Ako naliať betónovú podlahu v drevenom dome: výhody, technológia spracovania

Podľa odborníkov so skúsenosťami s opravami a stavebnými prácami je betónová podlaha najodolnejšia a najspoľahlivejšia. Je trvanlivý a hladký, poskytuje ideálny povrch pre pokládku dlažby alebo podlahy z akejkoľvek podlahovej krytiny. Tiež betónová podlaha v drevenom dome má dobrú odolnosť voči zničeniu. Vyplnenie tejto podlahy nie je obzvlášť ťažké a vyžaduje len malú zručnosť. Asi jeho hlavnou nevýhodou je, že je dosť chladno. V súčasnosti je však takýto problém veľmi ľahko vyriešený vďaka širokému výberu tepelnoizolačných, dokončovacích materiálov, ktoré sú položené na vrchole betónového podkladu.

Čo je potrebné vyplniť betónovú podlahu

Ak chcete vykonať samovoľnú betónovú podlahu v drevenom dome, budete potrebovať nejaké nástroje a materiály, ktoré je potrebné vopred pripraviť:

 • Úroveň;
 • Pravidlo je nástroj potrebný na rovnomerné rozloženie naplneného roztoku po povrchu;
 • Stierka;
 • Drevené lamely;
 • Poluter - nástroj používaný na vyrovnávanie povrchu;
 • Betónová malta - cement, voda, piesok a drvený kameň.

Začiatočná fáza - príprava

Vytvorenie betónuzáklady v drevenom dome by sa mali vykonávať špeciálnou technológiou. Až potom môžete získať odolnú, vysoko kvalitnú podlahu.

Vo väčšine prípadov je podlahou drevenice drevený dom guľatiny, ktoré sú širokými tyčami položenými na zemi, tehlovými stĺpmi alebo krotiteľným pieskom. Na ne sa položia dosky lebky, na ktoré sú už položené podlahové dosky. Postupom času sa tieto podlahy podrobia dostatočne silnej deformácii, začnú vrzať. Okrem toho, dosky môžu začať hniť. Ak chcete odstrániť tieto problémy, môžete sa uchýliť k mnohým spôsobom, ako nahradiť staré podlahy. Najlepšou možnosťou by samozrejme bolo zariadenie v dome betónových podláh.

Hotová betónová podlaha v drevenom dome

Samotná technológia na vykonávanie výmeny drevenej podlahy je pomerne jednoduchá, nevyžaduje si osobitné znalosti. Na jeho realizáciu by sa mala demontovať drevená podlaha, ponechávajúc len guľatinu. Ak je poškodenie ovplyvnené a zaostáva, podlieha aj odstráneniu. V druhom prípade je potrebné naliať betónovú podlahu po zemi. V situácii, keď sú guľatiny v dobrom stave, by ste mali najprv naliať vrstvu ílu a vyhladiť. Potom sa vykoná zvyčajný postup postupného odlievania betónovej podlahy.

Vrstva expandovanej hliny (môže sa použiť piesok alebo jemný štrk), ktorá vykonáva funkciu izolácie, bude najnižšou vrstvou budúcej podlahy. Vytvorí podlahu v požadovanej výške. Hrúbka tejto vrstvy sa môže pohybovať od 10 do 40milimetrov. Pod vrstvou expandovaného ílu môžete navyše položiť vrstvu plastovej fólie, ktorá plní funkciu parotesnej zábrany.

Vrstva expandovaného ílu zníži spotrebu materiálu, pretože jeho konštrukcia sa príliš nezvýši
.

Treba poznamenať, že ako doplnok k zariadeniu na betónovú podlahu môžete namiesto bežného plnenia expandovanej hliny použiť výplň poteru s výplňou. Táto technológia sa používa v praxi oveľa menej často, ale stále existuje. Voľba konkrétneho typu betónových podláh v drevenom dome by sa mala zvoliť individuálne.

Na vrch izolačnej vrstvy sa položí ďalšia vrstva izolácie. Táto technika má pozitívny vplyv na tepelné vlastnosti domu ako celku.

Pokládka izolačnej fólie, ktorá zvyšuje izolačný účinok

Toto je dôležité! Izolačná fólia musí byť položená tak, aby presahovala steny o 10–15 cm.

Treba tiež pamätať na to, že úroveň základne sa musí zhodovať s úrovňou podláh v dome alebo sa musí naplniť výškou budúcej podlahy. podlahová krytina.

Technologické pravidlá výstuže

Ak po vykonaní postupov opísaných vyššie sú na povrchu stále viditeľné časti nosníkov, potom musíte zo špeciálnych kovových tyčí ohnúť určité tvary požadovaného tvaru. V ideálnom prípade by mali pokrývať oblasť lúča. Na zostávajúcom povrchu je inštalovaná kovová mriežka.

Všetky budúce prvky vystuženia, \ tNa celej ploche podlahy je potrebné umiestniť 3-5 cm od povrchovej plochy pomocou špeciálnych drevených alebo kovových nosníkov. Pri úplnej príprave na odlievanie betónovej podlahy musí byť v strede tejto vrstvy všetka výstuž, ktorá musí byť vyplnená vrstvou betónu a nesmie sa dotýkať povrchu podlahy v žiadnom bode.

Vyplňte betónovú podlahu

V tomto štádiu urobte konkrétne riešenie. Konzistencia by mala vyzerať ako hrubá homogénna hmota bez hrudiek. Postup na vylievanie celej plochy budúcej podlahy je potrebný na jeden deň. Prípravné práce sa preto vykonávajú vopred. Ak sú inžinierske komunikácie, ako napríklad elektrické káble, umiestnené pod budúcou podlahou, musia byť starostlivo izolované. Zapadajú do pripravených špeciálnych žľabov alebo káblových kanálov, ktoré môžu zabrániť riziku poškodenia.

​​

V situácii, keď je plocha domu veľmi veľká, nie je možné naliatie betónovej podlahy vykonať ako pevný monolit, ale ako samostatné časti. Na tento účel použite drevené prahy, ktoré možno neskôr odstrániť alebo ponechať. Ak sa rozhodnete ich odstrániť, urobte to nasledujúci deň. Vytvorené švy musia byť vyplnené maltou špachtľou.

Betónový podklad sa vyleje zo steny, ktorá sa nachádza na opačnej strane dverí, takže nemusíte chodiť von na suchom povrchu. Po naplnení celej plochy maltou by mala byť vyrovnaná špachtľou alebo pravidlom.Dosiahnutie rovnej plochy je v tomto štádiu veľmi dôležité, pretože existujúca možnosť položenia určitej podlahovej krytiny závisí od tohto ukazovateľa.

Zosúladenie betónového základu: pravidlo sa pohybuje pozdĺž majákov, ako keby boli na koľajniciach

V prvých dňoch po naliatí betónovej podlahy v drevenom dome je potrebné povrch navlhčiť asi 4-6 krát. Podlahová plocha je pokrytá vrstvou plastovej fólie a ponechaná uschnúť. Konečné vysušenie betónového podkladu trvá približne tri týždne. Stupeň sušenia je určený zmenou farby materiálu na svetlošedú, ako aj zvýšením tvrdosti povrchu.

Poslednou fázou zariadenia betónovej podlahy je nanesenie tekutého cementu na jeho povrch a následné zariadenie poteru. Proces nanášania poteru sa vykonáva postupne, ako aj betón. Tento prvok konštrukcie podlahy je potrebný na dosiahnutie určitých úloh:

 • Zosúladenie;
 • Trvanlivosť povrchu;
 • Vytváranie svahov na stropoch;
 • Zlepšenie tepelnej absorpcie.

Buďte si vedomí! Betónová podlaha výrazne váži hmotnosť konštrukcie domu. Je potrebné vopred zistiť, či nadácia môže takú záťaž odolať.

Odborníci neodporúčajú liatie betónovej podlahy v novom drevenom dome, pretože podlaha a iné prvky domu sa časom značne deformujú. To môže viesť k praskaniu liateho betónu.

Výhody betónového základu

\ t

Betónová podlaha v drevenom dome má niekoľko výhod, ktoré ju priaznivo odlišujú od iných typov podláh:

 • Ekologický charakter použitého materiálu umožňuje jeho použitie na zaplnenie všetkých miestností v dome;
 • Podlaha nevypúšťa prach ani pri dostatočne intenzívnom používaní, čím sa predchádza negatívnym účinkom vystavenia prachu dýchaciemu systému. Táto výhoda vzniká pri špeciálnom spracovaní celého povrchu;
 • Nízke nebezpečenstvo požiaru. Silný oheň nemá žiadny vplyv na tento typ podlahy;
 • Vysoká odolnosť voči chemikáliám a vode. Betónová podlaha si zachováva svoje vlastnosti aj pod vplyvom kyselín a iných agresívnych chemikálií;
 • Betónová podlaha je monolit, ktorý zabraňuje prenikaniu vlhkosti a škodlivých mikroorganizmov do vnútra;
 • Dlhodobá prevádzka. Takáto podlaha môže byť prevádzkovaná bez opravy 20-30 rokov.

Liatie betónovej podlahy v drevenom dome je podrobne opísané vo videoklipe, ktorý vám umožňuje získať čo najkomplexnejší obraz o technológii práce.

Treba poznamenať, že dosiahnutie vysokej trvanlivosti a maximálnej trvanlivosti je možné len pri vylievaní betónovej podlahy vykonávanej v prísnom súlade s technológiou. Dôležitým bodom, ktorý má významný vplyv na konečný výsledok, je aj dôkladná príprava povrchu. Starostlivá postupná implementácia existujúcej technológie zaručuje vysokú kvalitu.hotový betónový podklad.