Ako nainštalovať klimatizáciu v byte - príklad inštalácie split systému

Nákup klimatizácie, raz perfektný v mene vytvárania a udržiavania pohodlných klimatických podmienok v miestnosti, sa môže stať absolútne zbytočným ... Koniec koncov, ak pri výbere klimatizačných systémov väčšina z nás má tendenciu počúvať názor kvalifikovaných špecialistov (nakupujeme nie náhodne, ale starostlivo, zvažujeme objem miestnosti, materiál stien, počet dverných a okenných otvorov, hľadáme dostupné informácie o produktoch zvolenej značky), mnohí ľudia odmietajú pomoc kvalifikovaného inštalačného tímu, pred čítať inštaláciu klimatizácie v byte na vlastnú päsť. Ale vyhliadka na „zničenie“ drahého vybavenia remeselnej montáže je omnoho reálnejšia ako pravdepodobnosť bezchybného fungovania vysokokvalitného zariadenia nainštalovaného s nevyužitými rukami. Komparatívna analýza domácich klimatizačných zariadení a identifikácia hlavných znakov každého druhu je predmetom samostatného článku. Dnes uvažujeme o vlastnostiach inštalácie split systému - najobľúbenejší typ klimatizácie navrhnutý tak, aby zachovali pohodlnú mikroklímu v byte.

Princíp rozdeleného systému

Delený systém pozostáva z prepojených medených rúr a vonkajších a vnútorných elektrických vodičov.bloky. Aby sa zabránilo tepelným stratám, musia byť spojovacie potrubia izolované. Každá jednotka má výmenník tepla, uzavretý systém je úplne utesnený, je naplnený chladivom (najčastejšie freónom). Inštalovaný vo vonkajšej jednotke kompresor stláča freón, prekladá do kvapalného stavu. V tomto prípade sa externý výmenník tepla (kondenzátor) zohrieva a odvádza teplo do vonkajšieho vzduchu.

Klimatizačný systém pozostávajúci z vnútorných a vonkajších jednotiek
\ t

Pre efektívne chladenie je vo vonkajšej jednotke inštalovaný ventilátor. Ochladená kvapalná frakcia vstupuje medenou rúrkou do vnútornej jednotky (výparníka), kde je konštruktívne upravená na premenu kvapalnej frakcie na plynnú. Prechod freónu z kvapaliny na plynné (odparovanie) je sprevádzaný silným chladením vo vnútornej jednotke. Vzduch nasávaný z miestnosti je poháňaný ventilátorom cez výmenník tepla, je ochladzovaný a vracaný. Tento proces je sprevádzaný tvorbou kondenzátu, ktorý je odvádzaný do vonkajšieho prostredia pomocou špeciálnej plastovej drenáže, ideálne napojenej na kanalizačné potrubie, ale v praxi sa často odvádza na ulicu.

Prípravná etapa

Inštalácia klimatizačných zariadení v byte začína výberom umiestnenia vonkajších a vnútorných blokov. Je potrebné usporiadať jednotky takým spôsobom, aby mohli efektívne fungovať, nezasahovať do iných, byť dostupné pre údržbu a byť umiestnené čo najbližšie k sebe.priateľovi.

Vlastnosti a pravidlá pre inštaláciu vonkajšej jednotky

Klimatizácia sa najlepšie inštaluje počas opráv. V prvej fáze inštalácie (počas hrubej práce) môžete nainštalovať vonkajšiu jednotku, postaviť steny a vybudovať komunikáciu z vonkajšej jednotky na miesto, kde má byť inštalovaná vnútorná jednotka, a tiež viesť káble. Klimatizácia spotrebuje dosť elektrickej energie, aby chránila hlavný elektrický obvod pred preťažením, je potrebné samostatné vedenie a istič.

Inštalácia vonkajšej jednotky na stenu budovy by sa mala vykonávať veľmi opatrne as použitím bezpečnostných šnúr
.

Pri výbere miesta montáže externej jednotky klimatizácie zvážte aj potrebu pravidelnej údržby. Klimatizácia by mala byť spoľahlivo chránená pred vniknutím vody počas dažďa a roztopeného snehu. Na ochranu vonkajšej jednotky môžete nainštalovať priezor. Konzola na upevnenie klimatizácie musí spĺňať požadované zaťaženie. Ak je to možné, je veľmi žiaduce zvoliť najmenšiu vzdialenosť medzi vonkajším a vnútorným blokom. Pripojenie a inštalácia takéhoto systému bude lacnejšie, navyše bude pri prevádzke menej energie. Práce vo vysokých nadmorských výškach by mali vykonávať len kvalifikovaní odborníci s použitím špeciálneho vybavenia.

Všetko o inštalácii vnútornej jednotky

Ďalšia fáza inštalácie sa vykoná po dokončení všetkých hrubovacích prác, vrátane inštalácie.vnútorná jednotka, ktorá sa pripája k externému zdroju pomocou rúrok, nabíjanie systému freónom, pripojenie napájania a uvedenie do prevádzky.

Ak je klimatizácia inštalovaná po oprave, potom je vypnutie blesku nevhodné, komunikácia v tomto prípade musí byť ukrytá v ozdobnom boxe
.

Voľba umiestnenia vnútornej jednotky deleného systému sa musí riadiť potrebou zaistiť nerušenú cirkuláciu vzduchu (neinštalujte nástennú jednotku vo vzdialenosti menšej ako 10 cm od stropu, ako aj nad vysokým nábytkom skrine). Zvážte smer prúdenia chladeného vzduchu: prietok by nemal byť nasmerovaný na miesta, kde ľudia bývajú často (posteľ, pracovisko, jedálenský stôl). V mieste zvolenom pre inštaláciu vnútornej jednotky by sa mala zabezpečiť možnosť pohodlného položenia káblov a potrubí. Pamätajte na potrebu pravidelnej údržby, je nevyhnutné, aby bola jednotka umiestnená v zóne voľného prístupu.

Komunikácia sa v priebehu opravy ukladá v stene do miesta pripojenia vnútornej jednotky
.

Spoločnosti, ktoré predávajú klimatizačné zariadenia, najčastejšie ponúkajú celý rad služieb: zaviažu sa, že v byte umiestnia klimatizačné zariadenia a budú vykonávať servis po predaji. Je oveľa výhodnejšie využiť takúto ponuku ako kúpiť jednotku a až potom hľadať kvalifikovaný tím. V prvom prípade ušetríte peniaze pri inštalácii av prípade poruchy klimatizácie sa môžete spoľahnúťzáručná oprava. V druhom prípade, večná otázka "kto je na vine?"

Ako vidíte, inštalácia klimatizačného systému je pomerne zložitá a vyžaduje použitie drahých vysoko špecializovaných zariadení. Okrem nástrojov sú dôležité potrebné znalosti a zručnosti, pretože inštalácia klimatizácie nie je len spoľahlivé upevnenie jednotiek, ale aj správne pripojenie pripojovacích potrubí, elektrických rozvodov, ako aj zručné nastavenie systému. Účinná prevádzka zariadenia závisí od mnohých faktorov, najmä je dôležité vypočítať výkon zariadenia a správne vybrať, kde sa má inštalovať klimatizácia v byte.

Video príklad s osobnými úpravami