Ako izolovať stenu v byte s minerálnou vlnou a penou

Bohužiaľ, úroveň tepelnej izolácie v sovietskych domoch nie je ani zďaleka uspokojivá. To vedie nielen k problémom s vykurovaním bývania v zime, ale aj k takým problémom, ako je výskyt húb a plesní. Ak sa steny "kvitnú", ani protiplesňové prostriedky, ani kozmetické opravy pomôže - skôr alebo neskôr sa forma vráti. Jediný spôsob, ako sa trvalo zbaviť tejto pohromy, je izolácia steny. Výber tepelne izolačných materiálov na policiach železiarní je pomerne veľký. Môžete použiť takmer každý z nich. Zostáva len rozhodovať o tom, ako zohriať stenu v byte - zvnútra alebo zvonku.

Je možné izolovať zvonku?

Izolácia stien zvonku je určite oveľa efektívnejšia ako z vnútornej strany. Ak chcete zistiť, prečo je to tak, musíte zvážiť takú vec ako „rosný bod“.

„Rosný bod“ je teplota okolia, pri ktorej vodná para kondenzuje vo vzduchu.

V stene, izolovanej zvonku, je „rosný bod“ často buď v hrúbke izolácie, alebo medzi izolačným materiálom a stenou, a preto vnútorný povrch steny zostáva vždy suchý. Ak je však,Pretože tepelne izolačný materiál je položený zvnútra, potom pri prudkom poklese teploty môže byť „rosný bod“ medzi stenou a izoláciou, čo nevyhnutne povedie ku kondenzácii. Povrch izolácie zostane suchý, ale pod rastom huby sa začne. Výsledok - vlhkosť a vôňa plesne v byte.

Vonkajšia izolácia stien priemyselným horolezectvom

Vo výškových budovách je potrebné prenajať si tím priemyselných lezcov na izoláciu vonkajších stien, čo je dosť drahé.

Napodiv, bytová spoločnosť môže byť ďalšou prekážkou pre teplé a suché steny. V niektorých mestách je zakázaná čiastočná izolácia fasád (steny jedného bytu).

Zahrievanie stien bytu zvnútra

Ak je pre vás jedinou cestou, ako nainštalovať do bytu tepelne izolačné materiály, mali by ste sa pokúsiť urobiť to správne. Ak chcete začať, vyberte izoláciu.

Príslušný výber materiálov

Napriek rôznorodosti tepelne izolačných materiálov sú najobľúbenejšou minerálnou vlnou a penovým plastom (obyčajná alebo zvýšená hustota - EPPS). Obaja majú svoje výhody aj nevýhody. Penový plast, ktorý má dostatočne nízku tepelnú vodivosť, by mohol byť ideálnou izoláciou, ak nie pre svoju schopnosť emitovať chemické prvky škodlivé pre zdravie počas prevádzky. Okrem toho tento materiál nie je odolný voči ohňu. Ale pena sa nebojí vlhkosti. Ale minerálna vlna nehorí, ale s rastúcou vlhkosťouvýrazne sa zvyšuje tepelná vodivosť. A životnosť tohto materiálu je oveľa nižšia ako životnosť „konkurenta“ - časom koaguluje.

Príprava steny na izoláciu

Bez ohľadu na to, aký materiál si vyberiete, musíte najprv starostlivo pripraviť stenu. K tomu, odstrániť tapetu a základný povrch. Ak sú v stene praskliny, vyfúknite ich penou.

Technológia izolácie minerálnej vlny

\ t

Inštalácia minerálnej vlny zabezpečuje ďalšiu konečnú úpravu steny sadrokartónom. Napriek tomu, že po ukončení pokládky je tento materiál absolútne bezpečný, práca sa musí vykonať v respirátore alebo maske.

Vnútorná izolácia stien minerálnou vlnou

Na začiatok je potrebné vytvoriť rám z kovových profilov na upevnenie sadrokartónu.

Potom položte minerálnu vlnu a uistite sa, že je zakrytá parotesnou fóliou. Je potrebné chrániť izoláciu pred vlhkosťou. Teraz zostáva len pripojiť sadrokartónu.

Postup pripevnenia peny

Inštalácia peny alebo EPS je najjednoduchšia. Na pripravený povrch je potrebné prilepiť dosky z polystyrénu lepidlom na báze sadrokartónu alebo akrylovým tmelom.

Postup upevnenia peny
\ t

Lepidlo by sa nemalo nanášať na celý povrch plechu, ale len v rohoch av strede. Upravením hrúbky jeho vrstvy môžete korigovať zakrivenie steny. Odporúča sa inštalovať listy v „šachovnicovom“ poradí a po vysušení lepidla ich dodatočne upevniť hmoždinkami. keďstena je úplne omietnutá, medzery medzi listami musia byť vyplnené tmelom alebo penou. Takáto stena nemôže byť opláštená sadrokartónovou doskou, stačí ju len natrieť.

Okrem možnosti akumulácie kondenzátu má izolácia stien zvnútra ďalšiu veľkú nevýhodu - zníženie použiteľnej plochy. Okrem toho budete musieť neustále monitorovať vetranie miestnosti, a ak je ventilačný systém mimo prevádzky alebo úplne chýba, pravidelne ho vzduchujte. Takú prácu je teda potrebné vykonávať len v prípade, keď je izolácia vonku absolútne nemožná.