Ako položiť dlaždice na podlahe: video pokyny pre skutočných vlastníkov

Keramické dlaždice zaujímajú silnú pozíciu medzi rôznymi podlahami. Je položená na podlahe v kúpeľni, kuchyni, kúpeľni, saune, chodbe alebo dokonca na verande. Kachľový povlak je trvanlivý, odolný a odolný voči vonkajším vplyvom. Pokládka dlaždíc na podlahu - zodpovedná a nepríjemná, bude vyžadovať značné zručnosti a trpezlivosť. Napriek technickým ťažkostiam, vďaka rôznorodosti tvarov dlaždíc, textúr a farieb, môže byť podlaha premenená na skutočný zázrak nápadov na dizajn.

Ako vyrovnať podlahu pod dlaždice

Jednou z najdôležitejších úloh pred položením dlažby je príprava povrchu. Kvalita výkonu tejto práce bude určovať, ako hladko bude dlažba položená, a ako pevne ju bude mať.

Podlahové potery so samonivelačnou hmotou - najrýchlejšia a najlepšia možnosť vyrovnania keramických obkladačiek

Kladenie keramických obkladačiek na podlahu vyžaduje takmer dokonale rovný povrch.

Betónový podkladmusí byť vyrovnaný kravatu. Na tento účel najskôr vyčistite povrch starej podlahy, prachu a nečistôt.Ak má podklad výrazné defekty vo forme cementových hrudiek alebo trhlín, je potrebné ich odstrániť. Odstraňujeme kývne brúskou. Rozširujeme trhliny, odstraňujeme rozdrvený betón a opravujeme opravným roztokom.

V prípade pokládky obkladačiek v miestnostiach s vysokou vlhkosťou je potrebné podklad odolávať. Na tento účel najprv naneste základný betónový podklad, potom aplikujte hydroizolačnú hmotu. Môžete použiť asfaltový tmel. Po úplnom vysušení vylejte vyrovnávací poter. Môže to byť tradičná cementovo-piesková malta alebo samonivelačná hmota. Keď je poter suchý, naneste ďalšiu vrstvu primeru pre lepšiu priľnavosť lepidla k obkladačke so základňou.

Drevená základňamôže byť vyrovnaná pod dlaždice buď suchou metódou alebo tradičným poterom na báze stavebných zmesí. Prvým krokom je kontrola pevnosti drevenej podlahy. Nemôžete zanechať voľné dosky, musia byť nahradené novými. Ak je podlaha vo viac alebo menej normálnom stave, potom ju cyklujeme, zatvoríme všetky praskliny a praskliny pomocou tmelu PVA. Po zaschnutí, tmel hydroizolačného povrchu. Teraz môžete naliať cement - piesok poter alebo položiť listy vlhkosti odolné preglejky s hrúbkou najmenej 12 mm na vyrovnanie podlahy.

Pred položením dlažby na podlahu musí byť podklad suchý, čistý, hladký a pokiaľ možno rovný. Po dosiahnutí týchto ukazovateľov pristúpime k inštalácii.

Skladovaniedlažba k podlahe

Výber dlaždíc a lepidiel

Medzi rôznymi keramickými obkladačkami sa musí vyberať na základe podmienok jeho prevádzky
.

Výber a nákup dlaždíc sa vykonáva s prihliadnutím na prevádzkové podmienky a miesto, kde sa bude klásť.

Obklady do kúpeľneby mali mať nízku absorpciu vody. Aby nedošlo k preklznutiu na mokrej podlahe, odporúča sa kúpiť nie hladkú dlažbu, ale mierne hrubý alebo reliéfny povrch.

V kuchyniby ste si mali vybrať keramické dlaždice so zvýšenou odolnosťou voči účinkom pracieho prostriedku. Počas procesu varenia tuk a olej často kvapkajú na podlahu a často ich budete musieť umyť alkalickými produktmi. Okrem toho podlaha v kuchyni je vystavená častému mechanickému namáhaniu, takže dlaždice musia mať odolnosť voči opotrebeniu nižšiu ako tretia.

Pre podlahu v chodbeje veľmi dôležitá aj trieda odolnosti proti opotrebeniu obkladu. Musí byť nad treťou. Plus, stojí za to si vybrať nie príliš ľahko znečistené farby, pretože ľudia budú často nosiť špinavé topánky na to.

Na usporiadanie vonkajších terás, verand, verand, schodíkov a iných predmetov pod holým nebomsú vhodné dlaždice z porcelánového kameniva, ktoré svojím vzhľadom a výkonovými vlastnosťami pripomínajú prírodnú žulu. Stupeň odolnosti voči opotrebeniu je piaty stupeň. Takže sa nemusíte obávať, či vydrží ťažké mechanické zaťaženie.

Pred nákupom keramických obkladačiek musíme merať plochu, ktorú chceme pokryť.Malo by tiež okamžite premýšľať o usporiadaní a kresbe. Po rozhodnutí o výbere dlaždíc získavame s minimálnou maržou 15% a viac. To je nevyhnutné pre bezpečnostnú sieť, ak sa v procese kladenia dlaždíc rozdeľuje. Koniec koncov, po týždni táto dlažba už nemusí byť na predaj: skončí, alebo bude nová dávka, v ktorej sa odtieň mierne líši od starého. Je teda lepšie zabezpečiť dostupnosť náhradného materiálu.

​​

Okamžite získajte všetky prvky dekoru: okraje, dlaždice so vzorom, rámovacie prvky a ďalšie.

Značka lepidla závisí priamo od značky keramickej dlažby. Všeobecné pravidlo je len jedna vec: ak ich umiestnime do miestnosti s vysokou vlhkosťou, potom dostaneme lepidlo na mokré miestnosti, a ak ich umiestnime do vonkajšieho prostredia, potom lepíme na vonkajšie práce.

Označovanie podlahy pred inštaláciou

Pred položením dlažby na podlahu sa uistite, že ste označili podlahu.

Najlepšou možnosťou by bolo nakresliť diagram rozloženia na kus papiera alebo použiť špeciálne počítačové programy na zobrazenie konečného výsledku. Tak to bude jasné, čo dlaždice znížiť, koľko dlaždíc v rade, ako vzor vyzerá a viac.

Na označenie podlahy označte osové a diagonálne čiary. Na nich položíme dlažbu „na sucho“ a označíme miesta
 • Na prenesenie značky na povrch podlahy odstráňte všetky lišty, obruby a zárubne dverí.
 • Zmeriame dĺžku stien a nakreslíme stred každého z nich.
 • Potom vyberte značkovací kábel, utrite hokrieda, natiahnite sa medzi značky na protiľahlých stenách a pustite. Na podlahe by sa mala dostať os spájajúca steny.
 • Pomocou značkovacieho kábla načrtneme pozdĺžne a priečne axiálne čiary.

Dôležité! Ak máte v pláne položiť dlaždice na podlahe šikmo, potom je potrebné načrtnúť viac a diagonálne čiary. Protiľahlé rohy miestnosti prepojíme káblom a ťahaním. Priesečník axiálnych a diagonálnych čiar by mal byť jeden, to znamená, že sme urobili všetko správne.

So zameraním na načrtnuté čiary položíme dlaždicu „suchú“, aby sme vizuálne videli polohu vzoru. V tejto fáze môžete upraviť pôvodnú verziu inštalácie: skryť obložené dlaždice pod nábytkom, obklopiť centrálne prvky dekoru s celými dlaždicami. Ak zostaneme s výsledkom spokojní, odstránime dlaždicu a prejdeme k jej položeniu.

Pokládka dlažieb na podlahu

 • Najprv pripravíme lepiacu zmes podľa pokynov na obale. Na tento účel nalejte suchú zložku do vody a mieste ju vŕtačkou s miešacou tryskou. Nerobíme veľa riešení hneď, pretože sa rýchlo začína „spojiť“.
 • Začneme pokládať vždy celú dlaždicu. Je lepšie začať z rohu, ktorý je jasne viditeľný, a pohybovať sa smerom ku dverám.
Na podklad naneste lepidlo na dlaždice a natiahnite zubovou stierkou
.
 • Naneste lepidlo na miesto, kde položíme dlažbu. Použite pre túto zubovú stierku, vyrovnanýriešenie.

Dôležité! Lepidlo nepokrývajte bezprostredne veľkým povrchom. Stačí použiť oblasť, kde bude umiestnená jedna dlaždica. Ak inštaláciu vykonáva skúsený majster, je možné ihneď nalepiť 1 m2 naraz .

 • Dajte dlaždicu na lepidlo. Zarovnajte ju, poklepte gumovou paličkou, od stredu dlaždice a pohybujte sa po jej okrajoch. Skontrolujte vodorovnú polohu a nastavte ju kliknutím na správne miesta.
 • Odstráňte prebytočné lepidlo okolo okrajov špachtľou a na ďalšiu dlaždicu naneste novú dávku lepidla.
 • Položili sme druhú dlaždicu. Opäť sme sa zladili, poklepali sme, kontrolujeme horizontálnu polohu. Okrem toho nezabudnite ovládať umiestnenie dlaždíc na rovnakej úrovni. Ak je druhá dlažba vyššia ako prvá, poklepáme na ňu a zatlačíme na ňu, až kým sa prebytočné lepidlo nepretrhá pozdĺž okrajov. Ak je druhá dlaždica nižšia ako prvá, odstráňte ju a pridajte nejaké lepidlo.
Na upevnenie spojov medzi dlaždicami použite plastové deliace priečky
.
 • Medzi dlaždice vkladáme špeciálne plastové deliace krížiky.
 • Položili sme všetky dlaždice pomocou tohto algoritmu: položte lepidlo, položte dlažbu, položte ju rukou, skontrolujte hladinu, zakončite gumovou paličkou, odstráňte prebytočné lepidlo z prednej strany dlaždice, namontujte deliace krížiky, odstráňte prebytočné lepidlo pozdĺž okrajov špachtľou.
 • Rezané kachličky vyrezáme ako posledné. V prípade potreby ich znovu upravíme, pričom zohľadníme presnú veľkosť lokality.
 • Odstránime sa po jednom dnideliace kríže, keď lepidlo už čiastočne polymerizuje.
 • Až po úplnom vyschnutí lepidla môžete začať spárovať spoje.

Injektážne spoje medzi obkladačkami

Švy je možné utierať až po úplnom uschnutí lepidla na obklady a dlažby
.

Príprava zlúčeniny na injektovanie, miesenie na hustú pastu.

Spoje medzi dlaždicami vyplňte stierkovou hmotou gumovou stierkou. Nadbytočnú kompozíciu potom odoberte rovnakou stierkou. Opakujte postup.

Čakáme na čiastočnú polymerizáciu stierky, bude to trvať asi pol hodiny.

Dôležité! S predbežným umývadlom nie je potrebné utiahnuť. Neskôr sa sušená škárovacia hmota nemôže odstrániť z povrchu bez poškodenia prednej strany obkladačky.

Vlhkú špongiu s veľkým pórom namočíme v teplej vode a z povrchu dlažby odstránime zvyšné lepidlo a stierku.

Hodinu po tomto kroku sa dlažba očistí pevnou špongiou a suchým flanelárskym handrou.

Ako dlho doska zasychá na podlahe

Doba schnutia keramických obkladačiek sa pohybuje od 24 hodín do 7 dní a závisí od vlastností lepidla a okolností inštalácie.

Najoptimálnejšia teplota na pokládku dlaždíc je + 20 ° C a vlhkosť je 60%. Za týchto podmienok lepidlo schne za 24 hodín. Hoci aj v takých ideálnych podmienkach je lepšie začať injektáž najskôr po 36 hodinách.

Ak bola teplota podkladu počas kladenia +5 ° C a nižšia, lepidlo môže stvrdnúť viac ako 7 dní. To urýchlije potrebné vybaviť dodatočným ohrevom základne. Pretože dokiaľ lepidlo na dlaždice nie je suché, nie je možné injektáž začať.

V mokrom prostredí lepidlo tiež dosť dlho schne. Toto sa musí zvážiť. Napríklad, aj keď sa pokládka uskutočňovala v letnom horúčave v otvorenom slnečnom priestore, ale po 4 hodinách sa začala dážď, dlažba bola zaplavená vodou, doba schnutia lepidla vydržala.

Po úplnom vyschnutí lepidla na dlaždice a injektážne malty sa môže použiť podlaha. Pred týmto, priniesť a zariadiť ťažký nábytok nestojí za to.

Pokládka dlažieb na podlahu: video

Pokladanie keramických obkladačiek na podlahu, počnúc prípravou povrchu a končiac injektážou, bude trvať aspoň mesiac a pol. Ale výsledok vás poteší mnoho rokov.