Ako lepšie izolovať dom zvnútra: izolácia pre každú konštrukciu

Tepelná izolácia poskytne nielen teplé v zime, ale aj chladné v lete. Okrem toho, väčšina moderných vykurovacích telies má dobrú zvukovoizolačnú kvalitu, vďaka ktorej sa budete cítiť pohodlne, aj keď rušná diaľnica prechádza v blízkosti vášho domu alebo vaši najbližší susedia začali rozsiahlu výstavbu. Zostáva len rozhodnúť, ako sa dom zahreje - zvnútra alebo zvonku. Prevažná väčšina expertov sa domnieva, že vonkajšia izolácia je efektívnejšia. Ale niekedy, keď je exteriérová výzdoba budovy už dokončená a dokončovacie práce v interiéri už začínajú, je vhodnejšie inštalovať tepelnú izoláciu na časti areálu.

Hlavnou úlohou je izolácia stien

Kritériá pre výber materiálu

Najdôležitejšie nebezpečenstvo, ktoré čaká na domáceho remeselníka, ktorý sa rozhodne zohriať steny zvnútra, je forma. V mimosezóne, keď je teplota miestnosti ostráklesá a vykurovací systém ešte nie je zahrnutý, „rosný bod“ môže byť medzi izoláciou a stenou. Táto okolnosť nevyhnutne povedie k zmáčaniu steny a vzhľadu formy. V rovnakej dobe, bude stena na boku bytu zostane úplne suché, a prítomnosť huby bude neustále pripomínať vôňu vlhka.

Izolácia s materiálom priepustným pre výpary

Aby ste sa vyhli takýmto problémom, musíte zvoliť správnu izoláciu. Prvým krokom je vyhodnotenie priepustnosti pary vášho domu. Ak je dom postavený z dreva alebo z materiálov - s vysokou paropriepustnosťou -, osobitná pozornosť by sa mala venovať nielen výberu tepelnoizolačného materiálu, ale aj jeho upevňovacej technike. Takéto steny sa najlepšie izolujú minerálnou vlnou, aby sa zabezpečila dobrá ventilácia. Technológia je pomerne jednoduchá, ale každý z jej bodov vyžaduje prísne dodržiavanie:

Na izoláciu stien domu z minerálnej vlny zvnútra sa odporúča vytvoriť rám z baru
.
 • Vo vzdialenosti 2-3 cm od existujúcej steny je potrebné postaviť falošnú stenu z dreva. K tomu, v krokoch po 60 cm sú nainštalované vertikálne regály s hranami dosiek.
 • Ešte pred upevnením izolácie na vnútornú stranu falošnej steny je potrebné upevniť nylonovú sieť alebo paropriepustnú fóliu.
 • Potom sa priestor medzi doskami naplní izoláciou.
 • Na strane miestnosti je izolačná vrstva uzavretá parotesnou zábranou.s fóliou, ktorej okraje sú upevnené na ráme kovovými spinkami a uistite sa, že sa lepia lepiacou páskou. To je potrebné na ochranu minerálnej vlny pred vlhkosťou. Tento materiál sa veľmi obáva vlhkosti.
 • Teraz môže byť falošná stena zašitá dokončovacím materiálom - sadrokartónovými alebo dekoratívnymi panelmi.
 • ​​

Dôležité! Pri izolačných stenách z materiálov s vysokou paropriepustnosťou s minerálnou vlnou je veľmi dôležité zabezpečiť dobré vetranie izolačného materiálu. Za týmto účelom, v spodnej časti stien vo vzdialenosti asi 1 m od seba, by mali byť otvory s priemerom 15-25 mm. Rovnaké otvory vytvárajú strop. Je potrebné, aby celková plocha otvorov na vrchu bola väčšia ako celková plocha spodných otvorov.

Tepelná izolácia pre tehlové steny

Ak sú steny domu vyrobené z vysokokvalitných tehál alebo kameňa, tj materiálu s pomerne nízkou paropriepustnosťou, môžete ich izolovať rovnako ako drevené. Ale aby sa zachránil, môžete urobiť bez vetranej medzery a drevenej falošnej steny.

Postačuje jednoducho vybudovať sadrokartónovú priehradku vo vzdialenosti od steny rovnajúcej sa hrúbke izolácie. Pred montážou plechov GKL pod profily položená izolácia.

Dôležité! Kovové profily môžu hrať úlohu "studených mostov". Takže rám pre sadrovec je lepšie stavať z drevených tyčí.

Ako izolovať steny dreveného domu

Ak je váš dom vyrobený z laminovaného reziva alebo zaoblenej guľatiny, jeho tepelná izolácia je predovšetkýmzávisí od kvality tesniaceho železa. Pri stavbe nového domu stojí za zváženie použitie moderných materiálov na pokládku do medzikamenného priestoru. Pravidlom je, že medzi polená je položená ihla-dierovacia plsť a po zmrštení domu dodatočne tesnia medzery. V posledných rokoch sa na trhu objavil prírodný izolačný materiál na báze ľanových vlákien. Získava špeciálne vlastnosti v dôsledku použitia technológie termobondingu. Tento materiál je dostatočne elastický, aby vyplnil všetky dutiny medzi guľatinami, keď sa zruduje zrubový dom.

Pečať medzikorunového priestoru nie je horšia ako minerálna vlna
.

Samozrejme, drevený dom môže byť izolovaný použitím technológie opísanej vyššie s použitím minerálnej vlny. Ale ak je pre vás obzvlášť dôležitá izolácia pre životné prostredie, použite bielizeň. Tento materiál má rovnakú tepelnú vodivosť ako minerálna vlna a poskytuje podstatne lepšiu zvukovú izoláciu. Okrem toho vďaka spracovaniu spomaľovačov horenia nepodporuje spaľovanie.

Dôležité! Pri izolačných stenách zvnútra je veľmi dôležité zabezpečiť vysoko kvalitné vetranie miestnosti. V ideálnom prípade zabezpečte nútené vetranie. Bude to však dostatočné a riadne organizované prirodzené vetranie. Vynikajúca pomoc pri zabezpečení okien ventilačnými ventilmi.

Teplo nebude prechádzať cez strop!

Veľká časť tepelnej energie opúšťa váš domov cez strop, eh,preto je tiež potrebné zahrievať. Spravidla sa to robí v podkroví. Ak z nejakého dôvodu podkrovie nie je k dispozícii, môžete nainštalovať izoláciu zo strany miestnosti.

Stanovenie ohrievača pre zavesenú konštrukciu

Ak je strop vo vašom dome dostatočne vysoký, zavesená konštrukcia bude skvelým spôsobom, ako ho zahriať a vyrovnať. Môžete obliecť sadrokartónové dosky alebo plastové panely. V tomto prípade postupujte nasledovne:

Závesná konštrukcia z kovového profilu na upevnenie tepelnoizolačného materiálu
 • Na strop montujeme konštrukciu kovového profilu.
 • Podľa profilov kladieme minerálnu vlnu.
 • Medzi sadrokartón a izoláciu musíme položiť vrstvu parotesnej fólie, ktorej spoje sú zlepené lepiacou páskou.
 • Sme plášť stropu sádrokartónu.

Ako izolovať nízky strop

Ak zníženie stropu nie je žiaduce, je lepšie urobiť bez zavesených konštrukcií. Zostáva len lepenie izolácie priamo na strop. Samozrejme, v tomto prípade nie je možné použiť minerálnu vatu a ľanové rohože, ale dosky z penového plastu alebo pórobetónu sú v poriadku. Inštalačná technológia je tu pomerne jednoduchá - stačí ju len nalepiť.

Tepelná izolácia stropu sa najčastejšie vykonáva extrudovanou polystyrénovou penou alebo penou
.

Tak začnime:

 • Predovšetkým je potrebné vyčistiť strop zo starých dokončovacích materiálov.: odstráňte tapetu alebo farbu, opláchnite bielizeň. Ak sa farba nedá úplne odstrániť, poškriabajte jej povrch dostatočne pevne.
 • Spracujte strop stropným penetračným náterom obsahujúcim protiplesňové prísady. Počkajte, kým nie je úplne suchý.
 • Prišiel ohrev ohrievača. Tak polystyrénová pena, ako aj pórobetón sú dostatočne ľahké na ich lepenie. Pri práci s polystyrénovými doskami by sa lepidlo nemalo aplikovať na celý povrch, ale len pozdĺž okrajov av strede. Mierne zakrivenie stropu možno korigovať nastavením vrstvy lepidla.

Dôležité! Pri výbere peny na izoláciu stropu venujte osobitnú pozornosť extrudovanej polystyrénovej pene. Tento materiál má nízku tepelnú vodivosť a, čo je najdôležitejšie, pomerne hustý povrch, ktorý je vynikajúci pre ďalšie spracovanie tmelom.

 • Ak ste vybrali dosky z pórobetónu, dajte stierku a použite ju na nanesenie lepidla na celý povrch dosky. Izoláciu usporiadajte v „šachovnicovom“ poradí.
 • Keď je celý strop omietaný, je potrebné naplniť plynové betónové dosky. Peny nepotrebujú základný náter.
 • Teraz natiahneme maliarsku mriežku a vyplníme strop.

Metódy tepelnej izolácie podlahy

Ďalšou oblasťou pravdepodobných tepelných strát je podlaha. Najjednoduchší spôsob, ako ich znížiť, je kúpiť hrubé izolované linoleum alebo koberec.

Toto je, samozrejme, dočasné opatrenie aTo problém nevyrieši úplne. Voľba spôsobu izolácie podlahy závisí od jej konštrukcie.

Ako izolovať drevenú podlahu

Pred začatím izolácie drevenej podlahy sa uistite, že je pevná. Odtrhnite niekoľko dosiek a skontrolujte bezpečnosť nosných nosníkov. Ak je všetko v poriadku, môžete pokračovať do práce.

 • Na zaistenie vodotesnosti izolácie prikryte podlahu strešným papierom alebo „hydroizolačnou“ fóliou.
 • Na celom povrchu podlahy vo vzdialenosti 1 m od seba ležia drevené tyče s hrúbkou približne 50 - 70 mm.
 • Medzi tyčami pevne položte izoláciu tak, aby medzery medzi listami boli čo najmenšie.
 • Pri použití minerálnej vlny musí byť fólia proti parám chránená pred vniknutím vlhkosti z miestnosti.
 • Teraz zostáva len dokončiť cieľové poschodie. Materiál na to môže slúžiť ako ozdobná doska, drevotriesková doska alebo USB doska.

Ako izolovať betónovú podlahu

Betónovú podlahu môžete izolovať rovnako ako drevenú podlahu, alebo môžete použiť technológiu „plávajúcej podlahy“.

Schéma izolácie betónových podláh

Na to stačí:

 • Odstráňte prach a nečistoty zo starého náteru.
 • Umiestnite asfalt alebo lepenkovú krytinu.
 • Položte vrstvu izolačného materiálu.

Dôležité! Pri použití metódy "plávajúcich podláh" odborníci uprednostňujú použitie penovej alebo extrudovanej penovej polystyrénu. Tento materiál je viacodolná voči vlhkosti a odoláva veľkým statickým zaťaženiam.

 • Opäť vodotesná vrstva
 • Teraz je potrebné vyplniť betónový poter vrstvou asi 60 mm.

Termokamera - zariadenie na zisťovanie tepelných strát

Ak nie ste schopní samostatne určiť, ako teplo opustí váš domov, obráťte sa na odborníkov. S pomocou termokamery nájsť zdroj úniku nie je ťažké. Takáto štúdia vám pomôže výrazne ušetriť na zbytočnej izolácii dobre izolovaných priestorov domu. Zariadenie pracuje v infračervenom spektre, ktoré mu umožňuje "vidieť" najteplejšie a najchladnejšie oblasti domu.

Termovízna kamera - zariadenie na určovanie tepelných strát umožňuje presne určiť prítomnosť zón, bodov, oblastí, ktoré prenášajú teplo vonku

Vo výslednom tepelnom obraze jasne vidíte zle oteplené miesta. Stojí za to vykonať podobnú štúdiu aj v chladnom období, keď sa miestnosť starostlivo predohreje. Rozdiel medzi teplotou okolia a teplotou v miestnosti by mal byť väčší ako 15 stupňov.

Pozrite si video o možnostiach termokamery - zariadenia, ktoré detekuje úniky tepla a „slabé miesta“ v stavebných konštrukciách:

Teraz viete, ako vytvoriť váš domov v teple a pohodlí. Vzhľadom na náklady na energiu sa zateplenie domu stáva aj ziskovou udalosťou. Akonáhle budete investovať do izolácie domu, budete nielen poskytovaťpohodlný život pre svojich blízkych, ale aj mesačne môžete ušetriť „upratané“ množstvo na účtoch. Okrem toho, zle izolované steny často spôsobujú vlhkosť, čo zase vyvoláva rast plesňových húb. A to nie je len veľmi nepríjemný zápach, ale aj skutočná hrozba pre zdravie vašich blízkych.