Ako izolovať lodžiu vlastnými rukami: technológia, tipy, video inštrukcie

Myšlienka premeniť lodžiu na inú miestnosť prichádza na myseľ pre mnohých, ale len niekoľko z nich sa rozhodne, že ju uvedie do života. Niekto odpudzuje uložený mýtus o vysokých nákladoch a zložitosti procesu, niektorí nie sú schopní platiť za prácu špecialistov, ale nevedia ako izolovať lodžiu samostatne. V tomto článku sa pokúsime priniesť prvej ekonomike transformácie lodžie a druhú podrobne opísať celý proces od začiatku až do konca.

Je potrebné ohriať lodžiu?

Samozrejme, všetko závisí od individuálnych preferencií. Ak ste odhodlaní používať lodžiu len ako sklad, potom nie je nutné ju ohrievať. Aby sme však realizovali jeden z najzaujímavejších projektov, z ktorých je obrovské množstvo, izolácia je nevyhnutnosťou. Okrem toho zníži tepelné straty a výrazne zníži prenikanie prachu, hluku a škodlivých plynov do ovzdušiapriestory, čo je dôležité najmä pre ľudí žijúcich v apartmánoch s oknami s výhľadom na hlavné ulice a cesty s hustou premávkou.

Inštalácia sklenených jednotiek zníži úroveň hluku a prachu prenikajúceho z ulice
.

Na lodžii si môžete zariadiť malý skleník, postaviť konferenčný stolík a stoličky, zariadiť športový areál s cvičebným vybavením a oveľa zaujímavejšie. V tomto prípade sa izolácii nedá vyhnúť.

Je tiež potrebné ohriať povrch lodžie v prípade, že sa rozhodnete kombinovať ju s priľahlou miestnosťou, inak sa vonkajšia stena v chladnom období vlhká a stane sa pokrytá plesňou a teplota v miestnosti bude veľmi nízka.

Kombinácia lodžie s obývacou izbou zvýši užitočnú plochu bytu

Dôkladná príprava na otepľovanie

Parapet alebo vonkajší plot lodžie je najslabším článkom otepľovania. Koniec koncov, je v kontakte s ulicou, navrhnutý tak, aby prechádzal svetlom so súčasnou výnimkou prenikania hluku, vlhkosti, prachu a chladu. Najčastejšie slúži železobetónová doska ako parapet, v tomto prípade pred tým, ako budete lodžiu izolovať vlastnými rukami, musíte opatrne položiť široké medzery (napríklad tehly) a betónové úzke.

Pre parapet lodžie stačí položiť do polovice tehly, aby nedošlo k preťaženiu stavby nadmernou hmotnosťou
.

Ak je parapet kovový alebo sa nezhoduje s hornými stropmi, je potrebné vykonať izoláciu pred lodžiou.murivo parapet a bočné steny. Na tento účel je lepšie použiť penové bloky alebo keramické tehly. Vonkajší povrch plota môže byť upravený plastovými vlečkami alebo dekoratívnymi panelmi, ohrieva aj oblasť lodžie.

Tip: všetky drevené časti by mali byť ošetrené akýmkoľvek antiseptickým prípravkom, aby sa zabránilo vzniku baktérií, čo by viedlo k deštrukcii a hnilobe.

Zasklenie je povinný krok

Pred začiatkom izolácie musí byť lodžia zasklená. K tomu potrebujete teplé plastové konštrukcie, ktorých inštalácia by mala byť zverená špeciálne vyškoleným osobám. Na zasklievanie lodžie sa najlepšie hodia dvojkomorové obaly s hrúbkou skla najmenej 32 mm. Pri správnom otepľovaní by ich inštalácia mala byť sprevádzaná inštaláciou doplnkových profilov na ľavej, hornej a pravej strane okien s dvojitým zasklením.

Po montáži by sa švy a spoje mali starostlivo utesniť penou, ktorá by mala ležať na ploche, bez chýb a prasklín. Ďalej je pena so špeciálnymi postriekaním uzavretá zvonku - to pomôže chrániť ju pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia.

​​
Po nainštalovaní sklenených obalov sa musia všetky otvory dôkladne vymeniť
.

V niektorých prípadoch vlastníci bytov v tejto fáze zastavia a nainštalujú vykurovacie zariadenie. Spravidla to nedáva žiadny zmysel, pretože bez správnej izolácie parapetu, stien, stropu a podlahy bude teplota na lodžii len o niekoľko stupňov vyššia ako vonkajšia.

Čo je potrebné na tepelnú izoláciu

Na vykonávanie prác na zvetrávaní lodžie budete potrebovať:

 1. Izolačný materiál, typicky pena, regulátor alebo technoplex.
 2. Pena a čistiaca látka.
 3. 58) Materiál na bariéru proti parám (penofol alebo izolon).
 4. Plastové hmoždinky z kotúčového typu, hmoždinky vo forme plastového korku, hmoždinky z hmoždiniek, skrutky na upevnenie obložení na guľatinu a betónovú dosku, na zavesenia, klince.
 5. Metalizovaná lepiaca páska.
 6. Antiseptikum na pokrytie oneskorenia.
 7. Nosník z guľatiny a obložení, aby sa zvýšila úroveň povrchu podlahy (sušenie komory 45x60 alebo antiseptikum 50x70).
 8. Príruby na upevnenie materiálov na dokončovacie práce vo vnútri lodžie.
 9. Pozinkované profily a kraby na montáž.
 10. Pozinkované závesy na upevnenie vodidiel a profilov.
 11. Drevené tyče 50x20, 50x30, 45x20 alebo 45x30.
 12. Náradie (perforátor, skrutkovač, kliešte, kovové nožnice, zvinovacie metre, vodováha, ceruzka, rovné so statívom, píla a pištoľ).

Ako samostatne izolovať lodžiu

Konštrukcia tepelnoizolačného systému na strope

Prejdeme k izolácii stropu lodžie. Na tento účel sú závesy pripevnené k stropu pre následnú montáž vodidiel. Teraz je doska z polystyrénovej peny pripevnená k stropnému povrchu pomocou montážnej peny alebo upevnenia na plastové hmoždinky v tvare misky, pričom v izolácii boli predtým vytvorené malé štrbiny pre suspenzie.

Tepelná izolácia stropu lodžie ss použitím zavesenej rámovej konštrukcie
\ t

Špička: jadro hmoždinky (plast alebo kov) by sa malo zvoliť na základe hmotnosti nositeľa.

Otvory musia byť utesnené kusmi izolácie alebo peny.

Zahrievanie podlahy na lodžii

Tak, ako zohriať podlahu na lodžii? Po prvé, k základovej doske sú pripevnené tesnenia z antisepticky ošetreného dreva, ktoré slúži ako podpery.

Dôležité: tesnenia - podpery by mali byť rovné úrovni.

Pri montáži sa uistite, že výška nosníka spolu s hrúbkou guľatiny je taká, že sa nad všetky vrstvy izolácie zdvihnú aspoň o 5 mm. Pripevnenie k podperám je upevnené skrutkami a medzi nimi sú dosky z izolačného materiálu. Ďalej je parotesná zábrana rozprestretá fóliou smerom von. To by malo byť urobené tak, aby spoje vrstiev parotesnej zábrany neboli vo vonkajších rohoch, len v tomto prípade je možné vyhnúť sa vzniku "studených mostov".

Pokládka izolácie na podlahe lodžie: kladenie dreva a umiestnenie medzi guľatinou z minerálnej vlny

Dôležité: inštalácia drevených omietok v hrúbke dosiek z penového polystyrénu a použitie kovového rámu inštalovaného v karosérii dosiek tiež vedie k tvorbe studených mostov.

Všetky zlúčeniny fóliovej vrstvy musia byť prilepené páskou, aby sa dosiahol tepelný efekt. Ak je výsledkom loggia v kombinácii s obývacou izbou, potom sa izolácia a povrchová úprava podlahy prevedú do výšky do vnútornej roviny steny.Súčasne sa zvýši úroveň podlahy v dôsledku izolácie umiestnenej medzi lanami.

Izolácia stien: pravidlá vykonávania

V prvej fáze by sa mala určiť potreba ohrievať steny lodžie. Steny, ktoré hraničia s ulicou, ako aj priľahlé rohy stien priľahlých k miestnosti, sa musia starostlivo zohriať. Ďalej určíme výšku prídavných nastavovačov. Pre izoláciu je lepšie použiť polystyrénové platne so zvolenou štvrtinou. To vám umožní zbaviť sa priechodných otvorov v miestach ich pripojenia. Ak nie sú k dispozícii žiadne takéto dosky, obyčajné dosky by sa mali položiť do dvoch vrstiev so spojmi posunutými tak, aby sa nevytvorili priechodné otvory. Prvá vrstva izolačného materiálu je pripevnená k podlahovej doske hmoždinkami v tvare misky a druhá môže byť pripevnená k prvej montážnej pene.

Zahrievanie stien lodžie zvnútra

Zahrievame vonkajšie steny pod oknami s dvojitým zasklením; bočné steny ohraničujúce ulicu, ako aj susedné studené lodžie; zvislé rohy stien priľahlých k obytným priestorom.

Vertikálny pás izolačného materiálu s výškou rovnajúcou sa výške bočnej steny a šírky:

 • pre panelový dom - viac ako 300 mm;
 • pre tehly - viac ako 500 mm.

Môže sa to urobiť penou. Rohy sú zateplené vrstvou izolácie 20-30 mm a navrchufóliová parotesná fólia vo vnútri lodžie.

Parotesná fólia z fólie by mala byť pripojená cez izoláciu

Tip: na dosiahnutie lepšieho výsledku sa z teplej strany izolačného materiálu inštaluje parotesná zábrana.

Nad parotesnou zábranou sa pomocou závesov vopred pripevnených k stenám a stropu inštalujú vodidlá na úrovni, ktorá vytvára vzduchovú medzeru medzi izolačnou vrstvou a dokončovacím materiálom.

Montáž vodidiel na steny lodžie

Tip: v tomto štádiu je potrebné inštalovať vodidlá pod svietidlámi, záclonami, sušičom na prádlo a iným vybavením.

Dôležité: Pred montážou koľajníc na vonkajšiu stenu domu je potrebné vykonať elektrické inštalácie.

Vodidlá môžu byť inštalované z drevenej tyče alebo z pozinkovaného profilu.

Dokončovacie práce: vytvorenie dizajnu

Otázka, ako správne izolovať lodžiu, je takmer hotová, zostáva, aby sa miestnosti dodal útulný hotový vzhľad. Na všetky povrchy sa nanáša prepravka 40x20 mm suchého dreva ošetrená antiseptikom. Prepravka je nastavená v úrovniach, namontovaná na hmoždinky a skrutky priamo na betón.

Nanesenie opláštenia na izolované steny lodžie

Na prepravku sa pripevňujú dokončovacie materiály. Najčastejšie sa pre interiérové ​​lodžie používajú plastové panely alebo sadrokartónové dosky, ktoré majú vysokú odolnosť proti vlhkosti. Nevýhodou použitia sadrokartónových panelovje potreba rozsiahlej následnej práce. Sadrokartónové dosky vyžadujú základný náter, tmelenie a maľovanie alebo tapety samolepky.

Lodžia po dokončení: útulné miesto na odpočinok s jedinečnou výzdobou

Pod oknami, ktoré opúšťajú miestnosť na lodžiu, inštalujeme plastové parapety a pod dverami je prah PVC, pod ktorým musíte najskôr nainštalovať ďalší drevený protokol, ktorý je ošetrený špeciálnym antiseptickým roztokom.

Vedenie tepla na lodžiu

Aby nebola lodžia studená, je potrebná inštalácia dodatočných zdrojov tepla. Štátne normy sú prísne zakázané vykonávať ohrev vody na lodžii, takže najlepšou možnosťou by bolo vykurovanie konvektorov. Ak je plocha miestnosti viac ako 6 štvorcov, potom musíte nainštalovať dva ohrievače ventilátorov na opačných koncoch. Môžete použiť mobilné ohrievače oleja a elektrické krby.

Možné chyby a niektoré tipy na izoláciu lodžie

Nesprávne vykonané izolačné práce môžu viesť ku kondenzácii na stenách (účinok "plačovej" steny) medzi tepelnou izoláciou a stenou. Pre tento jav existuje veľmi jednoduché vysvetlenie: teplý vzduch v miestnosti kondenzuje, keď príde do kontaktu so studenou stenou smerujúcou do ulice. Veľká akumulácia vlhkosti vo vrstve izolácie je plná výrazného zníženia izolačných vlastností materiálu a vzhľadu húb na stenách, čím dochádza k zničeniu budovy.

Ak sa z času na čas objavia loggienetesnosti, musíte utesniť všetky medzipanlové spoje.

Na lepšie pochopenie spôsobu izolácie lodžie video procesu je možné vidieť nižšie.

Je lepšie zveriť všetky práce o zvetraní lodžie skutočným odborníkom, čo umožní vyhnúť sa ďalším finančným a dočasným nákladom.