Ako maľovať drevený dom vonku pre dlhú službu fasády

Ako maľovať drevený dom tak, že vyzerá vynikajúco a externe chránený súčasne z rôznych bugov a mikroorganizmov, môžete si prečítať v tomto článku.

Prečo strom starne

Po prvé, pozrime sa, prečo sa drevené domy začínajú zrútiť.

Drevo je živý materiál, ktorý podlieha starnutiu. Je ovplyvnená mnohýmiprírodnými faktormi , ako je voda, slnečné svetlo, plesne. Negatívne javy je možné vidieť len niekoľko týždňov po vybudovaní nového domu.

Zrážky vo forme dažďa a snehu spôsobujú napučanie a po vysušení dochádza k reverznej reakcii. V dôsledku toho sa na povrchu objavujú praskliny, v ktorých sa začína vyvíjať huba, pôsobí „na počúvanie“ - vyvíja sa vo vnútri, preto je dosť ťažké si ju všimnúť.

Neprehliadnite akôrovcov , ktoré po dobu 2-3 rokov môžu spať v pokoji vo vašom dome a vy ani nebudete mať podozrenie na takýchto susedov.

Atmosférazaťaženia ovplyvňujú drevené budovy nachádzajúce sa v pobrežných oblastiach alebo v otvorených priestoroch, oveľa viac ako domy, ktoré sa nachádzajú v primeranej vzdialenosti od zdroja vlhkosti. Severná strana budovy je omnoho menej náchylná na negatívne vplyvy ako na juh a západ.

Dôvody starnutia dreva sú viac ako dostatočné. Ale stále jej môžete pomôcť, ak použijete správnu farbu.

Nechránené drevo

Farba pre nový drevený dom

Vybudovali ste nový dom a teraz ho chcete maľovať. Akú farbu použiť na tieto účely? Poďme na to.

Predbežná fáza - dôkladná príprava

Pred začiatkom maľovania je potrebné povrch starostlivo pripraviť. Predbežná fáza umožňuje vytvoriť potrebnú základňu, vďaka ktorej sa zlepšuje priľnavosť, výrazne sa zvyšuje životnosť hotového náteru.

 1. Pomocou záhradného postrekovača a kefy, ktorá nie je príliš tvrdá, odstráňte prach. Voda absorbuje prach omnoho lepšie, ako keby ste sa len brúsili po povrchu.
 2. Na strome si môžete všimnúť pleseň alebo modrastosť. Musí sa odstrániť špeciálnym nástrojom.
 3. Živica musí byť odstránená kovovou špachtľou, naneste na uzly (bude hladšia).
 4. Nanášanie kovových častí kovovým základným náterom.
 5. Po ukončení tejto práce je potrebné ponechať drevo na odpočinok jeden týždeň alebo dva a pol, pokryté fóliou. Nezabudnite ponechať otvory pre ventiláciu a vo vnútriteplé počasie všeobecne, môžete odstrániť "deku".
 6. Ak je drevo vlhké, nie je možné ho vyschnúť, potom je možné aplikovať antiseptikum na drevené uhlie priamo na vlhký povrch a dom by mal byť ponechaný v pokoji, kým nebude suchý.

Čím lepšie maľovať drevo

Na tieto účely si môžete kúpiť tri druhy náterov:

 • antiseptiká
 • akrylové farby
 • olejové farby

Antiseptikámajú vysokú penetračnú schopnosť. Hĺbka ich prieniku - 4-7 mm. To vám umožňuje spoľahlivo chrániť povrch pred všetkými atmosférickými zaťaženiami, plesňami a hnilobou. Sú pokrývajúce a lessiruyuschimi. Lessiruyushchy antiseptiká transparentné, zachovať textúru dreva, dať mu ušľachtilý, prírodný odtieň.

Vzhľad drevených trámov ošetrených antiseptikom s tónovaním
\ t

Nepriehľadné antiseptiká úplne skryjú textúru a zachovávajú jej úľavu.

Dom maľovaný nepriehľadným antiseptikom

Akrylové farbysú pozoruhodné svojou vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom a dlhodobo si zachovávajú svoju farbu a lesk. Akrylát umožňuje drevu dýchať.

Dom maľovaný akrylátom
Olejové farby , ako aj akrylát majú vynikajúcu odolnosť voči poveternostným vplyvom, a pretože antiseptiká sú dobre absorbované, ale majú jednu, značnú nevýhodu - pomaly sušia (deň alebo viac). Postupom času môže povrch meniť svoju farbu a stať sa matným, čo nie jepríliš viditeľné na svetlých odtieňoch.
Olej bude chrániť pred atmosférickou negativitou

Akékoľvek, aj tie najdrahšie a najkvalitnejšie farby, skôr alebo neskôr, si budú vyžadovať aktualizáciu. Kedy prichádza táto chvíľa?

 • Priemerná životnosť znižujúcich antiseptík je približne 5 rokov, hoci toto číslo sa môže líšiť smerom nahor aj nadol.
 • pre antiseptiká pre kryty - do 7 rokov;
 • pre akrylátové farby - do 10 rokov;
 • v prípade ropy - do 6 rokov.

Indikatívne čísla - vy musíte vidieť, kedy dom stráca svoj pôvodný vzhľad.

Ako namaľovať nový drevený povrch

Nevyžadujú sa osobitné zručnosti na ich uplatňovanie, ale existuje niekoľko drobností.

 1. Aplikácia primeru. Antiseptikum je dôležité pre ochranu proti hubám. Neuchovávajte na antiseptikách, umožňuje vám výrazne predĺžiť dobu hotového náteru.
 2. Nanášanie farby. Prvé a najdôležitejšie pravidlo - musíte maľovať na úplne suchom povrchu v niekoľkých vrstvách (2-3 vrstvy budú stačiť). Každá vrstva by mala byť vysušená.

Pravidlá farbenia:

 • farba sa musí pravidelne miešať tak, aby bol jej odtieň vždy rovnaký;
 • aplikovať lepšie štetcom, takže môžete dosiahnuť jednotnú vrstvu, ale nepreplácať ju farbou;
 • pre lepšiu farbu, použite farebný náter, potom farba bude dokonalá;
 • Namaľujte strom pod horiacimi lúčmi slnka - farba bude schnúť príliš rýchlo, čo nie je žiaduce. najviacpriaznivé počasie pre maliarske práce - teplé, zamračené a bezvetrie;
 • a náter a antiseptikum by sa mali aplikovať len v pozdĺžnom smere;
 • Koncové časti guľatiny a dosiek sú ich najslabším článkom - voda v týchto miestach je absorbovaná veľmi rýchlo. Aby sa zabránilo rýchlemu zničeniu a úpadku v dôsledku vysokej vlhkosti, konce by mali byť starostlivo ošetrené niekoľkými vrstvami základného a náterového materiálu.
Antiseptické ošetrenie fasády zrubu
Každý prvok je namaľovaný postupne zhora nadol, šmuhy a „prekrývania“ sú neprijateľné

Maľujeme starý drevený dom

[include id = "2 ″ title =" Inzerujte v texte "]

Pred začatím práce musíte starostlivo preskúmať povrch - možno to vyžaduje okamžitú opravu. Západné a južné časti domu rýchlo strácajú svoj atraktívny vzhľad, na týchto stranách sa vyskytujú najviac negatívne vplyvy.

V prípade úplného prelakovania by ste sa mali riadiť pravidlom - používajte buď ten istý náter (tj výrobca), alebo ten istý typ farby, ktorý ste naposledy maľovali.

Ak ste si kúpili dom a neviete, ako bol vymaľovaný skôr? Potom sa môžete pokúsiť určiť typ náterových produktov. To sa robí vizuálne.

 • akrylová farba na dotyk vyzerá ako tenká koža. Obvykle praskne v smere vlákien.
 • olejový povlak v priebehu časupri dotyku zanecháva na pokožke svetlú, kriedovú značku. Praskne cez vlákna alebo bunky.
 • zametacie antiseptiká sa stávajú tenšie. Ak je jeho povrch lesklý, potom je možné dom natrieť antiseptikom rovnakej alebo tmavšej farby, alebo všeobecne olejovou farbou. A ak nie je prakticky žiadna stopa antiseptika, potom môžete použiť akrylát.
Staré ošuntené farby na drevenom povrchu - signál začať dokončovacie práce

Okrem vizuálneho posúdenia povrchu môžete vykonať malý pokus: odtrhnúť kus starej farby a navinúť ho do kotúča. Ak sa ľahko zrúti, znamená to, že dom bol natretý akrylátom, a ak sa rozpadol priamo vo vašich rukách, potom je to olej.

Príprava drevenej fasády

Najprv je potrebné vyčistiť povrch dreva pred visiacimi kusmi starej farby, špiny a prachu škrabkou alebo štetcom. Potom opláchnite vodou, pokropte steny spreja.

Ak existuje forma, odstráni sa špeciálnym roztokom a pre lepšiu priľnavosť farby k povrchu dreva sa dodatočne spracuje alkalickým čistiacim prostriedkom.

Nahraďte staré, nerovné a zhnité dosky novými, inak budú pokaziť všetku prácu svojím nepredstaviteľným vzhľadom.

Farba môže byť odstránená škrabkami, kovovými kefami alebo chemikáliami, ale ak sa dobre drží a neodlúpne, môžete ju nechať. Najvýhodnejšia je metóda mechanického odstraňovania, ak ste to urobiliAk chcete dokončiť všetky práce čo najrýchlejšie, potom použite metódu „chemického peelingu“. Táto možnosť zachováva textúru dreva oveľa lepšie, ale zaberá veľa času, hoci výsledok vás určite poteší - povrch dreva bude ako nový.

Ďalej konáme rovnako, ako sa navrhuje pre nové drevené povrchy.

Video tutorial: postupnosť práce, odporúčania

Podrobný video tutoriál opisujúci proces a odporúčania týkajúce sa výberu spotrebného materiálu pomôže konsolidovať prijaté informácie a získať nové užitočné informácie.