Ako maľovať bridlice: super odolná ochranná a dekoratívna kompozícia

Veľa striech budov a stavieb je pokrytých bridlicou. V súčasnej dobe má táto strešná krytina mnoho konkurentov, ale bridlica má svoje miesto na stavebnom trhu. Nové materiály určené pre zastrešenie zariadenia, vyzerajú oveľa atraktívnejšie, hlavne vďaka jasným farbám. Túto výhodu však možno ľahko vyrovnať natretím bridlicovej strechy. Súčasne je možné predĺžiť životnosť strešnej krytiny. Ale nie každá farba je vhodná pre tento postup. Čo je teda najlepšia farba farby bridlice? Aké farby a laky sú určené na tieto účely a ako ich správne položiť na bridlicový povrch?

Dôvody na natieranie bridlice

Výrobcovia vyrábajú azbestocementovú bridlicu vo forme:

 • profilované plechy;
 • strešné panely;
 • ploché dosky.

Farbenie bridlicových listov s vlnitým tvarom, ktoré sa vykonávajú s akrylovými farbami určenými špeciálne pre tento krytinový materiál. Súčasne sa výrazne zvyšuje dekoratívna kvalita strechy, ale aj doba jej prevádzky. Akrylová farba odolná voči poveternostným vplyvom vytvára trvanlivú ochrannú vrstvu, ktorá zlepšuje výkonnosť materiálu, a to:

 • chráni listy pred zničením;
 • zvyšuje ich mrazuvzdornosť;
 • znižuje stupeň absorpcie vody;
 • znižuje množstvo azbestu uvoľneného do životného prostredia;
 • zvyšuje životnosť listov bridlice o 1,5-2 krát;
 • narúša rast machov a lišajníkov.

Ak je vrstva laku z akéhokoľvek dôvodu narušená v samostatnej časti strechy, reštaurátorské práce sa vykonajú okamžite, bez čakania na ďalšie všeobecné natretie strechy. Bridlica, ktorá je pórovitým materiálom, je rýchlo znečistená vplyvom atmosférických zrážok a získava veľmi nevzhľadný vzhľad.

Farba a základný náter na bridlicu: Chicryl

Medzi špeciálnymi farbami určenými na ochranu bridlice patrí aj akrylová farba Chicryl na báze organických rozpúšťadiel. Táto farba sa používa na povrchovú úpravu nielen azbestovej cementovej bridlice, ale aj betónových podstavcov, cementovo-pieskových dlaždíc a iných vonkajších plôch, ktoré potrebujú alkalicky odolné farbenie.

S pomocou náteru Shikril obnovujú poškodené oblasti predtým natretých povrchov, ktoré vyžadujú neodkladnú opravu. Základný rad farieb zahŕňa:

 • biela;
 • sivá RAL 7040;
 • vínová RAL 3011;
 • hnedá RAL 3009;
 • zelená RAL 6032.

Je možné objednať inú farbu farby.

Šikril - farba na bridlicu

Farbu Šikril možno použiť na natieranie starých aj nových striech. Farba má:

 • vodoodpudivosť, inak známa ako hydrofóbna;
 • vysoké miery krycej schopnosti a svetelnej odolnosti;
 • je obzvlášť pružný, keď je vystavený nízkym teplotám.
 • ​​

Nanesenie farby Shikril

1. Povrch strechy bridlice sa očistí od nečistôt, prachu, zvyškov predtým nanesenej farby.

2. Pripravte prípravnú vrstvu s rovnakým názvom základný náter Shikril-Grunt, ktorý je určený aj na bridlicové práce. Na kreslenie použite kefu, valček alebo kraskoraspylitel. Strecha je uzemnená v jednej alebo dvoch vrstvách, pričom ďalšia vrstva je aplikovaná po predchádzajúcom úplnom vyschnutí. Zvyčajne to stačí na hodinu a pol. Práca sa vykonáva pri pozitívnej teplote 15 ° C a vyššej. Povrch strechy pred ošetrením by mal byť suchý.

Dôležité! Použitie základného náteru znižuje náklady na natieranie bridlíc pomocou úspory farby.

3. V prípade potreby dôkladne premiešajte strešnú farbu, zrieďte rozpúšťadlom na pracovnú viskozitu, ako môže byť použitý butylacetát alebo lakový benzín.

Natierajte bridlicovú strechu konzistentne zhora nadol, pričom zmes dôkladne premiešajte na maľovanie
.

4. Farba Šikril sa nanáša v dvoch vrstvách s použitím rovnakých nástrojov, ktoré sa používajú na základný náter.

Dôležité! Počas práce je potrebné používať osobné ochranné prostriedky.

Ostatné náterové farby na bridlicu

1. "KILPI" je fínska akrylátová strešná krytina, ktorá \ tvyrába známa spoločnosť Tikkurila. Používa sa na maľovanie dlaždíc, bridlíc, strešných krytín, asfaltových vláknitých dosiek a iných materiálov. Ocenený pre špeciálnu elasticitu pri veľmi nízkych teplotách. Jeden liter farebného roztoku postačuje na maľovanie nie viac ako dvoch štvorcových metrov povrchu.

Fínska bridlica farba

2. „DACHBESCHICHTUNG“ je nemecká strešná krytina vyrábaná spoločnosťou DUFA. Táto polomatná farba je vhodná na kompletné natieranie a čiastočnú opravu lakovaných povrchov zo strešnej hliny, betónových alebo bridlicových obkladačiek. Náterová hmota voľne prechádza vodnou parou a chráni strešnú krytinu pred účinkami zrážania. Má vysoký stupeň priľnavosti. Pri vykonávaní základného tréningu môže vrstva farby pretrvávať mnoho rokov. Jeden liter zmesi atramentu postačuje na 7 m2 strešnej krytiny.

3. POLIFARB - AKROFARB vyrába poľský výrobca náterových látok na nátery a laky "Debiza". Farba je vyrobená na báze akrylovej disperzie. Používa sa na maľovanie nielen strechy, ale aj fasády, povrchovo upravenej ílovito-hlinenými doskami alebo bridlicou. Náter schne do troch hodín. Liter farby stačí namaľovať 5-7 metrov štvorcových povrchu strechy.

Odtiene bridlicového náteru

4. „AKRYLACMA-SLEEPER“ je ukrajinská vodná disperzia akrylová farba určená na bridlicové práce. Vyrobené "LAKMA" v dvochmožnosti farieb: červenohnedá a hnedá. Po farbení sa získa hladký, rovnomerný matný film, ktorý sa suší len jednu hodinu. Jeden liter stačí na natieranie 6 štvorcových metrov bridlicového povrchu.

5. "UNISAL" je slovenská vodná disperzia strešnej farby z bridlice, ktorá sa vyrába v Rusku firmou Kvil, ktorá sa nachádza v meste Belgorod. Výrobou sa sleduje technológia firmy "HELIOS" pracujúca v Slovinsku.

Ocenený vysoký stupeň krycej schopnosti, atmosférickej a svetlostálosti. Aplikuje sa na domáce a priemyselné lakovanie bridlice, ale aj na iné azbestové cementové výrobky. Aplikuje sa ručne alebo strojom. Vo farbách farby sú také odtiene ako:

 • biela;
 • hnedá;
 • sivá;
 • oxidová červená;
 • čierna;
 • zelená.

Čas potrebný na zaschnutie náteru nie je dlhší ako jedna hodina.

Jeden liter farby stačí na päť metrov štvorcových.

6. „POLIFAN“ vyrába v meste Kolomna spoločnosť „Polifan-L“. Univerzálny náter, ktorý sa používa nielen na natieranie bridlice, ale aj na natieranie železobetónu, omietaných povrchov, tehál, drevotrieskových dosiek, DSP, obrubníkov a iných materiálov určených na dekoráciu exteriéru. Spotreba farby je jeden liter na tri štvorcové metre povrchu.

Nemecká bridlicová krytinová farba

Okrem uvedených náterových materiálov pre bridlicu sú na trhu aj iné značkyumožňuje kupujúcemu vybrať si najlepšiu možnosť, berúc do úvahy cenu a kvalitu. Teraz by nemali byť žiadne otázky o tom, ako maľovať ploché bridlice alebo vlnité, pretože sú založené na rovnakej azbestocementovej báze. Teraz viete, že môžete vytvoriť štýlovú a starú bridlicovú strechu. V tomto prípade sa celý vzhľad domu zmení k lepšiemu.

Video ukážka vlastností náterových hmôt pre bridlicu