Ako položiť koberec: vibrovať racionálne technológie

Neinformovanej osobe sa môže zdať, že práca s kobercom by nemala spôsobiť ťažkosti. Ako však prax ukazuje, proces kladenia tohto materiálu vyžaduje určité zručnosti. Ak chcete pochopiť, ako položiť koberec, musíte sa zoznámiť s existujúcimi spôsobmi kladenia. Voľba konkrétnej metódy na správne upevnenie koberca závisí od konkrétnej situácie.

Tradičné prípravné práce

Vykonávanie akýchkoľvek opráv a stavebných prác nie je bez prípravnej fázy. Pred začatím pokládky koberec, musíte si kúpiť špeciálne nástroje, ktoré môžu výrazne zjednodušiť vykonávanie prác. Pre pokládku bude potrebné:

 • Nôž na koberce;
 • Kovové koľajnice, s ktorými môžete upevniť podlahovú krytinu v blízkosti prahov;
 • Valec, ktorý vám umožňuje rovnomerne otáčať plátno.

Koberec by sa mal klásť na rovnakom základe, bez nezrovnalostí a rozdielov. V situácii, keď existujúca základňa nespĺňa stanovené požiadavky, je potrebné vykonať prípravné práce. Zariadenie podlahovej krytiny na substráte umožňuje výrazne predĺžiť jeho životnosť. Okrem tohosubstrát vyhladzuje nepravidelnosti.

Počas práce je dôležité zachovať optimálnu teplotu, pretože koberec by mal byť položený pri teplote vyššej ako 15 stupňov a vlhkosti vzduchu 75 - 80 percent. Podlaha sa udržiava na prevádzkovej teplote najmenej 24 hodín na aklimatizáciu. Je obzvlášť dôležité dodržiavať toto pravidlo v zimnom období, pretože náhle výkyvy teploty môžu nepriaznivo ovplyvniť kvalitu vykonanej práce.

Metódy ukladania kobercov

Voľba spôsobu položenia podlahy závisí od niekoľkých faktorov:

 • Funkčný účel priestorov (obytné budovy alebo kancelárske priestory);
 • Základ koberca: tvrdé vlákno sa meria presne podľa plochy miestnosti a materiál bez podkladu sa oreže prídavkom;
 • Patency;
 • Počiatočný stav podlahy.

V situácii, keď koberec nevyžaduje špeciálnu fixáciu, napríklad na lodžii alebo na balkóne, stačí postarať sa o okraje overlockom.

Pokládka koberca na lodžiu

S cieľom pochopiť, ako správne položiť koberec, je potrebné podrobne zvážiť existujúce metódy jeho inštalácie. Najbežnejšie sú tieto metódy:

 • Voľné ukladanie s fixáciou koberca po obvode;
 • Voľné ukladanie s fixáciou koberca na pásku;
 • Napínacia metóda - napínanie;
 • Spôsob lepenia.

Pokladanie s obvodovým zamykaním

Táto metóda je najjednoduchšia na vykonávanie, alecharakterizované poruchami v prevádzke. Je dôležité zvážiť všetky nepríjemné chvíle pred položením podlahy. Táto metóda je najvhodnejšia pre malé miestnosti, kde je možné pokryť podlahu jedným kusom koberca.

Koberec s voľným obložením s obvodovou fixáciou
​​

Materiál sa umiestni na podlahu tak, aby sa dostal do stien 5-10 cm po obvode. Potom by sa mali vrásky vyhladiť od stredu k okrajom. Prebytočné podlahové krytiny musia byť orezané pomocou profilu alebo dlhej koľajnice. V poslednom štádiu, v blízkosti stien, je povlak upevnený podstavcom a v oblasti dverí - pomocou maticového profilu z kovu.

Medzi výhody tejto metódy by sa malo poznamenať jednoduchosť inštalácie a existujúca možnosť výmeny povlaku.

Nevýhodou je slabá fixácia koberca, nízka odolnosť proti opotrebeniu, možnosť bublín na povrchu. Pri čistení a premiestňovaní nábytku v miestnosti pokrytej kobercom je potrebné postupovať opatrne.

Voľné ukladanie s fixáciou na lepiacu pásku

Upevnenie koberca obojstrannou lepiacou páskou umožňuje pokládku rýchlo a jednoducho, ako v predchádzajúcej metóde, ale má niekoľko výhod charakteristických pre lepiacu metódu. Obojstranná páska so šírkou 60-150 mm sa prilepí na čistý, pripravený podklad po obvode. Ďalej, po celej ploche miestnosti sa lepia pásky s páskou v krokoch po 50 cm, aleOchranná fólia ešte nie je odstránená. Koberec sa starostlivo zmeria, naukladá, potom sa film odstráni a povlak sa prilepí na podlahu. Ak je v miestnosti viac ako jeden kus koberca, potom týmto spôsobom môžete položiť niekoľko kusov zadok a pop.

Voľné ukladanie koberca s upevnením na lepiacu pásku

Spôsob položenia koberca lepiacou páskou umožňuje položiť ho na predchádzajúcu podlahu. Okrem toho je táto metóda ideálna pre tých, ktorí často menia dizajn miestnosti. Demontáž starého koberca prilepeného na lepiacu pásku prechádza rýchlejšie ako v situácii, keď je náter nalepený na špeciálnom lepidle.

Medzi nevýhodami patrí riziko vzniku bublín, pretože páska sa môže deformovať vplyvom vysokej vlhkosti alebo kolísania teploty.

Metóda ťahania - napínanie

Strečing sa vzťahuje na profesionálne spôsoby ukladania kobercov. Základom tejto metódy je elasticita materiálu obsiahnutého v povlaku textílií.

Na obvode miestnosti pod uhlom 45 stupňov sú pripevnené úzke lamely s hrotmi, ktoré sú napnuté špeciálnymi nástrojmi. Pod kobercom podkladu podkladu, posilnenie tepelnej a zvukovej izolácie.

Metóda lepenia

Metóda ukladania koberca lepidlom je najtradičnejšia, ale vyžaduje si určité zručnosti. Koberec musí byť rozprestretý na podlahe a narezaný na veľkosť miestnosti. Potom ju zložte na polovicu. Otvorený povrch je pokrytý lepidlomzubová stierka. Pomocou špeciálneho nástroja môžete aplikovať lepidlo rovnomerne po celom povrchu. Potom sa polovica kusu koberca vráti na miesto a prilepí sa valčekom. Urobte to isté s druhou časťou. V záverečnej fáze je inštalovanie kovových lamiel a soklov.

Spôsob lepenia kobercov

Jednou z výhod tejto metódy je spoľahlivosť. Je vhodný na položenie niekoľkých kusov koberca, keď potrebujete pokryť veľkú plochu. Pri tomto spôsobe, objavenie sa bublín na povrchu, posunutie podlahovej krytiny je takmer nemožné.

Jedinou nevýhodou spôsobu lepenia je zložitosť procesu, ktorá si vyžaduje určité praktické skúsenosti.

Pri každej metóde je prebytočný koberec upravený plochou doskou alebo profilom. Ak sa v miestnosti, ktorá sa nachádza hneď za dverami, vyrobí ďalší náter, prechod sa môže mierne vyhladiť pomocou podlahového profilu. Proces ukladania koberca je ukončený inštaláciou soklov.