Ako nainštalovať adaptér pre dobre urobiť sami: krok za krokom sprievodcu

Usporiadanie súkromnej studne na pitnú vodu je pomerne jednoduchá úloha, ale vyžaduje si to opatrný a opatrný prístup, pretože komunikácia sa kladie pod zem a v prípade chyby bude nákladné niečo prepracovať. Povieme vám, aké riešenia usporiadania sú vhodné pre naše klimatické podmienky, ako aj ako nainštalovať adaptér do studne vlastnými rukami.

Konštrukcia vrtu: keson s hrotom alebo adaptérom

V chladnom podnebí musia byť vodovodné potrubia umiestnené mimo budovy umiestnené pod zemou pod hĺbkou zamrznutia pôdy. Napríklad v oblasti Moskvy je hĺbka mrazu 1,4 m. Preto musí byť potrubie zakopané 1,5 m alebo hlbšie. Musí byť chránený pred zamrznutím a vstupom vodovodného potrubia do skrine (pracovný stĺp). Zároveň je potrebné chrániť vrt pred prenikaním nečistôt z povrchu. Koniec koncov, baktérie, ktoré prenikli spolu s taveninami vody alebo pôdnymi časticami dodobre, môže zničiť vodu. "Zaobchádzajte" so zdrojom nepríjemných a drahých. Existujú dve odpovede na otázku, ako správne vybaviť studňu: nainštalovať keson s vrcholom alebo adaptérom. Zvážte výhody a nevýhody oboch možností:

Caisson: univerzálne a relatívne drahé riešenie

Väčšina vývojárov uprednostňuje inštaláciu kesónu na výstupe z vrtu. Toto je utesnená podzemná konštrukcia umiestnená nad puzdrom. Výška je výška osoby (asi 1,8-2 m) a rozmery v pláne závisia od zariadenia, ktoré bude inštalované vo vnútri. Tam by mal byť dostatok miesta, aby osoba mohla slobodne robiť inštaláciu, vykonávať potrebnú údržbu. Ak nemá kesón inštalovať hlavné zariadenie na zásobovanie vodou (hydroakumulátor alebo stanica), veľkosť budovy je 1x1 mv pláne, aj keď je lepšie mať väčší priestor. Ak je zariadenie umiestnené vo vnútri, budete potrebovať priestrannejší priestor, nie menej ako 1,5 x 1,5 m. Kesón je možné zakúpiť v prevedení ready-made, ocele alebo polyméru. Je vybavená potrebnými technologickými otvormi, inštalácia na mieste, vstup potrubia a tesnenie.

Výber hotových cukríkov vo veľkosti a tvare je dostatočne veľký. To nie je lacné, ale je to pohodlné, hermetické, rýchlo inštalované

Je to problematické, ale je lacnejšie stavať kesón na stavenisku z typických betónových krúžkov. Dno je monolitické, studňa je pokrytá štandardným krytom a štandardným poklopom. Aby sa predišlo zamrznutiu kesónu a potrubí v ňom, horná časťa jeho bočné časti sa zahrejú.

V kesóne vyrobenom z betónových krúžkov s priemerom 1,5 m sa voľne montuje hydroakumulátor na 150 litrov, filtračný systém, potrebné automatizačné a uzatváracie ventily

Zavesenie čerpadla, vstup do studne vodovodného potrubia a kábla sa vykonáva pomocou špeciálneho uzáveru. Taktiež chráni zdroj pred vniknutím nečistôt, ak sa do kesónu náhodne dostane roztopená voda. Trubka skrine studne je v kesóne odrezaná o niekoľko desiatok centimetrov od jej dna.

Zadávanie komunikácie do vrtu v prípade jeho usporiadania s kesónom sa vykonáva cez hrot
.

Adaptér: lacný a nevhodný pre každého

Pre kesón, ktorého zariadenie vyžaduje určité náklady, čas a priestor na mieste, existuje alternatíva - adaptér na pripojenie studňového čerpadla. To vám umožní priviesť vodovodnú prípojku prichádzajúcu z ponorného čerpadla do domu priamo cez kryt studne. Zariadenie nie je obzvlášť komplikované: skladacie rohové sanitárne zariadenie, pozostávajúce z dvoch častí. Jedna časť je umiestnená mimo skrine (pracovný stĺp), je pripojená k vodovodnému potrubiu vedúcemu do domu. Druhá je inštalovaná z vnútra skrine, pripojená k vodovodnému potrubiu, ktoré napája vodu z čerpadla.

Princíp adaptéra pre nadstavbu zariadenia

Adaptér pre studňu sa líši od bežných skladacích rohových kovaní v zosilnenom skladacom dizajne a špecifickom tvare. Pretože sa vyskytuje spojenie dvoch prvkovna stene pracovného stĺpika vrtu by sa malo miesto konektora na oboch stranách opakovať s polomerom puzdra, do ktorého sa priamo nasadí montážny otvor. Aby sa zabránilo vniknutiu nečistôt do zdroja cez tento otvor, sú diely spojené dvojitým tesnením.

Všimnite si, že spojenie dvoch častí adaptéra, ktoré sa nachádza na stene skrine, je zakrivené
.

Výhody a nevýhody adaptéra na spodný otvor

Aké sú výhody a nevýhody adaptéra v porovnaní s kesónom a hrotom?

Plusy:

 • Nízke náklady. Toto je hlavný argument pre väčšinu vývojárov. Pravda, stále budete musieť kúpiť alebo si vyrobiť špeciálny kryt puzdra
 • Montáž studne s adaptérom je relatívne jednoduchá.
 • Studňa s adaptérom nezaberá miesto v záhrade. Nad zemou nie sú žiadne podzemné stavby, len výstup z pracovného stĺpika sa vysunie, zakryje sa vekom. Aj keď je kesón veľmi kompaktný.
 • Na rozdiel od kesónu, ktorý si vyžaduje niekoľko dní na inštaláciu, môže byť adaptér nainštalovaný za pár hodín.
Adaptér vrtu - „lacný a veselý“

Nevýhody:

 • Adaptér pre studňové čerpadlo možno použiť len vtedy, ak sa v dome nachádza všetko zariadenie na zásobovanie vodou, okrem samotného čerpadla. Ak je v ňom kesón, môžete zariadiť vodárne, hydroakumulátor, automatizáciu, kontroluzariadenia systému automatického zavlažovania lokality, distribúcie brán a mnohých ďalších vecí.
 • Udržiavanie ponorného čerpadla (spúšťanie a zdvíhanie, odpájanie a pripájanie) v kesóne s vrcholom, ktorý nie je na rozdiel od pohodlnejšieho.
 • V kesóne je čerpadlo zavesené na špičke silným káblom. Pri použití adaptéra sa v skutočnosti opiera iba o vodovodné potrubie. Ak je závitové spojenie potrubia s čerpadlom prasknuté, môže dôjsť k jeho strate.

Záver:

Kesón s horným koncom je pomerne drahé riešenie, ktoré vám umožňuje realizovať akékoľvek možnosti inštalácie zariadenia, ak je to potrebné, aby sa zmenila jeho konfigurácia. Poskytuje pohodlné ovládanie. Ak je pre vás 10.000 - 25.000 rubľov realizovateľnými výdavkami, stojí za to uprednostniť usporiadanie zdroja pomocou univerzálneho kesónu.

Adaptér na dieru je lacný a veselý. Rovnako ako všetko „hnevá“, má množstvo obmedzení, funkčných aj trvanlivých. Ak je domový vodovodný systém jednoduchý a nie je plánované žiadne vážne zlepšenie, všetko zariadenie je v dome a nízka cena kompenzuje nepríjemnosti obsluhy čerpadla (niekedy to bude ešte potrebovať!) - prijateľná možnosť.

Ako vybrať adaptér pre vrt

Výber adaptéra vrtu by sa mal vykonať v súlade s nasledujúcimi kritériami:

 • Nekupujte zariadenie od neznámeho predajcu na trhu bez ohľadu na to, ako ho ponúka a na povrchu nevyzerá krásne. Je tu šanca, že narazíte na low-grade falošný zpráškový kov. Je lepšie kúpiť si adaptér v špecializovanej firme alebo na „trhu“, ktorého poznáte a ktorému dôverujete. Kvalita výrobku, ktorého jedna časť je ukrytá v pracovnom stĺpci a druhá hlboká v podzemí, by mala byť čo najvyššia.
Kvalitný výrobok vyrobený v Európe. Nie je to lacné, ale spoľahlivé
 • Adaptér by mal byť vyrobený z kovu, ktorý nie je náchylný na koróziu. Spravidla je to mosadz. Môže to byť nerezová oceľ, ale takéto výrobky sú drahšie. Ak sú časti majú krásne galvanicky pokovovanie skrýva štruktúru kovu, odmietnuť nákup.
 • Nákup adaptéra na vrtné otvory od renomovaného výrobcu. Ako príklad dobrého pomeru cena /kvalita môžeme bezpečne odporučiť domácu značku UNIPUMP. Spoločnosť sa špecializuje na zariadenia na zásobovanie vodou a udržiava svoju značku na vrchole.
 • Výrobcovia vyrábajú adaptéry pre rôzne priemery vodovodných potrubí. Najbežnejšie sú 1 a 1,25 palca. Priemer potrubia, ktorý budete musieť natiahnuť z vrtu čerpadla do akumulátora v dome, určuje vlastnosti čerpadla. Sú uvedené v návode.

Ako nainštalovať adaptér na nádobu si urobte sami

K zariadeniu by mali byť priložené pokyny na inštaláciu. V prvom rade je potrebné pozorne preštudovať dokument pripojený k určitému zariadeniu a prísne dodržiavať odporúčania výrobcu. Pre záujemcov všeobecnepochopiť, aké množstvo práce bude potrebné vykonať, aby ste nainštalovali adaptér pre vŕtacie otvory vlastnými rukami, poskytneme poradie činností potrebných počas inštalácie:

Prípravné práce

 • Adaptér aj vodovodné potrubie by mali byť umiestnené 10–20 cm pod štandardnou (vypočítanou) hĺbkou zamrznutia pôdy typickou pre váš región. Potrebné údaje pre Ruskú federáciu sú obsiahnuté v SP 22.13330.2011. Napríklad v oblasti Moskvy je odhadovaná hĺbka preniknutia mrazu 1,4 m. Adaptér by mal preto vstúpiť do puzdra maximálne 1,5 m od povrchu.
 • S cieľom vyvŕtať dieru s požadovaným priemerom do oceľovej rúrky s hrubými stenami v pracovnom stĺpci sa bude musieť skladovať na pomerne zriedkavom nástroji - bimetalovej frézke na korunky pre oceľ zodpovedajúceho priemeru. Vrták plast ľahšie.
 • Po vyvŕtaní otvoru je potrebné starostlivo odstrániť všetky otrepy a okraje by mali byť brúsené.
Ak je skriňa z ocele, nebude ľahké v nej vyvŕtať otvor
.

Inštalácia adaptéra do studne

 • Prvým krokom je inštalácia vnútornej časti umiestnenej v puzdre. Urob to dosť ťažké. Po prvé, mala by byť už pripojená k prívodnému potrubiu z čerpadla a nainštalovaná na čerpadle. A táto váha a značná. Po druhé, aby sa vnútorná časť znížila do úzkeho otvoru do väčšej hĺbky, bude potrebné vyrobiť takzvaný kľúč. Je to jednoduchézariadenie potrubných úsekov tvaru T. Dlhá páka kľúča musí končiť v závite, priemer zodpovedajúceho nástavca na adaptéri. T-kľúč je zaskrutkovaný do vnútornej časti, celá konštrukcia je spustená do puzdra, nastavená do požadovanej polohy. Práce sa musia vykonávať aspoň spoločne, lepšie spolu.
 • Vonkajšia časť adaptéra je pripojená k vodovodnému potrubiu a zaistená kompresným krúžkom a maticou. Nezabudnite na pečate! Utiahnite maticu pevne, ale sila by nemala byť príliš vysoká, aby sa armatúra neroztrhla.
 • Po upevnení oboch častí sa kľúč odskrutkuje. Zostáva len nainštalovať kryt na pracovný stĺp, ktorý poskytuje ochranu pre elektrický kábel.
Postup montáže

Video inštrukcia: inštalácia adaptéra vrtu

Na záver hovoríme, že pre „kanvicu“, ktorá nemá žiadne skúsenosti s montážou a inštalatérskymi prácami, inštalácia adaptéra na studňu nebude jednoduchá. Súprava čerpadla, potrubia, vnútornej časti a montážneho kľúča je objemné zariadenie, s ktorým je ťažké manipulovať bez určitej zručnosti. A počas inštalácie nie je možné urobiť chybu - bude to nepríjemné, ak ju neskôr prehodíme. Preto radíme tým čitateľom, ktorí nie sú presvedčení o svojich schopnostiach zveriť inštaláciu nadstavca pre špecialistov.