Ako nájsť vodu na mieste pod studňou: staromódne metódy a moderné spotrebiče

No - najjednoduchšia hydraulická konštrukcia. Toto je ziskový spôsob organizovania zásobovania vodou, ak v blízkosti nie je centrálna diaľnica. Minimálne stavebné náklady, pohodlná obsluha, neustály prístup k vode - existuje mnoho výhod. Ale ako nájsť vodu na stavenisku na vybudovanie produktívneho zdroja? Tento problém sa už dlho naučil riešiť.

Doteraz sa osvedčené metódy „grandfathering“ úspešne používali av posledných desaťročiach sa objavili ešte spoľahlivejšie metódy a dokonca aj špeciálne nástroje na vyhľadávanie vody. Každý vlastník lokality si môže vybrať prijateľnú metódu alebo použiť niekoľko. To pomôže určiť so 100% presnosťou, kde je najlepšie kopať studňu.

Rámec pre vyhľadávanie podzemných vôd
\ t

Klasifikácia a vlastnostivodonosné vrstvy

V oblasti sa môžu vyskytovať 2 - 3 vodonosné vrstvy. Sú to voľné kamene, ktoré viažu a zadržiavajú vlhkosť, ktorá uniká z povrchu počas dažďov, povodní, topenia snehu. Vodonosné vrstvy sú umiestnené na nepriepustných skalách a môžu mať rôzne zdroje energie. Čím hlbší horizont, tým čistejšia a lepšia voda v ňom.

Existuje niekoľko druhov podzemných vôd:

 • Pôda. Toto je najvyššia vrstva (zvyčajne 4-6 m). Akumuluje vzdušnú vlhkosť. Energetické zdroje horizontu - zrážky, povodne, záplavy riek.
 • Nespracované. Horizont leží v hĺbke prvej vrstvy nepriepustnej skaly - 9-18 m, vhodnej na výstavbu pitnej studne.
 • Interfacial. V tomto horizonte sa vŕtajú studne. Hĺbka sa pohybuje od 20 do 40-50 m.
 • Artesian. Vodonosná vrstva je najčistejšia a najhojnejšia, ale nie je vhodná na výstavbu studne, pretože jeho hĺbka môže dosiahnuť 40-200 m.

Na určenie kvality vody sú potrebné informácie o hĺbke kolektorov. Plytké vrstvy sú často kontaminované pesticídmi, ľudskými odpadmi, patogénnymi baktériami. Táto voda sa používa len na technické účely. Na pitie a varenie sa musí dôkladne filtrovať a variť.

Niekedy prvá vodonosná vrstva leží pomerne plytko - 2-2,5 m od povrchu. Ak je budúcnosť dobre určená na zalievanie záhrady, potom je to skvelá voľba, ale nemôžete z nej piť. Dokonca aj predomácnosť a domácnosť potrebuje vodu z takéhoto zdroja, je žiaduce prejsť cez hrubý filter.

Usporiadanie vodonosných vrstiev

Ako nájsť miesto pre dobre populárne metódy

Ako nájsť miesto na kopanie studne? Najspoľahlivejším spôsobom je kontaktovať špecialistov, ktorí za relatívne málo peňazí nájdu vhodnú zvodnenú vrstvu. To je žiaduce, ale nie nevyhnutne, pretože môžete zvládnuť sami.

​​

Existuje niekoľko ľudových znakov, ktoré možno použiť na nájdenie vodonosnej vrstvy, ktorá leží blízko povrchu. Niektoré druhy rastlín naznačujú blízkosť vlhkosti. Často sa používa aj vinič alebo špeciálny rám. Tieto zariadenia môžu byť vyrobené nezávisle.

Výber studne s viničom

Ako určiť hĺbku jadra

Miesta, kde je vlhkosť veľmi blízko povrchu, možno identifikovať jednoduchými vlastnosťami:

 • Hmla. Ak má oblasť zónu, nad ktorou sa objavuje hmla, potom je to znakom vysokej vlhkosti. Stojí za to sledovať buď večer pred západom slnka, alebo skoro ráno. Najlepšie je skontrolovať miesto za úsvitu, keď je viditeľný opar. Ak je hmla hustá, znamená to, že vodná vrstva nie je hlboká.
 • Moshkar. Malé polovice roj, kde sa cítia vlhkosť. Ak sa zistí, že dávajú prednosť akémukoľvek konkrétnemu miestu na mieste, stojí za to kopať studňu.
 • Byliny. Rastliny, ktoré milujú vlhkosť, rastú len tam, kde môžuzískať dostatok vody z pôdy. Stojí za to venovať pozornosť tomu, či je na pozemku žihľava, podnož, divá šťuka.
 • Stromy. Spoľahlivé ukazovatele môžu byť určité druhy stromov - jelša, buk, vŕba, breza. Ale jablone a čerešne sa naopak cítia zle na miestach, kde sa nachádzajú vodonosné vrstvy.
Systém: ako nájsť vodu pre vrtné elektrárne

Zvieratá - pomocníci pri pátraní po podzemných vodách

Ak žijú myši v teréne, umiestnenie ich hniezd môže pomôcť nájsť miesto pod vrtom. Napríklad, ak sa voles usadia priamo na zemi, potom sú vodonosné vrstvy hlboko v pôde. Tieto zvieratá sa vyhýbajú vysokej vlhkosti. Ak stavajú hniezda na spodných vetvách stromov a kríkov, potom je vlhkosť blízko povrchu.

Hydina môže tiež určiť, kde sa má dobre vykopať. Tak, kurčatá nikdy ponáhľať na vlhkých miestach, ale husi, pre usporiadanie hniezda, hľadajú najvlhšie oblasti. Ak sa domáca husa ponáhľa na rovnakom mieste, je to istý signál, že v blízkosti leží aspoň jedna zvodnená vrstva. Najčastejšie husy hľadajú miesto, kde by mohli prejsť žily

V lete sa zvieratá snažia nájsť tie najlepšie zóny. Ak kôň začne kopať kopyta a pes vykopá dieru, je to pravdepodobne najmokrejšie miesto na mieste. Ak zvieratá vykopú malé otvory v pôde a ležia v nich, môže sa tu vybudovať studňa. Voda v ňom bude zlá kvalita, ale na zalievanie záhrady a technických potrieb sa zmestí.

Psy hľadajúchladné miesta

Metóda biolokácia: rámy viniča a hliníka

Ako si vybrať miesto pre vrt na mieste, vyzve vinicu alebo rám. Dumping je považovaný za jeden z najstarších spôsobov vyhľadávania vodonosných vrstiev. Nemožno ho nazvať úplne spoľahlivým, ale v mnohých prípadoch je táto metóda účinná. Na biolokáciu sa používajú vetvy stromov alebo hliníkové rámy.

Výroba a využívanie rámca pre biolokáciu

Ako vytvoriť rámec na vyhľadávanie vody? Ľahko sa dajú vyrobiť vlastnými rukami. Na tento účel budete potrebovať dva kusy hliníkového drôtu rovnakej dĺžky (každá približne 40 cm) a tubu rezanú z bezu alebo iného vhodného materiálu.

Poradie práce:

 • Kusy drôtu sú ohnuté v pravom uhle tak, aby jedna strana bola 15 a druhá 25 cm.
 • Krátke konce vkladajú trubicu vyrezanú z vetvy stromu alebo kríka. Najlepšia možnosť je bezinky, ale možnosti sú možné. Použite aj kovovú trubicu.
 • Drôt nemusí byť upevnený, mal by sa voľne otáčať v trubici, ale nemal by z neho vypadnúť.

Je veľmi jednoduché používať toto zariadenie. Rámy sa berú do oboch rúk a pomaly prechádzajú cez miesto. Ak sa oba rámy otáčajú jedným smerom, potom by ste sa tam mali otočiť. V mieste, kde je zvodnená vrstva blízko povrchu, sa rámy spoja. Akonáhle žila prechádza, opäť sa rozptýlia. Takže môžete určiť zónu vhodnú na usporiadanie studne.

Video: ako vytvoriť rámec pre vyhľadávanie vody

Akovybrať si miesto pod studňou: moderné metódy

Na vyhľadávanie vody sa používajú rôzne metódy - od kopania soli do zeme až po použitie nástrojov. Umožňujú určiť nielen prítomnosť vodonosnej vrstvy, ale niekedy aj hĺbku, v ktorej môže ležať.

Možnosť č. 1: Sklo

Pôdnu vlhkosť možno stanoviť skleneným tovarom. Bežná trojlitrová nádoba bude robiť. Ona je položená krk na zem v mieste, kde predpokladajú prítomnosť úzko rozložených žíl, a odísť na noc. Ak sa na skle objaví kondenzácia ráno, môžete kopať studňu.

Metóda bude účinná len vtedy, ak pred niekoľkými dňami nebol dážď a pôda dobre vyschla. Môže sa používať v obdobiach extrémneho tepla a sucha. Podľa množstva kondenzátu robia predpoklady o hĺbke vody.

Kondenzát v banke

Možnosť č. 2: materiály absorbujúce vlhkosť

Môžu sa použiť látky absorbujúce vlhkosť. Najčastejšie sa volí kamenná soľ, stavba červených tehál alebo silikagél. Tehla pred použitím sa rozdrví na stav drviny. V peci sa dodatočne suší silikagél. Celkové množstvo sušidla by malo byť asi dva litre. Naleje sa do otvoreného hlineného hrnca.

Plavidlo spolu s obsahom sa odváži na vysoko presné závažia, po ktorom sa obalí niekoľkými vrstvami gázy a vnikne sa do pôdy po dobu približne 0,5 m. Musí zostať pod zemou aspoň jeden deň. Na konci požadovaného obdobia sa nádoba opatrne vykopá,odstráňte gázu a znova zvážte.

Ak je hmotnosť nádoby odlišná, znamená to, že materiály absorbujúce vlhkosť absorbujú vlhkosť z pôdy. Čím väčší je rozdiel medzi indikátormi, tým bližšie k povrchu je jarná žila. Predpokladá sa, že účinnosť tejto metódy dosahuje 60-65%.

Silikagélové granule

Možnosť č. 3: údaje z barometra

Ak sa v blízkosti miesta nachádza otvorená nádržka, na určenie hĺbky podpovrchových útvarov možno použiť barometer. S jeho pomocou určujú tlak na brehu zásobníka a potom sa premiestnia na miesto, kde predpokladajú prítomnosť blízkych zvodnených vrstiev, a opäť merajú.

Každá 0,1 mm Hg označuje 1 m hĺbky zásobníka. Napríklad, ak prvé meranie dalo 545,5 mm a druhé 545,1 mm, potom sa pružinová žila nachádza asi 4 m od povrchu zeme. Hľadanie vody pomocou nástrojov poskytuje lepšie výsledky ako „staromódne“ metódy.

Schéma zariadenia Aneroid Barometer Device Device

Možnosť č. 4: zariadenie na vyhľadávanie podzemných vôd

Existujú špeciálne zariadenia na vyhľadávanie podzemných vôd. Zariadenie domácej výroby "Pulse", merajúce elektrické pole, ktoré je tvorené podzemnou vodou, sa osvedčilo dobre. Pomocou "Pulse" môžete dokonca určiť potenciálnu produktivitu budúceho zdroja.

Vyhľadávač vody sa ľahko používa. Jeho elektródy sú pochované v zemi o 10 cm v mieste, kde naznačujú prítomnosť žíl. Ak sa hodnoty prístroja zmenia, potom je voda v blízkosti. Vyššie sadzbyvodonosná vrstva je silnejšia.

Schéma zariadenia "Pulse"

Vlastníci sami určujú, ako nájsť miesto pod vrtom na mieste, pričom si vyberú cenovo najpriaznivejší spôsob. Všetky metódy majú svoje nevýhody a nie sú vždy spoľahlivé. Ak sa chcete uistiť, že miesto pod vrtom je vybrané správne, vykonajte prieskumné vŕtanie s bežnou záhradnou vŕtačkou. Ešte lepšie - kontaktujte odborníkov. Pomôžu pri výbere ideálneho miesta pre studňu.