Ako pestovať elegantné ruže: rysy výsadby a starostlivosť o rôzne odrody

Snívať o vytvorení oázy krásy na mieste, mnoho majiteľov sa pozerá na ruže. Tieto kvety sú schopní vyzdobiť najviac anonymný roh. V mnohých je predsudok, že starostlivosť o ruže je ťažká a časovo náročná. Všetko záleží na správnej výsadbe, výbere odrody a umiestnení. Ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel, po roku alebo dvoch sa skromná oblasť zmení na prosperujúci Eden. Takže, ruže - výsadba a starostlivosť o ne.

Nakupujeme ruže: pravidlá výberu

Kde sa predávajú najlepšie sadenice

V súčasnosti sa sadenice nakupujú v internetových obchodoch, na trhoch, v maloobchodných predajniach, s rukami od babičiek. Ak dôverujete babičkám alebo obchodníkom na trhu, potom v 90% prípadov odrodových anglických ruží nezvyčajnej fialovej farbyzískať tradičné červené alebo ružové. Veriť len na fotografii, ktorá je pripojená nestojí za to. Ideálnym miestom na nakupovanie sú rastlinné škôlky, súkromní chovatelia. Môžete používať internet, ale nakupovať len v tých predajniach, ktoré priamo spolupracujú s výrobcom a uverejňujú na stránke úplné informácie o každej značke a jej vlastnostiach.

Ktoré sadenice sú lepšie

Na predaj môžete vidieť tri možnosti:

  • s otvoreným koreňovým systémom;
  • s kusom zeme zabaleným v čiernom polyetyléne;
  • 48) v nádobách.​​
Otvorené korene rýchlo schnú, stupeň prežitia semenáčkov zostáva veľmi žiaduci

Rastliny pochádzajúce z kontajnerov sa najviac zakorenili - sú zasadené spolu so zemou bez poškodenia koreňov. Ak ste neskoro s nákupom v apríli a začiatkom mája, potom to stojí za nákup len v kvetináčoch. Zvyšok kvôli horšiemu teplu.

Na druhom mieste, pokiaľ ide o prežitie, sú kvety zabalené v plastoch. Korene sú pokryté voľnou pôdou nasýtenou vodou, ktorá pomáha udržiavať požadovanú vlhkosť a nie presušiť rastlinu.

Film, ktorý obaľuje korene, udržuje pôdu vlhkú a vytvára normálne podmienky na prežitie
.

Najslabší z hľadiska miery prežitia sú sadenice s otvorenými koreňmi. Musia byť zasadené okamžite, v deň nákupu, alebo umiestnené v chladnom suteréne.

Označenie odrôd

Tretím kritériom výberu je stav vzdušnej časti. Stupne A, ktoré majútri alebo silnejšie výhonky. Stupne B majú buď 2 silné výhonky alebo 3, ale nerovnaké hrúbky. Koreň horšie.

Preskúmať etiketu zariadenia. Odznak „kvet vo vnútri listu“ s označením ADR znamená, že táto odroda je odolná voči chorobám a mrazu. To sú rastliny, ktoré stoja za kúpu na mieste.

Hľadanie miesta na pôdu: odchod na prvý týždeň

Výber územia pre záhradu s ružami

Pred nákupom sa o miesto postarajte. Ruža je milujúca, takže v otvorených priestoroch je skvelá. Niektoré odrody kvôli množstvu spalujúcich lúčov rýchlo vyblednú a môžu zmeniť farbu kvetenstvo na bledšie (fade). Najlepšia voľba - miesto, kde po určitú dobu kvet zostane v čiastočnom tieni. Dosť 5-6 hodín denne pod slnkom, takže vývoj bol normálny.

Vlhkosť je škodlivá pre ker, okolo neho nevytvárajú husté výsadby, ktoré narúšajú ventiláciu. Listy po daždi by mali byť rýchlo vysušené, inak sa plesňovým chorobám nedá vyhnúť. Treba sa vyhnúť silným ťahom. V lete nezasahujú, ale v zime - nadzemné výhonky sú polevou. Vyberte si miesto, kde je severná strana pokrytá budovou, hrubým plotom alebo veľkými stromami, ale nie v blízkosti záhonu.

Slnečné miesto prispieva k zlepšenému kvitnutiu, ale kvety môžu stratiť jasnú farbu

Požiadavky na pôdu

Ruža miluje pôdu, ktorá je bohatá na humus a stopové prvky a má nízku úroveň kyslosti (až do 7,5 pH). Pol metra hlboký, pôda by mala byť úrodná. Ak je dno - hlina, potom obloženievrstva piesku, zotrie prebytočnú vlhkosť, prikryje úrodnou pôdou.

Ak vysadíte kvety na tom istom mieste, kde boli predtým vysadené ruže, odstráňte celú vrstvu zeme o pol metra. Už má choroby a škodcov, ktorí ovplyvnili staré rastliny a budú pokračovať v práci na nových výsadbách.

Nebolo možné splniť všetky vyššie uvedené požiadavky, nezodpovedať skutočnosti, že kvety budú čeliť núdzovej smrti. Prispôsobujú sa nie najideálnejším životným podmienkam, výške kríka, množstvu kvetov sa môžu znížiť. Kompletné 3 požiadavky: nezosilňujú výsadbu, nesadia v tieni a na nízkych miestach, kde vlhkosť zostane dlho po daždi.

Svetelná Zem prechádza kyslíkovou studňou

Výsadba sadeníc

Kvetina sa nakupuje s otvorenými koreňmi - hodí sa na hodinu do nádoby s vodou, do ktorej sa pridá niekoľko kvapiek stimulátora rastu. Rozložte semenáčik do filmu, odlúpnite a narovnajte korene. Vylejte ker do nádoby vodou, počkajte, kým sa úplne neabsorbuje a neodstráňte s hrudkou zeme. Korene sú príliš úzko prepletené - mierne ich rozmiešajte, česajte ho nechtom alebo niečo ostré. Spodné korene a pôda sú suché - ponorte rastlinu do nádoby s vodou po dobu 5-10 minút.

Začiatok pristátia. Vykopať dieru do záhonu. Jeho hĺbka by mala byť taká, aby miesto naočkovania (vypuklé zahusťovanie pri prechode z koreňov na stonky) bolo ukryté v zemi o 5 cm pre čajové a sprejové ruže, o 7-10 cm pre lezenie a vysoký.

Miesto očkovania musí byť úplne skryté v zemi, takže po ňompokles pôdy nie je vystavený

V strede fossy vylejte hromadu úrodnej pôdy a „sadite“ semenáčik tak, aby korene ležali pozdĺž kopca. Narovnajte ich rukami a pohodlnejšie ležte, aby ste sa navzájom nerušili. Ruže z nádob sa jednoducho umiestnia do otvoru tak, aby vakcína bola na správnom mieste.

Niektorí záhradníci odporúčajú prerezávať príliš dlhé korene koreňa, aby stimulovali tvorbu bočných menších koreňov. To sa dá urobiť len s kríkmi, ktorých korene vidíte a dokážu určiť, ako dlho sú.

Po usadení kríkov v diere je pokrytá zeminou a prelieva sa z kanvy s malými otvormi na nose.

Rada.Ak sa rozumie, že denná teplota je nad 20 stupňov, sadenice budú trpieť teplom. Je lepšie počkať na pristátie zamračeného dňa (ak korene sú ruže v pôde), hoci rastliny s otvoreným koreňovým systémom budú musieť byť vysadené okamžite, inak budú vyschnúť. V tomto prípade pokryte sadenice lutrasil.

Starostlivosť o ružovú záhradu v prvom týždni po výsadbe

Ak by bol na jeseň vysadený, každý ker by mal byť vyžmýkaný asi 15 - 20 cm vysoký. Takže budete chrániť vetvy pred mrazom, na jar bude zem chytiť požadovanú vlhkosť.

Pri pestovaní kvetov v kvete (takéto sadenice sa predávajú len v lete), kríky chránia slnko od celého týždňa. Oslabené okvetné lístky môžu spôsobiť popáleniny, pretože vlhkosť z koreňov je narušená. A ak ruže nie sú pritenit, bude závod resetovať farbu a horné listy.

Štandardné ružebez výsadby, po výsadbe, naviažu drevený kôš kopaním vedľa neho tak, aby sa pri vetre krehký strom nekrútil. Upevnite struny nie na jednom mieste, ale oddelene na trupe a korunke. Je lepšie použiť elastické materiály, ktoré nebudú narezané do ruže. Nasaďte staré dámske pančuchové nohavice, narezané na široké pásy.

Prvý rok výsadby ruží: pestovanie a starostlivosť

V prvom roku sa trnité krásy zakorenia, nie všetky z nich potešia kvitnutím. s dobrou imunitou. V roku výsadby vykonajte nasledujúcu starostlivosť o ruže v záhrade.

Frekvencia zalievania: závisí od počasia

V našom podnebí, kde je dostatok dažďa, sa ruže dostávajú dostatočnej vlhkosti a nevyžadujú časté zavlažovanie. Jediné obdobie, kedy je zalievanie nevyhnutné, je čas, kedy sa sadenice zakorenia, ak je horúca. Akonáhle kvety začali rásť a tvorili krásny ker, zalievali len v suchom lete.

Pravidlá na zavlažovanie

  1. Nemôžete naliať na listy, ale len pod koreňom.
  2. Najlepší čas je ráno.
  3. Po silnej sprche sa pôda uvoľní.
  4. Aby sa zabránilo vyschnutiu pôdy, je mulčovaná.
Zavlažované ruže pod koreňom s teplou, usadenou vodou z kanvy s jemným postrekovačom

Možnosti a frekvencia hnojenia

Ak sa na jeseň vysadili kríky, prvé hnojenie so špeciálnym hnojivom sa uskutoční na konci marca, druhý - v júni. Jarné hnojenie v lete. plechovkaurobiť organické, ale tieto kvety milujú len roh čipy a kravský trus. Nakŕmte v uvedenom čase a pridajte ďalšie - v októbri.

Možné sú aj tradičné minerálne doplnky. Vyživujú dusík na jar av polovici leta, draslík - na začiatku jesene. Draselné hnojivá posilňujú mrazuvzdornosť kríkov, preto sa vyrábajú na jeseň.

Či bude záhradná ružica pokračovať: starostlivosť a kontrola divoko rastúcich kríkov

Väčšina odrodových ruží sa naočkuje na dogrose, ktorá má vyššiu imunitu a odolnosť voči plesňovým infekciám. Niekedy „roľnícky“ pôvod spôsobuje, že sa objavujú divoké výhonky. Takzvané vetvy, ktoré sa odchyľujú od koreňov pod miestom očkovania, sú divoké výhonky, ktoré nemajú znaky odrody. Majú malé a ľahké listy (ako divoká ruža), ktoré sa okamžite líšia od hlavných vetiev. Zarastené vážnym bojom, pretože si vyžaduje veľa jedla z odrodových vetiev a oslabuje krík. Ak chcete úplne odstrániť nečakané "suseda", musíte vykopať miesto, kde sa vyšplhal na korene a rezané nožnicami. Ak budete rezať iba nadzemnú časť, divoch bude tvoriť niekoľko ďalších púčikov a na každý z nich dá nový výstrel.

Pri potrebe prerezávania

  • Prvé prerezávanie sa vykonáva bezprostredne pred vylodením. Konce stonky sú narezané o 3 - 4 cm, pretože v priebehu zimy trochu vysychajú.
  • V lete sa rozpadajúce kvety neustále odstraňujú. Ak odroda vytvorí kvetinovú kefu, odrežte vetvu, na ktorej sa drží.
  • Posledné prerezávanie je pred zimou. Vykonáva sa ibapre tie odrody, ktoré potrebujú prístrešie, aby bol Bush kompaktnejší.
Prerezávanie by malo stimulovať rozvoj kríka, a nie ho oslabovať
.

Lezecké ruže: Starostlivosť a reprodukcia

Ide o nenáročnú skupinu. Pre nich je hlavná vec vybudovať podporu, pretože výška rastlín môže dosiahnuť 3 metre. Tieto odrody sú vlastné korene, môžete ľahko vyryť výhonky a posypeme zemou (takmer úplne), aby sa dostali mladé sadenice na jar. Väčšina lezeckých kvetov nevyžaduje prístrešie a môže zostať na mreži po celú zimu.

Lezecké ruže rastú o 1,5-2 metre za rok, čím sa skrývajú najčastejšie vyzerajúce plochy pozemku

Ak rastliny vzali korene, neznamená to, že prežijú zimu. Nezabudnite zakryť a posypať konáre zeminou, aby pokojne prežili mráz.

Video: Tipy na nákup ruží a starostlivosť