Ako lepiť tapetu na strope: možnosti a metódy veľkolepé dekorácie

Tapetovacie stropy sú pomerne populárnou metódou dekorácie. Je to nielen krásne a módne, ale aj praktické. Princíp tohto druhu práce je v mnohých ohľadoch podobný stenám, ale stále existujú určité nuance a zvláštnosti. Ak neviete, ako lepiť tapetu na strop alebo pochybovať o svojich schopnostiach, potom sa určite musíte zoznámiť so základnými pravidlami pre tieto opravy.

Výber najlepšej možnosti

Najlepšia možnosť na prilepenie stropu je strop alebo reliéfna tapeta. Ich hlavný rozdiel oproti bežnej - špeciálnej výrobnej technológii, založenej na použití hrubého dvojvrstvového papiera, ktorý dokonale skryje nepravidelnosti a vytvára dokonale rovný a hladký povrch na strope.

Špeciálne tapety na strop sú k dispozícii len v bielej farbe, ale majú viac ako 200 možností textúry. Takéto tapety možno nájsť v každom obchode v Rusku, ale v Európe nebudete schopní nájsť takýto výrobok, pretože na tieto účely sa bežne používajú tapety na maľovanie.

Životnosť tapety stropu je približne 5 rokov. Po tejto dobe (a možno aj skôr) sa stanú matné, pokryté prachom a sadzami (ak fajčia a varia v interiéri). Nie je možné maľovať takéto tapety, ako ajna umývanie Jediná možnosť - odstrániť a pokleit nové.

Dovážané tapety na netkanej báze, aj keď sú drahšie, ale môžu byť natreté (až 10-krát). Preto predtým, ako si vyberiete, premýšľajte desaťkrát.

Možnosť zdobenia stropnej tapety
Možnosť zdobenia stropu dovážanými tapetami

Ako prilepiť tapety na strop

Takže priamo pristupujeme k samotnému procesu.

Príprava povrchu na konečnú úpravu

Strop pred lepením by mal byť suchý a čistý, takže prvá vec, ktorú treba urobiť, je odstrániť staré tapety, farby alebo vápno.

  • Odstrániť tapetu

Staré tapety, ak sú správne prilepené, by mali byť ponechané za stropom bez akýchkoľvek problémov, ale ak sa držia pevne a nechcú byť odstránené, mali by byť rezané ostrým nožom a navlhčené vodou z rozprašovača. Po takýchto "vodných postupoch" sa ľahko odsťahujú.

  • Odstráňte náter

Farba, na rozdiel od papiera, drží pevne a je tak ľahké sa ho zbaviť. Preto sa nedá odstrániť, ale povrch dôkladne umyte mydlom, osušte a vyčistite jemnozrnným brúsnym papierom. Po tom, stojí za to skontrolovať pevnosť farby - prilepte kúsok lepiacej pásky na strop a ostro ju odtrhnite. Ak je páska čistá, potom sa môžete dostať do práce, inak budete musieť odstrániť farbu.

  • Odstráňte vápno

Ak je vrstva vápna dostatočne hrubá, môžete ju jednoducho zoškrabať stierkou a ak je vrstva tenká, vyplaví sanasledovne: pomocou širokej kefy a teplej vody zvlhčíme strop, po pol hodine si vezmeme handru a začneme sa umývať. Vápno dokonale odstránené.

  • Stropná omietka

Ak sú na strope drobné nezrovnalosti alebo menšie chyby, môžete ich vyrovnať s omietkovým tmelom. V prítomnosti veľkých nedostatkov (silné vychýlenie, pokles dosky atď.) Sa odporúča vyrovnať sádrokartónovou doskou.

  • Strop základne

Je však potrebné na povrchu, potom tapety bude držať pevne a strop bude dýchať. Na konci všetkých prípravných prác, de-energia bytu, inak ... dobre, vy sami viete, čo sa môže stať.

Vytváranie stropných označení

Tapeta na strope by mala byť zlepená rovnobežne so svetlom, tj smerom od okna. Ak to urobíte inak, spoje budú zreteľné, ale nepotrebujeme ich. Na strope pri okne s ceruzkou označte čiaru rovnajúcu sa šírke kotúča. Urobte to isté na opačnej strane. Potom pomocou lana a asistenta tieto dve značky spojíme do jednej spojitej čiary.

Odstráňte stropné svietidlo, aby bolo jednoduchšie lepiť tapetu.

Pokračujte k lepeniu

Po zmeraní požadovanej dĺžky (+ malý príspevok na steny) natrieme plátno lepidlom.

Dôležité: lepidlo na stropnú tapetu by malo mať hustú, viskóznu konzistenciu.

Aby sa látka lepšie impregnovala lepidlom, mala by sa niekoľko minút zložiť na polovicu. Nezabudnite, že všetky budúce kapely budú musieť byťnamočte rovnakým spôsobom a na rovnaký čas ako prvý.

Ak používate netkané tapety, nenatierajte ich lepidlom, ale aplikujte ho priamo na strop. To všetko je v zásade pochopiteľné a známe mnohým, ale ako lepiť tapetu na strop, ak nie je asistent? Môžete to urobiť, ale budete tráviť silu mora! Môžete skartovať dlhé plátna do menších, ale v tomto prípade sa váš strop zmení na pevnú náplasť. A môžete použiť rekvizity alebo palicu, ktorá bola po ruke ako vrták.

Lepenie tapety na strop bez asistenta

Ak existuje príležitosť, nájdeme asistenta a pokračujeme v práci. Jeden stojí na štafle a druhý berie plátno. Spojíme ju s nakreslenou čiarou a pevne ju zatlačíme, zároveň by mal asistent urobiť to isté len z opačnej strany. Potom jemne zatlačte plátno do stredu a pokračujte v hladení. Na tieto účely je lepšie použiť gumový valec. Prebytok odrežte ostrým stacionárnym nožom alebo rovnou stierkou.

Lepenie tapety s asistentom
Lepenie stropných tapiet s asistentom

Druhý a nasledujúci pásik sú navzájom zlepené na konci podľa rovnakého princípu ako prvý. Uistite sa, že švy sú vyžehlené čo najlepšie a nie sú štetinové.

Lepenie tapety na strop

Ak si všimnete, že sa lepiaca kompozícia náhodne vytlačí z pod tapetu, musí sa okamžite odstrániť,používajte čistú, mäkkú handričku, inak po vysušení môžu byť škvrny.

V mieste zavesenia stropného svietidla by mal byť na plátne urobený malý rez. Jeho veľkosť by mala byť taká, aby po inštalácii lustra na mieste nebolo nič viditeľné.

Dôležité: stropné svietidlo by sa malo inštalovať až po úplnom vysušení tapety.

Pozrite si video o tom, ako lepiť strop s vinylovou tapetou a materiálom na maľovanie.

Teraz viete, ako lepiť tapetu stropu, čo znamená, že môžete pokračovať v prípravných prácach. Veľa šťastia!