Ako lepidlo tapety na sadrokartónu, kompetentný proces - skvelý výsledok

Tapeta - skvelá príležitosť vytvoriť atmosféru útulnosti, tepla a pohodlia v byte alebo dome. Obrovská ponuka tohto materiálu umožňuje jednoduchú voľbu pre akýkoľvek interiér. Široká škála farieb, rôznych vzorov a textúr - to všetko robí tapetu nepostrádateľným nástrojom v takej náročnej úlohe ako oprava. Ale keď sa rozhodli ozdobiť steny papierovým stelesnením dizajnérskych nápadov, mnohí ľudia majú otázku, ako lepiť tapetu na sadrokartón alebo na iný povrch?

Príprava sadrokartónových dosiek na tapetovanie

Predtým, ako pristúpime priamo k lepeniu, musíte starostlivo pripraviť povrch sadrokartónu.

Sádrokartónové tmely na tapety

Kvalita sadrokartónových stien závisí v prvom rade od toho, do akej miery bola zmontovaná. Hlavným kritériom pre vyhodnotenie konečného výsledku je šev, takže prvá vec, ktorú treba urobiť, je vyhodnotiť kvalitu švov a napraviť chyby. Ak sú na spojoch sadrových dosiek vyčnievajúce skrutky, musia byť dotiahnuté. Druhým extrémom je skrutka, ktorá je príliš hlboká a vytvára okolo nej roztrhaný okraj. Táto skrutka sa najlepšie odstráni a nahradí.je to iné, ale dajte ho do vzdialenosti asi 0,5 cm od predchádzajúceho miesta.

Skontrolujte povrch steny, či nie sú poškodené alebo poškriabané. Ak sú nejaké, mali by byť utesnené omietkovým tmelom. Ak po tomto postupe je porucha stále viditeľná, môžete ju zopakovať.

Dôležité: naneste ďalšiu vrstvu tmelu až po vyschnutí predchádzajúcej vrstvy.

Potom sú všetky švy, rohy a švy utesnené pôdnym roztokom.

Sadrové omietky sa najčastejšie používajú na povrchovú úpravu sadrokartónových dosiek, pretože sú pomerne hospodárne, ľahko sa používajú a rýchlo sa nastavujú.

Je ľahké pripraviť roztok - podľa pokynov je potrebné priviesť zmes na konzistenciu silnej smotany. Hlavná vec - uistite sa, že zmes bola jednotná a bez vzduchových bublín.

Je dôležité: zmes je potrebné riediť v malých množstvách, pretože ak sa nepoužije okamžite, vysuší.

Začať uplatňovať tmel zo stropu. Jemne mokrá stierka vyplní všetky spoje a medzery. A tak, že práca bola vykonaná bez nedostatkov a rýchlo, môžete si kúpiť špeciálnu výstužnú pásku, ktorá pomôže, aby švy boli dokonale hladké.

Na lepenie výstužnej pásky potrebujete:

  1. naneste tenkú vrstvu zmesi o niečo širšiu ako je šírka pásky
  2. položte pásku na zmes a pritlačte ju špachtľou
  3. a opatrne držte špachtľu pod uhlom približne 45 °
  4. . 36) nechať schnúť jeden deň.
Lepenievystužené pásky na tmel
\ t

Po vyschnutí povrchu prejdite na vyrovnanie. Na tento účel odstránime pomocou širokej špachtle všetky nezrovnalosti a materiály, ktoré zostali po práci.

Teraz je možné aplikovať prvú vrstvu tmelu priamo na výstužný papier a šírka pásu by mala byť asi 15 cm, pohybovať špachtľou kolmo na stenu a snažiť sa ich čo najviac vyrovnať, aby nedošlo k uvoľneniu pásky.

Správna poloha špachtle pri vyrovnaní stien

Nezabudnite na otvory zo skrutiek - musia byť tiež zarovnané s tmelom. A opäť nechať všetko vyschnúť na jeden deň.

Následne sa vysušený povrch znova skontroluje na chyby. V prípade ich prítomnosti ich odstráňte špachtľou. Tretia vrstva je lepšia na tmel vo forme pasty - má jemnozrnnú štruktúru a lepšie vyrovnáva steny. naneste mal by byť široký 20 cm pozdĺž švu širokou špachtľou. Opäť nechajte schnúť 12 hodín.

Po vysušení naneste poslednú vrstvu rovnakým spôsobom ako predchádzajúcu vrstvu a nechajte ju oschnúť 8 hodín.

Teraz sa môžete uistiť, že stena je úplne rovná. K tomu môžete použiť lampu - na svetlo môžete vidieť oveľa viac nezrovnalostí ako pri normálnom dennom svetle. Za prítomnosti defektov ich odstránime jemnozrnným tmelom.

​​

Brúsenie základu pred nalepením

Uvedenie sadrokartónu pod tapetu nekončí, pretože posledná fáza zostáva -leštenie, ktoré musí byť vykonané opatrne, aby nedošlo k poškodeniu lepenky. Na tieto účely sa odporúča použiť špeciálny strúhadlo s brúsnymi mriežkami.

Dôležité: na brúsenie sadrokartónu nikdy nepoužívajte brúsny papier.

Príprava sadrokartónových dosiek pre samotnú tapetu trvá omnoho dlhšie ako lepenie, ale ako zodpovedne sa do tejto fázy opravy dostávate do značnej miery závisí od vzhľadu miestnosti.

Poradie dokončovania tapiet

Lepenie tapiet na sadrokartónové dosky by malo začať výpočtami. Je potrebné presne vypočítať počet kotúčov a urobiť na stene značenie, aby sa prvé plátno zlepilo. Na tieto účely môžete použiť klasickú olovnicu, ktorá sa vyrába pomocou dlhej nite a malej hmotnosti. Po nakreslení rovnej čiary na stenu meriame jej výšku pomocou pásky.

Následne zmerajte prvé plátno rovnakej dĺžky ako výška steny. Ak je tapeta obyčajná alebo má vzor, ​​ktorý nie je potrebné upravovať, môžete okamžite rozrezať na niekoľko pruhov rovnakej dĺžky.

Označenia a tapetovanie by sa mali začínať z okna, aby sa švy zobrazili čo najmenej nenápadne.

Dôležité: lepidlo sa musí voliť podľa typu tapety.

Lepidlo sa aplikuje priamo na tapetu a potom, aby sa lepšie absorbovalo, tapeta sa preloží na polovicu na 5-7 minút. Ak prilepíte steny s ťažkou tapetou, potom pre lepšie uchopenie sa odporúča, aby sa steny vopred prilepili lepidlom.

Príprava tapety na lepenie

Pri zvlhčovaní tapiet lepidlom sa môžu natiahnuť na dĺžku a šírku, vziať túto skutočnosť do úvahy a dodržať rovnaké množstvo času na namočenie tkanín.

Po nanesení tapety na sadrokartónové dosky ich vyrovnajte mäkkou kefou alebo špeciálnym valčekom. Toto sa vykonáva za účelom odstránenia vzduchu zospodu pod panelmi. Prebytočné lepidlo by sa malo okamžite očistiť handrou, inak po vysušení zostanú lesklé stopy, ktoré zradne vydávajú švy.

Nivelačná tapeta na stenu

Najmodernejšie lepidlo na zadok, takže by ste mali starostlivo nastaviť plátno na seba. Ak z nejakého dôvodu nemôžete prilepiť tapetu podobným spôsobom (napríklad v rohoch), potom môžete lepidlo prekryť plátno, a potom pomocou ostrého noža alebo čepele a dokonca aj lamely odrezať ďalšie prúžky.

Orezávanie tapiet sa vykonáva po úplnom vysušení. Neodporúča sa strihať látku impregnovanú lepidlom, najmä ak sú už prilepené na stenu. Ak je to potrebné, okraje plátna, ktoré sa z nejakého dôvodu odklonili od steny, môžu byť lepené bielym lepidlom.

Lepenie prvého pásu. Prerezanie prebytku bude možné až po vyschnutí lepidla

Tipy a odporúčania pre tapetovanie sadrokartónu

  • Pri opravách týkajúcich sa tapetovania na stenách sa uistite, že sú všetky okná zatvorené tak, aby návrh nenarušoval teplotné podmienky v miestnosti.
  • Nezapínajte ventilátory a klimatizačné jednotky, kým nie je tapeta úplne suchá.
  • používať iba lepidlo, ktoré sa odporúča pre váš typ tapety.
  • starostlivo pripravte sadrokartónový povrch na lepenie, pretože v prípade nepravidelností a drsnosti sa tapeta vrások a vzhľad miestnosti zanechá veľa.

Pozri video s podrobným opisom procesu lepenia sadrokartónových povrchov.

Všeobecne platí, že lepenie tapiet na steny sadrokartónových dosiek nie je nič iné ako dlhé prípravné práce súvisiace s tmelom v porovnaní s tou istou operáciou, ale na bežných betónových alebo drevených stenách.