Ako lepiť tapetu v rohoch: dosiahnuť bezchybnú povrchovú úpravu

Napriek mnohým moderným spôsobom dokončovania múrov je tapetovanie stále obľúbeným. Tí, ktorí týmto spôsobom opakovane zmenili vzhľad svojho kláštora, sú si dobre vedomí: ak nerozumiete vopred, ako lepiť tapetu v rohoch, výsledok práce môže byť rozrušený. Ak sú rohy miestnosti s tapetou pekne zdobené, bude to vyzerať dokonale. A naopak, škaredé vrásky alebo zakrivené trhliny v rohoch môžu okamžite pokaziť dojem nákladných opráv.

V skutočnosti, ľudstvo už dlho vynašiel algoritmus pre postupné akcie, ktoré je potrebné vziať pomaly, starostlivo vykonané, a nie vymýšľať nové spôsoby na cestách, ako lepiť tapetu v rohu, vnútri alebo vonku. Zložitosť práce spočíva v tom, že v domoch alebo bytoch nie sú žiadne ideálne pravé uhly, a preto by sa mali povrchy, ktoré sa majú lepiť, pripraviť vopred na prácu.

Správna príprava rohov

Ak rohy miestnosti vyzerajú takmer plocho, môžete ich dobre utrieť tvrdou handričkou, odstrániť prach a vyrovnať malé nepresnosti tmelu. Ak sú rohy ďaleko od ideálu, v štádiu dokončovacieho tmelu by mali byť vyrovnané, upevnenie špeciálnych plastových rohov, ktoré je možné kúpiť v každom stavebnom materiáli v supermarkete priamo do vrstvy zmesi tmelu. Po zaistení rohov,musíte počkať, kým zmes dobre stuhne, potom vyrovnajte povrch s omietkou alebo tmelom a dôkladne ho natrite. Teraz môžete začať navrhovať rohy tapety.

Je potrebné pamätať na to, že predtým, ako správne prilepíte rohy tapety, mali by ste si byť dobre vedomí dôležitých nuancií:

  • rohy nemôžu byť prelepené celým prúžkom tapiet;
  • Tapeta v rohoch by nemala byť v žiadnom prípade nalepená na zadok.

Je to prilepenie dvoch tupých tkanín v neideálnych rohoch, ktoré vedú k vytváraniu škaredých trhlín, a prilepenie rovnakých uhlov jedným prúžkom môže zlomiť zvislú vrstvu tkanín, ktoré budú neskôr zlepené. Šírka prekrytia by však nemala presiahnuť 10-15 milimetrov.

Ako prilepiť tapetu vo vnútorných rohoch

Keď je prilepený posledný prúžok pred vnútorným rohom, musíte zmerať vzdialenosť od neho k rohu a odrezať tapetu, ktorá je o 10-15 mm širšia ako meraná vzdialenosť.

Potom naneste vrstvu lepidla nielen na látku, ale aj na stenu, opatrne prilepte roh.

Je potrebné merať vzdialenosť od tapety k rohu a odrezať pruh tapety, ktorý je o 10-15 mm širší ako meraná vzdialenosť.

Pripravené plátno sa lepí tak, že úzky pás narezaného (nerovného) okraja prechádza na priľahlú stenu. Prebytok tapety na hornej a dolnej časti priľahlej steny by mali byť rezané s veľmi ostrým nožom, a na okraji tkaniny opäť chodiť s kefou, dobre stlačenie na stenu a namáčanie s lepidlom. Ak sa na lepidlo vytvoril panelopuch a zvislý okraj s výhľadom na priľahlú stenu nezapadá tesne k stene, na ňom by malo byť niekoľko rezov šikmo a opäť pritlačených na stenu. Na záver, mať ostrý nôž zhora nadol po celej výške rohu, musíte odrezať zvyšok tapety.

Plátno sa lepí tak, že úzky pás orezaného (nerovného) okraja prechádza na priľahlú stenu.

Po zmeraní šírky „strihaného pásu“ a po jeho ťažbe 10-15 mm od neho odložíme túto hodnotu na priľahlú stenu a pomocou ceruzky nakreslíme vertikálnu čiaru. Nanesenie vrstvy lepidla na tkaninu a na stenu, nezabudnite na lepenie rohu, skombinujte plochú (vyrezanú výrobnú metódu) hranu plátna s nakresleným vertikálnym a úzky pruh druhej „nerovnej“ hrany sa preloží na predchádzajúcu. Výsledné prekrytie je dobre impregnované štetcom s lepidlom a pevne pritlačené k stene. Ak je tapeta dostatočne tenká, môžete ju nechať takto: po zaschnutí lepidla nebude spojovacia čiara viditeľná. Ak je tapeta hrubá a hrubá, potom tupá strana noža alebo nožníc sa vykonáva pozdĺž línie „priblíženia“ k susednému plátnu a čepeľ odrezáva zvyšok čiary. Šev konvergencie dvoch panelov po ukončení sušenia bude nepostrehnuteľný.

Lepením dosky na priľahlú stenu sa výsledné prekrytie pevne pritlačí k stene.

Je dôležité vedieť: Pri práci s vinylovou alebo umývateľnou tapetou by ste mali použiť špeciálne transparentné lepidlo na tapety, ktoré po vysušení na ňom nezanechá žiadne stopy.

Metóda vkladaniavonkajšie rohy

Analogicky s prilepením vnútorného rohu odrezávajú tapetu s takou šírkou, že po zaoblení hrany by spadla na priľahlú stenu o 20-25 mm. Ak hrana látky, ktorá prechádza okolo ohybu nie je správne ležať, niekoľko šikmých rezov sú na ňom a opatrne pritlačené k stene, aby sa zabezpečilo, že sa nevytvorí opuch.

Vyrezali plátno s takou šírkou, aby pri zaoblení rohovej hrany vniklo do priľahlej steny o 20-25 mm.

Na priľahlej stene z rohu vo vzdialenosti rovnajúcej sa šírke prúžku tapiet, ktorý sa má lepiť, plus 6-10 mm, sa zvislá čiara nakreslí olovnicou.

Nanášanie vrstvy lepidla na plátno a na stenu spája hladký okraj látky s nakresleným zvislým a netesným „odrezaním“ by sa malo prekrývať s okrajom predchádzajúceho plátna.

Na susednú stenu sa nalepí hárok tak, aby jeho ľavý okraj presahoval okraj predchádzajúceho listu
.

Spojenie obidvoch panelov, ako obvykle, odrezanie zhora a zdola, opatrne štetcom, je impregnované lepidlom a dobre pritlačené na stenu, zvinuté gumovým valčekom. Zdanlivo zložitý proces vkladania tapiet s vnútornými a vonkajšími rohmi je možné považovať za úspešne ukončený.

Schopnosť správne strihať tapetu v rohoch je užitočná pre začiatočníkov. Ako urobiť túto prácu starostlivo a získať perfektný výsledok, povedať a ukázať video: