Ako maľovať kúpeľ sami, ako to urobiť s vlastnými rukami

Skôr alebo neskôr sa každý z nás zaoberá problematikou vykonávania opravárenských prác v kúpeľni. Faktom je, že toto je presne miestnosť, ktorú používame so závideniahodnou pravidelnosťou. V kúpeľni umývame, umývame a robíme hygienické procedúry. Kto z nás nemá rád vyhrievať sa v dokonale bielej a čistej vani? Často však v pomerne krátkom čase prevádzky toto potrubie stráca svoj reprezentatívny vzhľad. V tomto prípade premýšľame, ako si kúpať sami a či je to možné.

Nie je tajomstvom, že túto myšlienku navštívili všetci, ktorí čelili problému straty estetického vzhľadu kúpeľne. Samozrejme, ak máte dostatok hotovosti, môžete kúpeľ ľahko vymeniť za sprchu alebo za novú kúpeľňu. Vo väčšine prípadov však zmena kúpeľa znamená zmeny v celej miestnosti, často dosť zložité. To je sotva žiaduce, ak to nebola veľká generálna oprava, ktorá bola plánovaná, ale len kozmetická, alebo len kúpeľ.

Žltlý kúpeľ: zničená sklovina bude musieť byť odstránená

Okrem toho sa liatinové kúpele vyznačujú dlhou životnosťou a nepodliehajú spustošeniu hrdzavej skloviny.To je dôvod, prečo hádzať tieto výrobky kvôli výskytu žltosti je len škoda. A opäť sa vraciame k otázke, ktorá obsahuje tri najjednoduchšie slová „ako maľovať kúpeľ“.

Maľovanie kúpeľa vlastnými rukami

Možno aj prostý človek na ulici pochopí, že bežné farby nie sú vhodné na maľovanie kúpeľa. Ide o to, že sa takéto zmesi nelíšia v dostatočnom stupni adhézie. To je spojené so skutočnosťou, že v blízkej budúcnosti po maľovaní farba jednoducho začne zaostávať vo vrstvách z povrchu výrobku.

S cieľom zabrániť takýmto nežiaducim dôsledkom by sa mali používať špeciálne trojzložkové farbiace zmesi. Všetky komponenty sa zmiešajú bezprostredne pred aplikáciou na vopred pripravený povrch kúpeľne. Po nanesení sa táto farba schne, počas ktorej sa rozpúšťadlo obsiahnuté v zmesi odparuje. To umožňuje, aby farba chemicky žiarila.

Príprava kúpeľa na maľovanie

Po rozhodnutí o maľovaní je potrebné pristúpiť k prípravným prácam. Najprv je potrebné prijať opatrenia na odstránenie usadenín tuku a vápna z povrchu kúpeľa. Na tento účel sa môže použiť alkalický detergent. Postup odmasťovania sa vykonáva po odstránení starej farby. Ak chcete skontrolovať kvalitu čistenia povrchu kúpeľa, stačí ho namočiť. Ak sa povrch zmáča rovnomerne a voda sa nezhromažďuje do kvapiek a prúdov, potom sa krok odmasťovania môže považovať za krok.

Potom je potrebné pokračovať v odstraňovanístarej smaltu. To môže byť odstránené ako úplne a odstránením len vrchnú vrstvu. V druhom prípade dostaneme hrubý povrch kúpeľa. Na odstránenie smaltu potrebujete špeciálne elektrické náradie s abrazívnymi tryskami. Môže to byť brúska alebo tradičný vrták. Pri použití týchto nástrojov na odstránenie starej skloviny je nevyhnutné, aby boli ruky, oči a pľúca chránené pred prachom. Preto je najlepšie pripraviť si rukavice, respirátor a špeciálne okuliare.

Odstránenie starého smaltu pomocou elektrického náradia

Na niektorých miestach nie je možné odstrániť sklovinovú vrstvu pomocou vŕtačky, potom je potrebné použiť ručné náradie. Svoju úlohu môže zohrať brúsny papier alebo kovová kefa. Samozrejme, že čistenie vane môže byť úplne vykonané pomocou ručného náradia, ale to si bude vyžadovať veľa času.

Použitie farbiacej zmesi

Po odstránení prachu dôkladne umyte všetok prach z povrchu kúpeľa a osušte ho. Na sušenie sa dá použiť aj bežný fén. Vysušený povrch je potiahnutý základným náterom a pokračuje v aplikácii farbiacej kompozície.

Stojí za to venovať pozornosť tomu, že počas natierania a do 5 hodín po ňom by mali byť všetky okná a dvere zatvorené. Tým sa zabráni vniknutiu prachu do čerstvo natretého povrchu kúpeľa. Odborníci odporúčajú zvýšiť tento čas na 24 hodín, aby sa eliminoval negatívny vplyv na proces sušenia zmenou vlhkosti a vlhkostiteplota vzduchu.

Teraz si môžete kúpiť zmesi rôznych farieb na farbenie kúpeľa: béžová, smotanová, ružová, limetková, modrá a ďalšie

V súčasnosti je možné zvoliť nielen bielu farbu, ale aj modrú alebo svetlozelenú farbu. To sú farby, ktoré väčšina spotrebiteľov uprednostňuje. To robí kúpeľ nielen atraktívny, ale aj úspešne maskovať mierne znečistenie.

Stojí za to maľovať kúpeľ sám?

Odpoveď na otázku, či maľovať kúpeľ vlastnými rukami, určite nie. Pre niektorých je to jediné riešenie problému so žltnutím kúpeľa, niekto chce len zachrániť, a niekto - experimentovať. Treba však pripomenúť, že je potrebné používať iba špeciálne prípravky. Pokusy maľovať vaňu zvyčajným alkydovým alebo olejovým náterom povedú len k ešte poľutovaniahodnejšiemu výsledku.

Ďalším dôležitým bodom je skutočnosť, že nie každý starý kúpeľ môže byť namaľovaný. Takže ak okrem zožltnutia sú v sklovine praskliny, potom maľba vane nepomôže. Krátkodobým riešením môže byť len výmena vrstvy skloviny.

Je zrejmé, že doma nie je možné získať taký vysokokvalitný a trvanlivý náter ako v továrni. To je dôvod, prečo sa začať maľovať, musíte sa pripraviť na to, že tento proces sa bude musieť za pár rokov opakovať. A to je dobrý súbor okolností.

Video: natrite vaňu vlastnými rukami

Video tutorial predstavuje iný spôsobnanášanie nového smaltu na povrch starého kúpeľa a na tento spotrebný materiál.

Každý sa teda musí rozhodnúť, na základe možností a preferencií, či si maľovať kúpeľ vlastnými rukami.