Ako odstrániť tapetu zo stien: spoľahlivé prevádzkové metódy

Aby nové dekorácie držať dobre, je dôležité, aby riadne pripraviť povrch: odstrániť staré tapety, tmely trhliny, hlavné steny. V tomto článku sa pozrieme na to, ako odstrániť tapetu zo stien bez veľkých materiálových nákladov a nervových šokov.

Ak musíte vyčistiť omietnutú cementovú maltu, prepichnutú stenu a tapetu, aj keď stratil svoj vzhľad, nestratila svoju silu (nie je roztrhnutá rukou) - zvážte si šťastie, pretože môžete zvládnuť niekoľko minút. Ale v prípade, že nátery sú tenké, sú ľahko roztrhané, a dokonca aj lepené na lepidlo PVA - to sa vám zdá, že je ľahšie poškriabať stenu sádrokartónu, ako sa zbaviť nenávidené tapety listov. Zo všetkých typov najťažšie odstrániť starý papier sovietskej doby. Je to kvôli vlastnostiam materiálu, s kvalitatívnymi vlastnosťami lepidla, ktoré bolo v tej dobe použité, v najlepšom prípade - CMC, v najhoršom prípade - Bustilat, tesárske tesnenie, PVA. Takéto nátery sú takmer nemožné odtrhnúť celé plátno. Musia byť zoškrabané s úsilím, centimeter po centimetroch. To je dosť únavná úloha.

Pred prilepením starého materiáluje potrebné úplne odstrániť

Predtým, ako sa prilepili, boli steny pripravené nalepením novín. Ak už na stenách bola papierová krytina, potom nebola odstránená, ale jednoducho aplikovaná na starú. V priebehu rokov sa na stenách mohlo hromadiť mnoho vrstiev, ktoré boli pevne zlepené. Ponechanie takejto hanby na stene nie je hygienické: často existuje pleseň a rôzne druhy hmyzu. To je príčinou nepríjemného zápachu v byte.

Situácia je obzvlášť nebezpečná, keď sú v dome malé deti, pretože porážka stien s hubami je hlavnou príčinou alergických ochorení. Aby sme sa zbavili všetkých týchto pozostatkov minulosti, existuje niekoľko spôsobov, ktoré sú opísané nižšie.

Nástroje a materiály

 • vedro s teplou vodou, v ktorej je lepšie pridať umývací prostriedok na umývanie riadu;
 • maliarsky valček, penová špongia alebo postrekovač.
 • kovová stierka alebo škrabka;
 • 33) štafle;
 • maskovacia páska;
 • polyetylénová fólia;
 • chemické podložky na tapety;
 • nôž;
 • kovová kefa;
 • Železná a bavlnená klapka.

Je vhodnejšie strieľať zhora nadol. Hornú hranu je potrebné vypichnúť špachtľou, potom ju vytiahnite smerom dolu a zle za ňou zaostávať. To môže byť dosť dosť. Ale ak sa tapeta pohybuje zle, dodatočná vlhkosť bude potrebná na zmäkčenie starého lepidla.

Je vhodné pracovať zhora nadol, „zdvihnúť“ pevne pripevnené oblasti špachtľou
.

Poradie vykonávania prác

 1. Predtýmna začatie práce je potrebné dodržiavať základné pravidlá technickej bezpečnosti, pretože na stenách sú elektrické spínače a zásuvky. V práci môžete použiť vodu alebo iné vodivé kvapaliny. Preto je potrebné po dobu trvania práce vypnúť prívod elektrickej energie, vytrhnúť zásuvky, vodiče a spínače s krycou páskou
 2. K základnej doske musíte nalepiť plastovú fóliu s páskou najmenej 50 cm širokou, druhý koniec fólie sa prilepí na podlahu. To uľahčí proces čistenia.
 3. Namočte staré obklady teplou vodou s čistiacim prostriedkom na riad alebo tekutým mydlom. Nemusíte okamžite zaberať veľkú plochu, pretože keď sa škrabáte na jednom mieste, budete mať čas zaschnúť v inom. Pre lepšiu penetráciu vody musí byť povrch tapety poškriabaný nožom alebo škrabkou. Po napučaní vyčistite stenu špachtľou. Môžete použiť špeciálne chemické umývanie. Podľa návodu sa roztok pripraví a aplikuje špongiou alebo sprejom. Takéto premývacie roztoky majú vysokú permeabilitu a dobre ničí lepivú vrstvu, po ktorej nebude odstránenie ľahké.
 4. ​​

Ak nemôžete odstrániť tapetu obvyklým spôsobom

Ak namáčanie nedáva požadovaný výsledok, skúste pariť kusom vlhkej bavlnenej tkaniny a žehličky. Pri horúcich stenách je potrebné steny zoškrabať.

Ak ešte stále existuje zvyškové lepidlo, ktoré sa nedá odstrániť, odstráňte ho veľkou šmirgľovou handričkou, najlepšie pomocou brúsenia.strojov. Nepravidelnosti na stenách budú musieť byť prepichnuté.

Moderné tapety sa očistia oveľa ľahšie ako staré.

 • Väčšina z nich je dvojvrstvová, čo umožňuje možnosť delaminácie. V tomto prípade môžete odstrániť iba vonkajšiu dekoračnú vrstvu, ktorá stratila svoj vzhľad, a „podklad“ zostane na stene a bude slúžiť ako základ pre nové.
 • Moderné lepidlo na tapety má dobré lepiace vlastnosti a zároveň sa ľahko rozpúšťa špeciálnymi výplachmi alebo teplou vodou, čo tento proces značne zjednodušuje.

Spôsob odstránenia je určený typom tapety a povahou povrchu, na ktorom boli zlepené. Steny môžu byť s odolným povrchom odolným voči vlhkosti alebo sadrokartónovými doskami. Ale vyvstáva nevyhnutná otázka: ako odstrániť umývateľné tapety.

Ako odstrániť vinylové tapety

Majú dve vrstvy. Prvou je základňa, ktorá je prilepená k povrchu steny, môže byť papierová alebo netkaná. Druhý - vinyl (polyvinylchlorid), ktorý poskytuje odolné proti vlhkosti a dekoratívne vlastnosti. Nie je nutné ich úplne odstraňovať zo stien, zabezpečujú možnosť odstránenia len vonkajšej vrstvy PVC. Základňa zostáva na stene za predpokladu, že je bezpečne prilepená. V závislosti na základnom materiáli je vinylová tapeta papierová a netkaná. Ak potrebujete odstrániť úplne papier, môžete najprv odtrhnúť vonkajšiu vrstvu, a namočiť základňu vodou a kefou s kovovou stierkou.

Delenie so starým flizelínom

Výhodneodstráňte len vonkajšiu vrstvu, pretože zvyšné netkané textílie, posilňujúce stenu, budú slúžiť ako dobrý základ. Ak ste sa už rozhodli úplne odstrániť, potom je netkaná základňa silnejšia ako papier, preto je ľahšie ju odstrániť. Stačí postrieknuť hranu špachtľou a hladko ju odtrhnúť od steny zhora nadol, čím pomôžete stierke odtrhnúť ťažké zaostávajúce miesta. V prípade potreby je možné počas pretrhnutia vnútornej vrstvy zvlhčiť.

Zariadenie na perforáciu tapiet (tiger)

Ako „vyschnúť“ sadrokartónové dosky z tapiet

Je nežiaduce hojne navlhčiť povrch - je možné poškodiť sadrokartón odstránením miesta s kartónom. Ak sadrokartón nebol pred nalepením pripravený, potom by bolo takmer nemožné odstrániť z neho tapety bez poškodenia lepenkovej vrstvy. Na tento účel je lepšie použiť špeciálne umývanie. Na zvýšenie účinnosti umývacieho procesu musí byť povrch poškriabaný alebo vrubovaný; Perforáciu možno vykonať nožom, stierkou, ozubeným valčekom alebo špeciálnym tigrom tapiet.

V závažných prípadoch, keď sa použilo lepidlo bez tapiet, ako napríklad PVA, sa môžete pokúsiť odstrániť spolu s tenkou vrstvou lepenky. Vzhľadom k tomu, že sa skladá z tenkých listov papiera zlepených dohromady, stačí odlepiť vonkajší list. Toto by sa malo robiť opatrne, opatrne sa odlupuje nôžom. Ak sa rozhodnete urobiť to, nezabudnite vložiť a naplniť povrch pred vložením.

Po perforácii a zvlhčení sa tapeta ľahšie odstráni

Ako odstrániť tekuté tapety

Jedná sa o dekoratívne a dokončovacie pokrytie stien a stropov, pozostávajúce z vločiek celulózy alebo bavlny s farbivami a ďalšími zložkami. Kompozícia má vo vode rozpustné lepidlo, s ktorým sa drží na povrchu. Lepidlo sa rozpúšťa s vodou aj po vysušení. S cieľom odstrániť tekuté tapety, musíte najprv namočiť dobre. Tu budete potrebovať sprej, penovú špongiu alebo handričku. S výhodou niekoľkokrát zvlhčujte povrch. Potom, čo dobre napučia, sú čistené škrabkou alebo kovovou stierkou. Hmotu odstránenú zo steny možno v prípade potreby znovu použiť.

Práca sa urýchli rýchlejšie, ak sa na navlhčenie lepenej steny použije odstraňovač pary

Ak je oprava oneskorená a ste v úzkych termínoch, informácie o tom, ako sa zbaviť starej tapety, budú užitočné pomocou profesionálnych nástrojov, ako je napríklad parný ťahač. Toto zariadenie je dobré, pretože súčasne zahrieva a zvlhčuje povrch. Pomocou prehriatej pary je možné účinne odstrániť staré vysušené lepidlo. Vplyv na povrch steny je minimálny.

Video: iný účinný spôsob

Staré tapety možno odstrániť filmom. Pozrite si video, je možné, že sa vám táto možnosť bude páčiť.

Odstránenie nepotrebnej tapety nie je príliš zložité, je dôležité zvážiť niektoré vlastnosti použitých materiálov.