Ako ohnúť sadrokartónu: rôzne spôsoby a technologické detaily

V interiéri často vidíte zakrivené povrchy zo sadrokartónu. Ľudia, ktorí nepracujú s týmto dokončovacím materiálom, nemôžu prísť na to, ako ohýbať sadrokartónové dosky tak, aby sa list nerozlomil. Ukazuje sa, že výrobcovia vyrábajú špeciálne oblúkové sadrokartónové dosky, ktoré dobre reagujú na rôzne deformácie. Existuje však niekoľko spôsobov, ako vykonávať tieto operácie na bežnej stenovej sádrokartónu. Všetky metódy majú jeden základ, ale líšia sa vo výbere nástrojov a zariadení.

Oblúková sadrokartónová doska GKLA

Ak je podľa projektu interiéru potrebné dokončiť oblúky, polkruhy, ako aj akékoľvek iné kopulovité alebo zvlnené krivočiare postavy, potom si musíte kúpiť špeciálny oblúkový sadrokartón. Hrúbka tohto materiálu je 6,5 mm. Listy sa ľahko ohýbajú, zatiaľ čo minimálny polomer ohybu je minimálny. Na inštaláciu oblúkovej sadrokartónu sa používa rám oblúkových profilov s výrezmi pozdĺž bočných stien, ktoré umožňujú ich hladké ohýbanie.

Oblúkové sadrokartónové dosky

Spôsoby ohýbania obyčajnej sadrokartónu

1. Polotovar sadrokartónu na jednej strane sa navlhčí vodou pomocou kefy alebo valčeka. Potom sa nechá samotný 5-15 minút, aby sa zvlhčildo vrstvy sadry fólie. Zmáčaný list je upevnený, priskrutkovaný k kovovým profilom, po vysušení sa materiál stáva tvrdým a udržuje požadovaný tvar. Táto metóda je prijateľná len v situáciách, ktoré vyžadujú mierny ohyb, inak sa list praskne.

2. Na zníženie polomeru ohybu plechu použite špeciálny nástroj - ihlový valec. S ním je list na jednej strane otvorený, čo umožňuje ľahšie ohnutie sadrokartónu. Pred začatím skladania sa list navlhčí čistou vodou pri izbovej teplote.

Ihlový valec

3. Ak nie je po ruke ihlový valec, práca sa môže vykonať ostrým nožom. V tomto prípade je technológia modifikovaná. Na jednej strane hárku urobte rez lepenkovej vrstvy v intervale 1-5 cm, pričom zárezy by mali byť umiestnené kolmo na líniu ohybu obrobku. Polomer ohybu sadrokartónu závisí od frekvencie rezov. Ak je dizajn konkávny, potom musí byť kartón rezaný zvnútra. Ak sa plachta ohýba smerom von, predná plocha sa narezáva. Pri tejto metóde sa nevyžaduje zmáčanie vodou.

Dôležité! Dierovaná strana musí byť vždy umiestnená vo vnútri ohybu.

4. Táto metóda umožňuje dosiahnuť veľmi malý polomer ohybu plechu. Na jeho použitie sa používa fréza, pri ktorej sa práca vykonáva nožom, ale kvalita sa znižuje. Vzorka sadry sa odoberá rezačkou, po ktorej by nemala zostať väčšia ako 1-3 mm.

Ako sa ohnúťSadrokartón s Framer

Dôležité! Frekvencia pásov zvolených rezačkou závisí od stupňa ohybu sadrokartónu.

Tipy pre špecialistov

Pri použití oblúkových GCFA na stenách alebo na priečkach je potrebné spevniť štruktúru.

Existujú dve možnosti vykonávania takejto práce.

1. Prvá ponorová vrstva je vyrobená z bežného hárku sadrokartónu, ktorý je určený na dokončovanie stien a stropov. Využíva vyššie uvedené spôsoby ohýbania. Ďalej je inštalovaná iná vrstva, ktorá je vyrobená z oblúkovej sadrokartónu. V dôsledku toho je možné získať tuhú štruktúru s krásnym hladkým ohybom.

2. Všetky vrstvy sú vyrobené z oblúkových sadrokartónových dosiek. Počet vrstiev sa môže pohybovať od dvoch do štyroch. Táto metóda umožňuje získať dokonale hladké zaoblené povrchy. Vyžaduje si to však veľké materiálne a pracovné náklady.

Dôležité! Pri inštalácii zakrivené konštrukcie, ktoré sú na strope, rovnako ako vysoko na stenách, je výhodnejšie použiť klenuté sadrokartónu. Práca môže byť vykonaná rýchlo, pričom sa dosiahne dokonale hladký a hladký ohyb.

Ako ohýbať sadrokartónové dosky: video inštrukcie

Ako môžete vidieť, proces ohýbania plechu sadrokartónu nie je obzvlášť zložitý. Ako v každom prípade, je potrebná skúsenosť, ktorá umožní, na základe komplexnosti dizajnu, vybrať si najvhodnejší spôsob jeho výroby. Vďaka potrebným nástrojom bude úloha jednoduchšia.