Ako obkladať kachle a ktoré dlaždice je najlepšie použiť

Krby, ruské a holandské kachle, ktoré po mnoho storočí zdobili domovy obyčajných ľudí, luxusné paláce šľachty a ohrievali ich živým teplom, sa s dôverou vracajú do moderných vidieckych domov. Pec v dome už dlho slúžila ako symbol domova a pohody rodiny, staval ju po stáročia, zdobené dlaždice a táto tradícia je stále nažive. Okrem dekoratívnej funkcie keramická dlažba pre kachle a krby rieši niekoľko praktických problémov: vďaka neprítomnosti trhlín, zvýšeniu tepelného výkonu kachlí, sa toxické produkty spaľovania neprenikajú do miestnosti cez keramický obklad z pece pece a je oveľa ľahšie čistiť hladké dlaždice od prachu ako hrubá omietka. Jediné, čo by sa malo vziať do úvahy, je to, že na konečnú úpravu kachlí alebo krbov je vhodná len obkladová doska odolná voči teplu pre pece a ako spojivo roztok na báze ílu, ktorého pevnosť sa časom zvyšuje len vtedy, keď je vystavená vysokým teplotám.

Typy keramických obkladačiek na kachle

Vzhľadom na to, že sporák alebo krb je objekt, ktorý sa ohrieva na veľmi vysoké teploty, materiály na ich konečnú úpravu by mali zodpovedať nasledujúcim charakteristikám výkonu:

32)
 • odolnosť voči vysokej teplote;
 • pevnosť; vysoká odolnosť voči mechanickému namáhaniu;
 • hrúbka nie menej ako 6-8 mm;
 • štruktúra s nízkou pórovitosťou.
 • Iba niekoľko tradičných a moderných typov stavebnej keramiky je v úplnom súlade s uvedenými vlastnosťami - terakota, majolika, slinoková dlažba na kachle, dlaždice a porcelánový kameň, ktoré sa líšia v dizajne a spôsobe ukladania. V závislosti od účelu miestnosti je možné vybrať jednu alebo inú dlažbu na kachle na konečnú úpravu: ak pri dokončovaní kachlí na vaňu sú predovšetkým dôležité termo-technické vlastnosti dlažby, potom musí krb alebo kachle v obývacej izbe zodpovedať aj vnútornému štýlu. Zvážte všetky možnosti pre keramické obklady pece.

  Silná farebná terakota

  Ide o jeden z najstarších druhov keramiky, ktorý predstavuje neglazované výrobky s vysoko poréznou ílovitou štruktúrou určitého stupňa, ktoré sa najprv lisujú a potom spaľujú. Terakota bola široko používaná v architektúre starovekého Grécka, Ríma, Ázie a Ruska na výrobu dlaždíc, dekoratívnych prvkov, dlaždíc a dlaždíc pre obklady krbov a kachlí. Charakteristické rozdiely materiálu - vysoká pevnosť a dostatočne svetlé červenohnedé,terakota, farba.

  Majolica - staré glazované dlaždice pre obkladové pece

  Luxus a krása majoliky

  V podstate vylepšená, glazovaná terakota. Názov jej dal španielsky ostrov Major, odkiaľ obchodníci priniesli obklady, riady a dekoratívne predmety natreté glazúrou z cínu a olova. Neskôr, umenie maľby keramiky zo Stredomoria prišiel do Európy a Ruska.

  Výrobky v technike majoliky boli ručne maľované talentovanými umelcami a obloženie pecí keramickými obkladačkami tohto typu bolo považované za luxus, ktorý bol k dispozícii len veľmi bohatým majiteľom domov.

  Tepelne odolné slinky

  Tento druh stavebnej keramiky bol vytvorený ako technologickejšia alternatíva obkladaných tehál, ktoré sa tradične používajú na konečnú úpravu kachlí a krbov v Holandsku, Nemecku a iných severských krajinách. Slinok sa vyrába zo zmesi niekoľkých druhov ílu, ku ktorým sa pridávajú, lisujú a potom sa pri vysokých teplotách spracúvajú šamoty a minerálne farbivá. Výsledkom je trvanlivý žiaruvzdorný obkladový materiál s nízkou poréznou štruktúrou s hrúbkou 9-12 mm, so širokou škálou odtieňov prírodnej hliny z bielej a béžovej až svetlej terakotovej a čokoládovo hnedej farby.

  Tehlové obklady pecí sa vyznačujú širokou škálou odtieňov prírodného ílu od bielej a béžovej až po svetlú terakotu a čokoládovo hnedú
  .

  Porcelánový kameninový tovar - inovatívnyobkladanie

  Najmodernejší typ dokončovacej keramiky, vytvorený v Taliansku v polovici 80. rokov minulého storočia. Vyrába sa lisovaním zmesi niekoľkých druhov ílov, kremenného piesku pri vysokom tlaku a teplote s prídavkom najmenších frakcií žulových a mramorových triesok, solí a oxidov rôznych kovov ako farbív. Vďaka svojej monolitickej neporéznej štruktúre, odolnosti voči nízkym a veľmi vysokým teplotám, ako aj širokej škále farieb, textúr a textúr, je tento typ stavebnej keramiky široko používaný pri dekorácii exteriérov a interiérov budov. Najmä čelia kachle s porcelánovou dlažbou nie sú nielen horšie ako tradičné typy dlaždíc v tepelno-technických vlastnostiach, ale vďaka svojmu rôznorodému dizajnu môžu úspešne napodobňovať majoliku, terakotu, slinok, žula, mramor a iné prírodné materiály.

  Dlaždice - jedinečný dizajn

  Ide o unikátny materiál na povrchovú úpravu z keramiky, zdobený glazovaným vzorom, pôvodne vytvorený pre obklady pecí a používaný v tejto úlohe v starom Babylone.

  Obklady, podobne ako iné tradičné typy obkladových keramík, sa vyrábajú z určitých druhov ílov a potom sa pražia, ale líšia sa tvarom vo forme škatule, vďaka čomu sa výrazne zvýšia jej vlastnosti na úsporu tepla a teplo prenášané z kachlí na kachle sa považuje za ekologicky najšetrnejšie. net.

  Ako obkladať kachle

  Výber keramickej dlažby na úpravu krbualebo pece, nezabudnite si všimnúť, či na jeho zadnej strane sú špeciálne zárezy, ktoré poskytujú silnejšie spojenie s roztokom spojiva. Niektorí výrobcovia tiež vyrábajú obkladačky na kachle s uzamykacím systémom s drážkami a hrebeňom, ktorý umožňuje, aby boli na spojoch položené bez viditeľných švov.

  Opláštenie kovovým pletivom

  Pred obložením kachlí s obkladačkami je potrebné pripraviť povrchové a murované spoje. V prípade potreby sa starý náter odstráni z povrchu kachlí a vyčistí sa od prachu a nečistôt kovovou kefou a murované spoje sú vyšívané do hĺbky asi 10 mm.

  Pre trvanlivosť obkladu pred položením dlažby je povrch pece vystužený sieťovinou alebo hliníkovými rohmi
  .

  Pre pevnosť budúceho muriva je pec pokrytá kovovým drôteným pletivom s veľkosťou článku maximálne 150x150 mm. Sieťka je upevnená na murivo klincami s priemerom 100 mm, rovnomerne ich zatláča do švov medzi tehlami alebo pomocou samorezných skrutiek, pre ktoré sú vŕtané otvory v tehle d = 4-5 mm.

  Potom sa na murované murivo muriva muriva nanesie vrstva cementovej malty, ktorá nie je nižšia ako M400, piesok a hlina, pripravená v pomere 1 diel cementu, 0,2 dielu piesku a 3 časti ílu. V tomto prípade nie je rozhodujúca platová trieda.

  Keď vrstva cementovo-ílovej omietky úplne schne, môžete začať pokládku dlaždíc. Pokladanie prvého radu dlaždíc začína zdola, pravidelne kontroluje vodorovne pomocou úrovne aleboporovnaním s vopred označeným horizontálnym značením šnúry. Cementovo-hlinená malta, pripravená v rovnakom pomere ako pre omietku, sa aplikuje priamo na nesprávnu stranu dlažby, rovnomerne rozloženou zubovou stierkou, pritlačenou rukami k povrchu dlaždíc, ľahkým poklepaním gumovým kladivom.

  Po prvé, rozložia všetky celé dlaždice z každého radu a len na konci rezačky pomocou rezačky skla alebo rezačky na dlaždice. Aby sa zabezpečila rovnaká šírka švov po celom povrchu medzi dlaždicami, nastavte ohraničujúce kríže - dve horizontálne a vertikálne strany každej dlaždice. V tomto prípade sú švy naplnené približne polovičným roztokom na dekoratívny efekt. Aby sa zabezpečila dokonalá rovina povrchu dlaždíc, skontroluje sa poloha každej novo položenej dlažby drevenou latou.

  Po inštalácii sa kvapky a nečistoty z roztoku spojiva odstránia z keramického povrchu suchou, čistou handričkou. Po 3 dňoch sa vykonáva injektáž, po ďalšom dni sa môžu kachle už používať.

  Tri dni po dokončení dlažby sa vykoná injektáž a po ďalšom dni môžete kachle ohrievať.

  Použitie hliníkových uholníkov

  Ako kotva na zabezpečenie trvanlivosti dlaždíc namiesto drôteného pletiva môžete použiť špeciálne hliníkové pásy s otvormi. Hliníkové výstužné pásy, dokonca pred položením rúry s obkladačkami, sú inštalované vo fázealebo vo zvislých švoch muriva, ktoré boli predtým vyšívané na hĺbku asi 10 mm. Rohy sa potom priskrutkujú k týmto pásom - hliníkový profil v tvare T a medzi nimi sa položia keramické dlaždice na cementovo-hlinenú maltu v rovnakom poradí ako pri obložení na sieťovinu.

  Lepiaca malta sa nanáša na zadnú stranu dlaždíc a pomocou ručných a korekčných kohútikov gumovým kladivom sa uistite, že dlaždice dobre priliehajú k murivu. Horizontálne s touto metódou pokládky je regulovaný rohy, a vertikálne by mali byť neustále kontrolované s koľajnicou.

  Tvárou v tvár peci s obkladačkami

  Tvárou v tvár peciam s obkladačkami sa už dlho prirovnávali k umeniu a majitelia, ktorí ho vlastnili, boli obzvlášť rešpektovaní. V porovnaní s konvenčnými kachľami nie je sporák obložený dlažbou len veľmi krásny, ale jeho tepelný výkon je omnoho vyšší: každý štvorcový meter plochy kachľovej pece dáva do priestoru o 0,25-0,3 kW viac tepla ako akékoľvek iné vykurovacie zariadenie.

  Hlavnou črtou procesu ukladania kachľových pecí je, že dlaždice sú najprv nainštalované a potom je k nim pripevnené tehlové telo kachlí. Dlaždice môžu byť ploché, odkvapové, hranaté, ale všetky sú keramickou krabicou s elegantným preskleným predným povrchom a otvorenou upevňovacou krabicou s obrubami - korbou.

  Dlaždice môžu byť ploché, odkvapové, hranaté, ale všetky sú keramickou krabicou s elegantnýmpresklená predná plocha a otvorená upevňovacia skriňa s obrubami.

  Na rozdiel od iných obkladačiek sa dokončovanie pece s obkladačkami vykonáva súčasne s jej pokládkou, v niekoľkých etapách, je veľmi pracná a táto práca je nevyhnutná len pre profesionálov, ktorí majú všetky techniky antického umenia.

  Predbežná príprava obkladačiek

  Vzhľadom na to, že dlaždice sú kusové neštandardné výrobky, pred začatím prác musia byť roztriedené podľa odtieňa, pričom odkladajú dlaždice s glazúrovaným sňatkom alebo trhlinami. Tmavšie dlaždice ležia na spodných radoch, a odmietnuté, ale vhodné, môžete ležať v nenápadných miestach.

  Dlaždice sú potom prispôsobené na veľkosť, lemovanie a brúsenie okrajov strán. Zvyčajne sa spracuje prvá referenčná vzorka, ktorej zvyšok sa potom upraví na rozmery. Opatrne, pomocou ostrého oceľového pásu, je zadný okraj narezaný a potom je predný okraj narezaný. Horizontálne hrany sú obzvlášť starostlivo leštené: pri pokládke glazúry dvoch susedných dlaždíc by sa nemali dotýkať. Tesne pred pokládkou dlažby sa namočia vo vode pre lepšiu priľnavosť s roztokom spojivového ílu.

  Pokladanie kachľových pec

  Pokládka kachlových pec sa začína položením prvého radu obkladačiek, ku ktorým sú potom pripevnené tehly pecného puzdra. Najprv sa odporúča položiť stenu dlažby sucho bez roztoku, skontrolovať ich polohu vertikálne a horizontálne, rozobrať a opustiť prvý rad,začať od rohov, ktoré sa nachádzajú na roztoku spojiva.

  Každý nasledujúci rad výrobkov sa ukladá v nasledujúcom poradí.

  Vzor obkladu obkladačkami súčasne s realizáciou muriva
  1 - murované murivo
  2 - obkladačky;
  3 - rumpa;
  4 - kolík;
  5 - svorka;
  6 - drôt pre viazanie riadkov;
  7 - upevňovacie závesy

  Pokrývač dlaždíc je napoly naplnený hlinenou maltou a riečne kamienky sú do nej pevne pritlačené. Vrstva muriva sa nanesie na hladinu výplne so stranami a tehly sa pritlačia k obkladačke.

  Keď výška muriva dosiahne úroveň kachľového radu, dlaždice sú zviazané drôtom a prechádzajú cez ohyby upevňovacích bariel. Potom by sa mali položiť barle a konce drôtu by sa mali dať do muriva. Vertikálne rady dlaždíc sú upevnené oceľovými páskami, aby sa zaistilo, že zapadnú na svoje miesto.

  Hrúbka spoja medzi dvoma horizontálnymi radmi dlaždíc by mala byť aspoň 3 mm: pri zmršťovaní muriva sa dlažba „reťazová pošta“ usadí súčasne s ňou.

  Po dokončení montáže dlaždíc a muriva sa všetky švy starostlivo očistia špongiou, premyjú sa zvyškami roztoku obkladu a vysušia sa. Potom sa na švy aplikuje omietkové cesto a po 10 minútach sa prebytok odstráni čistou suchou handričkou.

  Po dokončení pokládky a opláštenia by sa kachľová pec mala sušiť približne 2-3 týždne a až potom mohla začať požiar.

  Bez ohľadu na typ keramického obkladu, ktorý si vyberiete, prikladanie obkladačiek prinesieVáš domov je teplý, krásny, útulný a vytvorí v ňom atmosféru nedotknuteľnosti domova.