Ako maľovať drevené schodisko - technológia lakovania

Drevo je jedným z najuniverzálnejších a najvyhľadávanejších stavebných materiálov, ale má určité nevýhody, z ktorých najdôležitejšie je krehkosť s nesprávnym alebo neopatrným zaobchádzaním. Z tohto dôvodu je dôležité správne a starostlivo pripraviť drevené povrchy na maľovanie a vybrať vysokokvalitné farebné materiály.

Ako maľovať schody v dome - farba alebo lak?

V závislosti od druhu dreva a jeho kvality sa na natieranie drevených povrchov volí farba alebo lak. Lak zvýrazní všetku krásu prírodného materiálu, ale len vtedy, ak drevo na výrobu schodov bolo zhotovené vysoko kvalitne, bez chýb. Vzhľadom k tomu, že obaja výrobcovia aj zákazníci veria, že hlavnou charakteristikou schodiska je pevnosť a trvanlivosť, estetická zložka je zaradená do pozadia. Niekedy môže mať nenatreté schodisko vizuálne nedokonalosti, takže má zmysel ich schovať pod vrstvou farby. Ak chcete zdôrazniť dôstojnosť dreva, potom tento bod by mal byť vopred dohodnúť s výrobcom a potom schodisko, pokryté lakom, bude zdobiť dom.

Tradičný spôsob navrhovania schodiska bez použitia svetlých farieb a dekoratívnych prvkov

Rozsah farieb a lakov je teraz obrovský a tento materiál zachytávačo je najvhodnejšie špeciálne pre vaše schody, je ťažké, ale možné, dodržiavať tieto zásady:

 • Ak máte v pláne lakovať schody, je lepšie zvoliť polomatný alebo matný. Lesklý lak v miestach so zvýšeným zaťažením (zábradlia a centrálna časť schodov) rýchlo stratí svoj lesk a schodisko samotné stratí svoj vzhľad;
 • Ak plánujete zmeniť odtieň dreva pomocou škvŕn pred použitím bezfarebného laku, musíte si uvedomiť, že niektoré z nich môžu značne stmavnúť prirodzenú farbu stromu, takže je lepšie predzatvoriť malú plochu škvrnou a potom sa rozhodnúť;
 • ak sa rozhodne o maľovaní schodov, potom sa farba na báze prírodného laku považuje za lepšiu, hoci farby na báze syntetického sušiaceho oleja sú vhodné aj pre vnútorné schody.

Pravidlá a odporúčania pre prácu

Pred maľovaním dreveného schodiska je potrebné určiť presnú odpoveď na otázku, či sa schodisko bude používať pri maľovaní. V ideálnom prípade je lepšie nepoužívať ho, kým farba nie je úplne suchá, ale táto možnosť nie je vždy poskytnutá, a v takýchto prípadoch odborníci odporúčajú maľovanie schodov cez schodík. Takýto prefíkaný manéver neumožní obmedziť pohyb okolo domu, avšak v tomto prípade je maľovanie schodov automaticky rozdelené na dve etapy a dvojnásobná doba úplného schnutia. Okrem toho bude v tomto prípade ťažšie aplikovať vzor alebo ozdobupomocou šablóny, pretože niekedy je nemožné úspešne kombinovať jeho prvky, a ľudia žijúci v dome, môže zabudnúť, že schody sú maľované a krok na ešte nie sú sušené kroky.

Ďalším dôležitým detailom je, ako maľovať schody: demontované alebo zmontované. Ak je dom nový a schody ešte neboli namontované, potom je lepšie ho pred montážou natrieť, takže môžete ľahko natierať miesta, ktoré budú po inštalácii veľmi ťažko dosiahnuteľné.

Maľovanie drevených schodov sa bude konať bez komplikácií, ak sú vopred pripravené všetky potrebné materiály a nástroje. Budete potrebovať:

 • farby, laky alebo emaily, ktoré boli vybrané s prihliadnutím na individuálne vlastnosti schodov;
 • kefy, valce alebo striekacie zariadenia na farbu v závislosti od toho, čo sa plánuje na maľovanie schodov;
 • rukavice;
 • maskovacia páska, vďaka ktorej bude drevené schodisko opatrnejšie natreté. Okrem toho môže byť maskovacia páska použitá na vytvorenie originálnych vzorov, ktoré dávajú schodom nezvyčajný vzhľad.
Inventár potrebný na maľovanie drevených schodov - kefy, valce, striekacie zariadenia

V nasledujúcej etape by ste sa mali rozhodnúť, akú farbu na schodoch maľujete. Existujú dva základné prístupy k výberu farby:

 • tradičný, ktorý odporúča zvoliť farbu podlahy a schodov niekoľko odtieňov tmavšie ako základná farebná schéma miestnosti, snaží sa vyhnúť príliš tmavé odtiene a tmavé farby. Všeobecne akceptovanéFarba podlahy a schodov na dlhú dobu bola považovaná za hnedú s celou škálou odtieňov.
 • designer, ktorý vám umožní experimentovať s farbami, odtieňmi a dekorom pri maľovaní a zdobení schodov. Všetko záleží na individuálnych preferenciách majiteľa domu a jeho rodinných príslušníkov. Originálne nápady na maľovanie schodov sú najčastejšie stelesnené v detských a herniach.
Odvážny prístup k farebným pokusom umožňuje ukázať predstavivosť a oživiť interiér
.

Teraz môžete bezpečne začať pracovať a mať na pamäti základné pravidlá, ako správne natrieť drevené schodisko:

 1. Je lepšie začať od najvyššieho kroku a posunúť sa nadol (to je nielen logické a pohodlné, ale umožňuje aj lepšiu kontrolu kvality obrazu). Odporúča sa maľovať zdola nahor, keď je výstup z miestnosti na hornej úrovni (napríklad schody do suterénu);
 2. Ak má náter hrubú textúru, je lepšie si vziať kefku so štetinami. Plochá mäkká kefka je vhodná pre vopred riedenú tekutú farbu. Môžete tiež použiť valček na získanie kvalitného náteru;
 3. Je možné natierať pozdĺž a cez schodiskové prvky, pričom nezabudnite, že posledné ťahy by sa mali aplikovať pozdĺž štruktúry dreva - to zabezpečí vysokú kvalitu náteru a atraktívny vzhľad povrchu.

Po ukončení práce zostáva len čakať na okamih, kedy sa môže použiť maľované schodisko.Prax ukazuje, že na získanie stabilného, ​​uspokojivého výsledku je lepšie mierne predĺžiť dobu sušenia špecifikovanú výrobcom, pretože niektoré faktory (vlhkosť, vnútorná teplota atď.) Môžu nepriaznivo ovplyvniť rýchlosť, ktorou náter schne.