Ako opraviť elektrikári v byte alebo dome: riešenie problémov, položenie novej elektroinštalácie

Chybné zapojenie vyvoláva periodické prerušenia prevádzky zariadení, ktoré sú pripojené k sieti, a často sa stáva príčinou požiarov. Oprava elektrických rozvodov v byte musí byť vykonaná tak, aby sa predišlo nehodám, pretože chybný kábel môže poškodiť život aj materiálny blahobyt osoby.

Dôvody na nahradenie elektrických rozvodov

Hlavnými dôvodmi, ktoré vedú vlastníkov bytov k premýšľaniu o nahradení elektrických rozvodov novým káblom, je stále rastúca potreba používať inovatívne domáce spotrebiče.

V minulosti sa pri výstavbe výškových budov použil lacný hliníkový drôt so slabou izoláciou, určený na spotrebu elektrickej energie nízkonapäťovými zariadeniami. Sila takéhoto typického vedenia bola 2 kilowatty, moderné domáce spotrebiče však vyžadujú väčší indikátor.

Keď počítač, chladnička, sušič vlasov, práčka, žehlička a rýchlovarná kanvica pracujú súčasne na prístrojovej doske, stroj bude pracovať a vypne prívod elektrickej energie, pretože výkon v takomto prípade bude 4,2 kW. Ak nájomníci používajú aj kúrenie, hriankovač, elektro gril, potom spotreba energie môže dosiahnuť až 10 kilowattov.

Je potrebné zapojenie v bytekaždých 20 rokov. Spínače, stmievače a zásuvky tiež nie sú trvanlivé a sú určené pre 5-7 rokov, v závislosti na pripojených zaťaženiach. Ochranné zariadenia by sa mali meniť každých 10 rokov.

Vo väčšine situácií sa oprava elektrických vedení vlastnými rukami týka výmeny poškodenej časti kábla, odstraňovania porúch alebo výmeny elektrického príslušenstva - spínačov, zástrčiek, zásuviek, zástrčiek a zástrčiek.

Chybná kabeláž v byte je jednou z najčastejších príčin požiaru
.

Príčiny porúch elektrického vedenia sú tieto:

 1. Skrat. Takéto problémy sa vyskytujú v dôsledku poškodenia izolácie v miestach, kde sú drôty ohnuté - v držiakoch lampy, vstupných spojoch vývodu, v dôsledku skrútených vodičov elektrických spotrebičov.
 2. Zlý kontakt na križovatke vodičov. Výsledkom je, že drôt sa tu začína postupne zahrievať, čo spôsobuje roztavenie kontaktov, vyhorenie vodičov a izoláciu vodičov.
 3. Mechanické poškodenie kábla sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku opráv vykonaných v blízkosti elektrických vedení, poškodenia pri vŕtaní stien alebo pribíjania.

Oprava elektrikárov v byte

Skôr ako začnete opravovať elektrikárov v byte, musíte určiť príčinu poškodenia kábla a miesto poruchy. Riešenie problémov spočíva v rozdelení elektrických rozvodov v byte na časti. Na tento účel je žiaduce mať k dispozícii schému zapojenia.

Plán - začiatok opravy

Úplná výmena elektroinštalácie v byteBudete potrebovať nový plán vedenia káblov s vyznačením všetkých pripojovacích bodov, kábla požadovaného prierezu, zástrčiek, zásuviek, stmievačov a spínačov.

Na vykonávanie elektrických prác sú potrebné tieto nástroje a materiály:

 • skrutkovače, bočné rezačky, kliešte s izolovanými rukoväťami;
 • Odizolovače káblov;
 • Skrutkovač;
 • Tester;
 • Meracie prístroje;
 • Vrták s vrtákom do dreva alebo betónu;
 • Pištoľ a dýzy k nemu;
 • Spájkovačka;
 • Armatúra, kábel, elektrické príslušenstvo;
 • Svorkovnice;
 • Rag páska;
 • Plastové boxy pre montážne zásuvky;
 • Svietidlo;
 • ​​
 • Nôž a stierka;
 • Tmel na omietku.
Bulharský jazyk možno použiť na vytvorenie nového blesku v stene

Je potrebné presne načrtnúť plán nových elektrických rozvodov v každej jednotlivej miestnosti a vo všeobecnosti. Toto by malo byť urobené pre budúcnosť: po určitom čase po inštalácii vedenia si nemusíte spomenúť na presné umiestnenie kábla, takže ak nemáte pred sebou projekt vedenia, môžete ľahko spôsobiť poškodenie pri pokuse o kladivo alebo vyvŕtanie diery.

Ako zvoliť kábel

Na určenie požadovaného prierezu kábla by ste mali zhrnúť spotrebu energie domácich spotrebičov, ktoré sú v byte, vrátane zdrojov osvetlenia. K pracovnej kapacite každého zariadenia by sa malo pripočítať "pre rezervu" o 100 wattov, a potom podľa Ohmovho zákona sa musí celková suma vydeliť 220. Výsledná hodnota, spravidlaje v rozsahu 12-16 ampérov. Prierez medeného kábla by mal byť tak blízko štvorca 1,5 mm.

Ak sa získa väčšia hodnota, potom by sa z elektrického rozvádzača malo položiť niekoľko vedení kábla, ktoré by sa mali umiestniť paralelne a dodávať každému z nich oddelené ochranné vypínacie zariadenie. Toto riešenie bude prijateľnejšie ako jednoduchá inštalácia väčšieho prierezového drôtu, čo zvýši náklady a zníži spoľahlivosť napájania bytu. Výber drôtov pre kladenie v byte, je lepšie dať prednosť meď. Tento vodič má vynikajúci výkonový kábel z hliníka a pol.

Pravidlá pre elektroinštaláciu

Najdôležitejšou vecou je vypnutie napájania bytu prepnutím prepínača paketov v rozvádzači do vypnutej polohy. Elektrické vodiče v paneli sa nedajú dotknúť rukávmi oblečenia alebo rúk. Bežne sa začína s opravou elektrických rozvodov z chodby: je potrebné nainštalovať tienenie, položiť nové vodiče paralelne so starým káblom bez toho, aby sa poškodili, pripojte spínače a zásuvky k novému elektrickému zapojeniu, pričom ostatné miestnosti ponechajte na starom kábli. Zapojenie sa postupne mení v každej miestnosti. Môžete tiež odstrániť starý kábel a vložiť nový do tohto kanálu.

Ak máte na rukách starý plán zapojenia, môžete kábel po demontáži poškodeného kábla vložiť do starých drážok
.

Nový vodič musí byť položený „v stene“, starý kábel je úplne odstránený. Je veľmi ťažké vyrobiť kanály v betónovej stene, v tejto situácii je to lepšiepoužitie brúsky.

Nové kanály ťahov by sa mali vykonávať prísne vertikálne a horizontálne bez odchýlky.

Pred položením kábla do nových kanálov sa odporúča skontrolovať jeho dĺžku na podlahe a uistiť sa, že oprava elektrického zariadenia bude dokonalá. Po položení elektrického drôtu do drážok by mal byť vyplnený omietkovým tmelom. Po vyschnutí tmelu je potrebné nainštalovať spínače a zásuvky. Pred pripájaním vodičov k svorkám zásuviek sa musí ich holý koniec opraviť pomocou spájkovačky.

Teraz sú vedenia nového elektrického vedenia pripojené k panelu. Takéto linky, spravidla by mali byť aspoň 2 - jeden je uvedený do kuchyne, pretože je tu veľa energeticky náročných zariadení, druhá linka je v iných miestnostiach. Elektrický varič sa odporúča napájať zo samostatného vodiča. Pre každú z liniek sú potrebné automatické vypínače, môžete ich nainštalovať v byte alebo schodisku.

Týmto sa dopĺňa práca na výmene elektroinštalácie v byte. Zostane len dostať vstupné káble do tienenia!