Ako nájsť miesto pre studňu na stránke: prehľad metód a odporúčaní odborníkov

Centralizované zásobovanie vodou je výsadou bytov, meštianskych domov a dobre vybavených domov v meste. Šťastní majitelia prímestských bytov sa musia starať o vodu sami. A existujú len dve možnosti: studňa alebo studňa. Zastavenie na druhom, najprv určiť, kde presne sa vŕtať. Náhodne tu nebude fungovať - ​​zvoliť optimálne umiestnenie sa riadi všetkými pravidlami. Ako nájsť miesto pre studňu na mieste pomocou overených metód, teraz vám to povieme.

Pri výbere miesta na príjem vody nezabudnite skontrolovať plán a zvážiť umiestnenie všetkých objektov na mieste
.

V akej vzdialenosti od iných stavieb je povolené vrtať vrt

Pri určovaní umiestnenia budúceho zdroja zásobovania vodou zvážte umiestnenie existujúcich alebo plánovaných budov. Maximálna vzdialenosť by mala byť od septiku - a je to jasné: v blízkosti je čistá a čistá voda, čo je nezmysel.Podľa SNiP je minimálna vzdialenosť medzi týmito objektmi 50 metrov. Umožňuje miesto, aby sa studňa nachádzala ďaleko od čističky? Je pozoruhodné, že sa riadime zásadou „čím ďalej, tým lepšie“. To sa vzťahuje na žumpy, toalety, ako sú toalety, komposty, budovy pre hospodárske zvieratá, kurčatá a iné znečisťujúce predmety.

Septik - najšpinavší predmet na stavenisku, takže je chovaný so zdrojom čistej vody na maximum

Je žiaduce, aby v okruhu 5 - 6 metrov neboli žiadne stromy a kríky: veľké korene zasahujú do usporiadania a opravy. Studňa je vyvŕtaná v primeranej vzdialenosti od domu (najmenej 3-5 metrov), a ak je miesto zvolené v blízkosti priľahlého miesta (bližšie ako 5 metrov od plota), potom sa berie do úvahy umiestnenie a susedné budovy.

Dôležité: Vŕtací stožiar dosahuje výšku 10 - 12 metrov, takže v blízkosti by nemali byť žiadne elektrické vedenia ani iné rušenia.

Ako si vybrať miesto pre studňu: vyhľadať vodu podľa obľúbených metód

Mali by ste dôverovať vyhľadávaciemu poľu

Ako nájsť miesto pre studňu? Môžete pozvať miestneho dowers s vetvičkami, ktoré budú manipulovať termín "biolocation". Metóda je sporná, jej účinnosť je asi 50%. Chcete sa uistiť? Orámujte sa a „skontrolujte“ oblasť:

 • dva pevné drôty ohnuté v pravom uhle s písmenom „G“;
 • „tyčinky“ sú najlepšie vyrobené z vetiev bezinky: je ľahké odstrániť jadro z nich. Taká palica by mala byť trochu maládlhšia ako krátka časť vodiča;
 • vložte drôt do rukoväte a ohnite zdola;
 • pomaly obísť miesto, drží rám vo vašich rukách.

Predpokladá sa, že konvergencia rámca naznačuje prítomnosť podzemnej vody. Ak sa rámy rozchádzajú, potom na tomto mieste nie je voda.

Palice by sa mali používať správne: ruky by sa mali ohýbať takmer v pravom uhle a mierne roztiahnuté

Štúdium krajiny a rastlín

\ t

Niektoré zariadenia slúžia ako osobitné ukazovatele, ktoré poukazujú na prítomnosť podzemnej nádrže.

Patrí medzi ne:

 • vŕba,
 • divoký rozmarín,
 • čerešňa vtáčia,
 • borovica,
 • jelša,
 • topoľ,
 • a) špina;
 • trstina,
 • sladkého drievka,
 • breza,
 • voš,
 • lucerna,
 • trstina,
 • ; ]
 • chvost.

Ak sa pozriete pozorne, je zrejmé, že v miestach s vysokou vlhkosťou je všetka vegetácia bohatšia, ranná rosa je hojnejšia a vo večerných hodinách sa tu komár rád vykopáva. V takých rohoch na začiatku a na konci dňa sa hmla šíri. V blízkosti pozemku tečie rieka alebo prúd - to znamená, že vodopády sú tu presne tam.

Výkopové komíny a zariadenia, ktoré milujú vlhkosť, „urýchlia“ prítomnosť podzemných vôd
.

Dobre sa pozrite na domáce zvieratá. Mačky si vyberajú vlhké miesta, kde sa ukrývajú pred teplom. Psy naopak uprednostňujú „oddych“, kde sú suchšie, zatiaľ čo kopanie zeme, pochovanie ich obľúbenej kosti, bude vo vlhkom prostredí. Kuracie mäso opatrne vyberie miesto pre semenník a bude ho nosiť iba v odľahlom, suchom kútiku.

68) Žiadosťkeramika a silikagél

Po dlhú dobu sa hľadalo miesto pre studňu s použitím hlinených kvetináčov alebo črepín zabalených v handričke. Oni boli pochovaní na rôznych miestach miesta a nasledujúci deň boli vyšetrení. Tento úlomok, ktorý bol viac nasýtený vlhkosťou, indikoval prítomnosť podzemnej vody. Potom pre túto metódu začal používať Polnyak červených tehál.

S príchodom silikagélu sa hľadanie vodonosnej vrstvy stalo oveľa jednoduchším
.

Teraz sa zlepšil starý spôsob vyhľadávania vody a instiluje sa hlinená nádoba naplnená silikagélom. Čo je to? Tuhý sorbent, špeciálny hygroskopický gél, sáčky, s ktorými sa vždy nachádzajú v krabiciach s topánkami, vakmi. Silikagél je možné zakúpiť na hozmage. Dbajte na to, aby boli granule suché: držte ich na slnku alebo v rúre. Potom naplňte hlinený hrniec silikagélom a zvážte čo najpresnejšie. Zabaliť do všetkých handier a pochovať do hĺbky asi jeden meter. Na druhý deň znova zvážte vykopané hrnce. Ten, ktorý dal veľký "prírastok hmotnosti", a bude ukazovať miesto podzemnej vody. Uistite sa, že hrnce sú pochované do rovnakej hĺbky - takže výsledok bude viac objektívny.

Vedecká metóda na nájdenie miesta pre studňu: prieskumné vŕtanie

Odborníci vŕtanie vrtov nevykonávajú náhodne. S cieľom vyhľadávať podzemné vody budú najprv vykonávať prieskumné vŕtanie. Zvyčajne sa jedná o malú inštaláciu pomocou vrtáku s malým priemerom. Táto metóda prieskumu vodonosnej vrstvy je najspoľahlivejšia, ale aj najdrahšia.No, ak sa na prvý pokus nájde podzemná "žila" životodarnej vlhkosti. Potom sa studňa okamžite rozšíri a začne vybavovať. Každý nový pokus - dodatočné náklady.

Aby sme sa uistili, že voda je vhodná na pitie, vezmite ju na analýzu do laboratória a zistite, či je kvalita v súlade s GOST
.

Tip: okamžite odošlite vzorku vody na analýzu do SES. Až po záveroch odborníkov o vhodnosti kvapaliny na pitie, pokračujte na výstavbu studne.

Ako si vybrať miesto pre studňu: dodatočné odporúčania

Ak už sú známe vodopády, je potrebné určiť presné umiestnenie studne.

Čo by ste mali venovať pozornosť:

 1. Vzdialenosť od domova. Áno, nie je možné vŕtať dobre blízko budov, ale príliš vzdialený zdroj vody bude vyžadovať silnejšie čerpadlo a komplikuje spojenie s domom. Optimálna vzdialenosť od prívodu vody: 5-8 metrov.
 2. Zamyslite sa dopredu o všetkých budúcich budovách a možných rozšíreniach (verandy, terasy, altány). Naplánujte si umiestnenie záhonu, alpského šmýkačky, rybníka a iného dizajnu "veci" do bane boli mimo zónu ich umiestnenia alebo úspešne zapadli do krajiny.
 3. Venujte pozornosť "dostupnosti" priestoru pre veľké zariadenia. Vrtné súpravy sa zvyčajne nachádzajú na plošine ťažkých nákladných vozidiel (ZIL, KAMAZ, Ural) a je potrebné zohľadniť ich uhol natočenia. Detské ihrisko s rozmermi 5x10 metrov poskytuje slobodu pohybu bez potreby manévrovania medzi stromami.a /alebo prístavby. Do miesta vŕtania by mali byť normálne prístupové cesty.
 4. Po určení zvodnenej vrstvy na vŕtanie studne vyberte najvyšší bod na povrchu. Bez ohľadu na to, aká spoľahlivo je konštrukcia izolovaná, stála stagnácia vody (roztopená, dažďová voda) ju môže poškodiť.
 5. Treba poznamenať, že voľný prístup do vrtu je nevyhnutný: niekedy bude vyžadovať opravu, výmenu čerpadla, odtok vody alebo iné manipulácie.
Vrtná súprava na báze KAMAZ

Vyhľadávanie vody: pochybné dowsing alebo vedecká geofyzika

https://m.youtube.com/watch?v=TiYv8pyXLhs

Vyberte miesto pre vrt s prihliadnutím na všetky vyššie uvedené body. , môžete vlastniť. Práca na určenie umiestnenia kolektorov je však lepšie zveriť expertom.