Ako položiť laminát v byte: možnosti a nuansy, ktorým sa

Je vaše staré poschodie už dosť na objednávku? Linoleum sa trela a koberec sa od staroby staral? Chcete zmeniť? Sú bližšie, než si myslíte! Laminátové podlahy sú najmodernejším a štýlovým spôsobom, ako ozdobiť podlahu v byte. Lacné, módne, krásne. Ľahko sa dá kúpiť (sortiment tak, aby sa vaše oči unavili pri výbere), je ľahké dodať (stačí obyčajný osobný automobil), ľahko sa inštaluje (aj 10-ročné dieťa sa s touto úlohou vyrovná). Ale stále, ako položiť laminát, pretože určite v tomto prípade sú "úskalia"? Poďme vyriešiť tento problém spoločne!

Krok 1. Príprava základne podlahy

Úplne prvá vec, ktorú musíte urobiť po príchode z domu, je umiestniť laminát priamo do pôvodného obalu v miestnosti, kde plánujete opravu. V tomto stave by mal „odpočívať“ niekoľko dní (2-3). Na čo slúži? Laminát si zvykne na situáciu, keď musí stráviť "odpočinok" svojho života.

Aby laminát mohol ležať a slúžiť vám celé roky, musíte zaujať veľmi zodpovedný prístup k vyrovnaniu základov podlahy. Ak je stará podlaha je drevená, potom skontrolujte, či všetky dosky sú neporušené a pevne k sebe. Zistenie nezrovnalostí a skreslení, ich. \ Tmusia byť odstránené nahradením väčšiny "kriviek" a najstarších dosiek novými, alebo stačí použiť leštenie.

Ak je základňa betónová, nie je vôbec nevyhnutné uchýliť sa k vyrovnávaniu pomocou poterov alebo iných nákladovo efektívnych metód, stačí sa uistiť, že podlaha nemá príliš výrazné chyby, ako sú kopce a šachty. No, ak sú tieto nezrovnalosti príliš nápadné, potom všetko, čo budete musieť stráviť ako čas, tak sily, a peniaze na spojku alebo samonivelačnú základňu.

Krok 2. Položte podklad

Ako správne laminovať? Táto otázka môže spôsobiť, že sa niekto uškrnie, niekto má strach z neznámeho a niekto povie, že o odpoveď nemá záujem. Niekedy je lepšie vedieť vopred, čo sa má nájsť, než hľadať informácie volaním priateľov a susedov alebo horúčkovito „kliknúť“ na kľúče notebooku. Aby bolo všetko skutočne v súlade s pravidlami, je potrebné vložiť polyetylénovú fóliu a substrát, ktorý bude pôsobiť ako „vankúš“, čím sa uľahčí fyzické zaťaženie laminátu.

Polyetylén je potrebný pre parotesnú zábranu, pretože vlhkosť je hlavným nepriateľom laminátu, najmä ak sa útoky vykonávajú „zozadu“. Fólia je položená v smere kolmom na ten, na ktorý položíte laminát. Švy vytvorené medzi vrstvami polyetylénu môžu byť prilepené obvyklou kancelárskou páskou a tak, že fólia „neuniká“ pri ukladaní laminátu na viacerých miestach, môže byť navyše upevnená malými kúskami lepiacej pásky.

Na vrchu parotesnej zábranykladie substrát, ktorý sám o sebe „vyfúka“, čím sa zvyšuje životnosť podlahy.

Substrát pod laminátom - kľúč k dlhovekosti vašej podlahy

Krok 3. Položenie laminátu

Spôsob položenia laminátu závisí od toho, aký systém zámkov sa použije na samotných paneloch a či vôbec existuje. Áno, je tu taký laminát, ktorý nemá zámky, ale je položený na podlahu pomocou lepiacej kompozície, ktorá hrá úlohu fixačného prostriedku. Pozrime sa bližšie na technológiu ukladania laminátu vo všetkých troch prípadoch.

Pravidlá na ukladanie lepeného laminátu

\ t

Lepiaci laminát má jednu, ale nespornú výhodu - všetky spoje sú spoľahlivo chránené pred vlhkosťou vďaka lepiacej kompozícii, ktorá predlžuje životnosť podlahovej krytiny na niekoľko rokov. Ale je tu aj mínus, avšak v porovnaní s plusom je to trochu malé - vaše náklady na opravu sa zvýšia o sumu rovnajúcu sa cene špeciálneho lepidla. Aj keď je tu ďalšia nevýhoda - ak sa rozhodnete presunúť a vziať laminát s vami, potom sa vám to nepodarí, pretože nie je možné rozobrať to, čo bolo bezpečne zlepené a bez poškodenia čohokoľvek.

Pokládka lepeného laminátu by mala začať nanesením lepidla na konce panelov. A potom konajte podľa schémy „pero-drážka“ opísanej v predchádzajúcom odseku. Každý panel pred prepojením s predchádzajúcimi panelmi musí byť namazaný lepidlom, ale nemali by ste to robiť "okom", prečítajte si pokyny, ktoré sú nevyhnutne pripojené k laminátu a lepidlu.

Nanesenie lepidla na konce laminátu

Nezachráňte na druhom - kúpte presne lepidlo, ktoré je určené špeciálne pre takúto prácu, inak ste vystavení veľkému riziku, že sa stanete obeťou vlastnej chamtivosti.

Okamžite odstráňte prebytočné lepidlo z povrchu laminátu vlhkou handričkou, inak sa budete musieť vysporiadať s trením podlahy zo sušených kvapiek, ktoré nie je tak jednoduché dohodnúť sa na opustení „známeho miesta“.

Ako položiť laminát so zámkami typu „Click“

Je potrebné začať ukladať laminát z rohu, ktorý je najvzdialenejší od dverí, ktorý sa nachádza na ľavej strane miestnosti. Najlepšie je orientovať panely pozdĺž steny v smere svetla dopadajúceho z okna.

Po obvode miestnosti predmontujte kliny, ktorých hrúbka by mala byť aspoň 10 mm - to je medzera v stene, ktorá sa v každom prípade ukladá na laminát (na konci všetkých prác sú tieto kliny odstránené).

Dôležité: veľkosť svetlosti steny sa vypočíta z pomeru 1,5 mm na 1 meter dĺžky miestnosti. To znamená, že ak je dĺžka miestnosti 12 metrov, šírka medzery by mala byť aspoň 18 mm.

Prvý panel je umiestnený v ľavom rohu pozdĺž steny. Druhá je vložená z prednej strany prvého panelu pod uhlom asi 30 stupňov a zacvakne na ňu. Takže "Makar" musíte dosiahnuť na koniec steny, a ak je to potrebné, poslednú dosku možno rezať.

Prvý rad laminátu - vec 5 minút
​​

Druhý riadok sa musí mierne presunúť našvy sa nestali pokračovaním prvého radu. Za týmto účelom môže byť prvá doska odrezaná o 3-4 cm, potom dostanete rovnaký šachový príkaz, ktorý nielenže poskytuje krásny estetický vzhľad miestnosti, ale tiež umožňuje rovnomerné rozloženie zaťaženia po celej ploche.

Na spustenie druhého môžete použiť trim od prvého riadka.

Každý riadok by mal byť zostavený samostatne, spájajúci panely na koncoch. Keď je riadok kompletne zostavený, je potrebné spojiť dva po sebe nasledujúce riadky. Na tento účel sa druhý rad pod uhlom 30 stupňov vloží do hrebeňa prvého a zapadne na svoje miesto úplným zatlačením.

Pokládka laminátu poistkou

Ako vidíte, odpoveď na otázku „Ako položiť laminát na vlastnú päsť?“ Bola veľmi jednoduchá, takže môžete bezpečne prejsť na úlohu. Hoci počkajte! Koniec koncov, tam je laminát s zámkami, ako je "Lock".

Montáž laminátu so zámkami typu „Lock“

Laminát tohto typu je považovaný za ekonomickejší, aj keď menej spoľahlivý, pretože toto spojenie je oveľa pravdepodobnejšie, že zlyhá a vytvára rôzne deformácie na podlahe.

Laminát so zámkom typu „lock“

Kladenie podobného laminátu je pomerne jednoduché - hrot jedného panelu by mal ísť do drážky druhého. Aby ste to mohli urobiť, nemusíte nič zaklapnúť, aj keď budete potrebovať niekoľko ďalších nástrojov, najmä kladivo a drevený bar.

Je potrebné začať všetko z toho istého ľavého rohu. Dali ste prvý panel, potom druhý z konca. Ale! Musí to byť prísnehorizontálne a na spoj použite tyč a kladivo, s ktorým budete druhý panel zatláčať, až kým pevne nezapadne do drážky.

Takto položený prvý rad laminátu, choďte do druhého, ale opäť nezabudnite na posun, ktorý vám dá šachový príkaz.

Zdá sa, že všetko je rovnaké, ale nie! Druhý riadok začína inak ako v prípade „laminátového“ typu „Click“. Prvý panel druhého radu potom, čo sa vypil, je okamžite spojený s prvým panelom prvého radu (nie je potrebné zostavovať celý rad a potom ho spojiť s prvým!). Potom vezmeme druhý panel a odídeme o niekoľko centimetrov od prvého, pripojíme ho k ďalšiemu panelu prvého radu a až potom ho ľahko spolu s kladivom skombinujeme dva panely druhého radu.

Položenie laminátu so zámkami „lock“. Kladivo s kladivom a barom

Ak chcete konečne skonsolidovať vedomosti o spôsobe položenia laminátového videoklipu, môžete sledovať práve teraz.

Takže teraz sa môžete uistiť, že laminát, ktorým sa ukladá laminát, je otázkou jedného dňa, nie týždňa, ako sa na začiatku môže zdať. Hlavná vec - začať, a môžete už dokončiť bez ťažkostí.