Ako izolovať drevený dom na minimalizáciu tepelných strát

Je známe, že viac ako 40% energetických zdrojov trávi ľudstvo na chladenie a vykurovanie. To naznačuje, že dopyt po tepelne izolačných materiáloch je pomerne vysoký. Ich použitie prispieva nielen k vytváraniu pohodlných podmienok v priestoroch lúča, ale tiež chráni časti domu pred teplotnými extrémmi, čím sa zvyšuje životnosť stavebných konštrukcií. Preto je otázka, ako izolovať drevený dom, aj dnes veľmi relevantná.

Typy izolácie pre drevený dom

Domy z dreva sú žiadané kvôli výhodám, ktoré skrývajú. Prírodná atmosféra, ktorá vládne v drevenom dome, poskytuje pohodlie a príjemnú energiu. Ale to neznamená, že takýto dom nepotrebuje izoláciu.

Minerálna vlna - najlepšia izolácia

Najlepšou voľbou pre izoláciu dreva je minerálna vlna. Predpokladá sa,že najkvalitnejšie izolačné materiály - URSA, ROCKWOOL a ISOVER. Izolátory uvedené značky majú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti, nízku tepelnú vodivosť a nízku hygroskopickosť. Surovinou v tomto prípade je obzvlášť silný čadičový kameň.

Prečo minerálna vlna?

Materiály z minerálnej vlny sú uznávané ako jeden z najlepších pomocníkov na ochranu dreveného obydlia pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Prečo? Minvat je nehorľavý materiál, ktorý je ľahostajný voči účinkom plesní, húb a hmyzu, ktorý nie je zložený z toxických látok a podporuje uvoľňovanie pár do vonkajšieho prostredia.

Čo poradia odborníci

Odborníci, ktorí sa zaoberajú výstavbou drevených domov, a preto aj ich izoláciou, vám odporúčajú venovať pozornosť nasledujúcim materiálom:

 1. Vláknité materiály URSA, ktoré sú vyrobené z minerálneho dolomitu a kremenného piesku. Koeficient tepelnej vodivosti je 0,032 W /mK. Ich hlavnou výhodou je flexibilita a zvýšená elasticita, čo značne zjednodušuje proces inštalácie.
 2. Materiál Ursa FACADE určený na izoláciu stien. Jedná sa o pevné laminátové dosky, ktoré sú dodatočne ošetrené vodou odpudzujúcim roztokom. Ursa FASAD je potiahnutý vysoko hustým čiernym sklolaminátom, čo eliminuje potrebu inštalovať nepremokavé filmové nátery.
 3. minerálna vlna Rockwool so špeciálnou hydrofóbnou impregnáciou, pozostávajúca z čadičových hornín. V hrúbke izolačných minerálnych vlákienusporiadané chaoticky, čo spôsobuje vysokú pevnosť. Minimálne množstvo spojív dlhodobo prispieva k zachovaniu izolácie pôvodnej formy. Trh ponúka rôzne možnosti: dosky, rohože, rolky rôznej hrúbky a mäkkosti. Koeficient tepelnej vodivosti sa pohybuje od 0,033 do 0,043 W /mK.
 4. Minvat ISOVER, založený na sklenených vláknach, ktorý má pozoruhodné vlastnosti na úsporu tepla, štrukturálnu stabilitu a trvanlivosť. Horný povrch dosiek je pokrytý sklolaminátom, čo znamená, že nie je potrebné inštalovať difúzne membrány. V prípade dvojvrstvovej izolácie sa tento typ izolácie používa ako vrchná časť.

Zahrievať zvnútra alebo zvonku?

Táto otázka sa možno obáva každého, kto sa zamýšľa nad tým, ako si zahriať drevený dom. Zahrievanie vonku zvyšuje tepelnú izoláciu stien bez zníženia obytného priestoru. Steny sú v tomto prípade obalené fóliou, na ktorej je položený tepelný izolátor. Je lepšie stohovať v rozloženom poradí tak, aby sa spoje vrstiev nezhodovali.

Zahrievanie zvnútra sa vykonáva, ak sa plánuje dokončovanie sádrokartónu. Rám môže byť vyrobený z kovových profilov, pod ktorými je položená vrstva hydroizolácie. Po položení a upevnení vlny by mali byť skrutky zakryté skrutkami. Až potom pokračujte v inštalácii sadrokartónových dosiek.

Úspech kampane nazvanej „Ako izolovať dom od baru“ závisí od správneho umiestnenia izolácie.Ak sú v interiéri umiestnené izolačné materiály, ktoré nie sú priepustné pre kondenzát, a vonku sú pórovité materiály, potom nebude ťažké vytvoriť pozoruhodné podmienky na uchovanie tepla.

Toto je dôležité!
Vzduchová medzera medzi izoláciou a stenou je potrebná na ochranu dreveného domu pred spustošením plesní a plesní.

Je možné dyhovať domy z baru s keramickými alebo betónovými tvárnicami, kameňom, tehlou. Izolácia pri pokládke medzi obložením a stenou.

Vonkajšia izolačná technológia

Návrh izolácie pozostáva z nasledujúcich komponentov: izolátor pary, rám, tepelný izolátor, druhá vrstva rámu a koža.

Usporiadanie funkčných vrstiev vonkajšej izolácie
\ t

Parozábrana

Zahrievanie domu z lúča začína parotesnou zábranou. Môže to byť plastová fólia, hliníková fólia alebo dokonca strešná krytina. Úlohou parotesnej zábrany je zabezpečiť vetranie fasády pod filmovým povlakom. Ak je dom postavený z guľatiny guľatiny, takýto problém nestojí za to, ale ak steny majú hladký povrch, potom úzke vertikálne lamely hrubé 2,5 cm s krokom 1 meter musí byť na nich plnené. Potom sa po celom povrchu položí parotesná zábrana. Medzi lamelami sa zhora a zdola vytvárajú otvory s priemerom 20 mm. Vetraná vrstva medzi parotesnou zábranou a stenou neumožňuje, aby sa pod filmom hromadila vlhkosť, čo znamená, že sa zabráni vzniku hnilobných lézií na drevených stenách.

Toto je dôležité!
Pripojovacie body izolátora pary (s klincami alebo sponami) sú utesnené páskou.

Rámové zariadenie

Rám je vyrobený z dosiek širokých 100 mm a hrúbky 50 mm. Dosky sú plnené zvisle na stenu, na okraji, takže vzdialenosť medzi nimi je o 2 cm menšia ako šírka izolácie.
Tenké dosky by sa nemali používať: budú vhodné na upevnenie obkladu.

Tepelná izolácia

Dosky z minerálnej vlny sú umiestnené medzi doskami rámu. Uistite sa, že medzi nimi nie sú žiadne medzery. Dve vrstvy minerálnej vlny s hrúbkou 50 mm musia byť uložené tak, aby spoje prvej vrstvy komunikovali so stredovými doskami druhej vrstvy.

Toto je potrebné vedieť!
Dosky z minerálnej vlny sú pomerne tuhé a elastické, majú hustotu 80 - 120 kg /m3, čo umožňuje ich držanie bez posuvného pohybu bez dodatočného upevnenia medzi doskami.

Hydroizolácia

Na tepelný izolátor by sa mal položiť vodotesný materiál. Fólia musí byť voľná, aby mohla prejsť parou, ale zadržať vodu. Hydroizolácia je aplikovaná na vrch izolátora a pribitá k rámu klincami alebo sponkami. Na ukotvenie fólie nechajte 10 cm, spoje utesnite samolepiacou hmotou.

Druhá vrstva rámu

Zábradlia s hrúbkou 3 cm a šírkou 50 mm sú balené na rámových doskách s tepelnou izoláciou. To je nevyhnutné pre voľnú cirkuláciu vzduchu medzi vonkajším plášťom a parozábranou a pre vysušenie kondenzátu. Zospodu by mal byť vytvorený priestor uzavretý hrubým kovovým pletivom, aby ho chránilhmyz a hlodavce.

Vonkajšie pokovovanie

Pokovovanie, plast alebo drevo má predovšetkým dekoratívnu funkciu. Aký materiál je lepšie používať, je vecou štýlu, ktorý je vlastne vo vašom domove ako celku. Zvážte, že zväčšenie hrúbky stien počas izolácie o 10-20 cm prehĺbi dvere a okná, takže musíte premýšľať o tom, ako bude zatepľovací systém zatvorený zo strany okenných otvorov - obklady, obklady alebo nové parapety.

Personalizované zvetrávanie domu z baru

Vo všeobecnosti sa odporúča vyriešiť problém izolácie vo fáze návrhu domu - to vám pomôže premyslieť celý pracovný proces a ušetriť značné množstvo peňazí. Zvážte hlavné štádium izolácie.

Eliminácia tepelných strát cez základ

Pri izolácii dreveného domu sa často neberie do úvahy izolácia základu. Ale ak to nie je hotové, podlahy v dome bude veľmi chladno. Nadácia sa zahreje na začiatok výstavby podláh a stien.

Ohrev suterénu

Najjednoduchším spôsobom je naplnenie základne na úroveň budúcej vykurovanej podlahy so zemou. Metóda sa aplikuje pred napínaním stien.
Expandovaná hlinka nie je o nič menej populárna - lacný tepelnoizolačný materiál, ktorého použitie je potrebné na debnenie.

Potrebujete vedieť!
Debnenie môže byť vyrobené z bridlicových alebo druhotných dosiek. Medzery medzi podlahou a expandovaným ílom sú uzavreté minerálnou vlnou.

Polystyrénová pena je tiež spoľahlivým spôsobom zahrievania. Dosky sú prilepené k tmeluvrstva hydroizolácie. Hrúbka dosiek závisí od hĺbky základne, vlastností pôdy, všeobecných klimatických podmienok, prítomnosti suterénu. Expandovaný polystyrén by mal byť privedený na úroveň podlaží prvého poschodia.

Zateplená podlaha v každom ročnom období

Ohrievanie podlahy

Technológia izolácie podláh bude závisieť od konštrukcie. Ak je podlaha uzemnená, potom bude ako tepelný izolátor vhodná vrstva penového betónu alebo trosky pokrytej poterom. Ak je podlaha konštrukciou, ktorá je inštalovaná na podperách, potom počas montáže môže byť priehlbina zdola lemovaná hrubou doskou, na ktorú je položená vrstva tepelného izolátora, podobná výške lag.

Môže ísť o vrstvu polyuretánu alebo minerálnej vlny, ktorá je uložená bez medzier. Hrúbka vrstvy - nie menej ako 100 mm. Na vrchole guľatiny a tepelného izolátora je navrstvená vodotesná fólia a potom podlahové tyče. Podlahy sú rovnako zateplené.

Steny sa nenechávajú studené

Izolácia steny bola podrobne opísaná pri analýze štruktúry tepelnej izolácie. Pripomeňme, že vrstvy musia byť také (zvnútra von):

Izolácia stien
 • parozábrana (ochrana pred vniknutím vlhkého vzduchu);
 • tepelný izolátor (hrúbka izolácie 100 mm);
 • hydroizolátor (fólia, ktorá umožňuje prechod pary, ale zadržanie vlhkosti).

Ako izolovať strop

Ohrev stropu

Tepelná izolácia stropu sa nelíši od tepelnej izolácie podlahy, ale namiesto lagových nosníkov sa používa v celom dome. Medzi nimi je tepelný izolátor obklopený parným dnom azhora - hydroizolátor. Konštrukcia je opláštená doskami, na ktoré sa bude montovať sadrokartón - základom druhého poschodia.

Toto by malo byť známe!
Ak nie je určené podkrovné zariadenie, potom nie je potrebné opláštenie.

Nezabudnite na podkrovie

Tu je dôležité si zapamätať postupnosť vrstvených vrstiev. Časť izolácie by sa mala zhodovať s izoláciou strechy a steny a strop podkrovia by mali byť izolované podľa vyššie uvedeného princípu. Jediná vrstva "sendviča" sa nezhoduje so skôr opísanou schémou. Hydraulický izolátor by mal byť viazaný pod celým povrchom strechy, čo znamená, že na vodorovných a zvislých plochách (strop a steny) sa nevyžaduje vodotesnosť.

Nezabudnite zahriať strechu

Tu by ste určite nemali šetriť. Strecha "funguje" v obzvlášť ťažkých podmienkach, je ovplyvnená zrážkami, teplotné zmeny, fyzická námaha z vetra, takže výber materiálu, najprv premýšľať o kvalite, a potom o nákladoch.
Izolácia strechy dreveného domu závisí od zamýšľaného použitia podkrovia. Podkrovie nebude obývateľné miesto? Potom sa vnútorná strana strechy nedá zohriať, premyslená je len izolácia podkrovia. Ale ak je plánované obytné podkrovie, potom sa otepľovanie strechy stáva jednoducho nevyhnutným.

Izolácia striech

Pred začatím práce vykonajte audit detailov strechy z hľadiska vlhkosti, hniloby a poškodenia. drevoDizajn je ošetrený antiseptikom, poškodené diely sú vymenené.

Ak je drevený dom v prevádzke a má plochú strechu, izolácia je možná z vnútornej aj vonkajšej strany. Hoci to môže byť, že pre pohodlný pobyt mimo izolácie bude dosť dosť.
Na prácu budete potrebovať čadičovú minerálnu vlnu - trvanlivý materiál, ktorý nielenže chráni pred mechanickým zaťažením, ale má aj vysoké ohňovzdorné vlastnosti, čo je veľmi dôležité pre domy z dreva. Zahrievanie plochej strechy sa vykonáva v tomto poradí:

 • podlahy z parotesnej zábrany fólie;
 • položenie vrstvy tepelnej izolácie (čadičovej minerálnej vlny);
 • povlak podlahových rolí zo syntetických materiálov alebo strešných krytín (hydrobariér);
 • sypký materiál.

Video: inovatívne otepľovanie dreveného domu

Majitelia chát a vidieckych domov, ktorí si vyberú najlepšiu možnosť na ohrev, by sa mali zoznámiť so zaujímavým komplexným spôsobom zlepšenia izolačných vlastností dreveného domu inštaláciou predných tepelných panelov a zmenou rozmerov okien:

Teraz viete, ako správne zahriať drevený dom, čo znamená, že sa nebudete báť zimného chladu: bude to útulný a veľmi teplý v dome z dreva.