou fázou izolácie balkóna je realizácia dekorácie interiéru. Ako obkladový materiál na steny sa často používajú obklady, vlhkosť odolné sadrokartónové dosky alebo drevené dosky. Pred začatím inštalácie by ste mali vytvoriť prepravku, na ktorú sa bude montovať dokončovací materiál, ako aj na pokládku elektrického vedenia. Pri usporiadaní sústruženia kovových modulov je potrebné pred položením tepelne izolačného materiálu na ne namontovať závesy.

Tepelná izolácia stien balkóna zvnútra: konštrukcia na upevnenie tepelnoizolačného materiálu a povrchovej úpravy

Pri izolácii stropu môžete namiesto sadrokartónu použiť zavesený strop, ktorý skryje všetky elektrické vedenia.

Treba poznamenať, že tepelnoizolačná vrstva plní funkciu udržiavania tepla, ale nie jeho výroby. Je dôležité zabezpečiť dostupnosť zdroja tepla, aby sa na balkóne udržala pohodlná teplota. Ako také zariadenie môže fungovaťvykurovanie, vyhrievaná podlaha, klimatizácia a iné podobné zariadenia.

Hotové funkčné riešenie pre balkón

Na záver treba poznamenať, že kvalitná izolácia balkóna si samozrejme vyžaduje značné finančné a pracovné náklady. Ale výsledok poteší viac ako jeden rok. Postupná realizácia práce zabezpečí zníženie tepelných strát v byte, ako aj pohodlné bývanie počas celého roka. S pomocou súboru opatrení na otepľovanie môžete premeniť chladný balkón na teplú a zdravú miestnosť.

Video inštrukcia o izolácii balkóna

Podrobné informácie o izolácii balkónov sú uvedené vo videu.