Ako nainštalovať drevené a kovové pergoly pre lezecké rastliny

Pergola môže ručne zdobiť záhradu. S jeho pomocou vybavia útulné rekreačné oblasti, skryjú nedostatky lokality. Tieto konštrukcie sú vyrobené z rôznych materiálov, ktorých voľba je určená všeobecným štýlom záhrady. Najobľúbenejšie sú drevené, kovové a kombinované pergoly, ktoré sa používajú na lezenie rastlín.

Video-príbeh o stavbe pergol

Používanie pergol na záhradu a ich dizajn

Na výzdobu záhrady sa už dlho používali krásne rastliny, byliny, okrasné kríky a stromy. Rôzne altány, mosty, mreže, záhradný nábytok a, samozrejme, pergoly, vyzerajú účinne vo všetkých týchto prírodných nádherách. Predstavujú štruktúru, ktorou sú tkané rastliny ako hrozno, chmeľ, lezecké ruže, plíživé hortenzie a iné.

Pregols majú svoj vlastný funkčný účel - sú potrebné na vytvorenie útulného kútika. Záhradný nábytok môže byť umiestnený vnútri tohto dizajnu, ale častejšie sa používajú na krásne rámovanie stôp. Okrem toho, pergoly sú dobré, ak potrebujete vizuálne skryť niektoré chyby stránky alebovýstavbe.

Oblúkový dizajn nad záhradným chodníkom vyzerá mimoriadne pôsobivo
.

Najpoužívanejšie drevené, kované, plastové konštrukcie. Existujú návrhy jedného typu materiálu a zmiešané napríklad s kovovým rámom a drevenou prepravkou zhora. Pravidlom je, že pergoly pre záhradu sú niekoľko oblúkov, párované stĺpiky alebo rámy spojené dohromady. Vrchná časť konštrukcie môže byť rovná alebo zaoblená.

Aby bolo možné postaviť drevené pergoly vlastnými rukami, je potrebné mať na pamäti, že takáto konštrukcia, berúc do úvahy prítomnosť rastliny, musí odolať silným nárazom vetra. Kovové, drevené, kamenné, betónové alebo tehlové stĺpy sa používajú ako podpera a odporúča sa ich vložiť do základových skiel.

Pergola môže byť skvelým miestom na relax

Proces montáže drevených pergol tradičnej konštrukcie

Drevené pergoly možno rozdeliť na niekoľko populárnych typov: tradičné, orientálne, rustikálne, nástenné. Na vytvorenie tradičného dizajnu sú potrebné borovicové alebo smrekovcové dosky s minimálnym prierezom 10x10 cm, ktoré odpovedajú na otázku, ako urobiť pergolu vlastnými rukami. K tomu sa vytiahnu jamy, na ktorých sa naleje vrstva kameňa alebo zlomenej tehly (drenáž). Spodné časti drevených stĺpikov musia byť pokryté dechtom alebo bitúmenom. Takéto opatrenia umožnia dlhodobé fungovanie pergoly achrániť pred hnilobou.

V prípade drevenej pergoly, ktorá má slúžiť dlhú dobu, je potrebné drevo spracovať bezchybne
.

Ďalej je nainštalovaný a upevnený stĺpik s dočasnými podperami. Jam je naliaty betónový roztok. Nezabudnite skontrolovať úroveň vertikálnej inštalácie. Roztok sa zhutní, čím vznikne vrch kužeľovitého tvaru. To má zaistiť, aby sa dažďová voda neskladala na základni. Ďalšia práca sa má prerušiť v priebehu 8 - 10 dní po betónovaní.

Montáž hornej časti začína označením a vyrezaním hrotov a drážok. Je dôležité si uvedomiť, že strešné nosníky by mali vyčnievať 15 až 30 cm od vonkajšieho okraja stĺpikov, čo urobí konštrukciu správnou a krásnou. Pred upevnením súčiastok stojí za to vykonať riadiacu zostavu, ktorá má všetky prvky konštrukcie. Upevnite podpery pomocou vrchnej skrutky. Pre spoľahlivosť je vhodné mazať spoje vodotesným lepidlom. Uistite sa, že liečba prebieha antisepticky.

Iné druhy drevených pergol

Štruktúry orientálneho štýlu sa odlišujú od tradičných pergol tým, že priečne nosníky so skosenými koncami sú umiestnené v hlavných podperách pomocou drážok. Posilniť účinok môže byť, ak konce nosníkov nie sú len skosené a ohnuté.

Pergoly orientálneho štýlu majú priečne šikmé nosníky
.

Kučeravé ruže sú skvelou voľbou pre pergoly. Tieto kvety sú schopné vyzdobiť každú záhradu.

Pre tradičné usporiadania používajte pergoly v rustikálnom štýle, ktoréniektoré funkcie. Táto konštrukcia je menej odolná v porovnaní s inými, a preto si vyžaduje povinnú montáž častí na vodotesné lepidlo. Posilnenie tuhosti môže byť so vzperami medzi stĺpikmi.

Krásne kompozície sa vytvárajú s použitím šplhajúcich viníc hrozna. Táto nádherná rastlina poteší nielen šťavnatými plodmi, ale aj príjemným tieňom v letnom horúčave. Pergola na hrozno môže byť aj múr. Strešné nosníky sú upevnené dvoma spôsobmi:

  • s použitím konzol;
  • kotevných skrutiek každých 50 cm na pripevnenie dreveného nosníka s rozmermi 15 x 5 cm, ktorého dĺžka je daná veľkosťou pergoly. Nosníky potom upevnite pomocou konzol v tvare písmena U s odstupom 70 cm, pre šikmú strechu je potrebné vykonať skosenie na hornom okraji nosníka.
Stena pergola vytvára útulný a farebný kútik v blízkosti domu

Ak je to potrebné, zlepšiť konštrukciu strechy priečnymi nosníkmi a vybrať tenšie dosky (napríklad 10x2,5 cm) z mäkkého dreva. Ich konce môžu byť ozdobené ornamentmi a umiestnené tak, aby vyčnievali na 30 - 40 cm a upevnenie sa vykonáva na konzolách v tvare písmena U.

Kovové konštrukcie pre pergoly a výber tkaných rastlín

Kovové pergoly sú ľahké a krásne. Sú veľmi populárne, pretože sú odolné, ľahko sa inštalujú a prevádzkujú. Na stavbu sa používajú ohýbané rúry, profily, oceľové armatúry rôznych typov a profilov. Niečo sa dá urobiť aj domaurčité druhy práce by mali byť zverené špecialistom. Napríklad je veľmi ťažké vyrobiť niekoľko párnych a identických oblúkov.

Kované pergoly musia v každom prípade objednať skúsení kováči. Ale vzhľad takýchto štruktúr je iná milosť. Umenie kováčstvo umožňuje vytvárať zaujímavé kompozície, ktoré zahŕňajú rôzne dekoratívne prvky. Môžete vytvoriť priestor na posedenie pridaním niekoľkých stoličiek a stola vyrobeného v rovnakom štýle.

Vedieť, ako postaviť pergolu a kam ju umiestniť, by ste sa mali stále rozhodnúť o rastlinách, ktoré ju otočia. Pre tienisté oblasti fit: lemongrass, kirkazon, chmeľ, kliešte. Penumbra rád aktinidia a plíživé hortenzie, a južné slnečné oblasti sú ideálne pre plamienok, hrozno a lezenie ruží.

Ruže milujúce slnko sú vynikajúcim variantom lezeckého závodu

Pre tých, ktorí nemajú takýto dizajn vo svojej záhrade, môžu byť farebné fotografické pergoly dobrou motiváciou v prospech rozhodnutia umiestniť takúto budovu. Koniec koncov, krásny a svetlý kútik, kde si môžete oddýchnuť, každý potrebuje.

Dá sa objednať záhradný dizajn, alebo si to môžete urobiť sami. Pergola je schopná aj veľmi skúsených majiteľov. Na jeho výrobu sa najčastejšie používa drevo, kov a kombinujú sa aj rôzne materiály. Kované možnosti majú osobitnú milosť, ale mali by ste sa vždy pozrieť na všeobecný štýl záhrady a potom sa rozhodnúť, ktorá pergola bude fungovať najlepšie.