Ako izolovať podlahu v súkromnom dome: vyberte prioritnú metódu

Jednou z najdôležitejších zložiek pohodlného domova je teplá podlaha. Platí to najmä pre rodiny s malými deťmi. V ideálnom prípade sa musíte postarať o izoláciu podlahy vo fáze výstavby. Ak ste si kúpili dom na sekundárnom trhu alebo ste počas jeho výstavby urobili chyby, budete musieť hotovú podlahu zohriať. V tomto článku sa dozviete, ako správne izolovať podlahu nového domova a ako napraviť chyby staviteľov.

Pravidlá pre otepľovanie podláh

Ak sa sami zaoberáte výstavbou nového domu, venujte osobitnú pozornosť správnemu vytvoreniu dna a dokončovacej podlahy. Nesnažte sa šetriť - to nepovedie k ničomu dobrému. S najväčšou pravdepodobnosťou za pár rokov budete musieť opraviť svoje vlastné chyby. A to nie sú len dodatočné náklady, ale aj značné nepríjemnosti.

Ak sa pod domom nenachádza suterén, je pomerne jednoduché ho zahriať.

 • V prípade, že sa podzemná voda ukladá v hĺbke menej ako 2 m, je potrebné začať s hydroizoláciou.
 • Potom nainštalujeme návrh podlahy.
 • Ďalším krokom je stylingtepelne izolačný materiál. Môže to byť minerálna vlna, polystyrénová pena alebo expandovaná hlina.

Dôležité! Pri zohrievaní podlahy minerálnou vlnou je potrebné položiť pod ňu vrstvu hydroizolačného materiálu. Minvata ľahko absorbuje vlhkosť a pod jej vplyvom sa rýchlo zrúti.

 • Hotovú podlahu inštalujeme z hobľovanej dosky, drevotrieskovej dosky alebo OSB dosky.

Tepelná izolácia podlahy v starom dome

Samozrejme, je možné úplne demontovať podlahu v starom dome a znovu ju postaviť, ale častejšie to nie je vhodné. Toto kardinálne riešenie problému budete potrebovať len vtedy, ak sú stropy v dome nízke a úroveň podlahy je mimoriadne nežiaduca.

Výber izolačného materiálu

S cieľom rozhodnúť o spôsobe izolácie podlahy v súkromnom dome je potrebné zvážiť všetky ponuky moderného trhu stavebných materiálov. Medzi najčastejšie tepelnoizolačné materiály pre podlahy patria pena, minerálna vlna a expandovaná hlina. Pozrime sa na všetky výhody a nevýhody každého z týchto ohrievačov.

Rozšírená hlina je lacný a ekologický materiál. K jeho nesporným výhodám patrí odolnosť a odolnosť voči vlhkosti. Avšak tepelne izolačná schopnosť expandovaného ílu je podstatne nižšia ako schopnosť expandovaného polystyrénu alebo minerálnej vlny.

Pěnoplast je penový polymérny materiál, ktorý sa skladá z 90% vzduchových bublín. Jeho tepelná vodivosť je omnoho nižšia ako tepelná vodivosť expandovaného ílu a jeho odolnosť voči vlhkosti je takmer rovnaká. Iba významnéNevýhodou polystyrénu je jeho nízka šetrnosť k životnému prostrediu. Počas prevádzky bude pena často uvoľňovať fenolové zlúčeniny, ktoré sú veľmi škodlivé pre zdravie. Vďaka silnému teplu sa tento materiál taví a emituje toxický dym.

Minerálna vlna je jedným z najpopulárnejších izolačných materiálov. V závislosti od zdroja surovín sa rozlišuje sklo a kamenná vlna. V každodennom živote používajú oboje. Tepelnoizolačné vlastnosti tohto materiálu sú veľmi vysoké. Okrem toho je minerálna vlna pre ľudí úplne neškodná. Jeho jedinou nevýhodou je výrazné zvýšenie tepelnej vodivosti za mokra. To je dôvod, prečo izolácia podlahy s minerálnou vlnou, musíte použiť hydroizoláciu.

Zahrievanie drevenej podlahy

Pred na zohriatie podlahy v drevenom dome sa musíte uistiť, že je pevná. Ak to chcete urobiť, odstráňte niekoľko dosiek a skontrolujte stav protokolu. Ak nie sú poškodené hnilobou alebo parazitmi, položte dosky na miesto a prejdite na izoláciu podlahy.

 • Najprv je potrebné zabezpečiť hydroizolačnú izoláciu. Na tento účel je celý povrch podlahy pokrytý skleneným asfaltovým alebo strešným lepidlom.
 • ​​
 • Priamo na starú podlahu namontujeme drevo s hrúbkou 50-60 mm a upevníme ho.
 • Potom vložíme izolačný materiál do priestoru medzi priechodmi.
  Tepelná izolácia podlahy v krajine minerálnou vlnou vyžaduje položenie hydroizolačnej vrstvy na oboch stranách izolačného materiálu
  .
 • Na prevýšení vyplnímedokončovacia podlaha z hranovej dosky aleboUSBšablón.

Tepelná izolácia betónového podkladu

Ak sa do domu naleje betónová podlaha, dá sa ľahko izolovať ako drevená podlaha. Môžete to urobiť pre rovnakú technológiu s niektorými dodatkami. Ak plánujete inštalovať drevenú hotovú podlahu, musíte postupovať podľa tejto schémy.

 • Betónová podlaha by sa mala najprv dôkladne vyčistiť vysávačom alebo metlou.
 • Ďalej prichádza hydroizolácia.
  Pri izolácii podlahy polystyrénom je potrebné úplne vylúčiť prenikanie škodlivých toxínov emitovaných materiálom pri zahrievaní
  .
 • Potom dáme drevené guľatiny, medzi ktorými je vyplnená izolácia.

Dôležité! Pri zohrievaní podlahy v chodbe by mali byť kolmé na pohyb.

 • Hotovú podlahu inštalujeme.

Spôsob zohrievania plávajúcej podlahy

Charakteristickou črtou takejto podlahy je viacvrstvová štruktúra, v ktorej je poslednou vrstvou cementový poter. Táto vrstva nie je pripevnená k stenám alebo k základni, čo spôsobuje názov tejto metódy izolácie.

 • Vodotesný materiál sa položí na starú betónovú podlahu, potom izoláciu a na vrchole sa vytvorí hydroizolačná vrstva.
  Usporiadanie vrstiev v konštrukcii s plávajúcou podlahovou izoláciou
 • Potom sa naleje spojka, ktorej hrúbka by nemala byť menšia ako 60 mm.

Pri liatí betónu je lepšie použiťextrudovaná polystyrénová pena. Napriek zdanlivej krehkosti, tento materiál vydrží zaťaženie až 30t na 1 m2. A vzhľadom na nepriepustnosť cementovej malty, hlavnou nevýhodou penového plastu je prekonať - možnosť izolácie prchavých chemických zlúčenín.

Zariadenie podlahového vykurovania

Technológia elektrického podlahového vykurovania sa stáva čoraz obľúbenejšou. A je to celkom opodstatnené. Medzi nesporné výhody systému "teplej podlahy" patrí rovnomerné vykurovanie miestnosti a nevýhody - účty za spotrebovanú elektrickú energiu.

Ak ste sa však rozhodli používať túto technológiu vo vašej domácnosti, nie je potrebné, aby ste ju inštalovali - môžete si poradiť sami. Pozrime sa na fázový plán inštalácie elektrického podlahového vykurovania.

 • Prvým krokom je čistenie a vyrovnanie podkladu.
 • Potom položte vrstvu hydroizolácie. Ak ste si istí, že vaša stará podlaha „nestiahne“ vlhkosť, hydroizoláciu možno zanedbať.
 • Ďalšou vrstvou by mal byť tepelne izolačný materiál. Foilisol sa najčastejšie používa v bytoch. V bytovom dome pod doskou je ďalší byt, a preto je tepelná strata oveľa nižšia. Pre súkromný dom je potrebné zabezpečiť vyšší stupeň izolácie. Na tento účel sa spravidla používa extrudovaná polystyrénová pena.
 • Na izoláciu sa hadom položí kábel. Môžete tiež použiť vykurovacie zariadenie,pozostáva zo špeciálnych rohoží. Je oveľa jednoduchšie inštalovať, ale oveľa drahšie.
  Kladenie elektrického kábla pre podlahové vykurovanie
 • Keď je systém pripojený, zostáva len vyplniť podlahu betónovým poterom s hrúbkou asi 50 mm.

Systém je možné prevádzkovať až po konečnom vysušení betónu, to znamená najskôr po 3-4 týždňoch. Zvýšenie teploty ohrevu by malo byť postupne.

Vykurovacie zariadenie je ovládané cez elektronické relé s termostatom. Väčšina modelov týchto zariadení má schopnosť programovať, čo šetrí vlastníkom domu pred potrebou nepretržitého zásahu do prevádzky systému a dodatočných nákladov na energiu.

Okrem elektrického podlahového vykurovania existuje aj možnosť inštalácie "teplej podlahy". Keď sa vykurovanie vykonáva vďaka potrubiam s chladiacou kvapalinou pod betónovým poterom. Takýto systém je oveľa drahší v štádiu návrhu a inštalácie, ale oveľa lacnejší na prevádzku. Najvýhodnejšie inštalovať vodné podlahové vykurovanie v domácnostiach s plynovým autonómnym kúrením.

Ako izolovať podlahu v vidieckom dome

Na vykurovanie podlahy v vidieckom dome možno v zásade použiť ktorúkoľvek z metód opísaných vyššie. Jedinou vlastnosťou takejto miestnosti, ktorú je potrebné zvážiť, je nepravidelné vykurovanie. Ak nežijete vo vidieckom dome po celý rok a v zime, niekedy prídete na víkend, musíte izolovať izoláciu avnútornej strane. V takýchto domoch sa spravidla neodporúča používať minerálnu vlnu ako tepelnú izoláciu, pretože aj pri miernom vniknutí vlhkosti sa tento materiál veľmi rýchlo stáva nepoužiteľným.

Pred začatím izolácie podlahy v súkromnom dome skontrolujte, či je vaša základňa dostatočne izolovaná. Niekedy izolácia nadácie umožňuje robiť bez rozsiahlej práce v interiéri.

S jedným z progresívnych materiálov a spôsobov, ako zvýšiť tepelnú izoláciu v vidieckych domoch, videoklip predstavuje:

Ako vidíte, existuje niekoľko spôsobov, ako izolovať podlahu v súkromnom dome alebo chate. Ktorý si vybrať, sa rozhodnete. Ale pamätajte, že podľa výsledkov výskumu, takmer dve tretiny tepelnej energie opustí váš dom cez podlahu. Peniaze vynaložené na zateplenie podlahy sa ušetria na energii len o niekoľko rokov. A všetky tie roky, život vo vašej domácnosti bude pohodlnejší.