Ako izolovať podlahu v kúpeli: spôsoby tepelnej izolácie betónu a drevených podkladov

Podlaha v kúpeli je vystavená vlhkosti a vysokej teplote, preto je potrebné k nej pristupovať veľmi opatrne. Koniec koncov, životnosť celej konštrukcie bude závisieť od kvality položenia podlahy. V tomto prípade je potrebné zabezpečiť, aby kúpeľný dom mal odtok vody v špeciálne usporiadanom odtokovom otvore, pre ktorý je podlaha opatrená miernym sklonom. V závislosti od funkčnosti miestnosti sa v kúpeli vyberie materiál na podlahu. V každom prípade však musíte zvážiť jeho izoláciu. Mnohí noví stavitelia nevedia, ako izolovať podlahu vane, z ktorých si vyberú stavebné materiály.

Tepelná izolácia betónovej podlahy

Betónová podlaha sa ľahko udržuje a je trvanlivá. Najčastejšie sa vykonáva v umývacom priestore. Prístroj sa zapne po dokončení odvodňovacieho systému, strechy sa vyrobia, okná sú presklené, sú nainštalované dverné bloky a dokončujú sa všetky dokončovacie práce. Pretože betón je chladný a klzký, v kúpeli by mal byť pokrytý špeciálnymi odnímateľnými drevenými roštmi. Môže byť použitý v týchtona účely rohoží z prútia alebo podláh z drevených lamiel.

Diagram znázorňuje konštrukciu izolovanej betónovej podlahy:

Spoločné usporiadanie konštrukčných a izolačných prvkov z izolačnej polystyrénovej peny
\ t
 1. nadácie;
 2. prekrytie z betónovej dosky;
 3. vodotesná vrstva;
 4. extrudovaná polystyrénová pena ako ohrievač;
 5. železobetónový poter zo sieťoviny;
 6. systém podlahového vykurovania a vrstva lepidla;
 7. dlažba.

Jedným z najúčinnejších spôsobov výroby tohto typu podlahy je položenie tepelne izolačnej vrstvy zo sklenej vaty, expandovanej hliny alebo perlitu medzi dve vrstvy betónu.

Perlit sa nazýva expandovaný piesok, ktorý ako ľahký materiál má nízku tepelnú vodivosť.

Tepelnú izoláciu podlahy v kúpeli možno vykonať perlitom
.

Dôležité! Pri práci s perlitom by mala byť miestnosť uzavretá, inak sa rozptýli vo vetre.

Postup izolácie perlitom

1. Vezmite dva vedrá s perlitom a jemne premiešajte jedným vedrom s vodou. Potom pridajte cement a túto zmes dôkladne premiešajte. Ďalej nalejte ďalší vedro perlitu a nalijte nie viac ako pol litra vody. Všetky zložky sa znova zmiešajú a robia tak dlho, kým sa z roztoku neuvoľní voda. Toto označenie znamená, že zmes na pokládku izolačnej vrstvy je pripravená.

2. Nasaďte na betónovú dosku tenkou vrstvouvarená zmes, nechávajúc ju samotnú na týždeň vyschnúť.

​​

3. Po položení druhej vrstvy betónového roztoku. Tepelnoizolačná vrstva vo forme vrstvy bude trvať mnoho rokov.

Tepelná izolácia s penovými doskami

Použitie najnovších penových materiálov s uzavretou bunkovou štruktúrou umožňuje najúčinnejšie zahriatie podlahy vo vani. Špeciálna štruktúra expandovaného polystyrénu sa líši v takmer nulovej absorpcii vody, pričom si dlhodobo zachováva svoje izolačné vlastnosti. Expandovaný polystyrén nie je náchylný na prienik vody, odlišuje sa od ostatných izolačných materiálov s otvorenou bunkovou alebo vláknitou štruktúrou. Nízka tepelná vodivosť penových dosiek je dokonale zachovaná, bez ohľadu na vplyv vlhkosti, ako aj mechanické účinky. Tento materiál sa odporúča na izoláciu v tehlových kúpeľoch. Koniec koncov, tehla je vodič vlhkosti z pôdy a vonkajšieho prostredia.

Penové plasty, ktoré majú vysokú pevnosť v tlaku, sa používajú na izoláciu betónových podláh pokrytých dlaždicami, ktoré sa zmestia na sploštený povrch poteru. Odborníci odporúčajú používať tieto materiály:

 • Styrodur - odolné zelené dosky vyrábané koncernom BASF (Nemecko);
 • Natur-III-PZ - tepelne upravená vlnitá platňa;
 • Natur-III - zhutnená hladká platňa;
 • Roofmate - izolačná pevná platňa, natretá modro;
 • Penoplex.

Ekologická čistotapena

Materiály použité na podlahové vykurovanie v kúpeli by mali byť šetrné k životnému prostrediu. V tomto ohľade sa extrudovaný polystyrén dokonale hodí. Napokon, penenie tohto materiálu je zabezpečené obyčajným oxidom uhličitým. To znamená, že neobsahuje žiadne nebezpečné plynné činidlá obsiahnuté vo freónoch.

Pena je vhodná na použitie v stavebníctve, pretože sa dá rezať bežnými nástrojmi. V tomto prípade je spravidla možné vyhnúť sa vzniku odpadu, čo má vplyv na zníženie nákladov na zateplenie. Vážené dosky nezaťažujú žiadne betónové podlahy ani základové konštrukcie. Horizontálne položenie izolátora sa vykonáva na dokonale rovnom podklade. Pena sa nebojí kontaktu s vodou, pretože nie je biologicky odbúrateľná.

Ako izolovať podlahu polystyrénovou penou: priebeh práce

Práce na izolácii podlahy v kúpeľni sa vykonávajú v niekoľkých fázach.

Zahrievanie podlahy penovým plastom

1. Po položení základu a položení betónovej podlahovej dosky sa vykoná hydroizolácia budúcej podlahy.

2. Ďalej položte izolačné - penové dosky. Hrúbka tejto vrstvy sa môže pohybovať od 10 do 25 cm.

3. Betónový poter by mal byť umiestnený na dosky pomocou výstužnej siete.

4. Na poter naneste lepidlo s podlahovým vykurovacím systémom, ktorým sa položí keramická dlažba.

Tepelná izolácia podlahy, ako aj stien a stropu vane umožňuje zabezpečiť minimálnu tepelnú izoláciu podlahytepelné straty.

Teplá drevená podlaha

Pri stavbe kúpeľa si mnohí majstri vyberajú drevené materiály na podlahy. Pretože žiadna dlažba sa nedá porovnať s ekologicky šetrnou podlahou z drevených dosiek, ktoré môžu dlhodobo skladovať teplo. Aby tieto podlahy vydržali čo najdlhšie, aby sa nevrhali do hniloby, musia byť riadne pripravené a izolované.

Ako materiál na zariadenie drevenej podlahy vane sú vhodné jedľa, smrekovec, borovica a jedľa.

Dôležité! Dôrazne sa odporúča nepoužívať nasledujúce druhy dreva: lipa, topoľ, osika a dub.

Druhy drevených podláh

Drevené podlahy v kúpeli sú dvojakého typu:

 • prúdenie;
 • netesný.

Unikajúce podlahy, ako názov napovedá, umožňujú, aby voda prúdila do zeme pod vaňou cez medzery medzi doskami. Takéto podlahy si nevyžadujú veľké investície materiálnych zdrojov, ako aj náklady na prácu. Majú však veľmi veľkú nevýhodu. Tieto podlahy sú studené, preto sa odporúča ich použitie v južných oblastiach.

Nepriepustné podlahy majú podklad, na ktorom je umiestnená izolácia medzi lanami, ktoré slúžia ako podpery pre konečnú úpravu. Na odtok vody sa v podlahe vedie diera, ktorá vedie do povodia a odtiaľ sa odvádza z vane do drenážnych jám alebo septikov. Potrubie v priemere by malo dosiahnuť 150 mm, čo umožní vode rýchlo opustiť priestor na umývanie. Netesné podlahy sa vyrábajú pod svahom, čo neumožňujestagnovať vodu. V súčasnosti sa pri výstavbe kúpeľov uprednostňuje tento typ drevenej podlahy.

Vrstva vodotesnosti sa umiestni do kúpeľa nad ohrievačom „netesných“ drevených podláh, rezivo je impregnované antiseptikami a spomaľovačmi horenia
.

Všetky podlahové dosky položené v čakárni a oddychovej miestnosti sú pokryté špeciálnym antiseptikom. Účinne chráni drevenú podlahu pred poškodením plesňami a zároveň odoláva vzniku hnilobného procesu. Na podlahy v parnom kúpeli sa používa sušené drevo, ktoré nie je ošetrené špeciálnymi zlúčeninami. Skutočne, pod vplyvom parného odparovania je možné, čo poškodí ľudské telo. Dobre vysušená podlaha nebude hniť, ale počas prevádzky bude stmavnúť.

Schéma izolácie drevenej podlahy

Obrázok schematicky znázorňuje konštrukciu drevenej podlahy s izoláciou:

Ako izolovať drevenú podlahu vo vani

 1. nadácia;
 2. podlahové nosníky;
 3. lebečné rezivo;
 4. parotesná vrstva;
 5. návrh podlahy;
 6. extrudovaná penová izolácia z polystyrénu;
 7. vodotesná vrstva;
 8. podlahová doska.

Ako izolácia pri stavbe drevených podláh v kúpeli sa môžu použiť rohože z minerálnej vlny, rohože zo sklených vlákien, troska, piesok, expandovaná hlina.

Použitie odnímateľnej drevenej podlahy

Aj dnes sa vo vani používajú odnímateľné drevené podlahy, zmáčané dosky.odstránené a na ich miesto vyschnúť. Tento proces je rýchly a jednoduchý, pretože dosky nie sú pribité. Namočené dosky sú vystavené prirodzenému sušeniu na slnku alebo sú nútené v špeciálnych sušiacich komorách. Potom sa proces výmeny opakuje. Týmto spôsobom sa predlžuje doba používania drevenej podlahy.

Ako izolovať podlahu v kúpeli: video

V tomto článku sme sa snažili dať vám predstavu o tom, ako izolovať podlahu v kúpeli. Všetky práce, ak chcete, môžete to urobiť sami.